Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena do tunera Unitra T9015

tomek1212 22 Mar 2006 16:17 2283 13
    tomek1212
    Level 16  
    Witam
    Na wstępie chciałem zaznaczyć że nie jestem expertem w tej dziedzinie.

Problem jest następujący:
    Posiadam tuner unitry t9015 i chce do niego dorobić antenę o dużym zasięgu. Mieszkam w domu jednorodzinnym na otwartej (w miare) przestrzeni i chciałbym złapać stację którą można złapać 10 km dalej. Mogę skonstrować antenę na maszcie i ją zamontować na dachu.
    Co do tunera to jest on przestrojony i lokalne stacje łapie bez anteny ale niezbyt mocno. Na wyjściu antenowym jest napisane bodajże 2x75Ω ale nie jestem pewny (sprawdze i jak jest inaczej to dopisze jutro). Proszę Was o pomoc w celu skonstruowania takiej anteny i wyliczeniu jej wielkości
    pozdrawiam
    adamjur1
    Level 41  
    Nie będąc fachowcem w dziedzinie UKFw latach 80-tych ściągałem w Poznaniu na dachu 4 piętrowego bloku na Ratajach UKF z ...... Berlina i to w stereo. Antena była 3 elementowa o dużych gabarytach, robiłem ją wspólnie z krótkofalowcami ( moi dawni współpracownicy) Ponieważ radia były na niskie UKF-y miałem konwerter zrobiony z głowicy UKF od Amatora stereo, odpowiednio przerobionej przez w/w specjalistów. Jeżeli to chodziło na taką odległość ( ok 300 km) to twój problem jest raczej błachy. Dobra antena ew wzmacniacz przy niej powinna wszystko załatwić.........
    Tyle ze teraz możesz ją kupić w sklepie ( anie obliczać i robić pokątnie jak my w czasach komuny)
    Pozdr.J.
    tomek1212
    Level 16  
    Dzięki za odpowiedz adamjur1

Jednak ja sie chyba troch zle wyraziłem
    Mieszkam w Tarnowie 82km od Krakowa i chciałbym złapać stacje która nadaje z Krakowa i ma zasieg do 70km.Zalezy mi na dość dobrym sygnale (tak zeby dało sie słuchać najlepiej w stereo bez szumów). Co do anteny to moge kupić taka za 30zł w sklepie ale nie wiem czy to bedzie dzialać. Dlatego wole zrobic samemu bo mozliwosci materiałowe mam (tak mi sie wydaje) spore. Mieszkam w domu jednorodzinnym parterowym ,na dach moge postawic maszt o długości mysle kilku metrów (tak zeby mi komina nie urwało przy silnym wietrze).Do tego masztu moge sam skonstruować taką antenę (oczywiście z waszą pomocą drodzy forumowicze) lub zamontować taką ze sklepu.
    Wszelkie rady mile widziane
    pozdrawiam
    humek
    Level 32  
    zobacz kolego antene SONUS na WWW.dipol.com.pl to jest antena pionowa z gniazdem typu F .Montujesz ja na maszcie na dachu a doprowadzenie wykonujesz kablem koncentrycznym 75OHm. Antena kosztuje 23zł.Sa tez wykonania ze wzmacniaczem antenowym .
    szogun
    Level 23  
    Jak chcesz odbierać Kraków to daj kierunkową ze wzmacniaczem
    a nie pionową. Im wyżej tym lepiej bo te teoretyczne 70 km jest zależne od krzywizny matki ziemi a mniej od mocy nadajnika. Oczywiście małe
    stacje lokalne mają moc tak małą że nawet widzialność anten niewiele da
    przy dużej odległości.

Powodzenia

Szogun
    olador
    Level 35  
    witam
    Jeśli sam chcesz zrobić antenę mam wiele schematów z wymiarami.
    Kontakt na PW.
    Zb.
    adamjur1
    Level 41  
    Co do wysokości masztów- uważaj bo na taki powyżej 3 m powinienieś mieć zgodę na budowę ( pozwolenie na wzniesienie obiektu )
    Nie wiem czy dzisiaj jest sens budowania anten ( chyba że edukacyjny)
    Ja poszukałbym dobrej anteny ze wzmacniaczem.
    Pozdr.J.
    djbpm
    Level 21  
    Najprosciej
    http://www.dipol.com.pl/sklep/a0200.php?sid=92616dde7002712
    ustawiasz w poziomie lub w pionie, w zaleznosci w jakiej polaryzacji jest antena nadawcza stacji ktorej chcesz sluchac. Ja na tej antenie w pokoju na parterze w Krakowie slysze czeskie stacje.
    Ewentualnie cos mocniejszego. http://www.dipol.com.pl/sklep/a0512.php?sid=92616dde7002712
    Do tych anten stosujemy symetryzatory.
    Odradzam stosowania wzmacniaczy. Jesli kilka km od Ciebie sa nadajniki UKF, mozesz nawet potrzebowac tlumikow, bo beda przesterowywac glowice.
    Pozdrawiam!
    humek
    Level 32  
    do Adamjur1! kto te wysokosc ponad 3m przestrzega?! martwy przepis jak wiekszość w Polsce.Tak dobrze to jak zachowasz tzw "wysokość skuteczną anteny" wtedy masz dobry odbiór.Kiedyś z 30 lat temu bawiłem sie odbiorem TV .Razem ze znajomym budowalismy anteny wieloelementowe YAGI na dolne kanały TV (1-5) Odbieraliśmy w Warszawie Tv z Irlandii, Islandii ,Francji.Angli oczywiscie że okresowo jak była dobra propagacja.Potem po wymianie głowicy w mojej "elizabeth stereo" tez i stacje radiowe.Ten znajomy miał nawet artykuł o sobie w jakiejs gazecie ale trylko jeden gdyz wczesniej zainteresowany pan redaktor stracił zapał do pisania o naszych "osiagnieciach" jak dostał tel z komitetu centralnego partii ze zacheca do propagowania obcych mozliwe ze wrogich kultur w naszym kraju hi.To fakt że wzmacniacz może byc przeszkoda ale tylko wtedy gdy jest niskiej klasy.Najlepiej jednak bazowac na naturalnym wzmocnieniu sygnału czyli zysku anten YAGI.
    tomek1212
    Level 16  
    Złożyłem zamówienie w sklepie internetowym na antene http://www.dipol.com.pl/sklep/a0228.php?sid=402eece33877b50. Zdecydowałem sie na tą ze względu że łapie ona w polaryzacji pionowej i poziomej ponadto mają tez takie ze wzmacniaczem wiec jak sie okaze za slaba to sobie dokupie taki wzmacniacz. Powiedzcie mi tylko jak takie anteny uzimić. W moim domu nie istnieje coś takiego jak "uziemienie" wiec mam plan taki zeby kupic kilkanascie metrów drutu miedzianego 4mm² i zakopoać pół metra w ziemii i puścić na dach i połączyć z masztem. Tylko pojawia sie problem ze ta antena ma około metra wysokości tak wiec samą antene trzeba by tez uziemic ( bedzie wystawac o ten metr wyzej niz maszt) albo tylko antene ale nie wiem jak dlatego prosze was o pomoc.
    pozdrawiam
    djbpm
    Level 21  
    Ta antena bedzie odbierac w polaryzacji poziomej jesli ustawisz ja poziomo. Wzmacniacz pomoze tylko wtedy, jesli nie bedziesz mial zadnych silnych zrodel sygnalow w poblizu. Moze byc problem z uziemieniem tej anteny, nie wiem jak jest rozwiazane podlaczenie sygnalu do niej, czy on jest w srodku podlaczony czy na samym dole przez jakis uklad dopasowujacy. W sumie bez znaczenia, w obu przypadkach bedzie problem, o ile nie jest to fabrycznie rozwiazane.
    Srodek tej anteny
    http://www.dipol.com.pl/sklep/a0200.php?sid=92616dde7002712
    jest polaczony z masztem, i wystatrczy wtedy uziemic maszt i po problemie.
    tomek1212
    Level 16  
    Do djbpm
    według mnie to ta antena jest dwupolaryzacyjna (chyba cos pomieszałem w tej nazwie) wic bedie łapć stacje w polaryzacji H i V. Ponadto to radio z Krakowa co ja chce złapać nadaje w polaryzacji V a te co łapie w tarnowie nadają w polaryzacji H wiec nawet jezeli jest tak jak mówisz to ustawie antene pionowo zeby łapać stacje z krakowa a te z tarnowa to łapią bez zadnej anteny wiec i tak je złapię ( tak mi sie wydaje). Jezeli sie myle to prosze zeby ktos mnie poprawił
    pozdrawiam
    tomek1212
    Level 16  
    No i dalej nie wiem jak rozwiązać problem z uziemieniem. I tu pojawia się nowe pytanie mianowicie w moim domu nie ma uziemienia wiec i tak musze je zrobic. Ktoś mi powiedział ze musze do tego kupić drut miedziany 4mm² i puscic go od ziemii do samej anteny jednak ja jako pomysłowy dobromir :D wymyśliłem zeby teb drut puścić tylko od anteny do rynwy która jest metalowa i wkopana do ziemii. Powiedzcie mi czy moge tak zrobić czy jednak mousze puszczać drut od samej ziemii. No i jeszcze jedno czy to uziemienie musi wogule być?? 8 km dalej i 150m wyzej odemnie jest nadajnik(niestety nie nadaje tej stacji co ja chce złapać) który robi jako odgromnik dla całego miasta dlatego nie wiem czy jest to konieczne zebym montował do mojej anteny uziemienie??
    pozdrawiam