Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Poważny problem-geforce4mx + biostar m6vcf

123456otras 23 Mar 2006 22:32 2491 30
    123456otras
    Level 15  
    Witam,posiadam karte geforce 4mx 440 64mb i plyte biostar m6vcf(agp x4) i moim problemem jest ze po 15 minutach grania w jakas gre obojetnie pojawiają sie krzaczki lub pozniej niektore barwy zmieniają kolor na czerwony,sterowniki zainstalowalem zgodnie ze strony www.inno3d.com , wszystko karte idealnie wykrywa,wiatraczek kreci mocno 12v i chlodzi karte ale mam ten problem co wspomnialem.

U brata w komputerze na plycie swiezszej juz takiej nowej karta dziala idealnie bez problemu narazie ja tak widzialem.

Moze zle sterowniki ? pomozcie mi co moze byc przyczyną ze tak zle dziala u mnie ta karta.Mam zasilacz 300v i procka 1ghz i 256ram
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    1. Podaj PEŁNĄ konfiguracje komputera wraz z modelem i producentem zasilacza;
    2. Zmierz napięcia zasilające płytę główną;
    3. Obejrzyj płyte główną, zasilacz i kartę graficzną pod kątem "spuchnietych" lub wylanych kondenstaorów;
    kokodin
    Level 21  
    przedmówca ma racje szczególnie zwracaj uwage na zmniejszone napięcie 3,3v bo z niego bezpośrednio zasilana jest pamięć karty graficznej przy zbyt niskim napięciusprzęt po prostu nie osiąga mocy nominalnej i śmieci po ekranie na standardowych zegarach (można troche obniżyć taktowanie pamięci dla testu) winna może być płyta (kondensatory lub stabilizator) lub zasilacz "sie kończy" jeżeli masz z kąd wziąć spróbuj na innym najlepiej mocniejszym o tr 50 wat :D

jeżeli to nie problem techniczny można spróbować czarów np zmienić bios na nowszy (na moim starym tornado gf2 dało to niespodziewanie dobry efekt dodatkowe 50 mhz do granicy wytrzymałości) można (o ile nie posiada) przyczepić radiatorki na pamięć czasami zdaża sie że podczas oc procka zmniejsza sie górna granica oc grafiki ( na moim chipsecie viaapollo133t :P )i to też kończy sie podobnie do tego co mówisz

podaj pełną konfiguracje wyniki pomiarów z aidy32/eweresta(komputer|czujnik)a wszystkiego sie dowiesz
    123456otras
    Level 15  
    Kondensatory są ok, zasilacz mam 300wat jak juz kupowalem nowy komputer to taki byl juz ,chodzi 2,5 roku firma zasilacza JHT i napis pentium 4.

Jak gram to nastawiam detale na srednie bo na pelnych procesor za slaby (1ghz) ale jak wspomnialem po 15minutach barwy sie potrafią zmienic na czerwone a wczesniej caly czas co 5s są krzaczki lub takie proste linie w ukos sie robią i znikają

karta na drugim komputerze dziala bez zastrzezen

a plyta glowna to biostar m6vcf (raczej sprawna od nowosci nie bylo nic grzebane) mozecie zobaczyc ją w google w obrazkach . naprawde nie wiem co moze byc przyczyną , cos da jak wezme od kolegi zasilacz 400wat i zobacze ?
    tvsat
    Level 14  
    wymień kartę i po problemie bo to napewno nie wina sterowników;)
    the_wizard
    Level 17  
    Witam!
    Quote:
    karta na drugim komputerze dziala bez zastrzezen

Quote:
    wymień kartę i po problemie bo to napewno nie wina sterowników

No to ja też sobie nabiję posta, a co!
    Kolego 123456otras, piszesz, że nie wiesz co może być przyczyną - to przeczytaj uważnie odpowiedzi kolegów jankolo i kokodina przecież podali Ci rozwiązanie problemu. Podmiana zasilacza da wiarygodny wynik pod warunkiem 100% pewności, że podmieniany zasilacz podaje napięcia o prawidłowych wartościach - tu nie chodzi tylko o moc, lecz także o jakość, gdyż dobra trzysetka z powodzeniem zasili Twój zestaw.
    Pozdrawiam!
    Platon
    Level 42  
    Otworz obudowe i skieruj na karte graficzna (pamiec glownie) dodatkowy wiatrak. Wyglada na przegrzewanie sie pamieci.
    123456otras
    Level 15  
    platon robilem tak dokladnie ale to nic nie dalo z wiatrakiem dalej karta jest chlodna ,jutro podmienie zasilacz na 400wat i napisze czy cos dalo , jak nie to dalej sie pobawimy w przyczyne :)

Dodano po 48 [sekundy]:

aha zapomnialem dodac ze jak mialem geforca 2 gts 32mb na tej plycie glownej to chodzil bez problemow ale dla mnie mial za slabą grafike wiec kupilem sprawnego gf4 mx i taki zonk mi sie pojawil z tym problemem
    fander
    Level 13  
    Moim zdaniem zasilacz :-). Jeśli karta chodzi bez zarzutu na 2 pc to wykręć z niego zasilacz i sprawdź w swoim czy dalej masz krzaczki.
    Pozdrawiam
    kokodin
    Level 21  
    witam ponownie
    jeśli chcesz dokładnie zlokalizować słabe ogniwiwo musisz sprawdzać wszystko w kompie wszystkie podzespoły które nie są zwylke podejżewane o psucie obrazu też trzeba wykluczyć np żle zailolowany kabel sieciowy,monitorowy,lpt wszystkie dodatkowe karty rozszeżeń i inne niepotrzebne dodatki jeżeli masz zlokalizować awarie musisz ogołocić kompa zostawić płyte ram procka i grafe no i oczywiście pewny zasilacz (podający napięcia nie mniejsze od standardu niż o 1 % i nie większe niż o 5%) czyli to co jest niezbendne do uruchomienia systemu później sprawdzaj czy nadal widać kszaki jeżeli tak wyeliminuj spraew sterowników odinstaluj wszystkie obecne i zainstaluj jakieś nowsze np. najnowsze :P jeżeli i to nie da efektu spróbuj odtaktować pamięć karty o 5-15 mhz (np riva tunerem) i znowu testuj aż do bólu jak dojdziesz do awarji to daj znać

Moderated By jankolo:

Proszę nie przesadzać z NIECHLUJSTWEM

jacusiek
    Level 13  
    Wymiana zasilacza raczej tu nic nie da, ale głowy nie dał bym sobie uciąć.
    123456otras
    Level 15  
    wlasnie sprawdzalem programem aida informacje o sprzecie to jest napisane ze obslugiwane szybkosci agp to x1,x2 . A jezeli karta jest na x4 lub na x8 ? bo gf4mx440 robili przewaznie na agpx8 , czy jest to jakas roznica ?
    the_wizard
    Level 17  
    Witam!
    Coś mi się wydaje, że w tym wypadku Aida pokazuje głupoty, co się czasem zdarza. Zaglądałem TUTAJ i z opisu wynika, że płyta obsługuje AGP 4X. Karty AGP 8X można stosować do płyt z AGP 4X i na odwrót, więc tu problemu nie ma. Sprawdź w Biosie, czy włączone jest AGP 4X, możesz też poeksperymentować z ustawieniami AGP Driving Value - szczególnie starsze karty nVidii wymagały eksperymentalnego dobrania tej wartości, na ustawieniu automatycznym działy się różne dziwne rzeczy(tylko ostrożnie, żeby nie dać zbyt wysokiej wartości - zacznij od DA, przetestuj i w razie potrzeby zwiększaj). A, no i co z tym zasilaczem? Podmieniałeś? Jeśli nie, to uparcie będę do tego namawiał.
    Pozdrawiam!
    123456otras
    Level 15  
    niestety nie mam skad wziasc zasilacza, jak wlozylem do swojej plyty glownej karte brata, geforce 3 titanium 200 64mb to jak wlaczylem komputer to byl czarny obraz i mrugala kropeczka,ktos wie co to moze byc ?
    123456otras
    Level 15  
    dobra dam sobie spokoj kumpel sie moze ze mną wymienic na Geforce 2 gts 32 mb czy oplaca mi sie ? bo wiem ze ta karta kolegi dziala u mnie bez blednie
    Rudolf_
    Level 24  
    wielkiej różnicy między GF2 GTS a GF4MX (zwłaszcza SE) nie ma
    123456otras
    Level 15  
    posiadam teraz geforce 2 gts pro 32mb ddr i wlasnie sie boje ze karta sie przegrzewa a zatem wiatraczek sie kreci normalnie 12v ale jak dotkne palcem na drugiej stronie plytki gdzie jest procesor karty to jest gorące ze leciutko parzy w paluszek czy to normalne ? jak gram to narazie dziala stabilnie gra
    Platon
    Level 42  
    hmmm GF4MX 400 jest szybsza od GF2GTS. Ale jak ta karta u ciebie dziala, to niech kolega postawi piwo, i sie zamieniajcie.
    123456otras
    Level 15  
    platon wydaje mi sie ze nie udzieliles mi odpowiedz na moje pytanie wyzej, co do kart są one zrownane gf4mx przewaza tym ze jest moze o 5% szybsza
    123456otras
    Level 15  
    mam mały problem bo nie moge odkleic radiatora od karty graficznej aby nasmarowac procesor bo sie karta grzeje bardzo z drugiej strony i ten radiator jest zaklejony czyms jak kropelka , jest na to jakis sposob ?
    jankolo
    123456otras, wstawiasz inną kartę która w Twojej płycie nie działa. Kolejna karta grzeje się bardzo, co nie powinno mieć miejsca. A ty z uporem godnym lepszej sprawy omijasz problem napięć zasilających. Nie chcesz ich zmierzyć, nie możesz czy nie potrafisz?
    123456otras
    Level 15  
    zasilacz utzymuje napiecia ponad norme sprawdzalem w biosie i recznie np na 12v jest 12,70 v a na 5 jest 5,40v
    jankolo
    123456otras wrote:
    zasilacz utzymuje napiecia ponad norme

Nie rozumiem tego terminu. Wyjaśnij go.
    123456otras wrote:
    sprawdzalem w biosie i recznie

Czy pod pojęciem "sprawdzania ręcznego" mamy rozumieć pomiar miernikiem?
    123456otras wrote:
    np na 12v jest 12,70 v a na 5 jest 5,40v

Jeżeli jest to pomiar miernikiem, to obydwa napięcia mają zbyt wysokie wartości. Jeżeli jest to pomiar programowy, to nic nie mówi.
    123456otras
    Level 15  
    dobra pomijamy temat o zasilaczu , mam duzy cichutki wiatraczek co kreci na 12v czy moge go postawic na karte od gory aby chlodzil to miejsce nad procesorem karty(tam mocno jest cieple), a ten wiatraczek malutki co kreci pod spodem karty to moge go wyjac i zostawic sam radiator ? przeciez mi sie wydaje ze wystarczy jak ten z gory duzy wiatrak schlodzi.Prosze o jakies porady
    jankolo
    123456otras wrote:
    dobra pomijamy temat o zasilaczu

A to dlaczego? Już napięcia zasilania masz zgodne z normą?
    123456otras
    Level 15  
    tak wzielem miernikiem i na 12v czasem wskazuje 12,1 a na 5v czasem rowne a czasem 5,1 . To co moge polozyc wiatraczek duzy na karte od drugiej strony ? a ten co jest malutki na radiatorku odkrecic ?
    jankolo
    Tego małego wentylatora nie odkręcaj, bo pogorszysz chłodzenie GPU. Ten drugi oczywiście dołącz. Niemniej bądź świadom, że najprawdopodobniej nie usuwasz problemu tylko go omijasz.
    123456otras
    Level 15  
    hmm to ja wlasnie ten duzy wiatraczek skieruje na gpu ale od drugiej strony karty i bedzie chlodzic ją a od tej drugiej zostanie sam radiator , narazie nie mam problemow z grami ale niepokoi mnie te miejsce na drugiej stronie ze sie tak grzeje

Na dodatek radiator jest przyklejony do gpu karty i nie mam mozliwosci posmarowac go mascią,moze by cos pomogo

Caly czas chodzi mi o tą karte geforce 2 gts pro 32mb 128bit ddr
    kokodin
    Level 21  
    miałem podobny problem . rozwiązałem go w bardzo prosty sposób a mianowicie większość klejów ciepłolubnych rozwarstwia się pod wpływem niskich temperatur (zamrażalnik na godzinkę) i z tego powodu bardzo słabnie i można bez wysiłku ukręcić radiator od gpu ale pamiętaj musisz szczelnie zapakować karte w folię aluminiową a potem w woreczki foliowe i w dodatku trzeba to robić w miare suchym miejscu bo jak wilgoć z "opakowania" sie skropli to karta może ucierpieć

druga sprawa to sam radiator nie może być mniejszy musi mieć większą powierzchnię najlepiej przewiewną i porowatą dodatkowo musi mieć luz w obudowie (minimum 1 zaślepke)

wiatraczek hm tu już będzie problem po pierwsze nie wiemy jakie są te wiatraczki dla jednych mały to znaczy 4x4x0.5cm a duży 14x14x2 dla innych nie liczy się wielkość ale efektywność a rozmiar liczy się tylko jako bajer lub wyciszacz (z reguły większe są cichsze) z doświadczenia wiem że taki malutki wiatraczek z ekstremalnych modeli gforsów może całkiem sporo z resztą musi bo radiatorki zwłaszcza w gf2 były malutkie (standardem było zajmowanie tylko jednej zaślepki przez karte) jeżeli posiadasz zwykły wiatrak 8x8 z zasilacza to wcale nie jest on dużo wydajniejszy niż ten malutki jeżeli zmienisz radiator na jakiś większy (w szczególności wyższy) to i ten maleńki wiatrak sobie poradzi a ciepo z gpu mniej będzie promieniować przez płytkę
    jeżeli jednak zależy ci na tym wielkim wiartaku proponuje do drugiej strony karty przymocować kolejny radiator na gumkach a plytke potraktować opwicie dobrym mazidłem przewodzącym (złotym,miedzianym)