Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

_DOKTORAT_ Z_PLC_(!!!!!!!!!!)

snajper555 23 Mar 2006 20:16 1472 7
SterControl
    snajper555
    Level 11  
    witam,
    zastanawiam sie, czy iumiescilem posta w odpowiednim dziale, ale coz, mam nadzieje ze tak.
    do rzeczy: szukam tematu do rozgryzienia w ramach wykonania pracy doktorskiej. wazne jest, by problem byl zwiazany bezposrednio ze sterownikami plc lub technika przemyslowa (np sieci profibus, profinet, ethernet itd) . powiedzmy, ze bardziej interesuja mnie techniki programistyczne i praktyczne wykorzystanie sterownikow do sterowania, natomiast nie wiem, czym tak naprawde moglbym sie zajac (jaki temat jest godny by mozna bylo wziac go na tapete). ze sterownikami plc (glownie siemensa) mam do czynienia na codzien (programowanie, optymalizacja, rozbudowa, modyfikacje itd) jednak nie moge powiedziec, zebym wykonywal cos zupelnie kosmicznego, o czym nie maja pojecia nawetnajstarsi gorale;) po prostu wykorzystuje sterowniki stosujac roznego rodzaju rozwiazania powstalych problemow (choc na dosc zaawansopwanym poziomie).

moze ktos z was bedzie w stanie mi pomoc, zaproponowac jakis temat; problem, ktory warto rozwiazac???

zaznaczam, ze tematy "proste" lub nie wnoszace nic nowego do nauki z wiadomych wzgledow odpadaja (np opisowki itd).

moze znacie jakies ciekawe strony z interesujacymi mnie zagadnieniami?

bardzo prosze o jakiekowiek wskazowki.

Moderated By Bartek_Wosik:

Nie nadużywaj wykrzykników w temacie

• SterControl
    Jerzy Węglorz
    Level 39  
    OK, co powiesz na takie zagadnienie:
    nadmiarowe "samonaprawiajace się" struktury na PLC z autodiagnostyką?
  • SterControl
    snajper555
    Level 11  
    hm... a co masz na mysli mowiac "samonaprawiajace sie struktury"? hardware czy software? jezeli chodzi o oprogramowanie, to mechanizmy typu diagnostyka modulowo-programowa, programowe zabezpieczenie przed przejsciem sterownika w stop, autorestarty itp juz istnieja. sa wrecz standardowymi funkcjami dostarczanymi przez producentow sterownikow. zagadnienie jest bardzo interesujece, jednak obawiam sie, ze temat jest nie do zaakceptowania przez rade wydzialu. choc zastanowie sie nad tematem glebiej (przy okazji prosze o rozwiniecie:))).

jezeli sprawa dotyczy hardware to o ile dobrze rozumiem chodzi o usystematyzowanie nadmiarowych systemow zabezpieczen (np wielkosc wejsciowa doprowadana do plc do dwoch wejsc i "sztuczna inteligencja" wbudowana w programie powinna w razie awarii korzystac z wejscia redundantnego i sygnalizowac wystapienie uszkodzenia?

jezeli moj tok rozumowania jest nalezyty to obawiam sie, ze temat jest dobry na prace inzynierska, ale niestety, nie doktorska...

prosze o dalsze sugestie, im wiecej tez, tym latwiej bedzie mi cos wybrac lub kilka zagadnien polaczyc w jedna calosc.
    Jerzy Węglorz
    Level 39  
    Kiedyś dawno (40 lat temu?) Amerykanie skonstruowali (do celów wojskowych) aparaty do nurkowania wyposażone w elektroniczny pomiar ciśnienia parcjalnego tlenu. Aparaty były wyposażone w potrójny układ pomiarowy. Jeżeli wskazania wszystkich 3 układów były zgodne, to informacja dla nurka była "OK". Jeżeli jeden układ zaczynał pokazywać odmienny wynik, to aparat dawkował tlen w/g wskazań 2 pozostałych, ale nurek dostawał sygnał o awarii i miał dość czasu, by z wciąż sprawnym aparatem wycofać się z akcji.
    O strukturach "samonaprawiajacych się" myślę właśnie z podobnej perspektywy: ponieważ tworzenie układów nadmiarowych nie jest obecnie trudnością techniczną, może warto by pomyśleć nad strukturami, które działajac w oparciu o dość szczególny software byłyby w stanie modyfikować (przez włączanie lub wyłączanie określonych bloków) swój hardware tak, aby ich funkcja była wykonywana mimo zaistnienia jakichś uszkodzeń. Myślę o hardwarewym rozwinięciu idei "samonaprawiajacych się" transmisji (masz odtwarzacz CD? zarysowanie płyty nie powoduje, że w muzyce pojawi się zgrzyt - prawda?).
    Na pracę inżynierską to może być projekt jednej instalacji, a na doktorat może być opracowanie pewnej "klasy" rozwiazań.
    Ganz
    Level 17  
    Można wiedzieć na jakiej uczelni robisz ten doktorat?

Na Politechnice Poznańskiej by to raczej nie przeszło. Nawet z magisterkami z PLC są problemy.:!:
    MirekCz
    Level 35  
    Hmm, jakie?
    Moja kumpela miała temat mgr. coś w stylu automatyzacja browaru.. w sumie skończyło się na wizualizacji w intouchu i programie na PLC... pikuś
    Ganz
    Level 17  
    MirekCz wrote:
    Hmm, jakie?
    Moja kumpela miała temat mgr. coś w stylu automatyzacja browaru.. w sumie skończyło się na wizualizacji w intouchu i programie na PLC... pikuś

No właśnie teraz są, przynajmniej na WE. W tym roku magisterki z PLC mają tworzyć, albo rozwiać stanowiska dydaktyczne. Takie zarządzenie. Reszta prac ma być naukowa, czyli głównie Matlab, Matlab i Matlab.
    snajper555
    Level 11  
    jestem na politechnice slaskiej, ale to raczej bez znaczenia.

wydaje mi sie, ze jezeli mozna napisac prace doktorska na temat wplywu temperatury na ksztalt odwiertow w obrabianym metalu (temat wziety z zycia!), to sterowniki plc stwarzaja duzo wieksze mozliwosci.

w tej chwili przychodza mi do glowy takie ogolne tematy jak optymalizacja algorytmow pod katem skracania czasu cyklu, zastosowanie zbiorow rozmytych w procesie sterowania i wiele innych. jestem przekonany, ze jest bardzo duzo potremcjalnych tematow, ale szukam czegos konkretnego...