Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki falownik do silnika 3 fazowego ?

23 Mar 2006 16:00 2175 9
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich,

mam silnik 3-fazowy w obudowie hermetycznej i chce go sterowac procesorem sygnalowym, wszystko jest juz wlasciwie gotowe tylko, ze teraz dopiero zauwazylem, ze nie mam encodera, w normalnym silniku nie byloby problemu Ten jest jednak szczelnie zamkniety, mam do dyspozycji tylko zaciski zasilajace. Ma moze ktos jakis pomysl? Wiem, ze jest na to napewno jakies rozwiazanie, bo widzialem juz w sieci urzadzenia z takimi silnikami i one dzialaja. Wiem tez, ze na 100% encoder nie jest zabudowany w tamtych silnikach. Myslalem, zeby zrobic dodatkowe uklady pomiaru pradu i napiecia i podpasowac sie pod charakterystyke obroty od mocy. Jednak to na 100% nie pojdzie. Moze jest jakas inna zaleznosc. Myslalem tez o powiazaniu np pradu z momentem obrotowym. Hmm...ale pomiar momentu tez nie nalezy do najlatwiejszych do realizacji... Jak juz wiec pisalem, prosze wszystkich o rady.

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Na stronie:
    http://ep.espacenet.com/search97cgi/s97_cgi.exe?Action=FormGen&Template=ep/en/advanced.hts
    znajdziesz patent na obliczanie prędkości obrotowej silnika klatkowego
    na podstawie pomiarów prądów w fazach i napięcia zasilania falownika.
    Autor patentu: Krzemiński Zbigniew
    Tytuł patentu: METHOD OF AND SYSTEM FOR MAPPING VARIABLES CONSTITUTING DESCRIPTORS OF ASYNCHRONOUS MOTOR CONDITION
    Opis patentu jest w języku polskim.
    Ewentualnie szukaj haseł w internecie:
    - obserwator prędkości
    - speed observer
    - sensorless control
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Dzieki,

naprawde to jest bardzo pomocne, zaraz sie temu przyjrze, jak cos znajde to zaprezentuje to na forum....

Pozdrawiam

Kamil
  • Poziom 17  
    Mam do czynienia z maszynami w których pracują falowniki z enkoderami i bez. Szybkość rotacji wirnika zależy od częstotliwości napięcia podawanego z falownika. Menu takiego falownika jest z reguły bardzo bogate i mamy wpływ na wiele parametrów. Jeżeli chodzi o tylko regulację szybkości to enkoderów najczęściej się nie stosuje.
    Enkodery są stosowane tam gdzie jest ważne osiągnięcie wymaganej pozycji przez wirnik silnika , bądź wału maszyny gdy po drodze występują jakieś przekładnie, falownik jest wtedy w stanie obracać wał z określoną prędkością kątową o dowolną ilość stopni, w lewo czy prawo. Np. w maszynach szwalniczych zatrzymanie z igłą w materiale, albo nad, ustawienie wałka z krzywką we właściwej pozycji aby załączyć obcinacz i to wykonać ze ściśle określoną szybkością.
    Czy enkoder powinien być czy nie to zależy też od tego jaki typ falownika posiadasz i co chcesz osiągnąć.
  • Poziom 12  
    Gdybys jednak sie poddal i nie zrealizowal obliczania predkosci to mozesz sprobowac jednak pomiaru. Z silnika zapewne wystaje wal wiec moze bedzie na tyle dlugi ze miedzy sprzeglo a obudowe silnika zmiasci sie przetwornik obrotowo impulsowy taki ktory wykonywany jest w formie pierscienia tzn, wal silnika przechodzi na wylot takiego czujnika. Czujnik taki przykreca sie jedna regulowana srubka do obudowy sinika.
  • Poziom 10  
    Nie, nie to niemozliwe, musze to obliczyc, inaczej sie nie da. Chce wysterowac regulowany agregat chlodzacy do klimatyzacji, dlatego mam takie problemy. Silnik sam w sobie jest hermetycznie zamkniety i nie mam nawet najmniejszych szans zeby dostac sie do srodka. Mam male problemy z tym linkiem ale i tak wielkie dzieki, poszukam jeszcze tam i napewno cos sie znajdzie, brakujaca reszte wymysle sam...

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    kolega wyzej pisal o enkoderze na zewnatrz silnika, taki enkoder mozna stosowac w dowolnym miejscu gdzie jest mozliwosc dojscia do wirujacego walu nawet np. przy samym odbiorniku
  • Poziom 10  
    Chwilka, chwilka...
    koledzy chodzi mi nie o zwykly silnik, czy nawet jakis inny specjalny typ. To jest poprostu agregat chlodniczy, podobny jak w kazdej lodowce, ma tylko wieksza moc i jest zasilany trzema fazami. Kazdy agregat jest tak zamkniety, ze nie ma nawet najmniejszego dojscia do walu silnika a na zewnatrz nie wystaja zadne elementy, ktore poruszaja sie. Stad wiec moje problemy... z tym encoderem. Dlatego nie pozostaje mi nic innego jak obliczyc to za pomoca pradu i napiecia.

Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    żeby mierzyć prędkość obrotową, bez enkodera w metodzie U/F wystarczą dwa prądy fazowe ( trzeci można obliczyć ) i napięcie na kondensatorze. Oprócz tego musisz mieć dostęp programowy do czasów PWM Ta, Tb, Tc, jeśli piszesz program od początku to taki dostęp masz. Osobiście zrobiłem coś takiego i to działało mogę Ci pomóc to zrobić, ale napisz mi po co Ci w metodzie U/F pomiar prędkości obrotowej ? Chcesz zrobić na tym PID'a?
  • Poziom 10  
    Witam,

nie nie, na poczatku chcialem robic FOC ale dopiero pozniej dowiedzialem sie ze w tym agregacie chlodniczym nie dostane sie w zaden sposob do walu, myslalem, ze moze producentw jakis dziwny sposob zainstalowal juz encoder wewnatrz z mysla o przyszlym sterowaniu ale niestety mylilem sie. Wniosek jest prosty, ze pozostaje mi metoda U/f = const. PIDa mozna zastosowac tylko w moim przypadku nie ma to wiekszego sensu a po drugie to raczej niemozliwe, bo jak zabuduje ten encoder...Narazie zastanawiam sie nad wyborem procesora sygnalowego. Najbardziej znana jest mi firma ti.com, mozna tam znalezc dosc duzo materialow itd, wiec jest to dla mnie dosc znaczacy argument...Myslalem o czyms starszym, bo nowosci sa drogie a ja nie mam ograniczone finanse... :)
    Sam falownik nie jest bardzo trudny do zrobiena. Napewno przydalby sie pomysl na jakies fajne zabezpieczenie przeciazeniowe itd. Z zabezpieczeniami nie stoje najlepiej, zabiera mi to zawsze duzo czasu...
    Programowanie wydaje mi sie trudniejsze...
    Niezaleznie od tego jaki DSP wybiore wydaje mi sie, ze bede musial napisac program(latwiej chyba bedzie program z podprogramami). Zastanawiam sie co musialby robic taki program??? Na poczatek widze trzy bloki... napewno trzeba wygenerowac prostokaty, U/f = const tez samo sie nie zrobi no i na koniec trzebaby napisac program do obliczania predkosci z pradu i napiecia...
    Podsumowujac wyglada to tak:

1. Program Glowny
    1.1 Generator sygnalu prostokatnego (podprogram)
    1.2 U/f = const (podprogram)
    1.3 Kalkulator predkosci (podprogram)

Oczywiscie to nie wszystko, bo podprogramy moga skladac sie znowu z podprogramow, to tylko moj szkic i moze byc on calkiem bledny...

Dodano po 3 [minuty]:

Acha no i jeszcze jedno, jaki jezyk wybrac, mozna to pisac w C lub asm...zastanawiam sie co wybrac, mi blizszy bylby C, bo juz kiedys pisalem programy pod C al e z drugirj strony asm tez przydaloby sie poznac troche glebiej... a nie tylko tak z grubsza...

Dodano po 1 [minuty]:

Postaram sie to zaraz narysowac i podrzucic w jpg( mam na mysli schemat blokowy programu)

Dodano po 1 [godziny] 35 [minuty]:

To np. uwazam za wrecz cos swietnego jezeli chodzi o regulacje V/f...
    Załączniki: