Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przeka幡iki
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

P造tka drukowana - pomys造 i opinie

mokciek 26 Mar 2008 22:05 221362 598
    Johnycompl
    Poziom 13  
    Witam. Moze zadam banalne pytanie... ale mam ciagle z tym problem... Otoz chdzi mi jak wy pozbywacie sie tonera ze sciezek po trawieniu ?? Bo juz juz probowalem zmywaczem do paznokci, i czystym spirytusem, pod ciepla woda.. i nic nie zchodzi :(:( i zawsze go zdrapuje i jest to czaschlonne... Prosze o jakakies sprawdzone metody.
    Pozdrawiam Johnycompl
  • Relpol przeka幡iki
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    papier 軼ierny i woda ;) - sprawdzona metoda :D
    Johnycompl
    Poziom 13  
    no ale wtedy nie naruszam sciezek ?? nie os豉biam ich ??
    kamel_w
    Poziom 18  
    Nic im sie nie stanie pod warunkiem, 瞠 u篡jesz drobnego papieru, najlepiej wodnego.
    rami8
    Poziom 20  
    Ludzie i ludziska..czemu od razu papier.. a rozpuszczalnik nitro..nie ma nic lepszego. Idealnie zmywa nic nie zostaje. P騧niej tylko rozpu軼i kalafoni w rozpuszczalniku i posmarowa p造t w celu zabezpieczenia przed utlenianiem. Poprawia to r闚nie jako嗆 lutowania. :)
    KGS
    Poziom 23  
    Witam! Dok豉dnie tak!Rozpuszczalnik nitro jest konieczny,bo na skutek protest闚 Pa (p瘯a造 im paznokcie) usuni皻o praktycznie aceton ze sk豉du zmywacza do paznokci.Kalafonia rozpuszczona w nitro schnie szybko i doskonale zabezpiecza.Stosuj t metod ju par lat.
  • Relpol przeka幡iki
    rami8
    Poziom 20  
    Ot i ca豉 idea dobrze wykonanej p造ty.. :) co do papieru wodnego to jedynie przed na這瞠niem tonera. P騧niej to ju nie bardzo a szczeg鏊nie je郵i 軼ie磬i s cienkie.. :)
    Cz瘰to robi 軼ie磬i mi璠zy n騜kami uk豉d闚 scalonych i je郵i chcia豚ym je trze papierem to raczej kiepsko by by這... :) podejrzewam 瞠 os豉bi這by je i przy lutowaniu mog造by odpada.
    Johnycompl
    Poziom 13  
    Hmmm bardzo dziekuje za odpowiedzi :) to teraz bede musial sie udac do jakiegos marketu z materialami budowlanymi i kupic rozpuszczalnik :):)

Pozdrawiam Johnycompl
    Kaliski
    Poziom 1  
    Witam. No to ci dopiero problem ;-)). Metody s dwie,: chemiczna i mechaniczna. Chemiczna to rozpuszczalnik ( ale nie typu uniwersalny, bo to jakie zmieszane resztki innych rozpuszczalnik闚). Ja u篡wam rozpuszczalnika nitrocelulozowego albo acetonu. Koszt ok. 4,50 za p馧 litrow butelk. Osobi軼ie wol aceton bo mniej "鄉ierdzi" (a przynajmniej kr鏂ej).
    Mo積a p造tk umie軼i w jakim naczyniu ( najlepiej szklanym ) zala rozpuszczalnikiem. Po ok. minucie p璠zelkiem zmy toner, schodzi bez problemu. Mo積a r闚nie nas帷zy rozpuszczalnikiem kawa貫k waty i tym zmy toner, ale wtedy paluchy s niestety mocna ubrudzone(chyba 瞠 u篡je si jakich r瘯awiczek np. takich foliowych 50 sztuk w paczce za 5z). Zmywanie w ten spos鏏 jest o tyle wygodne 瞠 mo積a rozpuszczalnik stosowa bardzo d逝go poniewa jedyny jego ubytek to parowanie, a zabrudzony rozpuszczalnik mo積a co jaki czas przela do innej butelki przez prosty filtr z waty kt鏎a zatrzyma cz御tki tonera.
    Mechanicznie najlepiej u篡 drobnej siatki do szlifowania 軼ian gipsowych.
    Toner usuwany papierem bardzo szybko go zapycha natomiast przy siatce tego problemu nie ma. U篡wam siatki 180 chocia z lenistwa wol rozpuszczalnik, ale po rozpuszczalniku i tak trzeba p造tk szlifowa papierem i zabezpieczy kalafoni w p造nie.
    rami8
    Poziom 20  
    Tak wygl康aj moje p造ty po zako鎍zeniu lutowania i na這瞠niu warstwy ochronnej z kalafonii. :)

rami8
    Poziom 20  
    Zwyczajnie :) najpierw termotransfer a p騧niej po wytrawieniu dopieszczone kalafoni i na koniec umyte i zabezpieczone kalafoni..
    kombo
    Poziom 12  
    Dywagacja na temat lepszo軼i 鈍i徠 bo瞠go narodzenia nad wielkanocnymi :D.
    Je郵i komu wygodnie jest operowa termo-transferem a drugiemu metod fotograficzn i w ko鎍u trzeciemu lakierem do paznokci, nie starajmy si nikogo przekonywa, ten co chce to pozna wszystkie te metody wraz z ich zaletami i wadami.

Ps. kto u篡wa wierte z w璕lika spiekanego (widii) ?

http://klub.chip.pl/kombo/pcb.htm a tu moje wypociny na temat wytwarzania pcb metod fotograficzn.

Uznania dla markosik20

Pozdrawiam
    jakub1981
    Poziom 11  
    Witam
    od jakiegos czasu uzywam wiertel z weglika, wiertlo z przebiegiem ok. 150 otworow dalej jest ostre jak brzytwa i nie ma mowy aby powstawaly tzw. wulkany. Zalecam uzywanie statywu bo wiercenie z reki moze skonczyc sie zlamaniem wierta ( sa bardzo kruche ).

Pozdrawiam Jakub

Od lewej fi 0,55mm/0,7mm/0,8mm/1,1mm/2,05mm

Ajatol
    Poziom 15  
    U篡wam wierte z w璕lika od jakiego czasu. Mo瞠cie wie篡 lub nie ale po oko這 1000 otwor闚 w zasadzie nie odczuwam st瘼ienia w laminacie (w堯kno szklane). Po oko這 2000 zauwa瘸lne st瘼ienie wiert豉 ale wci捫 otwory bardzo dobrej jako軼i. Ilo嗆 u篡tecznych otwor闚 ( sprawdzone do鈍iadczalnie to 3500 otwor闚 i po takiej ilo軼i ja osobi軼ie wiert這 zmieniam. Zwyk貫 wiert豉 to r騜nica nie klasy ale 5 klas i ja niechcia豚ym ich uzywa nigdy wi璚ej nawet gdyby mi kto dop豉ca do tego. Koniecznie nale篡 u篡wa statywu dobrego (brak luz闚) bo te mniejsze 0,3 do 0,5 mm 豉two z豉ma (nawet bardzo 豉two je瞠li wiercenie z r瘯i) a te troch wieksze r闚nie nietrudno . Cena jak trzeba zap豉ci za takie wiert豉 wynosi oko這 4 do 12 z w zale積o軼i od 鈔ednicy ale mozna w zasadzie kupi wi瘯szo軼 鈔ednic za oko這 6 z/szt (te najbardziej popularne i bezsprzecznie warte s swojej ceny).
    Gonza
    Poziom 27  
    Przebrn掖em w豉郾ie przez ca造 temat i mam pytanie. Mam ju na swoim koncie kilka p造tek wykonanych termotransferem. Tyle tylko, 瞠 wcze郾iej nie my郵a這 si o zabezpieczeniu p造tki przed "zestarzeniem si" (np. jak tu cz瘰to by這 napisane - roztworem kalafonii w spirytusie). P造tki nie wygl康aj ju tak dobrze jak na pocz徠ku. Czy jest jaki preparat, kt鏎ym mo積a by takie p造tki "przeczy軼i" ?

BTW: Jeden z Koleg闚 napisa w temacie 瞠 do zabezpieczania p造tki u篡wa sprayu Flux. Cena ok. 20 z, jestem ciekaw na ile taki spray starczy.
    jakub1981
    Poziom 11  
    Do zabezpieczenia plytek uzywam lakieru V-66 lakier jest niczego sobie, bez problemu daje sie przelutowac, szybko schnie. 200 ml. wystarcza na pokrycie wielu wielu plytek. Cena okolo 15 pln.

Pozdrawiam Jakub
    gabrycha
    Poziom 19  
    Witam wszystkich Pan闚.
    Od razu przeprosz za odgrzebywanie tematu w kt鏎ym powiedziano ju wiele a mo瞠 i wszystko.
    Sam co prawda nie wykonuje PCB ani nawet nie jestem specem od lutownicy mam za to do嗆 bogate do鈍iadczenie w drukarkach.
    Co mnie zastanowi這 w tym temacie drukowania 軼ie瞠k do trawienia, a
    mianowicie to 瞠 wszyscy u篡waj termotransferu wt鏎nego.
    Zastanawia mnie dlaczego nikt nie spr鏏owa opisu transferu tonera niezapieczonego w piecu drukarki. Czyli wydruk闚 z wy陰czonym piecem.
    Od razu te uprzedz 瞠 drukowanie na laminacie bezpo鈔ednio raczej nie wchodzi w gr - papier jest odpowiednio elektryzowany przez elektrody drukarki tak aby pobra toner z wa趾a drukuj帷ego co nie b璠zie mo磧iwe w przypadku laminatu.
    Tyle co do Laser闚ek. A czy kto s造sza - widzia FAX-y na zwyk造 papier z tak zwan "kalk" - Panowie to jest SUPEROWSKI termotransfer - minuta i do roztworu.
    Przepis jest taki: wydruk p造tki na drukarce dowolnej (laser, czy atrament) na zwyk造m papierze ale tak 瞠by 軼ie瞠ki pozosta造 bia貫 - Czyli NEGATYW.
    Taki czarny NEGATYW wrzucamy do FAX-a i robimy COPY - HiRes(olution).
    dostajemy kopi naszego negatywu!.
    I teraz najciekawsze: oba "negtywy" wywalamy do jakiego kosza na 鄉ieci.
    Otwieramy faxa, i na "kalce" pozosta造 nasze 軼ie磬i i to w POZYTYWIE - wystarczy je teraz przyprasowa do laminatu - gor帷y laminat - tampon do prasowania - i potem na ciep這 jeszcze odklejanie folii no郾ej barwnika.
    A jak kto b璠zie sprytniejszy nieco, to mo瞠 uda mu si drukowa bepo鈔edno na FAX-e (a jest to mo磧iwe i nierzadko stosowane na codzie przez "faxomaty reklamowe" czyli spam over fax) i nie u篡wa drukarki i kopiowania wydruku (jako嗆 na pewno wzro郾ie)
    Ciekawe co WY na to, no i jak si do tego chemia "ustosunkuje".
    Jak by co to ch皻nie mog uczestniczy w eksperymentach.
    Tak poza tym to kapitalnie mo積a i inne rzeczy tym sposobem "oznakowywa".
    markosik20
    Poziom 33  
    gabrycha napisa:

Co mnie zastanowi這 w tym temacie drukowania 軼ie瞠k do trawienia, a
    mianowicie to 瞠 wszyscy u篡waj termotransferu wt鏎nego.

A ta Twoja koncepcyjna metoda z faksem to niby co? :wink:. Wydrukowa, przekopiowa, nanie嗆, odklei, trawi.
    I cztery z tych pi璚iu czynno軼i jest niesprawdzone i nieprzetestowane...pomijaj帷 fakt 瞠 fax te trzeba mie :wink:.
    Metoda z wydrukiem drukark laserow i prasowaniem 瞠lazkiem jest najoptymalniesza pod wzgl璠em ekonomiczno-czasowo-jako軼iowym :wink:.
    slawn1
    Poziom 15  
    Witam. Mo瞠 i ja dodam co od siebie na temat termotransferu. Ot騜 u篡wam z powodzeniem papieru po nalepkach samoprzylepnych np. Zweckform czy innych. Zostawiam tylko pierwszy rz康 nalepek od samej g鏎y aby drukarka bez problemu wci庵n窸a r闚no ca陰 kartk poniewa papier jest bardzo 郵iski. Mo積a te dla pewno軼i lekko przyklei na brzegu od g鏎y w御kim paskiem papier do p造tki. P造tk przygotowuj tylko dok豉dnie czyszcz帷 acetonem. Daj wi瘯sze zaczernienie i wydruk jest ok. Po 4 - 5 krotnym przepuszczeniu przez laminator (thomaspfeifer), odk豉dam do ostygni璚ia. W bardzo kr鏒kim czasie ok. 3 - 5 min. papier sam odskakuje od p造tki. Ca造 nadruk pi瘯nie zostaje na p造tce. 畝dnego szorowania ani skrobania papieru, 瘸dnych pozosta這軼i papieru na tonerze. Potem tylko zmy p造tk acetonem lub nitro i jest naprawd super. By mo瞠 kto wcze郾iej ju ten papier spraktykowa ale nie zauwa篡貫m. Ja przypadkiem wpad貫m na ten pomys kiedy zauwa篡貫m stosy wyrzucanych w豉郾ie kartek po odklejonych nalepkach w firmie. Po spraktykowaniu okaza造 si najlepsze i najta雟ze. Pozdrawiam.
    DJ Max
    Poziom 30  
    W豉郾ie... Jakich drukarek u篡wacie do termotransferu? (producent, model..).

Pr鏏owa貫m i na nowej HP, i na nowym Samsungu (jedne z ta雟zych modeli) - nic. HP po prostu drukowa豉 czarn stron a samsung nie bra papieru.

Aktualnie ja drukuj w drukarni, a oni robi to na bardzo drogiej drukarce laserowej...
    Gonza
    Poziom 27  
    Ja korzystam z Samsunga ML-2010P (najta雟zy), kupionego jaki czas temu, do嗆 cienki papier kredowy bierze bez problemu. P鏦i co na razie robi貫m tylko kilka wydruk闚 na potrzeby termotransferu.
    DJ Max
    Poziom 30  
    Jaka gramatura?

Bo ja mia貫m 360g/m^2 to mo瞠 dlatego go nie bra豉..

W豉軼iwie to mam dalej sporo arkuszy.
    Gonza
    Poziom 27  
    Kupowa貫m ten papier do嗆 dawno temu na allegro, gramatura z tego co pami皻am 80g/m².
    DJ Max
    Poziom 30  
    80g/m^2? Czyli tyle ile najgorszej jako軼i cienkie papiery biurowe? Te takie, kt鏎ych ryza 500 arkuszy A4 kosztuje 7z?

Trudno mi jako uwierzy, 瞠 takie papiery mog by kredowane. Mo瞠 180g/m^2? Przecie cz窷 tej masy to jeszcze kreda...
    Gonza
    Poziom 27  
    Tak. W豉郾ie teraz wzi掖em po jednej kartce tego papieru kredowego i zwyk貫go, i wydaje mi si nawet 瞠 ten kredowy jest cie雟zy ni zwyk造 papier.

Z ciekawo軼i da貫m 5 kartek tego papieru kredowego na wag elektroniczn i wysz這 25g, czyli zgadza這by si to z podan przeze mnie gramatur.