Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przestrojenie radia

ziutek2002 19 May 2003 22:43 6458 18
    ziutek2002
    Level 20  
    Cz ktoś może wie jak przestroić radia Unitry bez użycia konwertera UKF: Aneta R605 i Lena(gdzie jaki kondensator itd...)?
    Wiech54
    Level 20  
    Użyj funkcji SZUKAJ lub przeglądnij starsze numery Serwisu Elektroniki
    ziutek2002
    Level 20  
    Dzięki za cenne informacje. Spróbuje najpierw przestroić Lene.
    POZDRAWIAM!!!
    ziutek2002
    Level 20  
    Przestroiłem Lene ale zajęło mi to trochę czasu z powodu oryginalnie wstawionych kondensatorków o innych wartościach niż te które znajdują się w schemacie od tego OR na stronie podanej wyżej. Ponieważ nie posiadam częstotliwościomierza stacje dostrajałem na ,,czucie’’ trymerkiem i cewkami regulacyjnymi względem innego OR. Wyszło naprawdę nieźle ,sam jestem pod wrażeniem działania tego starego radyjka. Odbiera bardzo dobrze wszystkie stacje w zakresie 87,5-108 MHz.
    Zmiany: C105 zamiast 16pF był 33pF
    C119 zamiast 56pF był 75pF
    Dzięki za pomoc!
    Czy któryś z kolegów przestrajał kiedyś Anete R605 bo nie mogę nigdzie znaleźć informacji na temat jej przestrojenia, tylko jej schematy. Próbowałem postąpić przy przestrajaniu podobnie jak przy Lenie ale marny efekt, prawdopodobnie należy wymienić więcej kondensatorów.
    POZDRAWIAM!!!
    jasiek2010
    Level 25  
    Widzę że pytasz gdzie się da,co do Anety napisałem Ci w schematach.
    mmgryc
    Level 22  
    A jak rozszeżyć zakres odbieranych stacji?? Chodzi mi o odbiór pasma 87,5 do 110MHz na UKF w tunerze Tosca i Amator 3
    Robi
    Level 24  
    Witam
    Toska przest. w SE 11/99 s54-55
    Amator przest. w SE 3/2000 s8-9
    Powodzenia
    mmgryc
    Level 22  
    A masz może skany tych czasopism??? Bo ja niemam nawet jednego egzemplarza.
    olcha0098
    Level 28  
    mmgryc wrote:
    A masz może skany tych czasopism??? Bo ja niemam nawet jednego egzemplarza.

Skany są w 100 posts na górze strony/
    ziutek2002
    Level 20  
    Dzięki za schematy. Przestroiłem to radyjko i działa bardzo dobrze. Zamiast cewek regulacyjnych jednak miałem zwykłe cewki o określonej liczbie zwojów. Regulacja tym, czyli rozciąganie i ściskanie doprowadziło mnie do szału, więc zrobiłem coś na wzór oryginalnych ele. stosowanych w tych starszych radyjkach (plastikowa rurka z nawiniętym drutem + metalowy wkręcany w tą rurkę wkręt – efekt – bardzo pozytywny można ze spokojem i dokładnością stroić heterodynę!). Dzięki za cenne informacje!
    POZDRAWIAM!
    Andre234
    Level 12  
    Przestrajałem zodiaka w/g standardowej proceduryC1 wymieniłem na 3,6pF to samo z C9 i C13. Zamontowałem głowicę do radia i prawie już miałem wszystko co trzeba to znaczy większość stacji działała. W trakcie dokonywania drobnych korekt nagle głowica przestała działać. Nie reaguje wogule na jakiekolwiek zmiany pojemności indukcyjności i napięcia na warikapach (to ostatnie 3-23V).
    Co mogłem zchrzanić? Może heterodyna nie oscyluje?
    :(
    mmgryc
    Level 22  
    Jakie są częstotliwości zajmowane przez stacje radiowe tzn do którego MHz na UKFie jest jakaś konkretna stacja- np.Maryja**MHz ,Kulfon**+1 MHz itp. To samo w dół. Czyli jednym słowem chodzi o spis stacji. Mi chodzi o to co można odebrać na Dolnym Śląsku, ale i inne regiony mogą być.
    Robi
    Level 24  
    :arrow: Andre234
    A po co wymontowywałeś głowice???
    Należy C1, C9 i C13 usunąć a nie zmieniać wartości.
    Zobacz na kołku 4 czy masz napięcie (regulowane od +3V - 25V)
    Spr. połączenia.
    Pozdrawiam[/b]
    Andre234
    Level 12  
    Głowicę wymontowałem aby wylutować zbędne piczki(oczywiście można było je wyrwać) ale w jakieś procedurze wyczytałem że trzeba zamienić je na mniejsze i tak zrobiłem. Tak jak pisałem miałem od razu wiele stacji i dopiero po paru chwilach bez wyraźnej przyczyny głowica tak jakby przestała działać. Napięcie warikapowe zmienia sie od 3 do 23V
    Andre234
    Level 12  
    Sprawdziłem przed chwilą napięcia na tranzystorach głowicy,są ok
    Napięcie warikap. 3do23V ok
    A głowica w moim Zodiaku nadal nie rabotajet. CO ZA CHOLERA !!!