Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wzmcniacz mocy do trnsceivera QRP

Grzegorz1947 22 Mar 2006 18:33 5645 21
  • #1 22 Mar 2006 18:33
    Grzegorz1947
    Poziom 9  

Kiedyś sprzedawano kit AVT 151 - szerokopasmowy wzmacniacz mocy KF pracyjący w paśmie 1.8 - 30 MHZ . Chciałbym coś takiego zrobić ale mam problem ze zdobyciem tranzystora planarnego polowego z izolowaną bramką i idukowanym kanałem typu N . Jest to tranzystor rosyjski o nazwie KP 904A. Mam gorącą prośbę aby ktoś podpowiedział mi czy jest jakiś łatwiejszy do dostanie zamiennik tego tranzystora lub podanie mi jakiegoś innego schematu na bardziej dostępnych tranzystorach. Interesowało by mnie wzmocnienie 50 - 100 W.
    Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

• #2 22 Mar 2006 18:47
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

KT kupisz na Wolumenie w wawce, na Alledrogo widywałem. A najprościej kupić spalony wzmacniacz CB 747, zrobić go tak, jak w ostatnim świecie radio opisano i używać na KF.
    Michał

• #3 22 Mar 2006 21:18
    pukury
    Poziom 35  

witam !! mam parę takich tranzystorów - można coś wymyślić :D . ale pomyśl może o czymś na lampie , przy mocy 100W chyba lampy są lepsze . albo zrób jak radzi Kol. ( 747- modyfikacja ) . przy wzmacniaczu za ŚR na kp904 możesz mieć problem ze rdzeniem ferytowym na trafo . pozdrawiam !!

• #4 23 Mar 2006 09:30
    dipol
    Poziom 33  

w każdym wzmacniaczu wcz na tranzystorach podstawowym i najważniejszym problemem jest materiał magnetyczny na tansformator wcz (nasycenie)

• #5 23 Mar 2006 19:52
    pukury
    Poziom 35  

witam !! odnoszę wrażenie że sie pomyliłeś :D ( do Kol. SP5IT ) on szuka KP904 a nie KT904 a jest to pewna różnica . :D pozdrawiam !!

• #6 23 Mar 2006 20:32
    Grzegorz1947
    Poziom 9  

serdeczne dzięki za zainteresowanie się tematem dla wszystkich kolegów. W AVT 151 zastosowano rdzeń toroidalny F82 o średnicy 32 mm . Ja dostałem toroidalny F82 o średnicy 31.5 mm powinno być to samo .
    Spróbuję coś na tym zrobić . Dlatego prośba do kolegi który ma taki tranzystory czyli rosyjski KP904A o kontakt na meila
    grzegorz_p(malpa)pwradio.pl.
    Dziękuję również za podpowiedź odnośnie końcówki CB . Jak nie wyjdzie z tranzystorem to powalczę z tym . Proszę jeszcze o jakieś uwagi . Z góry dziękuję

Dodano po 16 [minuty]:

Michał dzięki za podpowieź z tą końcówką CB ale w ostatnim świecie radio nie mogłem jej jakoś znaleść. Proszę o potwierdzenie - z którego miesiąca jest ten Świat Radio

• #7 23 Mar 2006 21:11
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

ŚR 3.2006.
    Jak potrzebujesz, to ci skan zrobię.
    M.

• #8 26 Mar 2006 23:51
    Grzegorz1947
    Poziom 9  

SP5IT Gdybyś mógł zrobić skan tego wzmacniacza z opisem byłbym bardzo wdzięczny. Z góry serdecznie dziękuję i czekam
    Grzegorz

• #9 02 Kwi 2006 23:12
    sp9coo
    Poziom 18  

Witam koledzy
    Ostatnio przed SP DX Contestem uruchjomiłem wzmacniacz na 2 x IRF 640 ,koncepcja prawie w całości moja jak i wykonanie pracuje poprawnie do 21 MHz na 28 MHz moc gwałtownie spada ze względu na pierścionki do 14 MHz moc doprowadzona to około 100 W w szczytach .Zrobiłem kikanaście łączności na 3.5 7 i 14 MHz na 21 nie pracowałem ( nie mam anteny)
    Jeżeli będzie zainteresowanie załącze schemat i zdięcia mojego PA
    Grzegorz sp9coo

• #10 03 Kwi 2006 00:44
    sp9xkx
    Poziom 13  

Tak, tak! Jest zainteresowanie - przynajmniej z mojej strony ;) Taki wzmacniaczyk byłby jak znalazł do mojego FT-817 :)

Mariusz sp9xkx

• #11 03 Kwi 2006 01:18
    pukury
    Poziom 35  

witam !! dlaczego większość z szanownych Kol. ma obrzydzenie do lamp ? przy 100 W już się lepiej opłaca . na allegro można kupić gu19 za małe pieniądze a i opisów jest trochę. pozdrawiam !!

• #12 03 Kwi 2006 06:36
    sp9xkx
    Poziom 13  

lampy się nie za bardzo nadają, aby zabrać taki wzmacniacz np. na wyjazd urlopowy, a tak poza tym to OK :D

• #13 03 Kwi 2006 08:07
    SP8JUX
    Poziom 30  

Szanowny Kolego,Szanowni koledzy,
    KΠ 904 to bardzo dobry tranzystor, jednak jak się ma ich paczkę. Zrobiłem na szesciu sztukach wzmacniacz który przy mocy sterującej ok. 4W dawał na 28MHz prawie 300W OUT. Jednak ze stu sztuk tranzystorów wybrałem tylko kilka takich szóstek.
    Te tranzystory zachowują się róznie. Wszystkie sto sztuk przebadałem i okazało się ,że sa takie które przy zwarciu bramki do masy nie posiadaja pradu źródła, ale wiekszość by to osiągnąć, wymaga podania minusa na bramkę. Wartość ujemnego napiecia, dla poprawnej pracy w klasie B, należało dobrać do konkretnego tranzystora i z podobnych stworzyć pary - 100W(kwartety - 200W, sekstety - 300W).
    Tranzystory te lubią napięcie powyżej 40V do 55V.
    Tranzystory te sa bardzo wrazliwe na podanie impulsu napiecia bramki, wymagają tu solidnego zabezpieczenia. ja stosowałem układ podobny do układu w 747 z zenerem na 20V.
    Wspomnę jeszcze, że prawie połowa z nich nie miała wartości S równej 100mA/V (katalogowo do 250).
    Tranzystory które miałem pochodziły z "pewnego źródła" od krótkofalowca ze Wschodu i paczki były fabrycznie nowe.

Tak więc radzę się Koledze zastanowić, czy nie skorzystać z porad przedmówców i wzmacniacz wykonać na innych półprzewodnikach ?
    powodzenia w konstrukcjach
    73!!!

• #14 03 Kwi 2006 08:42
    dipol
    Poziom 33  

sp8jux-czy możesz pokazać zdjęcie transformatora wcz do tego wzmacniacza 300w mocy wyjściowej ok 600w mocy dprowadzasz ????????!!!!!!!!
    z mojej praktyki zaczyna się problem z nasyceniem rdzenia powyżej 300w mocy doprowadzonej

• #15 03 Kwi 2006 17:37
    sp9coo
    Poziom 18  

Witam kol.
    Tak ten wzmacniacz nadaje się do FT817 nawet jest zadużo mocy sterującej ale to nie problem ,jutro wstawie na elektrodzie schemat i zdięcia mojego PA .A dla sp8jux to przestroga co do KP904 i tym podobnych ruskich tranzustorów ,wszystkie pracują jak się indywidualnie dobiera parametry i tu jest problem . Co do rdzeni to chętnie skorzystam z doświadczenia kolegi mnie się to nie udało .
    Grzegorz sp9coo

• #16 04 Kwi 2006 14:50
    SP8JUX
    Poziom 30  

QRO 300W w trakcie budowy (jest to kopia wcześnieszego mojego wykonania)

Trafo QRO

Trafo wersji 200W na czterech 2Π904A

Trafa wykonuję na dwa sposoby:
    -miedziane rurki połaczone blaszka mosiężną,
    -gesty oplot z miedzianego koncentryka
    wewnatrz zwoje z linki miedzianej owiniętej taśmą teflonową.

• #17 04 Kwi 2006 18:20
    sp9coo
    Poziom 18  

Witam
    Oto mój wzmacniacz do QRP FT-7
    schemat jest roboczy a na fotkach już pracujący wzmacniacz
    Fotki może i nie najlepsze ale efekt na paśmie zadawalający ,piszę że pracuje do 21 MHz bo nie sprawdzałem na 28 MHz(brak anteny).Napewno pracuje od 1.8 MHz ale mój TRX nie ma tego pasma
    Do usłyszenia na pasmach
    Grzegorz sp9coo

• #18 06 Kwi 2006 09:54
    dipol
    Poziom 33  

sp8jux to co pokazujesz to jest mocne nieporozumienie i tym bardziej wirtualne moce poświęć chwilę na właściwe pomiary ,o mocach o ktorych piszesz to pomyłka o jedno zero,jakoś nie słychać tej mocy w eterze,klawiatura przyjmie wszystko,
    załączam foto trafo jakiego używam w moim trx-e
    moc doprowadzona do tranzystorów 250w wyjściowa od 80 do120w w zależności od pasma
    sprawność ok90% (pomiary wykonane analizatorem na WAT)
    rdzenie od przewodów komputerowych oraz 4 pierścionki f82,zwój krotkozwarty (ekran) na transformatorze,najbardziej istotny parametr to pomiar wartości mocy przy której transformator(rdzeń) się nasyci, straci właściwośi magnetyczne

Dodano po 5 [minuty]:

zdjęcie trafa

Dodano po 14 [minuty]:

trafo wcz z mojego trx-a

• #19 06 Kwi 2006 16:26
    sp9coo
    Poziom 18  

Witam
    KOL sp5cii tak tu jest prawda moje rdzenie nie przeniosą 300 W choć doprowadzonej to może być i tyle, tylko po co komu grzeałka w TRX .Moje rdzenie przy mocy 100 W grzeją się ,musiałem zmiejszyć wysterowanie i dopiero to pracuje poprawnie (zadawalająco)
    Grzegorz sp9coo

• #20 07 Kwi 2006 09:32
    dipol
    Poziom 33  

rdzeń jeżeli się nie nasyci to nie powinien się grzać grzanie jest objawem nasycenia się rdzenia i utraty właściwości magnetycznych
    moj wzmacniacz zbudowany jest na tranzystorach kt 930B nie wymaga dodatkowego chlodzeni przy pracy na sstv po ok 1 godz zauważalny jest niewielki wzrost temperatury radiator nie przekracza 40st, przy nasyceniu następuje gwaltowny spadek mocy i radiator przypomina pie cyk hi rdzenie dobieralem przez pomiar indukcyjności na uzwojeniu wtornym przy przepuszczaniu prąd przez uzwojenie rdzeńia ,nie wszystkie rdzenie to wytrzymują i w ten sposob określam ktory rdzeń będzie pracował do jakich wartości mocy, jest to może sposob prymitywny ale skuteczny i jak do tej pory się sprawdza, wymagane jest właściwe wykonanie transformatora,patrząc na zdjęcia mam wątpliwości o sprawność wykonanych transformatorow ,nasteępnie wykonany transformatornależy wlutowć do wzmacniacza i w warunkach dynamicznych dokonujemy końcowego sprawdzenia L- uzwojenia obwodu kolektora 10mikro,antenowego 2zw ok50 mikro-3zw ok 80-100mikrohenrow
    na pśmie można mnie usłyszeć jak to pracuje, spotykałem się z krytyką kolegów ktorych znajomośc tematu sprowadzała się do pisania na klawiszach,nie wnikalem w teorię ale temat zlebiałem od strony praktycznej w/w transformator byl profesjonalnie pomierzony prze Śp. SP5CS na WAT imoje praktyczne rozwiązania zostały potwierdzone i zaskoczony był Mariana osiągniętymi wynikami, do tych zabaw potrzebny jest bezwględnie b/dobry zasilacz z programowanym bezpiecznikiem elektronicznym żeby nie popalić tranzystorów następnym problemem ktory nąleży wykonać to sumator mocy,problem wzbudzania się na częstotliwościach ponad akustycznych w wzmacniaczu itd jakm się uporamy z tymi problemami wzmacniacz pracuje jak zegarek i tego kolegom życzę
    VY 73! Andrzej SP5cii

• #21 12 Lip 2006 00:35
    SP3SWJ
    Poziom 18  

Witam

Osoby które chcą zobaczyć prawdziwe QRO domowej roboty na
    2 x 16 x IRF710 o mocy 1000 W polecam kilka fotek i główny kawałek schematu :arrow:

http://www.sp-qrp.pl/modules.php?name=coppermine&file=thumbnails&album=29

:D link do małej galerii...

Jak będzie większe zainteresowanie to mogę zebrać materiały u mnie na WWW i udostępnić.

Osobiście oglądałem dwa takie wzmacniacze - a mam zdjęcia pięciu różnych wykonań tego QRO.

Pozdrawiam
    Jarek SP2SWJ

• #22 09 Sie 2006 01:53
    Grzegorz1947
    Poziom 9  

Witam wszystkich
    Dzięki za tak szerokie zainteresowanie tym tematem. Widzę że jest to istotny temat i dotyczy wielu kolegów. Problem jedynie w tym , że w moim przypadku im dłużej śledzę tą dyskusję tym bardziej wydaje mi się, że przy moim zakresie wiadomości i możliwościach powinienem sobie tą budowę odpuścić. Pomimo tego w dalszym ciągu chciałbym mieć dodatkowy wzmacniacz do mojego QRP. Jedyna nadzieja że któryś z kolegów zlituje się i zrobi mi taki wzmacniacz. Będę wdzięczny nie tylko słownie. Z utęsknienie czekam na jakiś kontakt.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo