Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pętla prądowa - jak zbudować układ pomiarowy do odczytu

mundi75 21 Mar 2006 22:02 3554 6
 • #1
  mundi75
  Level 2  
  Proszę o pomoc i ewentualną podpowiedz, otóż w moim zakładzie pracy zmieniłem układ do sterowania pracy pomp tłoczących wodę do zbiornika ze starego pływakowego (wadliwy,często zawieszały się pływaki) na ultradzwiękowy.Chciałbym wykorzystać wyjście prądowe 4 - 20 mA do pomiaru poziomu wody (pompy sterowane są z wbudowanego przekaźnika) najlepiej na linijce świetlnej typu LM 3914,problem w tym że układ ten mierzy napięcie a nie prąd.Bardzo proszę o jakiś nieskomplikowany schemat do tego pomiaru (niestety jestem tylko elektrykiem :D)
 • #2
  Jerzy Węglorz
  Level 39  
  Układ zamieniający prąd w napięcie to po prostu opornik: puszczasz przez niego prąd, a na nim powstaje napięcie U=R*I
 • #3
  phonemaniac
  Level 16  
  cze :)

  powiedz mi jaki to pomiar ultadzwiekowy, zazwyczaj takie pomiary maja mozliwosc przylaczenia wskaznika dedykowanego do takiego pomiaru jak np czujnik ultradzwiekowy Vegason czy radarowy VegaPuls mozna polaczyc ze wskaznikiem zdalnym VegaDis

  Mozesz dokladnie wszystko obejrzec na stronie www.introl.pl

  czujniki: radar - http://www.introl.pl/katalog/poziom/sondy_radarowe/wstep/informacja_ogolna.html

  ultradzwiek - http://www.introl.pl/katalog/poziom/sondy_ultradzwiekowe/vegason_61.html

  wskazniki:
  http://www.introl.pl/katalog/poziom/wskazniki/Vegadis_61.html

  u nas w zakladzie wlasnie w taki sposob robimy wizualizacje na obiekcie stopnia wypelnienia zbiornika

  pozdro
 • #4
  Andmit
  Level 17  
  Najlepiej zastosować przetwornik 4-20 mA / 0-np10V i dalej sterować miernik . włączenie opornika to na wyjściu sygnał nie od "0" V
 • Helpful post
  #5
  Jerzy Węglorz
  Level 39  
  Nie stosuj armaty na wróbla:
  jeżeli cała zabawa jest tylko dla podłączenia LM3914, to nie ma znaczenia, czy napięcie Ci się zmienia od 0 do np. 5V, czy od 1 do 5V, najwyżej pierwszych 2 diod nie dasz, albo - jeśli przełączysz układ tak. żeby to nie była linijka, tylko przesuwajacy się punkt - dasz je w innym kolorze (np. czerwony), co będzie sygnalizować brak wody. Opornik 250 omów daje Ci 5V przy przepływie 20 mA. Obciążalność opornika: wystarczy 0,25W.
 • #6
  mundi75
  Level 2  
  Dzięki serdeczne zaraz zabieram się do ,,zabawy''.odnośnie powyższego pytania kolegi o pochodzenie urządzenia ultradzwiękowego - to jest EchoTREK korporacji NIVELCO, a o efektach ekperymentu postaram się niebawem napisać,i jeszcze raz dziękuję wszystkim,którzy zechcieli odpowiedzieć na ten post.Pozdrawiam.
 • #7
  Andmit
  Level 17  
  LUMEL produkuje b. ładnie prezentujące się mierniki NA 21 , z wejściem 4-20mA , z dużym bargrafem i dodatkowo wyświetlaczem wartosci mierzonej , z możliwościa ustawiania progów alarmowych - miernik programowalny . Jeśli już zakupiliście dość drogi miernik poziomu to proponuję go uzupełnić o dobry miernik.
  A swoją drogą ,do pomiarów poziomu wody w zbiornikach otwartych doskonale nadają sie hydrostatyczne sondy poziomu ( np produkcji Aplisensa) - są znacznie tańsze imniej uciążliwe w eksploatacjii od ultradźwieków.