Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukuję anteny nadawczej UKF

23 Mar 2006 19:10 3182 22
  • Poziom 12  
    Witam. Mam nadajnik radiowy, ktorego uzywam bez anteny. Ma regulowaną moc od 20mW do 1 W. Chciałbym się dowiedzieć gdzie mogę kupić do niego antenę? Zależy mi na dobrej jakosci, gdyz nie chce zaklocac innym radia i tv.

Jak zasieg uzysckam na 20 mW i 1 W ? Chce zeby byl max ok. 2-5 km (na terenie srednio zurbanizowanym, kilka blokow 4 pientrowych), zeby nikt niepowołany sie tym nie interesował.

Pzdr

p.s Antena ma stać własnie na 4 pientrowym bloku na maszcie o wyskosci ok. 4 m.
  • Poziom 14  
    a nie myslałes o zrobienu samemu antent na elektrodzie znajdziesz duzo o antenach własnej roboty
  • Poziom 12  
    norbert cbr1 napisał:
    a nie myslałes o zrobienu samemu antent na elektrodzie znajdziesz duzo o antenach własnej roboty

Zastanawiałem się nad tym (robilem juz Yagi i panelowe do sieci wifi), ale zalezy mi na tym, zeby nie zaklocac innych czestotliwosci.

Pzdr
  • Poziom 18  
    Aby nie "zakłócać" po pierwsze należy używac dobrego nadajnika.
    Przy tanich "siewnikach" ni c nie zdziałasz dobra anteną.
    Prawidłowe wykonanie instalacji i zestrojenie anteny to kolejny warunek.
    1 Watt mocy na UKF to na prawde nie jest mało, choc w pasmie radiofonicznym zdecydowanie za dużo aby być w zgodzie z prawem.
    Przuy nadajniku 20 mW i prawidłowo wykonanej instalacji i sprawnej wysoko zamontowanej zaawansowanej antenie powinieneś mieć wystarczający do odbioru sygnał na 2 - 3 Km( oczywiście nie w centrum miasta lub w otoczeniu wieżowców lub innych przezkód trerenowych - taka jest specyfika tego pasma - lubi otwartą przestrzeń )
    Skutecznośc anteny będzie też istotna - zwykły dipolek nie da rewelacyjnych zasięgów - ale od czegos mozna zaczynać.
    Poniewaz pasmo to jest dosyc szerokie należało by pomyśleć o antenie która odpowiednio szeroko będzie sie stroiła. Mozna to uzyskac najprościej przez budowę anteny o małym współczynniku skukłości.
  • Poziom 32  
    Juz wczesniej ci tu jeden z kolegów wczesniej napisał ze moc 20mW powinna w zupełności wystarczyc abyś był slyszalny kilka bloków dalej.Przy tak małej mocy(nie ma co jej "podkrecać" na wieksza) i zastosowaniu zwykłego dipola na zakres UKF (www.dipol.com.pl) zrealizujesz swe radiowe marzenia dijeja!. Mysle ze jak antene wystawisz na balkon to juz bedzie ok.Jak zainstalujesz na maszcie na 4 pietrowym bloku zasieg Twój wzrosnie do kilku kilometrów.Taka antenka (dipol na zakres UKF) kosztuje ok 20zł. To wszystko.
  • Poziom 34  
    W tamtej na obrazku niezbędny jest balun. Tylko nie jakaś tam pętla z kabla, litości...
    Podobno piszę androny, proszę patrzeć na nie przez palce.
  • Poziom 32  
    http://www.dipol.com.pl/sklep/a0200.php?sid=9b2418fbf63acdc ta antena bedzie pracowac dobrze jako nadawcza.Musisz jedynie zasilic ją kablem poprzez jakiś układ dopasowujący, może być to symetryzator fabryczny choć wnosi on wieksze straty niż symetryzator wykonany z tego samego kabla co kabel zasilajacy antenę (jego długośc to 1/2lambda razy tzw "współczynnik skrócenia" dla kabla tV ok 0.82) Jeśli Twój nadajnik ma wyjscie zestrojone "fabrycznie " na 50ohm mozesz przetransformować je tak abyś mógł zasilac antene kablem 75ohm w tym wypadku antena ma tez 75ohm (po zastosowaniu pętli 1/2 lambda) .Taki transformator składa sie z dwóch odcinków przewodu współosiowego(koncentrycznego) kazdy z tych odcinków ma długosć 0,0814lambda połączone sa one szeregowo (jeden za drugim) w ten sposób ze do kabla od anteny (75Ohm) lutujesz odcinek kabla 50 ohm (0,0814lambda) a do niego drugi odcinek kabla ale już 75ohm( tez o długosci 0,084lambda) a koniec tego kabelka wpinasz w ten Twój nadajnik.Kolega CZARUTEK mogłby sobie poczytac na temat petli symetryzujacej wykonanej z kabla współosiowego to sie koledze może przydać.Taka pętla ma mniejsze tłumienie od wszelkiego rodzaju innych transformatorów.("poradnik Ultrakrótkofalowca" Mgr.inż Zdzisław Bieńkowski SP6LB ISBN 83-206-0716-7 . Natomiast do takiej zabawy jak Ty kolego chcesz robic wystarczy zwykły dipol otwarty wykonany z dwóch rurek połaczonych ze soba izolatorem i zasilanym bezposrednio kablem koncentrycznym.Przy takiej malutkiej mocy podłaczył bym go bezposrednio do tego Twojego nadajniczka ewentualnie zapytał "producenta" jak go dokładnie zpasować do 75ohm.tu nie ma co robic doktoratu tak czy tak działac bedzie.
  • Poziom 34  
    humek napisał:
    ... Natomiast do takiej zabawy jak Ty kolego chcesz robic wystarczy zwykły dipol otwarty wykonany z dwóch rurek połaczonych ze soba izolatorem i zasilanym bezposrednio kablem koncentrycznym. Przy takiej malutkiej mocy podłaczył bym go bezposrednio do tego Twojego nadajniczka ewentualnie zapytał "producenta" jak go dokładnie zpasować do 75ohm.tu nie ma co robic doktoratu tak czy tak działac bedzie.

Będzie, ale sąsiadom telewizory pokrzywi, bo fider będzie robił za antenę.
  • Poziom 15  
    A ja to widze tak: chłopak kupi antene tą z dipola, dołoży jakiś tani sznurek (kabel) i bedzie miał gów.. a nie zasięg! Ale z drugiej strony szkoda Ci wydawać takiej kasy na antene Szerloc'a <-choć napewno jest zajefajna bo chłop sie zna! A tak wogóle to zastanów sie czy nie taniej i szybciej bedzie emitować sygnał przez neta?
  • Poziom 34  
    Mały zasięg to jeszcze pół biedy. Najgorsze jest to, że cały kabel może robić za antenę i przy takim 1W sąsiedzi mają pozakłócane odbiory, choćbyśmy ten kabel w bloku nawet i kominem puścili.
  • Poziom 27  
    Hmm. Ja bym proponował tą z dipola, z pożądnym kabel, oczywiście jeżeli wiesz że nie znudzi ci się to..
    Bo jeżeli to przejściowa to proponuje równiez internetowe radio (piękna sprawa)

Pozdrawiam
  • Poziom 32  
    sasiadom to moze nie pokrzywi obrazu bez przesady! taka mała moc na "podstawie" to ile beda miały harmoniczne? i jeszcze by musiały idealnie wypadac w kanałach tv. Uwazam że do takiej zabawy zwykły dipol z pasma UKF wystarczy.przy tak znikomwj mocy bedzie słychac na kilkaset metrów .Jesli zdjecie tego nadajnika jest rzeczywiste to gdzie tu sie doszukiwać zachowania rezystancji jak gniazdo antenowe (widac to na zdjeciu) to gniazdo CHINCH zazwyczaj stosowane do połaczen sygnałów małych czestotliwosci.
  • Poziom 34  
    Czemu od razu szmelc... Jeden z najlepszych, najtańszych i najłatwiejszych do wykonania dipol półfalowy. Nie wiem jak z zyskiem, ale SWR w warunkach domowych nie przekroczy 1,4.
  • Poziom 18  
    SQ9MEM i myslisz ze sie nie sprzedaja poza serwisem? myslisz sie sednio ida 2szt misiecznie tylko ze poza serwisem wiem jaka opinie masz na temat piractwa i nadajnikow to wyniklo kiedys z naszej rozmowy i ja nikogo nie namawiam do kupna to jest wolny wybor kazdej osoby a zysk tej anteny to 0db bo to zwykly dipol czarutek a zysk ma ten inny dipol co jest rorka w rurce co majonez robil ja jej nie robilem bo niestety ona jest kierunkowa co mi nie odpowiada lepiej bylo by zfazowac te dipole gamma prosta sprawa ale niestety odromny maszt pozdrawiam

Dodano po 14 [minuty]:

wzasadze to prosze bardzo zucam opis tej anteny jak ja zrobic ale mowie odrazu ze jesli ktos nie ma minimum dobrego reflektrometru pracujacego poprawnie do 150mhz to nie ma szans zestroic tej anteny najlepiej stroj sie ja na rezonas ale do tego jest wymagane uzadzenie mfj259 lub jakies podobne dozucam pdf z opisem drugiej anteny tez dipol ale z zuskiem i charekterystyka kierunkowa tego drugiego nie robilem i nie wiem czy chodzi i jak chodzi pozdrawiam i zycze milej zabawy
  • Poziom 28  
    Tak, wiem że to zwykły dipol i to właśnie nie uzasadnia tak wysokiej ceny. Moja opinia na temat piractwa jest znana - nie pochwalam i jak ktoś robi bydło, to gnojka odrazu usadze, a jak się się ktoś kulturalnie zachowuje i nikomu nie przeszkadza (m.in. sąsiadom) to mi to nie przeszkadza.
    Jeśli chodzi o skorzystanie z MFJ-a - nie problem, żeby za 10 zł skorzystać z tego u mnie w mieście w firmie zajmującej się radiokomunikacją.
  • Poziom 21  
    Witam :)
    Mam taki właśnie nadajnik ( http://www.allegro.pl/item94812653_fm_stereo_transmitter_nadajnik_ukf_.html )
    Chciałbym dopasować do niego jakąś antene...
    Chce ją zamontować za oknem bo na dachu to nie wiem czy pozwolą... mieszkam na 3 piętrze
    Nie zależy mi na zasięgu kilku kilometrów(oile to możliwe na tym nadajniku) chce aby zasięg było około 1 Km.

Czy nadawała by sie dla mnie jakaś antena z oferty ?

http://www.dipol.com.pl/market.php?sid=c41f7a12d4438d4&page=1&addr=12&mode=

Pozdrawiam :)
  • Poziom 12  
    wlasnie jaka antene z dipola polecacie jako dobra nadawcza ? dodam jeszcz, ze nadajnik bedzie umieszczony na dachu w puszce hermetycznej i kabel do antny bedzie mial dugosc ok 0,5 metra.

Pzdr