Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Obliczanie transformatora trójfazowego

omegadarek 06 Dec 2007 11:10 36259 52
e-mierniki
    electronictubes
    Level 21  
    Czarooos wrote:
    Witam kolegów energetyków i elektryków :)

Mam pytanie chyba nieskomplikownae jak dla konstruktorów transformatorów, otóż pytanie brzmi:

Dlaczego prąd jałowy transformatora 3 kolumnowego SN/nn zasilanego od strony górnej jest niesymetryczny (jednakowy w skrajnych uzwojeniach ale mniejszy w srodkowym) ?

Czy to chodzi o to że w srodkowej kolumnie najmocniej oddzialuja na siebie strumienie magnetyczne wszystkich kolumn? Mozna by prosic o delikatne przybliżenie tego tematu?

Witam
    Odpowiedź: ponieważ typowy transformator trójfazowy, najczęściej spotykany - trójkolumnowy stanowi obwód magnetyczny trójfazowy niesymetryczny.
    Osie kolumn wszystkich trzech faz leżą w jednej płaszczyźnie, wskutek czego drogi strumienia w fazach skrajnych są dłuższe niż w fazie środkowej. Pociąga to za sobą nierówność prądów fazowych magnesujących.
    Więcej na ten temat w książce E. Jezierski. "Transformatory", jest tam dokładnie opisany m.in. transformator pięciokolumnowy.
    Pozdrowienia
  • e-mierniki
    Czarooos
    Level 2  
    Dziekuje za pomoc, napisze wyjasnienie dodatkowe w sprawozdaniu z badania transormatora SN/nn :) Pozdrawiam :)
    JESIOTR1
    Level 33  
    Mam na maszcie elektrowni wiatrowej trójfazową prądnicę 1kW średniego napięcia do 500V. Chcę z góry po maszcie dwużyłowym przewodem. odprowadzać prąd stały niskiego napięcia do 50 V do ładowania akumulatora.Potrzebny transformator i prostownik trójfazowy.
    Z prostownikiem Sobie poradzę.Mam pytania dotyczące redukcji napięcia:

1.Gdzie kupić transformator trójfazowy 1 kW?
    2.Czy można dać trzy jednofazowe (toroidalne) w zamian?
    3.Czy najpierw prostować a później redukować i czy kolejność jest ważna?

Dziękuję.
    electronictubes
    Level 21  
    JESIOTR1 wrote:
    Mam na maszcie elektrowni wiatrowej trójfazową prądnicę 1kW średniego napięcia do 500V. Chcę z góry po maszcie dwużyłowym przewodem. odprowadzać prąd stały niskiego napięcia do 50 V do ładowania akumulatora.Potrzebny transformator i prostownik trójfazowy.

Dziękuję.

Witam
    Najlepiej dać trzy trafa toroidalne. Jeżeli chcesz prowadzić prąd stały przewodem dwużyłowym to musisz dać mostki prostownicze na 50A z radiatorem przy każdym trafie. Potem to stałe, zsumować prądy łącząc równolegle "+" z trzech mostków i "-" z trzech mostków. Przekrój przewodu odprowadzającego musi być odpowiednio dobrany. Pozostaje tylko problem zakupu odpowiednich traf toroidalnych o takiej mocy.
    Pozdrowienia
    GAAD
    Level 16  
    electronictubes wrote:
    JESIOTR1 wrote:

Dziękuję.

Witam
    Najlepiej dać trzy trafa toroidalne. Jeżeli chcesz prowadzić prąd stały przewodem dwużyłowym to musisz dać mostki prostownicze na 50A z radiatorem przy każdym trafie. Potem to stałe, zsumować prądy łącząc równolegle "+" z trzech mostków i "-" z trzech mostków. Przekrój przewodu odprowadzającego musi być odpowiednio dobrany. Pozostaje tylko problem zakupu odpowiednich traf toroidalnych o takiej mocy.
    Pozdrowienia

z tym to chyba bym się nie zgodził ale mogę się mylić.
    Wg. mnie uzwojenia wtórne transformatorów trzeba połączyć w gwiazdę potem po dwie diodki na każde z wtórnych uzwojeń czyli typowy prostownik 3-fazowy dwupołówkowy jak chociażby w alternatorze.
    JESIOTR1
    Level 33  
    Już załapałem - na jedno wychodzi - dam prostownik 3-fazowy lub dwa mostki połączone równolegle na uzwojeniu prądu stałego (zostanie jeszcze jedno wejscie do wykorzystania)
    Sliczne DZIĘKI
  • e-mierniki
    gorgi3
    Level 11  
    Witam Wszystkich .Posiadam agregat prondotwórczy o napięciu 3x220 volt i o mocy 4 kw, lecz moc ta jest niewystarczająca dla urządzen kture chcę zaśilać ,więc myślałem żeby nawinąć transformator o takim samym napięciu lecz o mocy 10 kw .Posiadam rdzeń do transformatora o przekroju100mm x50mm mieżonym w środkowej kolumnie ,lecz nie wiem jak to zrobic. Proszę o pomoc
    elektromechanik
    Level 27  
    gorgi3 wrote:
    Witam Wszystkich .Posiadam agregat prondotwórczy o napięciu 3x220 volt i o mocy 4 kw, lecz moc ta jest niewystarczająca dla urządzen kture chcę zaśilać ,więc myślałem żeby nawinąć transformator o takim samym napięciu lecz o mocy 10 kw .Posiadam rdzeń do transformatora o przekroju100mm x50mm mieżonym w środkowej kolumnie ,lecz nie wiem jak to zrobic. Proszę o pomoc

A na co Ci to trafo? Nie możesz zasilać bezpośrednio z sieci?
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    gorgi3 wrote:

Tiaaa, 4kW z agregatu zamieni się po przejściu przez podłączony transformator w 10kW.
    Niestety kolego, to nie działa w ten sposób, przetransformować możesz tylko napięcie, moc zamiast się zwiększyć to spadnie ze względu na straty.
    elektromechanik
    Level 27  
    robokop wrote:
    gorgi3 wrote:

Tiaaa, 4kW z agregatu zamieni się po przejściu przez podłączony transformator w 10kW.
    Niestety kolego, to nie działa w ten sposób, przetransformować możesz tylko napięcie, moc zamiast się zwiększyć to spadnie ze względu na straty.

Mnie to też przyszło na myśl, ale nie dowierzam że autor jest AŻ tak naiwny.
    gorgi3
    Level 11  
    Dzieki za szczere informacje ,ale znacje prostą zasadą KTO PYTA NIE BŁĄDZI ja wychodze z tego założenia jeżeli niewiem to pytam jeszcze raz dzięki
    alecsandrus
    Level 15  
    Widzę że trafiłem na dobry temat o tranfach trójfazowych, otóż irytują mnie pewne oznaczenia np. yd, YD5, YD3 co to oznacza i do czego to słóży i jeszcze jedno maleńkie pytanie czy stosując trzy trafa jednofazowe da się w jakiś normalnie łatwy sposób połączyc by utworzyły jedno trafo trójfazowe. Pozdrawiam i licze na pomoc z waszej strony
    elektromechanik
    Level 27  
    alecsandrus wrote:
    Widzę że trafiłem na dobry temat o tranfach trójfazowych, otóż irytują mnie pewne oznaczenia np. yd, YD5, YD3 co to oznacza i do czego to słóży i jeszcze jedno maleńkie pytanie czy stosując trzy trafa jednofazowe da się w jakiś normalnie łatwy sposób połączyc by utworzyły jedno trafo trójfazowe. Pozdrawiam i licze na pomoc z waszej strony

1. Na czym te oznaczenia są?
    2. Do czego to trafo miało by być?
    alecsandrus
    Level 15  
    Mam wrażenie że te oznaczenia odpowiadają przekładni danego trafa, a co do tego łączenia jednofazowych transformatorów jest taki manewr mozliwy by uzyskać jeden trójfazowy, te pytania wynikają z tego że bedąc na praktyce facet który nam zadawał robote załamał naszą grupe w sumie 6 osób właśnie tymi dwoma pytaniami, doszedłem już że yd lub YD3 odpowiadają stosunkowi przekładni uzwojeń dolnych i górnych jak się myle to prosze o sprostowanie. Sorki za moje głupie pytanie ale chciałbym się jeszcze dowiedzieć jak nazywa sie element transformatora łączący kolumny na których znajdują sie karaksy z uzwojeniami w jedną całość.
    wola
    Level 26  
    alecsandrus wrote:

Witam.Oznaczenia które podałeś to grupy połączeń transformatorów.
    Jeśli dobrze pamiętam to ,najpierw występuje połączenie "górnego napięcia" np. Y co oznacza że uzwojenie wysokiego napięcia jest połączone w gwiazdę. D oznacza trójkąt.Mała litera to uzwojenie nn.
    Cyfra oznacza kąt przesunięcia pomiędzy napięciem pierwotnym a wtórnym.
    Czyli Yd5 oznacza uzwojenie o wyższym napięciu połączone w gwiazdę,a uzwojenie wtórne w trójkat.napięcia są przesunięte o kąt 150stopni (1=30stopni)
    Kolumny w trafie łączy jarzmo
    alecsandrus
    Level 15  
    wola dziekuję za pomoc, mam jednak jeszcze jeden problem a mianowicie taki że dostałem do nawijania silniki trójfazowe przy czym w pierwszym było przepalone tylko jedno uzwojenie a w drugim aż dwa, i tu moje pytanie od czego zależy to ile uzwojeń się przepala bo wiem tyle że jednym czynnikiem jest brak jednej z faz.
    elektromechanik
    Level 27  
    alecsandrus wrote:
    wola dziekuję za pomoc, mam jednak jeszcze jeden problem a mianowicie taki że dostałem do nawijania silniki trójfazowe przy czym w pierwszym było przepalone tylko jedno uzwojenie a w drugim aż dwa, i tu moje pytanie od czego zależy to ile uzwojeń się przepala bo wiem tyle że jednym czynnikiem jest brak jednej z faz.

Często też uzwojenia dostają przebicia między zwojami tej samej fazy lub między dwiema fazami i wtedy nie palą się wszystkie fazy.

Natomiast przy braku jednej fazy pali się uzwojenie 1 lub 2 faz-zależnie od tego czy uzwojenie połączone było w gwiazdę czy w trójkąt.

Pogłówkuj trochę sam. Narysuj sobie Y i Δ. Dorysuj zasilenie dwiema fazami i pomyśl a na pewno dojdziesz dlaczego tak się dzieje.

Powpdzenia
    alecsandrus
    Level 15  
    Wychodzę z założenia iż kto pyta nie błądzi i poto Bóg dał człowiekowi jezyk by mógł np. pytac innych o rady, pewnie to forum od tego jest by każdy kto ma mały problem mógł pytać innych po fachu i sprawa załatwiona. Jeśli czegoś nie wiem to pytam elektromechanik dzięki twój post jak i post woli rozjasnij mi nieco myslenie.
    norek_fm
    Level 12  
    omegadarek wrote:
    Witam
    Uzwojenia były połączone w trójkąt teraz po przewinięciu są w gwiazdę.
    Z wtórnym nie mogłem nic zrobić ponieważ przekrój drutu był za mały (Φ 2mm) i nawet po zrównolegleniu byłby za mały przy tej ilości uzwojeń.
    Przekrój rdzenia tak jak pisałem 24cm2 jedna kolumna.
    Było dwa odczepy jeden na 380v -591 zw i drugi 418v-651zw drutem φ0.95mm.
    Teraz mam odczepy na :
    1-368zw
    2-400zw
    3-432zw
    4-464zw
    5-496zw
    6-528zw
    7-560zw
    8-610zw
    Stosunek 1.6v/zw
    Wtórne jeszcze jak pisałem nie skończone.
    Dołączam zdjęcie tego co do tej pory zrobiłem.

Witam

Dokończyłeś kolego może ten migomat, dorwałem takie samo trafo (prawie) i zastanawiam sie jak je nawinąc żeby było OK.???
    AndM
    Level 17  
    Witam.
    W przypadku transformatora 3f jedna kolumna to jak by jeden transformator jednofazowy, z niego przykładowo mogę wyciągnąć 50A, to czy z trzech kolumn trzeba liczyć 3x50A=150A ?
    Pozdrawiam.
    Bartas866
    Level 2  
    Sprawdź tutaj znajdziesz coś do pomocy

liczby.pl/kalkulatory/grupa/fizyczne
    Peryk
    Level 2  
    Witam. Tak czytam wszystkie posty na temat transformatorów 3 fazowych... Ja tutaj jestem świeżak 😏 i może wszystko do końca nie ogarniam więc mam parę pytan

Dodano po 17 [minuty]:

Mam taki transformator 3 fazowy. Prawdopodobnie jest to trafo z ładowarki do baterii od wózków widłowych z czasów PRL. Na pierwotnym prawdopodobnie wchodzi 3*400v a na wtórnym 3*240. Na początku myślałem zrobić z tego zgrzewarkę oporowa o jak naj większej mocy... Pytanie takie czy się da....? Liczę się z przewijaniem na wtórnym.... Ale bardziej mnie interesuje zastosowanie takiego trafia .... Jak by to powiedzieć w odwrotna stronę....? Chodzi o to że mam agregat który jest wyposażony w silnik dahalndera.. i czasem nie mam skąd na budowie wziąć zasilenia 3 fazowego.... A jak by tak do tego trafo od strony wtórnej podłączyć przemiennik częstotliwości który ma na wejściu 1f 240v a na wyjściu 3f 240v czy na stronie pierwotnej faktycznie jesteśmy w stanie uzyskać napięcie trój fazowe 400v.... Którym bym mógł zasilić swój silnik w agregacie? Dodam że silnik jest dwu biegowy i na drugim biegu z tego co pamiętam generuje moc coś koło 2kw.... Z góry dziękuję za podpowiedzi. Pozdrawiam.