Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutowanie SMD. Jakich lutownic i innych narzędzi używacie?

23 Mar 2006 01:56 1851 3
  • Poziom 18  
    witam,
    chciałbym zapytać się jakich lutownic używacie do SMD i innych narzędzi ułatwiających ich poprawne lutowanie? (lupa?)
    Może znacie jakieś stronki gdzie możnaby poczytać od czego zacząć, jakieś podstawy z tym związane?

z góry dzięki
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 28  
    Lutownica grzałkowa - najlepiej 24V z regulacją.
    Gtot zastrzony do rezystorów, kondensatorów, tranzystorów i grot z tzw. łezką - zagłębieniem - do lutowania scalaków.
    Do lutowania szczególnie układów scalonych należy używać specjalnych topników nie pozwalających na zlewanie się cyny. Ustawiony układ i przyklejony (guma do żucia to też skuteczny klej :) ) smarujemy żelem wyprowadzenia. Nabieramy do zagłębienia grota "łezki" spoiwo i jednym pociągnięciem po wyprowadzaniach lutujemy scalaczka. Nadmiar topnika należy po lutowaniu zmyć.
    Powodzenia
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 18  
    z tym napięciem 24V to mogę mieć problemy... A może coś na 220V? Tylko jakiej mocy? 10-15W?

czy oprócz pensety warto w coś sie jeszcze zaopatrzyć?

Może zna ktoś z Was jakąś stronkę (książkę) która pomogłaby mi się trochę oswoić z tematem? Jak patrzę na te scalaczki 4mm to mnie to trochę przeraża .. ;)

Moderowany przez oldboy:

Proszę prześledzić co do tej pory napisano na ten lub podobne tematy w tym dziale.