Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz do diod LED. Czy można to zrobić?

23 Mar 2006 08:34 3976 8
  • Poziom 20  
    Witam
    Chciałbym zapytać czy jest możliwe zrobienie wzmacniacza do diód LED.
    np Małym jackiem z kompa do wzmaka (zasilanego najlepiej od razu z wejścia ale jak nie to nawet baterią 9V) i podłączenie 20 LEDów niebieskich (3.6V-5.0V) oczywiście żeby migały w rytm muzyki najlepiej jeszcze mały potencjometr którym je bym wysterował.
    Taki oddzielny wzmak tylko to LED.
    P.S. mile widziane rysunki, obliczenia, itp
    Z góry thx za pomoc
  • PCBway
  • Poziom 2  
    witam

20 diod będzie pobierało ok 0,5A prądu (przy dobrym świeceniu) więc niemożliwe jest zasilenie z wyjścia karty. Bateria też długo nie "przeżyje" więc najlepiej jakiś zasilaczyk.

Co do sterowania tymi diodami w rytm muzyki zastosuj filtry na najtańszych operacyjnych które podłączysz do wyjścia karty. a przełączaj diody tranzystorkami.

jak jeszcze masz niejasności pytaj śmialo

pozdrawiam narka
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Witam
    Na stronie elektrody znajduje się sterownik do 32 lamp (mogą być żarówki lub diody) podłączony do portu drukarki, a sterowany przez „winamp”. Przy sterowaniu diodami niepotrzebny jest optotriak i cała reszta. Diody można podłączyć wprost do wyjść układu 74374 poprzez rezystory ograniczające.
    Oto link: http://www.elektroda.net/dla_kompa/discolitez.html
    Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    bonkot
    dzęki za to !!
    jeszcze tylko mi to jakoś po ludzku wytłumacz (jestem początkujący) troche już rozumie schematy, wykonam sam płytke ale jeszcze dużo nie wiem.
    Opisz mi to jeżeli mółbyś to zrób mi wzór płytki.
    thx
  • Poziom 21  
    W którymś z numerów EDW był artykuł o skali led pod walkmana zasilany 3V.
  • Poziom 39  
    Witam
    Podzieliłem ten schemat na 2 płytki. Na jednej znajdują się scalaki ze złączami wejścia i wyjścia, a na drugiej diody z rezystorami. Do podłączenia potrzebny będzie wtyk do portu drukarki i przewód 14 żyłowy, który lutujemy do „SV1” (końcowy numer to numer nóżki i tak SV1-2, to nóżka nr 2). Wyjścia „JP1 – JP4” łączymy 9 żyłowymi przewodami z płytką na której znajdują się diody z rezystorami (JP1 do JP1, JP2 do JP2, itd…). Na pierwszej płytce znajduje się zasilacz. Transformator nie jest ujęty na żadnej z płytek, a podłącza się go do złącza „Zas”. Napięcie wyjściowe transformatora powinno być nie mniejsze jak 8V/500mA. Dodałem także przy każdym scalaku kondensatory odsprzęgające zasilanie. Nie wstawiałem wartości rezystorów, bo te wyliczysz sobie sam w zależności od zastosowanych diod. Wzór, to „U / I = R” (5V, minus napięcie diod, podzielić przez 10 mA). Schematy i płytki robiłem w „Eagle 4.16”, ale zrobiłem też zrzuty w formacie JPG. Płytka pierwsza może być wykonana jako jednostronna, ale wtedy wszystkie ścieżki w kolorze czerwonym trzeba zastąpić zworami.
    Pozdrawiam.
    Załączniki:
  • Poziom 20  
    Jakie są te we/wy JP1-4 ??
    Wszystko kapuje tylko jeszcze te płytki jesli mogłbyś to zrób bardziej przejrzyste. Nawet w paincie.
    pzdr i thx
  • Poziom 39  
    Witam
    Dla tylu linii sterujących bardziej prosto się nie da. Gdybyś chciał rozsunąć elementy i dać grubsze ścieżki to musisz spróbować to z robić w innym programie (np. Protel), bo ta wersja eagle (darmowy) ogranicza wielkość tworzonej płytki. Przy tylu pinach i połączeniach między nimi nie wyobrażam sobie narysowania płytki w paincie bez jakichkolwiek pomyłek. Zresztą możesz spróbować.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    No nic ale i tak wielkie dzienx za to !