Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laptop w domu / kwestia baterii

20 Mar 2006 00:38 3088 10
 • Level 15  
  Witam! Jestem szczęśliwym :D posiadaczem Laptopa MAXDATA ECO 4000 I. Często używam go w domu jako stacjonarego. I tu mam pytanie: czy może być on podłączony non stop do zasilacza (bez ujemnego wpływu na baterię), czy załączanie/wyłączanie od sieci np na noc (przy pełnym akumulatorze - kontrolka ładowania nie wskazuje na ładowanie) nie wpływa ujemnie na baterię? A może przy pracy w domu wogóle ją wyciągnąć? Co polecacie? PS. Bateria jest LI-ION
 • Level 37  
  Ja polecam uzyc szukaj bo temat byl poruszany...


  Tak na marginesie to pracuj na kablu z bateria i ze dwa razy w tygodniu wyjmij kabel zasilajacy i "wypompuj" baterie pracujac na lapie az sie wylaczy.
  Pozdrawiam
 • Level 15  
  Szukałem i NIE znalazłem satysfakcjonującej odpowiedzi - zwłaszcza na temat załączanie/wyłączanie od sieci np na noc.
 • Level 12  
  Każda bateria ma w sobie licznik cykli ładowania zapisany w epromie przez producenta, więc jest to już jakies ograniczenie jej żywotności!!!
  Procesor który kontroluje stan naładowania przy jakimś spadku napięcia na niej podczas pracy na AC będzie ją doładowywał a to oznacza ze tych cylki masz coraz mniej !!!! Więc jeśli pracujesz na zasilaczu to doładuj ją na maxa i na półkę i tak jak radził koleleg raz na jakiś czas jej użyj a raz na pół roku zrób jej kalibracje wtedy zaoszczędzisz sobie problemów z jej regeneracją lub niemałym wydatkiem :!:
  Pozdrawiam
 • Level 15  
  Dzięki, zrobię tak jak napisałeś. Szkoda tylko, że nikt z firmy Maxdata nie pofatygował się by odpisać na mojego maila :cry:
 • Level 20  
  Z tym licznikiem cykli ładowania się zgodzę, jednak nie zawsze doładowanie baterii jest zalicznane jako cykl ładowania.


  W moim IBM T22 zauważyłem, że dopiero rozładowanie baterii poniżej 50% i jej naładowanie do pełna dodaje jeden "punkt" do licznika cykli ładowania (wyświetlanym w ustawieniach baterii).

  Jeżeli rozładuję baterię np 10% i podłączę notebooka do zasilacza to licznik ładowań się nie zwiększa.

  Moim zdaniem spokojnie można pracować na podłączonym zasilaczu i nic baterii się nie stanie. Po to jest naszpikowana elektroniką aby zapewnić optymalne warunki ładowania.

  Z drugiej strony praca bez baterii może być ryzykowna. Czytałem, że są modele notebooków w których podczas startu jest ładowany soft z dysku (BIOS) do układów komputera. Tam praca bez baterii (wg producenta jest zabroniona).
 • User removed account  
 • Level 20  
  Nie wiem jak w innych notebookach, ale IBM daje taki soft MaxiMiser.
  Po zainstalowaniu podaje wiele informacji:
  - data produkcji
  - data pierwszego użycia
  - ilość cykli ładowania
  - temperaturę
  - aktualne obciążenie prądowe
  - i wiele innych
 • User removed account  
 • Level 15  
  I otrzymałem w końcu odpowiedź z swerwisu:D
  Oto ona:
  Quote:
  my zalecamy mimo wszystko aby w miarę możliwości jak najczęściej pracować na baterii - wtedy bateria cały czas pracuje i według nas jest to dużo lepsze dla baterii niż tylko jej doładowywanie - oczywiście jak ktoś czasami zostawi podłączony na noc zasilacz to nic się nie stanie ale dla bezpieczeństwa warto go odłączać zawsze może podczas naszej nieobecności wystąpić jakieś przepięcie spowodowane skokiem napięcia czy burzą co może spowodować uszkodzenia
 • Level 20  
  Sparwna bateria nie ładuje się za każdym razem kiedy podłaczamy zasilanie tylko wtedy kiedy wartość mocy w niej trzymanej spadnie .