Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer na STX 32/300/4-SC 300W RMS

Sonic86 21 Mar 2006 14:47 7943 43
  • Witam, przedstawiam moją drugą konstrukcję, o pierwszej lepiej nie wspominać, zresztą się jej już pozbyłem :) Subwoofer powstał w wolnych chwilach między nauką do sesji i po egzaminach. Ogólnie wszystko trwało dosyć długo. Gdy go złożyłem minęło może ze 3 miesiące zanim wziąłem się za wykończenie (brak czasu), ale wreszcie nadeszła ta chwila. Jeszcze nie jest zrobiony do końca. Będą kolce w kolorze złotym i maskownica. Te dziurki na froncie to są właśnie dziurki pod łączówki do maskownicy a nie żaden defekt ;)

Kosztorys: (podane ceny są nieco przybliżone ale jeżeli jest jakiś błąd to pewnie groszowy :) )
    Wzmacniacz (Matronix WST300TP) - 324 zł
    Głośnik (STX GDN 32/300/4 SC) - 106 zł
    MDF (18mm + 30mm przód) - 50 zł
    Materiał na maskownicę (140cm x 100cm) - 26 zł
    Kolce do obudowy (4) - 17,6 zł
    Lakier matowy czarny (1 litr)- 17 zł
    Wkręty (54) - 9 zł
    Silikon - 8 zł
    Szpachla - 5 zł
    Kątowniki - 4 zł
    MDF (4 mm - Bass-Reflexy) - 4 zł
    Okablowanie - 4 zł
    Łączówki do maskownicy (6) - 3 zł
    Pędzel (50 mm) - 2 zł
    Szkło wodne - Free (dostałem z pracy od taty)
    Inne (małe śrubeczki, podkładki, papiery ściernr, było w domu) - 2 zł
    Koszty przesyłki, w sumie - 45 zł (około)
    Robocizna - bezcenna (samo składanie z tydzień, a potem wypieszczanie kolejne 2 tygodnie, całymi dniami, zakurzone dywany, ściany firanki, wkurzona rodzina, i pylica nabyta) ;)
    CAŁOŚĆ SUMA - około 626 zł, bez kosztów przesyłki 581 zł

PLANY - Tak właściwie to planów żadnych nie miałem, kiedyś z ciekawości symulowałem sobie w WinISD różne głośniki i natknąłem się na serię STX GDN 32/300/xx XX. To co zobaczyłem bardzo mnie zaskoczyło. Za tą cenę z symulacji wynikało, ze potrafi zagrać jak nawet bardzo drogie głośniki (nawet dosyć wysokie SPL prawie 92dB). W związku z tym parametry wzbudziły moje podejrzenia. Jednak po zasięgnięciu zdania na forum, okazało się że są w porządku. To utwierdziło mnie, że musze zbudować na tym Subwoofer :D. Na samym początku miałem model "SS", ale po kupieniu wzmacniacza (300W RMS), i nieostrożnej zabawie uszkodziłem go mechanicznie. Wprawdzie powinienem dodać to do kosztów, ale nie dodałem, żeby widoczne były koszty zbudowania takiego czegoś. Tak czy inaczej 116 zł mam "w plecy".

SYMULACJE - Po dokładnym przyjrzeniu się parametrom i symulacjom wyszło, że optymalna obudowa powinna mieć 80 litrów, i strojona na około 33 Hz. Postanowiłem zrobić 77 litrów (ze względu na równe wymiary :P) od czego należy odliczyć elektronikę kable, bass-reflexy chociaż nie wiem czy sie odlicza. W sumie wychodzi, że powinno być 70 litrów. Wystroiłem obudowę do około 37Hz.

F3=38Hz, F6=34Hz, F9=30Hz
    Impuls w extremalnych przypadkach wynosi niecałe 14 ms.

BUDOWA - Ogólnie składa się w całości z MDF'u przednia ściana jest grubości 30 mm, reszta 18 mm (BR są z MDF 4 mm). Wszystko uszczelniane jest silikonem. Całość skręcana wkrętami w odstępach mniej więcej co 9 cm. Wkręty długości 6 cm, śr. 5mm. Po złożeniu wygładziłem kanty na "okrągło" papierem ściernym. Zewnętrzny rozmiar 45cm x 45cm x 50 cm (małe to nie jest, ale starałem się osiągnąć litraż taki jaki wyliczyłem). Otwory bass-reflex są w kształcie trapezów prostokątnych i mają wymiary (8cm x 8cm x 10,75cm x 8,6cm) ich długość to 38 cm. Przymocowałem je do ścianek z apomocą kątowników metalowych. Wkręty dobrałem tak krótkie żeby nie przebijały płytek na BR. Nie stosowałem żadnych wzmocnień, ze względu na to, że walczyłem o każdy litr obudowy, a myślę, że różnicy jako takiej by nie było. Drgania są, ale nie ma głośników które by ich nie powodowały, zresztą jak ujarzmić 300W :) Jeżeli kogoś interesuje to podaje wymiary płyt MDF:
    -30mm (45cm x 45cm) - Jedna
    -18mm (45cm x 45cm) - Jedna
    -18mm (45cm x 45,2cm) - Dwie
    -18mm (41,4cm x 45,2cm) - Dwie
    -4mm (8cm x 38cm) - Dwie
    -4mm (8,6cm x 38cm) - Dwie

UWAGI - Po pierwszym testowym złożeniu zauważyłem już, że ten głośnik przy tak mocnym wzmacniaczu powoduje naprawdę gigantyczne ruchy powietrza w BR. Na początku BR miały w sumie przekrój około 100 cm kw. Ale za bardzo nie dało się słuchać przy większym natężeniu dźwięku ze względu na szum powietrza. Postanowiłem, ze względu na brak tak ogromnych BR zbudować je samemu, teraz w sumie przekrój jest około 150 cm kw. Starcza w zupełności. Do tego głośnika i wzmacniacza o tej mocy zalecam bezwzględnie takie duże otwory, niestety duże ale mamy pewność, że nie będzie szumów. Nie miałem pojęcia że to może robić taki wiatr :P. Przy słabszym wzmacniaczu (Technics SU-8022), który naprawdę miał kopa jak na swoją moc, nie wyszły właściwie żadne szumy powietrza w BR.

WYTŁUMIENIE - Cóż, testowałem, testowałem, ale doszedłem do wniosku, że nie zauważam różnicy między wytłumioną a nie wytłumioną obudową (oczywiście w grę wchodzi wytłumienie słabe, jakieś gąbeczki na ścianki). W związku z tym przykleiłem na ścianki cieniutkie gąbeczki do pakowania towaru do wysyłki ;) Powinno starczyć, zresztą i tak nie czuć różnicy.

WZMACNIACZ - Czytałem różne opinie, ale ja do niego nic nie mam. Nie mogę powiedzieć o nim złego słowa, a spisuje się świetnie. Głośnik trzyma tak mocno, że czasem mam wrażenie, że jak go szarpnie to wyrwie membranę :P Słucha się świetnie, szkoda tylko, że wszystko w pobliżu się trzęsie, razem z podłogą i ścianami (poważnie sprawdzałem przykładając uszy do ścian i podłogi). Rzeczy wpadające w rezonans trochę przeszkadzają, ehh kiedyś chyba to wszystko wywalę z pokoju razem z siostrą :D Czytałem też, że ponoć ten wzmacniacz utwardza bas. Nie wiem czy dobrze rozumiem coś co kryje się pod pojęciem utwardzanie basu, ale jak dla mnie jest bardzo miękki. Nie "rąbie" jak oszalały tylko łagodnie a zarazem monumentalnie sobie pogrywa :) Co prawda jego konstrukcja nie pozwala mi umieścić radiatora na zewnątrz, ale jest to zbędne, bo zastosowany radiator jest na tyle duży, że właściwie w ciężkich przypadkach jest raczej ciepły, a do dużych temperatur mu daleko. W obudowie umieszony jest na dolnej ściance na środku mniej więcej między tunelami BR. Trafo umieściłem z tyłu, bo jakoś nie wiedziałem czy nie będzie wpływać na pracę głośnika, nie znam się na tym.

MASKOWNICA - A co mi tam ! Jak szaleć to szaleć, nigdy nie planowałem przeznaczać takich pieniędzy na Subwoofer, ale skoro już tyle się ich posypało, to czemu by nie zaszaleć i spróbować swoich sił przy budowaniu maskownicy... w trakcie roboty. Trzeba trochę poczekać, bo w tym tygodniu mam kolokwium i nie będę tego raczej robił :) Nie wiem czy nie dać znaczka "Ferrari" na maskownicy. Wydaje mi się że otwory BR trochę przypominają te rodem z Ferrari Enzo :D Ale to tyko taki przebłysk myślowy...

ODSŁUCH - Tu doszedłem do najważniejszego punktu, może ktoś powie, że jestem szalony, albo niezrównoważony psychcznie ale trzymam to w pokoju lekko powyżej 10 metrów kwadratowych. Cóż tak czy siak, (nie lubię w ten sposób mówić bo kojarzy mi sie to z tandetą) ale "łupie" nieziemsko, wzmacniacz dobrze kontroluje głośnik, jeżeli trzeba bas jest naprawdę szybki i niezniekształcony, jeżeli trzeba jest ciężki i czasem ma się wrażenie jakby dostawało się pięścią w klatkę piersiową, a kiedy trzeba jest łagodny i potulny jak baranek :) Naprawdę chciałem przetestować go na większym pomieszczeniu, ale kiedy wstawiłem go do pokoju rodziców około 20 metrów kwadratowych, to w ogóle spoczęło na niczym bo meble wpadały w taki rezonans że trzeszczenie mebli, szkła, kryształów itp. było tak głośne że nie wiedziałem czego słucham tak naprawdę. W moim pokoju tego nie ma... Sąsiedzi raczej nie narzekają, ale nie wiem czy to raczej z powodu ich potulności, czy raczej z powodu rodziców którzy ciągle męczą mnie żebym przyciszył, czy może z powodu tego, że za cicho słucham :) Ogólnie jestem z niego bardzo zadowolony, jako moja druga konstrukcja wg mnie wyszło świetnie. Jestem zadowolony.

Zastanawiam się czy próbować wystawiać to na Allegro... trochę mi żal, ale jeżeli można by na tym zarobić to czemu nie ? Mam pytanie, ile wg was warty jest ten Subwoofer ? Da się na sprzedaży wyjść na plus, czy raczej dać sobie w tym spokój ?

Jakby ktoś miał jakieś pytania to proszę bardzo. Może coś pominąłem, nie wiem. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi, nie tylko te pozytywne, bo przecież dzięki krytyce staje się lepszym :)

Aha, jeszcze coś serdecznie przepraszam za jakość zdjęć, ale robiłem je telefonem komórkowym, nie mam zwykłego aparatu cyfrowego:cry:

Fajne!
  • #2 21 Mar 2006 15:36
    Gibon007er
    Poziom 22  

nom nom :D

ladnie to wyglada....tczekamy na ostateczna wersje subika

pozdrawiam Dawid ;)

• #3 21 Mar 2006 15:56
    Misian@
    Poziom 27  

A ilu watowy ten wzmak jest do tego subika??
    Bo czytając opis wzmaka to nic konkretnego nie można się o nim dowiedzieć...
    Jakie napięcie zasilania, na czym ta końcówka... itp, itd..

Ale pozatym to projekt udany...

Pozdrawiam

• #4 21 Mar 2006 16:03
    madart
    Poziom 25  

A ten subik to jest oklejony, pomalowany czy obity czyms? Bo troche ciężko poznać :)
    A co do rezonansow to coś wiem bo sam to przechodze jak podgłośnie, ale najelpszym sposobem jest pootwieranie drzwiczek od mebli :)

• #5 21 Mar 2006 16:13
    Sonic86
    Poziom 9  

Wzmacniacz ma moc 300W RMS. Jest to dostępny na allegro model WST300. Kupiłem bo nie znam się zabardzo na robieniu samemu takich rzeczy. A co do wykończenia to jest malowany lakierem czarnym matowym. Jest w kosztorysie. Widać, że za długi bo nikt nie czyta ;)

P.S a co do rezonansów to nie wiem czy coś pomoże. Sprubujemy, ale cieżko np oglądać film z otwartymi wszystkimi meblami albo wyjętym szkłem z półek :D

• #6 21 Mar 2006 16:15
    Duchu22
    Poziom 14  

Ładna bestia :) Fajnie wyszlo wykonczenie. Jako ciekawostke dodam, ze w tym tygodniu planuje budowe suba na 2x32/300/4 SC i test porownawczy z estradowymi 12" STXa.

• #7 21 Mar 2006 18:01
    oleczek1988
    Poziom 21  

Ludzie jak mozecie zachwalac ta konstrukcje !! Opanujcie sie.

!!To co on zrobil to jest super odjazd!!
    Ocena 2.
    Brzydkie wykonczenie, fatalny ksztalt, bass reflex tandeta.

Brzydko brzydko i jeszcze raz brzydko !!

A wy mowicie ze bardzo ladne. Ludzie wy naprawde juz nie wiece do to jest wlane DIY ;/

• #8 21 Mar 2006 18:40
    tabaluszek
    Poziom 23  

Oleczek co ty gadasz za głupoty. Bassreflex jest bardzo oryginalny. Zazdroscisz mu pomysłu i tyle :)

• #9 21 Mar 2006 18:43
    kalasz20
    Poziom 25  

To pokaż co sam zrobiłeś oleczku , pośmiejemy sie sobie.

• #10 21 Mar 2006 19:04
    Sonic86
    Poziom 9  

Każdy może mieć swoje zdanie, ale "oleczek1988" mógłbyś chociaż powiedzieć dlaczego "tandeta" i "fatalny kształt". Z tego co wiem to raczej w Subwooferach kształt "kostki" niczego nie psuje bo fala stojąca i tak nie ma prawa powstać przy takich częstotliwościach. Tym bardziej, że właściwie odcinam go już przy 50Hz, a tandeta ? niczym mnie nie uraziłeś tylko wytłumacz swoje zdanie :) Aha a jeżeli chodzi o jakieś smugi co są widoczne na zdjęciach to przez aparat, jak bede miał lepsze zdjecia to wrzucę oczywiście.

• #11 21 Mar 2006 19:16
    adam_16_
    Poziom 16  

oleczek1988 napisał:
    Ludzie jak mozecie zachwalac ta konstrukcje !! Opanujcie sie.
    Brzydko brzydko i jeszcze raz brzydko !!
    A wy mowicie ze bardzo ladne. Ludzie wy naprawde juz nie wiece do to jest wlane DIY ;/

Do oleczek1988: Ty jestes jakis poj...... Czlowieku zastanow sie co ty piszesz. We wszytskich tematach piszesz ze to totalna kicha, ze wszystko jest brzydkie. MOze masz inny ideal piekna.

Co do konstrukcji to bardzo mi sie podoba i super wzmacniacz do tego suba. Pozdrawiam

• #12 21 Mar 2006 20:13
    Misian@
    Poziom 27  

Kolega wyzej dobrze gada!!!!
    Pokaż swoje to MY będziemy oceniać TWOJE
    Też bym się chciał pośmiać z Twojego... :D jak wogóle coś masz...

Co do wzmaka to 345zł... hmm za 1/3 tej ceny szlo by złożyć HexFeta400W no ale jeśli autor miał nadwyrzkę kasy... to czemu nie...
    Projek mi się bardzo podoba ale jak każdy mam swoje ale ale malutkie... a dotyczy potrala z tyłu... nie uwarzasz że troszkę "za nisko"
    Chciałbym tego potworka usłyszeć...
    Wkońcu za nidługo sam będę miał 2xAP :D :D

• #14 21 Mar 2006 20:43
    adam_16_
    Poziom 16  

oleczek1988 napisał:
    Prosze bardzo tu macie moja pierwsza konstrukcje. mozecie wypowiadac sie na jej temat.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic476059.html

twoja konstrukcja to tez zaden ideal, mozna zarzucic jej, np nie pasujacy kolorystycznie gdn, zwrotka albo obicie frontowej sciany, lecz to wszystko kwestia gustu. Przestanmy sie sprzeczac i oceniajmy konstrukcje :)

• #15 21 Mar 2006 21:09
    oleczek1988
    Poziom 21  

Ok. Przeparszam pana sonic 86 ze tak surowo ocenilem. Ale i tak kazdy ma umnie plusa ze jednak wkladaja pace w swoje konstrukcje

• #16 21 Mar 2006 22:12
    Sonic86
    Poziom 9  

jutro postaram się dodać fotki lepszej jakości

• #17 23 Mar 2006 14:20
    djsuchy
    Poziom 20  

Bardzo łądna konstukcja :) 10/10 odemnie. Naprawde nie wiem czemu ale kocham takie wykonczenia. Jeszcze tylko dasz ta maskownice i bedzie wymiatać :)

pozdr
    djsuchy

• #18 23 Mar 2006 17:59
    PZ IX
    Poziom 32  

Fajne. O tym głośniku sporo myślałem, by zrobić podobnego suba. To twoja pierwsza konstrukcja? (sorki jeśli nie doczytałem).
    Osobiście uważam, że maskownica psuje cały efekt. Wolę mieć głośnik na widoku. Lepiej wygląda.

• #19 23 Mar 2006 23:23
    Sonic86
    Poziom 9  

To moja druga konstrukcja, a co do maskownicy zawsze można ją zdjąć ;) a łączówek i tak nie widać właściwie. Co do fotek sorki ale jakoś nie moge ich zrobić narazie. Taki już urok aparatu z telefonu, że do dobrych zdjeć potrzeba porządnego oświetlenia :/ Czekam aż coś wymyśle :D

• #20 24 Mar 2006 07:53
    Majkator
    Poziom 11  

->Sonic86
    Do czego służy szkło wodne? I co to jest wlaściwie??

• #21 24 Mar 2006 08:50
    Sonic86
    Poziom 9  

szkło wodne jest bardzo przydatną rzeczą :D
    w moim przypadku używałem go do zagruntowania MDF-u pod lakier. Jeżeli MDF nasączymy szkłem wodnym i potem zeszlifujemy żeby było bardzo równo (troche trudno sie szlifuje bo powstaje powierzchnia podobna do szkła) i pomalujemy to lakier nie wsiąka i już po pierwszym malowaniu rezultaty są super, a druga warstwa to już bajka :D

Szkło wodne jest postaci przeźroczystego płynu konsystencji mniejwięcej syropu. Bierze się jakiś wacik i smaruje. Problem w tym że to jakoś tak dziwnie schnie (ale nawet szybko może z godzine i jest gotowe) że nawet na równej poziomej powierzchni potrafi tworzyć zacieki, jednak głęboko wsiąka (co jest najważniejsze w tym przypadku) i po zeszlifowaniu jest idealne, a lakier nie wsiąka.

• #22 24 Mar 2006 09:01
    Majkator
    Poziom 11  

Aha teraz rozmiem.Na początku myślalem, że to jest jakaś substancja ochronna do lakieru nadająca połysk :)
    Ok dzięki za informacje.

• #23 24 Mar 2006 11:13
    Sonic86
    Poziom 9  

zbędnego połysku starałem się uniknąć, i pomalowałem matowym lakierem, wg mnie o wiele lepszy efekt niż błyszczący

ps. zmieniłem fotki myślę, że są troszkę lepsze

• #24 25 Mar 2006 17:31
    Eliminator
    Poziom 24  

Bardzo ładny subik, osobiscie mi najbardziej sie podobają te wyloty. Czym to napedzasz ?

PS czy to sie zasila kablem takim jak do zasilacza w komputerze sie uzywa ??? :P

• #25 25 Mar 2006 22:53
    Sonic86
    Poziom 9  

tak, zasila się to kablem takim jak do komputera, a co do wzmacniacza to jest to 300W RMS WST300. Pisze wszystko ;)

• #26 26 Mar 2006 19:38
    virus1988
    Poziom 10  

ile litrów ma twoja obudowa

• #27 26 Mar 2006 19:41
    Duchu22
    Poziom 14  

Czytaj opis konstrukcji..... 77L

• #28 26 Mar 2006 20:26
    virus1988
    Poziom 10  

kurde mam kusz pidło tylko myśle jaki głośnik wstawic i pomyślałem o tym co on ma ale moje pudło ma 61l to chyba troche przymało

Może tak na polski to przetłumaczysz?
    j.

• #29 26 Mar 2006 23:12
    adam_16_
    Poziom 16  

virus1988 napisał:
    kurde mam kusz pidło tylko myśle jaki głośnik wstawic i pomyślałem o tym co on ma ale moje pudło ma 61l to chyba troche przymało

W sam raz do tego głosnika :)

• #30 27 Mar 2006 14:28
    virus1988
    Poziom 10  

ej a jakich bass reflexow użyć bo niebardzo wiem

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME