Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oryginalny kabelm od anteny samochod. można skracać czy nie?

20 Mar 2006 00:49 1850 12
  • Poziom 12  
    Dzwoniłem kiedyś do serwisu i twierdzą że nie zaleca się skracania kabla , ale są tacy co skracają. Kabla jest okolo 4 metry a potrzeba metr. Ktoś inny z kolei twierdzi że absolutnie nie wolno go obcinać , można tylko zdjąć 2 cm izolację żeby go zarobić. Dalej twierdzi że naddatek kabla, nie może być zwinięty w kołko tylko luźno rozmieszczony w postaci _/\_/\_/\_/\_/\_/\ po calym samochodzie. Co grupowicze o tym sądzicie ?
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 11  
    Skrucenie kabla antenowego zpowoduje rostrojenie swr czyli spułczynnika fali nośnej. Może być zatem , zły odbiur dalszych stacji powodować zakłucenia lub może uszkodzić koncówkę przy nadajniku.Lepiej zostawić orginalny przewód antenowy a z ułożeniem jego to obojętne.

Rady:
    - dbaj o styl swojej wypowiedzi
    - nie popełniaj błędów
    - nie zaniżaj poziomu elektroda.pl
    Dziękujemy! [h]
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    POWER X napisał:
    Skrucenie kabla antenowego zpowoduje rostrojenie swr czyli spułczynnika fali nośnej.

Po pierwsze nie pisz głupot. Długość kabla nie ma tu znaczenia.
    Po drugie pisz staranniej.
    Michał
  • Poziom 27  
    najlepiej by było gdybyś po prostu to sobie sprawdził.zrób taki metrowy przewód i dokonaj pomiarów.ja od dawna mam antene magnum firmy lemm,która przez ten czas montowana była w 3 różnych samochodach.ostatnim był maluszek (pf126)gdzie przewód miał niecałe 2m.zawsze dawałem taki przewód jaki mi pasował,i nigdy nie było problemów z zestrojeniem .SWR nigdy nie przekraczał 1.5,a antena była montowana poprawnie czyli dziura w dachu.
    jeśli miały by być jakieś problemy z tego powodu to co z radiotelefonami przenośnymi których anteny są mocowane bezpośrednio na radiu? kabel o zgodnej impedancji z impedancją radia i anteny czyli 50Ω ,jest tylko nośnikiem energii w.cz i moze powodować jedynie straty w przesyłaniu sygnału wraz ze wzrostem jego długości.(te 3.60m z groszami zostało chyba wymyślone przez sprzedawców. jak ci potrzeba 4.5m to kup od razu 7.20 :D .pozdrawiam
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 11  
    Cytat:
    te 3.60m z groszami zostało chyba wymyślone przez sprzedawców

nie do końca tak jest. Długość kabla między radiem a anteną jest bez znaczenia. 3,6 a dokładnie 3,64 pojawia się dopiero przy strojeniu anteny. Jeżeli wstawisz między miernik a antenę inny kabel niż 3,64 lub jego wielokrotność nie zestroisz prawidłowo anteny.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    t13 napisał:
    nie do końca tak jest. Długość kabla między radiem a anteną jest bez znaczenia. 3,6 a dokładnie 3,64 pojawia się dopiero przy strojeniu anteny. Jeżeli wstawisz między miernik a antenę inny kabel niż 3,64 lub jego wielokrotność nie zestroisz prawidłowo anteny.

No to się zdecyduj. Ma znaczenie, czy nie ma? Bo w jednym zdaniu piszesz co innego a w następnym co innego.
    A antenę zestroisz na dowolnie długim przewodzie antenowym.
    Michał
  • Poziom 12  
    Panowie poważniej trochę podejść do tematu i nie róbmy jaj z pogrzebu.
    Proponuje zamieścić tutaj wyniki swoich pomiarów jeśli ktoś m a SWR- ka. Ja mam antene na dachu w busie (dziura w dachu na środku ) i postaram się wykonć pomiary na różnych kawałkach przewodu . Wyniki wrzuce na forum. Powodzenia
  • Poziom 16  
    Długośc przewody antenowego niema krytycznego znaczenia dla SWR, a wiem to z praktyki i to nie tylko jeśli chodzi o anteny mobilowe ale i bazowe.
    Kolega SP5IT ma racje.

Dla porównania podam przykład:
    Antena Magnum na magnesie (nie jest to ideał instalacji) -długośc kabla 2m
    SWR w przedziale 1,2 -1,4 (na krańcach pasma) oraz dlugośc kabla 4m i wyniki pomiarów te same. Jak będziesz miał problemy z zestrojeniem i każda zmiana położenia przewodu antenowego będzie powodowała zmianę SWR to nawiń za rdzeniu pierścieniowym (ferrytowym) 4-5 zwoi przewodu antenowego a powyższe zjawisko ustąpi.
    Pozdrawiam.

ps. Kiedyś spotkałem się z faktem cięcia kabla RG-213 na długośc co do milimetra (delikwent zmarnował spoooro tego kabla) ale cóż.
  • Poziom 11  
    Poprawnie zamontować antenę i ją zestrioć przy posiadanej długości a zmiana długości kabla nie będzie miała wpływu na parametry układu.

Zadaniem kabla jest przesłanie energii w.cz. z nadajnika do anteny i odwrotnie - energi indukowanej w antenie do odbiornika. Zalezy nam na jak najmniejszych stratach. Podstawowe parametry kabla to jego tłumienie /straty/ oraz impedancja falowa. W CB przyjeto wartość 50Ω. Radio CB ma ma wyjście 50Ω-zastosujemy kabel taż 50Ω i zamkniemy obwód anteną o impedancji 50Ω to mam idealny układ bezstratny. Niestety spełnienie warunku idealnej anteny jest często b.trudne - jej parametry np. impedancja falowa może sie zmieniać w szerokich granicach. Jest to mocno zależne od miejsca i sposobu jej zainstalowania. W układzie idealnym w lini zasilającej występuje tylko fala bieżąca. Przy niedopasowanej /nie zestrojonej/ antenie pojawia sie w skutek różnicy impedancji fala odbita o kierunku przeciwnym - część energii powraca do nadajnika. Te dwie fale nakładają sie na siebie tworząc fale stojącą - jej napięcie i prąd w różnych miejscach linii są inne. Impedancja jest stosunkiem napięcia i prądu , to i impedancja w różnych miejscach nie jest stała. Dlatego to nawet przy zupełnie niedopasowanej /nie zestrojonej/ antenie jest możliwe takie dobranie długości kabla aby miernik SWR pokazał idealną wartość =1 mimo iż cała energia wraca od anteny w skutek niedopasowania. To zjawisko jest czasami wykorzystywane przez producentów prostych i tanich anten z kablem o określonej długości i zakończonych od razu wtykiem.
  • Poziom 28  
    Powiem krótko ... mesjasz! Nareszcie jeden który potrafi się logicznie wypowiedzieć :)
  • Poziom 11  
    Cytat:
    No to się zdecyduj. Ma znaczenie, czy nie ma?

Może niezbyt precyzyjnie napisałem . Już się poprawiam . Długość kabla między radiem a anteną nie ma znaczenia. Ma za to znaczenie długość kabla między miernikiem a anteną w trakcie strojenia anteny. Jeśli zestroimy antenę (mowa o bazowej) korzystając z kabla o długości 3,64 to po wypięciu układu strojącego (miernika i kabla 3,64) dalej będziemy mieć zestrojoną antenę. Samochodowe anteny bywają fabrycznie zestrojone i przedłużanie kabla nie ma wpływu na SWR. Ale wtedy też nie ma w antenie możliwości strojenia.
  • Poziom 20  
    Sprawdź przy obecnej długości kabla , czy antena jest zestrojona. Jeśli SWR masz wysoki, to spróbuj zestroić samą antenę przez wsuwnanie lub wysuwanie promiennika (jeżeli istnieje taka możliwość). Gdy to już zrobisz, to możesz przyciąć kabel antenowy na dowolną, potrzebną długość...
  • Poziom 34  
    jest taka regula w telekomunikacji -ktora mowi ,ze powyzej pewnej wartosci tlumiennosci kabla polaczeniowego- urzadzenie polaczone nie wplywa na urzadzenie podlaczone.
    Wartosc tlumienia -fizykalnie wynosi wiecej od 16 dB..
    W PRZYPADKU nadajnikow nie mozna sobie pozwolic na straty przesylu energii miedzy nadajnikiem a antena wiec - przy chwiejnych wyrobach -
    daja tego kabelka kawalek aby znormowac-uspokoic charakterystyke
    impedancyjna..