Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tanie, ciche i wydajne chłodzenie...

Adili 24 Mar 2006 22:40 2882 7
  • #1 24 Mar 2006 22:40
    Adili
    Poziom 17  

1. Potrzebuję w miarę tani i bardzo wydajny radiator z wentylatorem, ale żeby był bardzo cichy... Ten kto się na tym zna pewnie zna takie typy chłodziwa... Mógłbym też zastosować ogniwa peltiera, ale jestem "dentka" z tego i musielibyście mnie pokierować... (Jakoś chłodzenie wodne nie za bardzo mi odpowiada...)

Moja propozycja i co wy na to?: http://www.allegro.pl/item93747077_arctic_cooling_freezer_4_hit_heat_pipe_od_aab.html

Czy będzie odpowiedni, bardzo schłodzi i czy będzie cichy? Boję się że w kompie może raczej przeszkadzać i że wentyl będzie od dołu i źle będzie zasysał powietrze, a co za tym idzie... źle chłodził...

2. Zbliżają się cieplejsze dni. Muszę schłodzić wnętrze obudowy... Jaki typ chłodzenia polecacie, jakie wentyle albo może inny pomysł? Żeby było tanio, cicho i wydajnie...

Popieram także domowe sposoby chłodzenia ale żeby były (znów) ciche i wydajne... :-)

Z góry dzięki...

PS. Moja maszyna...:-)
    Płyta Główna: ABIT IS7-E2
    Pamięć: KINGSTON 2 X 512 MB
    Procek: INTEL PENTIUM 4 3.0E GHZ HT
    Grafika: PROLINK PIXELVIEW GEFORCE 256 MB 128 BIT
    Dysk Twardy: WD CAVIAR 160 GB
    Napędy: NAGRYWARKA DVD NEC 16X
    NAPĘD DVD TOSHIBA 16X
    Zasilacz: COLORSIT 400 W

Pod uwagę biorę wszystkie podzespoły, gdyż każde z nich może utrudnić dobre schłodzenie wnętrza obudowy...

Oczekuję fachowej także pomocy... :-)

• #2 24 Mar 2006 23:26
    fander
    Poziom 12  

Wentylator będzie od dołu co spowoduje ciągniecie nagrzanego powietrza z obszarów nad kartą graficzną no chyba ze upchniesz go jakoś pod zasilaczem ale w to wątpię. Druga kwestia jest taka jak go założysz jeśli go kupisz to zapytaj czy maja taki coolera ale na socket 478 (po rysunku nie przychodzi ni do głowy w jaki sposób mam to przymocować)

ja bym ci polecił PENTAGRAM FREEZONE NXC-100 Cu albo PENTAGRAM FREEZONE NXC-80 Cu

A co do domowych sposobów ja przerobiłem przenośna loduweczkę do napojów i chłodzenie wodne (nie jest to najcichszy sposób) na procku mam jakieś 15-20 stopni :)

Pozdrawiam

Mój sprzęt

MB. P4C800-Delux-E
    Proc P42.8 Northwood
    KG. Radeon Sapphire X800GT (wersja AGP) :-)
    DDR DDR 2x 2GB Dual DDR KINGSTON
    HDD WD SATA 160GB + SATA 2x250GB + 2xWD IDE 200GB
    DVD-R NEC ND-3540

• #3 30 Mar 2006 16:01
    Adili
    Poziom 17  

Nikt nie ma więcej pomysłów?

• #4 04 Kwi 2006 10:44
    Rudolf_
    Poziom 24  

1. Chłodzenie wodne. Ciche i skuteczne, ale zajmuje sporo miejsca.

2. System sprężarkowy... super wydajny, ale może być głośny

3. Suchy lód. Drogie, ale extra wydajne i ciche, tylko co jakiś czas trzeba dodawać chłodziwa

4. Ciekły azot. Ekstremalnie drogie i wydajne, reszta jak w pkt.3

Zatem konkretnie
    Musisz wiedzieć co chcesz. Tanio, ale wentylatory. Albo drogo, ale chłodzenie cieczą.
    - Jeśli wentylator to miedziany, z dużą średnicą wiatraka a przez to niskimi obrotami i małym hałasem. Wskazany z opcją Heat-Pipe

- Jeśli cieczą, to... najgłosniejsze elementy tego chłodzenia to pompa czynnika chłodzącego i ewentualne wentylatory przy wymienniku ciepła.
    W przypadku dużego wymiennika (może nim być sam główny zbiornik chłodziwa, jeśli jest duży) jedynym generującym hałas elementem bedzie pompa chłodziwa - zazwyczaj podobna do akwariowych :)

• #5 11 Kwi 2006 16:47
    Adili
    Poziom 17  

Dzięki kolego Rudolf_. Te wskazówki bardzo mi pomogły... Zdecyduję się chyba na jakiś wielki radiator miedźiany z dużym wentylatorem o małych obrotach. Może polecicie konkretny model...?

PS. Tak z ciekawości, jakie są ceny ciekłego azotu i suchego lodu?

• #8 17 Kwi 2006 13:46
    Adili
    Poziom 17  

Rzeczywiście naczynia są drogie... ale ceny jak na ten standart. Jest to dość kosztowne, ale pomysł nie jest zły. Przeczytałem ten artykuł, jest bardzo interesujący... Tylko nie rozumiem dlaczego dobrze zrobiona rura miedziana i głowica procesora może zapewnić dobre chłodzenie. Czy jak dam to do zrobienia mojemu dziadkowi (spawacz) to nie będzie mógł zrobić odpwoeidniej rury? Czy chodziło im po prostu że w tym przypadku nie warto igrać z azotem? Dlaczego chipset także musi być chłodzony? Chodzi tu o taktowanie FSB? Daleka droga przede mną. Dzięki za post kolego jankolo, za inne także...

Dodano po 5 [minuty]:

A co do sposobu sprężarkowego, możecie podać przykłady, jakieś artykuły albo zdjęcia. Także jestem zaciekawiony... Ostatnio spróbowałem coś innego. Zrobiłem miedzianą chłodniecę z rurek do której wlałem olej transformatorowy. Podgrzanie jego spowodowało samowolny rych cieczy w rurkach. W ekestremalnych sytuacjach temperatura procka wahała się w granicach 30 C. Lecz to jeszcze za mało... pozdrawiam.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo