Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Poszukuję schematu przetwornicy do odbiornika R311

22 Mar 2006 22:05 1827 8
lampy.pl
    User removed account
    User removed account  
  • lampy.pl
    dipol
    Level 34  
    wykorzystaj zasilacz od od heliosa.neptuna .Elektrona,jest to banalnie prosty zasilacz na wolumenie kupisz za pare złotych lub znajdziesz w starych telewizorach
    najlepszy wydaje się od elektrona bo na płycie masz zasilanie do żarzenia, nalęży zmiejszyć zasilanie anodowe przez dobranie rezystora szeregowego 125v zmiejszyć na 80 v

Dodano po 8 [minuty]:

pomyliłem się zżarzeniem natransformatorze przetwornicy nawiń ok3 zw (dobrać) elektrolit przewodu miedzianego dioda reguluj potencjometrem na 2,2 v
  • lampy.pl
    sp5wcx
    Level 33  
    dipol wrote:
    wykorzystaj zasilacz od od heliosa.neptuna .Elektrona,jest to banalnie prosty zasilacz na wolumenie kupisz za pare złotych lub znajdziesz w starych telewizorach
    najlepszy wydaje się od elektrona bo na płycie masz zasilanie do żarzenia, nalęży zmiejszyć zasilanie anodowe przez dobranie rezystora szeregowego 125v zmiejszyć na 80 v

Dodano po 8 [minuty]:

pomyliłem się zżarzeniem natransformatorze przetwornicy nawiń ok3 zw (dobrać) elektrolit przewodu miedzianego dioda reguluj potencjometrem na 2,2 v

No tak, tylko kolega napisał iż napięciem zasilającym ma być 12VDC.
    Ja ze swojej strony proponuję wykorzystanie przetwornicy od radiotelefonu 3001, w wersji na 12V. Wystarczy pokombinować z uzwojeniem wtórnym transformatora. Istniejący układ stabilizatora wykorzystać do stabilizacji napięcia 2,4V gdyż odbiornik jest bardzo czuły na zmiany tego napięcia jak też na składową zmienną nałożoną na to napięcie (lampy bezpośrednio żarzone!!!). Napięcie anodowe nie musi być stabilizowane. Ale ostatecznie wystarczyło by dać jakiś rezystor i stabiliwolt. Prąd pobierany przez obwody anodowo - siatkowe jest na prawdę bardzo mały. Jest to kilkanaście miliamperów.

Możesz też spróbować co nieco usprawnić istniejącą przetwornicę. Po pierwsze wymienić kondensatory elektrolityczne na większej pojemności. Po drugie - zamiast prostowania stykowego poprzez styki wibratora, zastosować zwykłe diody prostownicze (na przykład BYP 401-400).
    Ja tak zrobiłem i nagle okazało się iż wreszcie przetwornica zaczęła pracować z na prawdę minimalnymi zakłóceniami. Jeżeli i to nie pomoże, to należało by wymienić cały wibrator.

Rozwiązanie 3 - zbudować zasilacz sieciowy na transformatorze od podstaw. Przy tak małych mocach całe urządzonko mozna by było zamknąć niemalże w mydelniczce.
    Nie zalecam zasilaczy o których pisał mój szanowny przedmówca. Z tak małym obciążeniem przetwornica nie ruszy, lub ulegnie uszkodzeniu.
    User removed account
    User removed account  
    sp5wcx
    Level 33  
    Schematu przetwornicy do 3001 jak i do R-311 chwilowo nie mam jak zeskanować. A może ktoś z forumowiczów ma to pod ręką?
    dipol
    Level 34  
    sp5wcx
    za mało ćwiczyłeś przetwornice impulsowe dla mnie to chleb powszedni jak dobrze pomyslisz to jedne z najprostszych rozwiązań
    sp5wcx
    Level 33  
    dipol wrote:
    sp5wcx
    za mało ćwiczyłeś przetwornice impulsowe dla mnie to chleb powszedni jak dobrze pomyslisz to jedne z najprostszych rozwiązań

To fakt. Jeżeli chodzi o zastosowania przetwornic w odbiornikach TV to zatrzymałem się na epoce Heliosa. A tam niestety, nawet w dokumentacji serwisowej było napisane tłustym drukiem coś na temat pracy tej przetwornicy bez obciążenia.

W związku z tym jak z takiej przetwornicy w prosty sposób uzyskać wysokostabilne napięcie stałe 2,4V/1,5A i 80V/15mA, bez obciążania niektórych gałęzi na przykład żarówką 230V/40W?
    User removed account
    User removed account  
    KaW
    Level 34  
    moze taka bym znalazl -przeplywowa.na jednym tranzystorze-

albo cos na uc3842- kupic trzeba jakas taka przetwornice gotowa 220v na 12 v-taka pod kpomp. przenosny....

ten uc384... musi byc taki zeby dzialal od 10v...

Dodano po 58 [sekundy]:

wymieni sie transf na nowy- i tak to moze cos sie zrobi