Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LTSpice, źródło napięciowe, sinus 50 okresów. Jak zapętlić?

23 Mar 2006 16:39 2704 3
 • Poziom 10  
  Witam

  Chcialbym uzyskac w tym programie źródło napięciowe które daje sinusa prze powiedzmy 50 okresów, następnie jest przerwa - brak sygnału i znowu
  pierwotne napięcie sinusoidalne.
  Sam pojedynczy cykl to nie problem tylko jak to zapętlic:?:

  chodzi mi o taki przebieg (ten zrobilem w paincie :)
  [/img]
 • Poziom 12  
  Można zastosować dwa generatory. Jeden generuje sygnał sinusoidalny, drugi sygnał prostokątny o wypełnieniu 50% i częstotliwości 100 razy mniejszej od czestotliwości sygnału sinusoidalnego. Amplituda przebiegu prostokątnego od zera do 1V. Sygnały z obu generatorów podajemy na wejście układu mnożącego (model idealnego mnożnika: MULT).
  Zamiast mnożnika można zastosować model sterowanego klucza analogowego ASWITCH.
 • Poziom 10  
  dzieki,
  mam tylko taki problem
  w LTSPICE nie mam takich elementów jak MULT
  i ASWITCH :(
  można je jakoś pobrać z sieci?
  Mam LTSPICE v 2.16
 • Poziom 12  
  To co napisałem wcześniej należy traktować jako pewną ideę. Ja używam programu EDWinXP, który ma wbudowany symulator zgodny ze standardem SPICE 3F.5 oraz XSPICE - EDSpice. W programie jest wiele modeli i podobwodów, które można zastosować do tego celu. Np. klucze sterowane prądem lub napięciem. W popularnym programie PSpice modele takich kluczy noszą odpowiednio nazwy VSWITCH i ISWITCH. Zadanie można rozwiązać przy pomocy elementu, który powinien występować w każdej wersji symulatora - nieliniowe źródło prądu sterowane napięciami. W podręczniku Prębski, Korohoda "SPICE program analizy nieliniowej układów elektronicznych" jest opisany przykład zastosowania takiego źródła do generacji kluczowanej sinusoidy.
  Przypuszczam, że w pakiecie LTSpice są zdefiniowane podobwody kluczy analogowych firmy Linear Technology, które też będą się nadawć do tego celu.