Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Charczy po dłuższym graniu

marexsc 22 Mar 2006 09:12 986 1
 • #1 22 Mar 2006 09:12
  marexsc
  Poziom 15  

  Mam problemik z moim wzmacniaczem wcześniej tego nie zauważyłem ale po dłuższym graniu tym wzmacniaczem głośność na 3/4 zaczyna zrywać sopran oraz charczeć bass.Założyłem nowy post bo chciałbym możliwie szybko odpowiedz za co będe bardzo wdzięczny oraz z góry dziękuje.

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=475270&highlight=

  Dodano po 2 [minuty]:

  Dodam tylko że jeżeli słucham tak do 1/2 mocy to wszystko jest OK natomiast gdy przyłoże troche głośniej to po około 1 minucie zaczyna zrywać(charczeć)

  Dodano po 28 [minuty]:

  Jedna lampa ECL86 bardziej się grzeje

  0 1
 • #2 22 Mar 2006 11:06
  studisat
  Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe

  Jeśli niema błędu montażu, albo nie są uszkodzone kondesatory sprzęgające to powodem jest zwarcie siatki sterującej z katodą. Pentoda z ECL86 ma siatkę umieszcozną blisko katody. Typowym jej fehlerem jest odkształcanie się katody przy większym natężeniu prądu katody i zwarcie jej z siatka sterującą. Objawy - spade kmocy, charczenie po pewnym czasie normalnego poprawnego grania. Napięcie na oporniku katodowym pentody mocy rośnie z 6-7 V (typowa wartośc) do 11 - 14V.

  Mogę zalecić dwie drogi postępowania:

  1. Wymienić lampę. Ten egzemplarz nie lubi nawet niewielkiego przekroczenie mocy traconej w lampie.
  2. Zmienić punkt pracy - tj wyższe napięcie anodowe, nieco mniesjzy prąd co oznacza większa optymalna rezystancję Ra. Pomaga zwiększenie wartość rezystora katodowego, spadek mocy nie będzie tak dokuczliwy. Typowa wartośc opornika katodowego przy 250 - 270V napięcia anodowego to 130 omów. Wystarczy zwięszyć do 180 omów lub 220 omów.

  Co ciekawe wersje P tej lampy nie maja tej przypadłości. Dotyczy to nawet lamp robionych przez porządne firmy jak Siemens, Valvo (nawet nie wiem czy te zachodnioniemieckie nie są bardziej skłonne do tej przypadłości niz nasze polskie).

  Ten problem był opisany na niemieckich stronach o tematyce lampowej. Jakośrodek zardczy w radiach z lampami ECL86 ,tóre po poewnym czasei zaczynają chaerczeć proponowano zwieszyc rezystor katodowy ze 130 omów do 220 a nawet 270 omów. Tam tez opisano usterkę tej lampy.[/img]

  0
  Szukaj w 5mln produktów