Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny GDN20/40/4ohm i ...?

stefcio 24 Mar 2006 14:17 2243 17
  • #1 24 Mar 2006 14:17
    stefcio
    Poziom 21  

Witam
    Kupiłem w idealnym stanie za grosze od kolegi dwa Tonsile GDN40/20/4 Ohm i dwa GDWT 9/80/8ohm miał je montować w aucie, ale już nie zamotuje, bo auto rozbił.
    Powracając do tematu, myślę o skrzynkach jakieś 20 litrów, koleżanka pracuje w salonie meblowym wiec materiału będę miał dużo. Zastanawiam się, jaka grubość sklejki 1,5cm czy 2cm?
    W pierwszych próbach te GDWT to na pewno nie to! Mam jedną sztukę GDWK 9/80/ 8ohm i ten już lepiej cykał, ale i tak stanowczo za ostro.

Wiec mam pytanie czy dokupić drugi taki sam http://www.allegro.pl/item93852741_glosnik_gdwk_9_80.html i jakoś je tłumić? Jak tłumić to jak? Bo o zwrotnicach to wiem jedynie tyle, że to cewki i kondensatory.
    A może kupić jakieś słabsze wysokotonowce? Np.:
    http://www.allegro.pl/item92554436_tonsil_gdwk_7_50_19_gwarancja_super_cena.html
    http://www.allegro.pl/item93379346_tonsil_gdwk_7_50_2_sztuki_jak_nowe_okazja_.html
    http://www.allegro.pl/item94101768_glosniki_tonsil_gdwk_7_50_50w_8_ohm_czarny_pier.html lub może jeszcze coś innego…?
    Obudowa zamknięta, GDNa myślę podpiąć bez zwrotnicy, jeśli jednak trzeba dać cewkę to prosiłbym o jakieś sugestie.

Kolumienki miały być zasilane wzmakiem Fonica PW9010 pracującym z komputerem w pokoiku około7 metrów kwadratowych.
    Za wszelkie porady będę bardzo rady:-).

0 17
  • Pomocny post
    #2 24 Mar 2006 15:54
    Mateuss
    Poziom 19  

Witaj proponuje zrobić Ci te kolumnienki na wzór ZG30C114. Tutaj masz instrukcję serwisową -

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic429776.html

Jest tam napisane wszystko łącznie ze zwrotnicą.
    Mam nawet takie 2 pudła na zbyciu.

Te tuby strasznie krzyczą ale można by je stłumić rezystorami
    Są to nie duże kolumnienki do Twojego pokoju się nadadzą TYLKO pytanie czy ten wzmacniacz obsługuje kolumny 4 Ohm?? niech ktoś się wypowie bo tego nie wiem

Pozdrawiam

0
  • #3 24 Mar 2006 17:35
    stefcio
    Poziom 21  

Można by i zrobić, ale… mam mocniejszy głośnik basowy i ta nieszczęsna zwrotnica a raczej cewki 0,6mH jaka to średnica i ile zwoi, grubość drutu?
    I druga ceweczka 0,17mH?
    Co właściwie daje ten rezystor 2Ohm?
    Co do wzmaka to wspaniale sobie radzi z 4Ohm było testowane.

0
  • #4 24 Mar 2006 20:42
    Mateuss
    Poziom 19  

No ale dużo mocniejszy to ten głośnik nie jest i spokojnie będzie mógł zagrać zamiast oryginału! a co do tej ceweczki to grubości drutu nie znam (ewentualnie mógłbym zmierzyć średnicę) a co do ilości zwojów to ktto by to policzył. ale taką cewkę chyba można kupić w sklepach.

A ten rezystorek ma na celu przyciszenie wysokotonowca w zależności od gustu słuchacza. W kolumnie jest przełącznik dwupozycyjny. Przy ustawiniu na "+" rezystor jest pominięty a "-" włącza w szereg rezystor co powoduje mniejszą moc wydzielaną na głośnik

0
  • #6 26 Mar 2006 10:57
    Mateuss
    Poziom 19  

Cewka to cewka zobacz różnica w rezystancj pomiędzy cewką nawija ną 0,8mm a 1,2mm drutem to tylko 0.2 Ohma. Oczywiście lepiejdać cewkę nawijana grubszym drutem, bo wtedy mniejsza rezystancja ale myślę że do 40w kolumny ta ceweczka 1,2 mm średnicy drutu spokojnie wystarczy (to nie estrada), a co do cewek stx`a nie mam zdania i nie bardzo wiem jakim drutem jest nawinięta... Niech ktoś się jeszcze wypowie

A grubośc desek?? wplywa na sztywnośc kolumny! oryginalna zg30c114 jest zrobiona z płyty bodajże wiórowej 20mm i w środku na rogach są takie małe kostki łączące. Co do wygłuszenia (tak już na zapas) to w instr. serwisowej widać jak to jest wygłuszone (gąbką)

0
  • #7 17 Kwi 2006 10:56
    stefcio
    Poziom 21  

Witam
    Sprawa Zakończona kupiłem gotowce na Allegro „ http://www.Allegro.pl/item97170153_97170153.html „ Kolumny są w naprawdę w bardzo dobrym stanie, brakuje jedynie jednego znaczka Unitra na maskownicy. Wstawiłem Swoje GDN 20/40 i jest gites.
    Mam oryginalne głośniki z tych kolumn GDN 20/30 jednak w obydwu przypadkach zawieszenie górne nie istnieje. Cewka nie obciera, głośnik gra, membrana też jest w dobrym stanie brak tylko zawieszenia górnego musze je wstawić, lecz jeszcze tego nie robiłem i nie bardzo wiem gdzie kupić żeby było OK. Myślałem o Allegro, bo jest tego dużo, ale w wielu przeczytanych postach są negatywne wypowiedzi na temat części do głośników pochodzenia z Allegro.
    Proszę o jakąś propozycję dobrego sklepu, w którym mógłbym nabyć resor a może i nawet całą membranę w przypadku niepowodzenia wymiany resoru.
    Pozdrawiam Stefek

0
  • #8 17 Kwi 2006 13:13
    mizgu
    Poziom 19  

Kup z tąd http://www.allegro.pl/item96246340_napraw_glosniki_tonsil_zawieszenia_gorne_20cm.html
    Są to na 100% orginalne zawieszenia tonsila taniej orginałów raczej nie dostanies (no morze o zyla taniej ale nie więcej) do tego zaopatrz się w butelke rozpuszczalnika do farb (aby zmyć reszte starego zawieszenia i odkleić kopułke) klej moment (do naklejenia zawieszeń,butapreno podobny ale 100x lepszy klei natychmiast) oraz rolke taśmy filmowej do aparatów foto (potrzebna jest do wycentrowania, przed wklejeniem zawieszeń zdejmi kopułke głośnika wytni odpowiedni kawałek taśmy i włurz pomiędzy szczeline a cewke) No i następnie naklej zawieszenie po sklejeniu wyćiągni taśme przetestuj głośnik jak wszystko oki to naklej kopułke. Na koniec morzesz jeszcze poćiągnąć membranke czarnym matowym sprayem ale z tym umiejętnie

0
  • #9 09 Maj 2006 23:18
    stefcio
    Poziom 21  

Zawieszenie zakupione, kosz oczyszczony z resztek, kopułka odklejona.
    Pytanko, rozumiem że rolką kliszy wycentrować jak i zablokować membranę tylko, w jakim położeniu? Takim jak trzyma resor dolny czy membranę w duł / góry?
    Co pierwsze kleić resor do membrany czy resor do kosza?

0
  • #10 10 Maj 2006 21:58
    Caleb_
    Poziom 33  

membrane unies ciut do gory. podklej zawieszenie wpierw do membrany. jak sie przyklei odpowiednio mocno to nawal kleju na resor i zawieszenie i powolutku obnizaj polozenie cewki - tak zeby polaczyc kosz z zawieszeniem. Po pewnym czasie wyjmij karteczki i sprawdz jak gra. Jesli dobrze to naklej kopulke i juz - odczekaj az klej w pelni chwyci.

0
  • #11 10 Maj 2006 23:33
    stefcio
    Poziom 21  

Kopułki odklejałem pierwszy raz, ogólnie to regeneruje głośniki pierwszy raz i te kopułki to troszku mi się spsuły i tak małe pytanko czy mogę zakupić nieco większe kopułki czy muszą być takiej samej wielkości?

0
  • Pomocny post
    #12 10 Maj 2006 23:39
    Caleb_
    Poziom 33  

mozesz - w bardzo minimalnym stopniu wplywa to na prace glosnika. Najlepiej, zeby byly jak najlzejsze i zeby je w miare mozliwosci rowno wkleic.

0
  • #13 11 Maj 2006 00:34
    Tremolo
    Poziom 43  

Zawsze się uzyska jakiś kompromis. Dając większa kopulkę zmniejszysz rezonanse boczne glosnika. Przez to że membrana bedzie bardziej sztywna. Ale tylko nieznacznie.

Większa powierzchnia membrany glośnika zostanie usztywniona niz w przypadku mniejszej. Masa bedzie tylko troszkę większa. Trochę inny będzie kształt fali wychodzącej z glosnika. generalnie są opcje, że bez tej kopulki tez głosnik pogra, tylko że w środku pomiędzy korpusem cewki a szczeliną moga się zbierac jakieś pyłki, kurz, mikroorganizmy, drobiny żelaza, para wodna itp. Po za tym korpus może szybciej zacząć korodować, ale tez nieznacznie tylko szybciej.

Cała gama jakichś zabrudzen źle wpływa na pracę karkasu cewki, gdyby powietrze było czyste to nie potrzebne byłyby te "kopulki".

0
  • #14 09 Sie 2006 18:40
    stefcio
    Poziom 21  

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
    Po renowacji głośniki grają jak nowe. Udało mi się dobrze wycentrować, choć estetyka wykonania nie jest może szczytem moich osiągnięć, membranę troszku poczerniłem farbą w sprayu i głośniki wyglądają o wiele lepiej niż na zdjęciach. Ale jak na pierwszy raz to chyba i tak dobrze biorąc pod uwagę, że głośniki pracują bez problemów, już kilka miesięcy a wygładem się nie przejmuję gdyż maskownice sprawują się dobrze:D

0
  • #15 09 Sie 2006 21:52
    Tremolo
    Poziom 43  

ZG 30c miały chyba głośnik 8 om więc cewkę w glośniku trzeba zrobić 2x mniejszą czyli 0,3mH - generalnie to jedne z moich ulubionych kolumn...

0
  • #17 10 Sie 2006 10:58
    Tremolo
    Poziom 43  

Prawdopodobnie charakterystyka jest juz niaktualna - nie ma tego cypla na charakterystyce na wysokości 200Hz. Pewnie to byly nie jedyne poprawki ... w lepszych wersjach juz wczesniej znajdował się GDN 20/40...

0
  • #18 11 Sie 2006 15:05
    Caleb_
    Poziom 33  

ja bym ci jeszcze polecil dorzucenie do srodka luzno watoline wypelniajac cala powierzchnie wewnatrz kolumny.

0