Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Trzeszczący licznik energii

promyk5 20 Mar 2006 00:09 5089 5
Fluke Pomiar Jakości Zasilania
 • #1
  promyk5
  Level 12  
  Witam

  Mam taki problem - od jakiegoś czasu skacze dziwnie mi napięcie w domu. Najbardziej to widać wieczorami bo mruga światło!!
  Raz wezwłem Pogotowie elektryczne to stwierdzili że jest niedokręcony bezpiecznik, skasowali mnie na 20 kilka zł.(przyszło na fakturze) i pojechali a problem nie zniknął.
  Dziś jak już któryś dzień z kolei ten prąd dalej skacze, a światło normalnie mruga! a komputer to już kilka razy mi się zresetował postanowiłem przyjrzeć się dobrze temu licznikowi. I odkryłem dziwną rzecz. Licznik trzeszczy. Nie buczy po cichu, ale trzeszczy, coś w nim jakby się zwierało.

  Teraz pytanie - czy z tym problemem dzwonić do energetyki? Chodzi o to, ze domek jest własnością prywatną moją i sąsiada. W domu są trzyliczniki - dwa moje (osobno góra i osobno dół budynku) i jeden sąsiada. Goście z energetyki ostatnio stwwierdzili, że energetyka odpowiada tylko za linię to przyłącza na budynku. Reszta to nie ich broszka.

  Nie chcę znów wydawać pieniędzy w błoto. Nie znam się na licznikach a i o prądzie wiem niewiele. Jednakże, nie mam zamiaru popsuć kompa i innych urządzeń w domu. Instalacja jest wiekowa, ale do tej pory wszystko było ok.

  Acha - jak to napięcie skacze to nie chodzi żadna pralka, nie mam pieców i piecyków elektrycznych, jedynie czasem włączy sie lodówka - ale napięcie skacze nawet jak lodówka nie pracuje.
 • Fluke Pomiar Jakości Zasilania
 • #2
  Garcia24
  Level 15  
  Za licznik odpowiada energetyka- - możesz poprosić o badanie, jeśli jest uszkodzony to nic nie płacisz. Za instalację odpowiada właściciel budynku:-).
  Być może upala, lub upaliło ci się zero przy liczniku i tak sobie zwiera:-).
  Radziłbym zawołac elektryka, który sprawdzi najpierw instalację, a potem dopiero wzywać energetykę do licznika. Pozdrawiam.
 • Fluke Pomiar Jakości Zasilania
 • #3
  robert45
  Level 21  
  Kolego Garcia24 ,a jeśli są tzw.sub-licznik energetykę interesuje wyłącznie licznik główny,a pozostałe w zakresie użytkownika.
  To jest domniemanie-jak jest wyjaśnić może tylko autor postu .
  Wracając do tematu może gdzieś na połączeniach robi się przerwa,a może sąsiad używa mocnej spawarki(lub innych urządzeń prądożernych) i dlatego gwałtowne spadki napięć.
 • #4
  forestx
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Jeżeli występują wachania napięcia, a licznik "trzeszczy" oznacza to że gdzieś na podłączeniu licznika występuje przerwa (słaby kontakt). Ponieważ licznik jest zaplombowany przez ZE, tylko oni mogą pogrzebać w środku. Jak zwykle tego typu usterki zwykle znikają kiedy zjawia się fachowiec. Kiedy przyjadą następną razą włącz coś "konkretnego" (żelazko, farelke, tak ze 2kW). Na pocieszenie powiem że w końcu to "poluzowane" połączenie upali się całkiem,a wtedy na pewno ZE ci to naprawi (bo oni lubią jak się kręci).
  Natomiast "proszenie o badanie" licznika, to jest wkładanie głowy pod topór. Pierwsze co zrobią to sprawdzą namagnesowanie (pod kątem neodymów). Nawet jeśli ich nie stosowaliśmy może się okazać że licznik jest "namagnesowany" i wtedy mam niespodziankę w postaci 4k do wydania. Tematów o takich przypadkach jest na elektrodzie kilka.
  Pozdrawiam.
 • #5
  Enpro
  Level 22  
  Jedyną rzecz jaką może zrobić elektromonter to sprawdzić styki na listwie licznikowej nic pyzatym nie może rozbierać licznika do plomb urzędu miar nie wolno się dotykać .A sprawdzali stan na listwie zaciskowej licznika pomoże tam jest coś źle dokręcone albo może ci się wydaje że to pod licznikiem a to może być zero za tablicą licznikową trudno tak od razu zdiagnozować.
 • #6
  raf1al
  Level 15  
  Witam
  Ja bym stawiał na 'sróbeczkę z porcelanką' pod bespiecznikiem która ustala rodzaj bezpiecznika .

  Pozdrawiam
  Ps Jeżeli problem roawiązany to napisz o przyczynie .