Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

WYŁĄCZNIK AKUSTYCZNY NE037

25 Mar 2006 09:05 7139 18
  • Level 10  
    Witam
    Mam problem z układem do samodzielnego zmontowania jakim jest wyłącznik akustyczny. Problem polega na tym, że gdy go podłącze do zasilania to układ sie załancza (świeci dioda LED), ale nie reaguje na klaśnięcia (regulowanie PR-kiem nic nie daje) i nie chce sie wyłączyc, zwarcie mikrofonu nic nie daje. Układ sprawdzałem kilka razy. Układ pochodzi z firmy nordelektronikplus.

PROSZE O POMOC.
    Nie używaj dużych liter w tytule. [h]
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Helpful post

VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam
    Układ jest (chyba) zbudowany na 3 układach scalonych, sprawdż ich aplikację, zrób pomiary.
    A czy sprawdzałeś pozostałe części przed złożeniem?
    Zacznij sprzwdzanie układu od końca, stopień po stopniu. Niestety nie mam do tedo zestawu schematu.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 10  
    Tak układ jest zbudowany na 3 scalakach ale jak założe go odwrotnie to się zaczyna grzac wiec to nie jest ich wina. Układ sprawdziłem chyba z 10 razy i wydaje mi się że jest wszystko w porządku. A schemat dołaczam w załączniku.

Za pomoc z góry DZIĘKUJE.
  • Helpful post

Nie przesyłaj mi punktów, ja mam ich dość, chodziło mi o tych co chcieli by Ci pomóc a nie mają punkty.
    Nie wiem dlaczego umieściłeś taki obszerny załącznik jak można było tak:
    ---
    Usuń swój załącznik.
    ---
    Sprawdż czy jest sygnał z mikrofonu na wyjściu 741, a póżniej tak jak pisałem w poprzednim poście.
  • Level 10  
    A w ajki sposób mam sprawdzic czy jest sygnał z mikrofonu na wyjściu 741??

• VIP Meritorious for electroda.pl
    Najlepiej oscyloskopem, którego zapewne nie posiadasz, podłącz miernik na b. małym zakresie (+C3) powinien coś pokazać jak stukniesz w mikrofon.
    A najlepiej ten punkt (-)C2 podłącz do wzmacniacza i będzie wiadomo czy ten stopień pracuje.
  • Level 10  
    Podłączyłem miernik na (+C3) i gdy stukalem w mikrofon to prąd wzrastal czyli z mikrofonem powinno byc wszystko w porządku. A dalej nie wiem co moge sprawdzic.
  • Helpful post

Sprawdż napięcie zasilania US2_3, bezpośrednio na samych układach/ nóżkach.
    Następnie podaj sygnał z zasilania przez kondek na 1/2 US3, powinien zadziałać przekażnik.
  • Level 10  
    Napięcie na nóżkach jest ok 5V, ale nie wiem w jaki sposób podac zasilanie za 1/2 US3 i na który US3 bo tam są dwa??

Dodano po 19 [minuty]:

Próbowałem podłączyc zasilanie tak jak mi radziłeś ale przekażnik sie nie załacza tylko lekko zaczyna świecic dioda LED.
  • Helpful post

Nie zasilanie tylko chwilowy impuls z plusa (może być te 5V), podaj go w punkt łączenia się diod D8_9_10, powinien zareagować przekażnik.
  • Level 10  
    Ok zrobiłem tak jak mi kazałeś i przekażnik sie załacza. I co mam zrobic dalej??

No to te 2 układy mamy sprawne.
    Sprawdż dokładnie elementy i ich montaż w układach, które nie sprawdziliśmy/ łeś, jeżeli jest dobrze, a elementy sprawne, to podmień układ 4093 (którego zapewne teraz nie masz).
    Z załącznika wnioskuję, że masz oryginalny obwód drukowany, sprawdż dokładnie czy nie zapomniałeś zamontować tak jakiegoś mostka/ dodatkowe przewodowe połączenia, kub w obwodzie nie ma przerw/ druk
    Ufff :P
  • Level 10  
    OK. Włącznik uruchomilem ale mam inny problem. Gdy klaskam do niego to sie załacza ale jak klaskam jeszcze raz to nie chce się wyłączyc i nie wiem co się dzieje.

PROSZE O POMOC!!!

No to jest znaczący postęp :P
    Jeżeli wszystkie elementy wokół 4093 są sprawne i nie ma błędu lub przerw w połączeniach, to podmień ten US.
  • Level 22  
    czy ktos posiada schemat plytki ? :) do drukowania .. :)

Witam
    Poproś kolegę, ma taki druk, może zrobi ci scan/ foto?:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic457946.html#2335404
  • Level 22  
    Chodziło by mi bardziej o "gotowca", czyli do zrobienia na kredowym papierze i wytrawienia płyteczki :)

Miałem nadzieję, że ktoś już to zrobił :(
  • Level 22  
    chodzi o schemat plytki a nie schemat ideowy.. :]