Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykorzystanie Matrycy z Laptopa ?

24 Mar 2006 13:49 6814 10
  • Poziom 21  
    Tak jak w temacie , czy ktoś ma może jakiś pomysł na wykorzystanie takiej matrycy ? może ktoś coś takiego już zrobił ? Chodzi mi oczywiście o matryce kolororową :) Pozdrawiam
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 17  
    Mój znajomy zrobił sobie w maluchu wyświetlacz prędkości, ilości paliwa itd... Fajnie to wygląda zamiast standardowych wskaźników...
  • Poziom 16  
    Hmm.. fajny bajer, a mógłbyś cos więcej na ten temat napisać, ewentualnie jakiś schemat podłączenia, czy foto ? Ja sobie tak dumałem, że może możnaby użyć matrycy z laptopa, jako monitora w samochodzie, do oglądania filmów na przykład :D
  • Spec od komputerów
    kiepol - uzyj wyszukiwarki. Naprawde to nie boli, a szybciej dasz sobie spokoj.
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 16  
    Czasami łatwiej jest zapytać i z niecierpliwością oczekiwać na odpoweidź, niż poświęcić kilka kliknięć na wyszukanie czegoś samemu :D Ach to kochane lenistwo :P Pozdrawiam :D
  • Poziom 15  
    Adili napisał:
    Mój znajomy zrobił sobie w maluchu wyświetlacz prędkości, ilości paliwa itd... Fajnie to wygląda zamiast standardowych wskaźników...

hehe to zadziwiające matryce kompa? rozdzielczosci 800x600?? łoł ... mógłbyś cos wiecej o tym opowiedzieć :D

Otóż sprawa nie jest taka prosta... nieraz poruszany temat na kąciku mikroprocków ... do tego potrzebna jest odpowiedni kontroler którym mozna by było sterowac takową matryce ... sama matryca do niczego sie nie przyda... nic z nią nie zrobisz. Sojego czasu kiedys bawiłem sie matryca 64x128 podłanczana do kompa pod RS232... fajna zabawa

czołem
    Oberon
  • Poziom 17  
    Nie wiem czy mój kumpel jeszcze ma tego malucha (już ponad półtora roku minęło), ale zapytam się jak to zrobił. Pracuje on w elektrowni i siedzi na "dziale" sterowania i automatyki, czy coś takiego. Z tego co pamiętam to napisał najpierw program który wyświetlał wskaźniki (graficznie upiększył go), później dzięki programatorowi wrzucił program do jakiejś puszeczki (był to chyba komputer na płycie głównej Shuttle, bo był bardzo mały). Ta puszeczka była podłączona do drugiej, a z drugiej wychodził przewód do prędkościomierza, miernika paliwa itp. Oczywiście musiał do tego zrobić odpowiednie sterowanie w tej drugiej puszce żeby przetworzyć to na sygnał dla komputera w pierwszej puszce. Nie miał do tego schematów, sam to zrobił. Nie wiem czy będzie mu się chciało taki schemat zaprojektować.

PS. Z tego co pamiętam miał matrycę z laptopa 15'4 cala (Acer) o rozdzielczości 1280 X 800. Matrycę odpowiedni przerobił, a pochodziła z laptopa, którego nie udało mu się naprawić.
  • Poziom 34  
    Hmm... W prosty sposób podepnie się tylko do komputera i tylko wyposarzonego w kartę graficzną ze złączem VFC(takie na ogół 26pinowe złącze na karcie) i tylko matrycę kolorową TFT (nie DualScan/STN) o rozdziałce 640x480. Tu wystarczy połączyć odpowiednio kabelki i podłączyć inwerter od świetlówki. Każdy inny pomysł albo z inną matrycą to niestety ale elektronika
  • Poziom 24  
    Oberon6 napisał:

Romek_xx napisał:

I tu Kolega jest w błędzie...

...

W dalszym ciągu nie zmienia to faktu, że kolega pisząc, iż owa matryca do niczego się nie nada był i jest w błędzie... a w jaki sposób można ją wykorzystać i czy będzie to przydatne to inna sprawa (poza oczywiście wykorzystaniem jej jako daszek do karmnika dla wróbelków i sikorek :D ). Czy Koledzy zapoznali się z linkami które wkleiłem?... napisano tam na tych stronach, że taką matrycę można wykorzystać i w tym temacie nie podejmuję więcej dyskusji. Nie jest to prosty sposób, tylko instrukcja,schemat i opis konwertera VGA/LCD, z płytką będącą konwerterem który podłącza się do komputera pod wyjście VGA i do matrycy... ale czytanie chyba zbyt kłopotliwe było, więc nie polemizuję więcej. Proszę zobaczyć zdjęcie skoro wejście na podane linki ( http://www.sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT949.pdf ) było za trudne...
    Nie robiłem takiego wynalazku i nie będę teoretyzował o tym. Znałem takie rozwiązanie i podzieliłem się tą wiedzą...
    Nie znalazłem podanego typu matrycy jaką ma do wykorzystania kolega założyciel tego tematu, więc nie będę zgadywał i wdawał się w polemiki czy to jest taka czy inna, podobnie jak jego umiejętności i metoda jaką chce to zrobić... pytanie było o możliwość wykorzystania, a nie jak to zrobić za pomocą młotka i kilku gwoździ, wtedy zdecydowanie zaleciłbym karmnik a nie konwerter.
    Wykorzystanie Matrycy z Laptopa ?
    Pozdrawiam.

PS: Inną sprawą jest, że Kolega p1szcz3k ten temat założył dawno temu, i nie wiem czy jest o co drzeć szaty...