Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

glosniiki jedno, dwucewkowe,Spl, pobor mocy,impedancja:)

Mario_Gdynia 19 Mar 2006 22:10 1086 7
    Mario_Gdynia
    Level 19  
    Witam,sprawa glosnikow dwucewkowych i jednocewkowych byla juz chyba setki razy poruszana.Ale pozwole sobie przypomniec raz jeszcze ten temat. Ostatnio studiowalem sobie allegro,przegladalem sprzeciki,glosniczki srednicy 30cm. Zauwazylem jedna rzecz,glosniki jednocewkowe maja zazwyczaj wieksze SPL,niz modele dwucewkowe. Wiec,hmm co jest az tak ogromnym plusem tych glosnikow dwucewkowych? Poza mozliwoscia dostosowania impedancji? I tak wiekszosc wzmacniaczy na rynku pracuje stabilnie od 2 ohm,a w mostku od 4 ohm. Wiec np,opcja nr1: glosnik jedna cewka 4 ohm 240W SPL 91dB zasilany ze wzmacniacza w mostku100W 4 ohm. Super dopasowanie impedacyjne,klasyczny uklad. Opcja nr2: glosnik dwucewkowy 2x4 ohm 2x120W SPL 88 db i wzmacniacz 2xmostek 100W po 4 ohm. Hmm wydaje mi sie,ze skutecznosc w obu przypadkach bedzie taka sama? w drugim przypadku glosnik ma o 3db mniejsze spl,ale dostanie 2x wiecej mocy. Wiec ,moze ktos rozwinie moja dygesje na ten temat? A z innej beczki,jaki glosnik dwucewkowy 25cm lub 30cm byscie polecili pod 2x120W 2x4ohm? Niskie zejscie to najwazniejsza rzecz,oraz prostym jezykiem mowiac,aby odtwarzak jak najglosniej to co dadza mu te 2x120W ,czy lepiej pomyslec nad jednocewkowcem?
    mike21
    Level 29  
    Hmm to znajdz mi 2 te same modele jedno i dwucewkowy o róznej skutecznosci.Poprostu partrzysz na rózne modele rósnych firm.
    <<80Hz
    Level 15  
    mysle ze roznica moze wynikac ze sposobu podania skutecznosci. sa bowiem dwie normy dla tego parametru ale nie pamietam dokladnie czym one sie roznia.
    Mario_Gdynia
    Level 19  
    No tak,wiadomo,ze wybieramy model glosnika z wiekszym SPL-em Roznica 3 db to roznica dwukrotna w glosnosci,w koncu z tej samej mocy podanej? Wiec sie zastanawiam nad sensem glosnikow dwucewkowych,ktore juz z zasady maja mniejsza skutecznosc.Moze jest w tym jakis haczyk? Takie Spl podawane jest dla jednej cewki czy dla obu?
    raveland
    Level 28  
    <<80Hz wrote:
    mysle ze roznica moze wynikac ze sposobu podania skutecznosci. sa bowiem dwie normy dla tego parametru ale nie pamietam dokladnie czym one sie roznia.

jedna to spl podawane przy 1wacie z 1m a drugie to spl podawane przy 2.83v z jednego metra
    bierzcie pod uwage opcje 1 bo druga jest zawsze wyzsza i moze wprowadzic w blad np. taka beyma power12 wszyscy sie zachwycali ze ma 95dB ale to bylo przy 2.83 a przy jednym wacie tylko 92 dB

spl jest podawane dla calego glosnika nie da sie podac dla pojedynczej cewki gdyz to nie ma sensu
    glosniki dwucewkowe sa po to aby ulatwic nam konfiguracje podlaczenia do wzmaka jeden wzmak dziala powiedzmy w mostku przy 4 omach inne prz 2 a nawet przy jednym dlatego powstaly glosniki o impedencji cewek 2x 8 lub 4 lub 2 lub 1 nie wspominajac o tym ze ludzie sami sobie przewijaja glosniki i uzyskuja odpowiednia dla siebie impedencje i moc

mike21 mylisz sie glosniki dwucewkowe maja odmienne parametry od jednecewkowych poszukaj sobie i sprawdz sam parametry jezeli nie wierzysz a na dodatek firmy podaja jakie parametry ma glosnik przy podlaczeniu cewek w szeregu i rownolegle
    raveland
    Level 28  
    pioneerow nie ma co brac gdyz nie wiadomo czy maja prawdziwe parametry pozatym widnieja w opisie 12 calowe a nazwa jest od 10 calowych
    co do reszty to konstruktorom udalo sie uzyskak taka sama skutecznosc jednak reszta parametrow jest rozna a wiadomo na dzwiek nie sklada sie tylko skutecznosc
    mike21
    Level 29  
    Wiem ale mi chodzi tylko o skutecznosc :wink: W inne parametry nie wnikalem bo ich nima podanych heh.Pozdro!

P.s Wiesz z ciekawosci sprawdzilem to dokladniej bo zawsze interesowaly mnie tylko glosniki 2cewkowe i róznia sie minimalnie.Jest róznica miedzy jedno a dwucewkowym.Zwracam honor!Pozdro! :wink: