logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

zasilanie wzmacniacza miA 741

klopacinski1 20 Maj 2003 18:05 3133 6
  • #1 220583
    klopacinski1
    Poziom 14  
    czy

    Musze miec napiecie symetrzyczne zasilajac ten układ mA 741 czy moge np zasilic go +12V, masa, a w układzie otrzymam mase pozorna +6V czyli +/-6V (lub dzielnik napiecia na 2*rezystor i tez +/-6V) czy to wystarczy na zasilenie tego układu (ma on pracowac w samochodzie jako komparator a tam nie mam napiecia +/- 15V czy to 12 V starczy na zaś tego układu. Moze jest jakas alternatywa

    pozdrawiam Krzys
  • #2 220619
    simon71
    Poziom 20  
    Możesz go zasilić napięciem pojedyńczym, też powinien pracować. A tak BTW dlaczego nie stosujesz jako komparatora układów do tego przeznaczonych np. LM311, LM339?
  • #3 220623
    elektryk
    Poziom 42  
    Napisz jakie dokładnie napięcia chcesz porównywać.
  • #4 220662
    klopacinski1
    Poziom 14  
    chce zbierac napięcie z czyjek alarmu samochodowego ma wykrywac kiedy jest uzbrojony a kiedy nie bo ma sterowac układem cd 4538 bo on nie ma w sobie chyba nic takiego jak komparator i niewiem czy ten sygnał z czujek wysteryje ten układ zamierzenie jest połączenie alarmu space z centralnym zamkiem 2*(-)
  • #5 220684
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

    Uważam, że w roli komparatora najlepiej użyć ......komparatora. Kostka LM 393 jest podwójnym komparatorem , zasilanym napięciem pojedynczym i wyjściem typu OC. Moim zdaniem pełnia szczęścia.

    Pzdr.
  • #6 220731
    elektryk
    Poziom 42  
    Daj scalaka napięciem ujemnym do masy, dodatnim do zasilania na jedną końcówke daj napięcie odniesienia,na drugą mierzone. Proponuje dodać odpowiednie sprzężenie zwrotne żeby nie oscylowało na granicy przełączenia. Napięcie mierzone możesz puścić przez dzielnik rezystancyjny, a napięcie zasilania scalaka możesz użyć ok 5V. Wtedy na wyjściu będzie napięcie albo ok 5V albo ok 0V (powinno być OK dla układów logicznych). Zamiana wzmacniaczy tak jak wspomniał kolega simon77 jest wskazana jednak wzmacniacze operacyjne mają identyczną nóżkologie (w ramach jednej ilości wzmacniaczy w kostce i jednego typu obudowy) wieć jeśli do prototypu zamontujesz podstawke to możesz później wymienić na inną kostke. Co do obliczeń wartości elementów to na forum było już podobne pytanie i tam były wskazane odpowiednie źródła.
  • #7 222236
    com_boy
    Poziom 12  
    ten wzmacniacz mozna zasilic 12V ,ale jego parametry znacznie sie pogorsza proponowalbym zastosowanie w.o. o zmniejszonym napieciu zasilania lub po prostu komparator na napiecie +6v-6v
    czesc
REKLAMA