Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LTSpice, źródło napięciowe, sinus 50 okresów. Jak zapętlić?

Xpander 23 Mar 2006 16:39 2191 3
  • #1 23 Mar 2006 16:39
    Xpander
    Poziom 10  

Witam

Chcialbym uzyskac w tym programie źródło napięciowe które daje sinusa prze powiedzmy 50 okresów, następnie jest przerwa - brak sygnału i znowu
    pierwotne napięcie sinusoidalne.
    Sam pojedynczy cykl to nie problem tylko jak to zapętlic:?:

chodzi mi o taki przebieg (ten zrobilem w paincie :)
    [/img]

0 3
  • #2 27 Mar 2006 20:45
    Jan001
    Poziom 11  

Można zastosować dwa generatory. Jeden generuje sygnał sinusoidalny, drugi sygnał prostokątny o wypełnieniu 50% i częstotliwości 100 razy mniejszej od czestotliwości sygnału sinusoidalnego. Amplituda przebiegu prostokątnego od zera do 1V. Sygnały z obu generatorów podajemy na wejście układu mnożącego (model idealnego mnożnika: MULT).
    Zamiast mnożnika można zastosować model sterowanego klucza analogowego ASWITCH.

0
  • #3 29 Mar 2006 18:40
    Xpander
    Poziom 10  

dzieki,
    mam tylko taki problem
    w LTSPICE nie mam takich elementów jak MULT
    i ASWITCH :(
    można je jakoś pobrać z sieci?
    Mam LTSPICE v 2.16

0
  • #4 29 Mar 2006 20:50
    Jan001
    Poziom 11  

To co napisałem wcześniej należy traktować jako pewną ideę. Ja używam programu EDWinXP, który ma wbudowany symulator zgodny ze standardem SPICE 3F.5 oraz XSPICE - EDSpice. W programie jest wiele modeli i podobwodów, które można zastosować do tego celu. Np. klucze sterowane prądem lub napięciem. W popularnym programie PSpice modele takich kluczy noszą odpowiednio nazwy VSWITCH i ISWITCH. Zadanie można rozwiązać przy pomocy elementu, który powinien występować w każdej wersji symulatora - nieliniowe źródło prądu sterowane napięciami. W podręczniku Prębski, Korohoda "SPICE program analizy nieliniowej układów elektronicznych" jest opisany przykład zastosowania takiego źródła do generacji kluczowanej sinusoidy.
    Przypuszczam, że w pakiecie LTSpice są zdefiniowane podobwody kluczy analogowych firmy Linear Technology, które też będą się nadawć do tego celu.

0