Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przestrojenie mini radyjka na pasmo powyzej 108 MHz

DEMON_X 25 Mar 2006 13:44 4455 23
  • #1 25 Mar 2006 13:44
    DEMON_X
    Poziom 16  

Witam mam mini radyjkoz automatycznym skanerem (takie z latarką (coś w stylu jak kiedyś dawali do witamin marsjanek) i chciałem go przestroic z na zakres do około 140 MHz czy może ktoś coś takiego już robił, i jak to zrobić ?
    Pozdrawiam.

0 23
  • #4 25 Mar 2006 15:32
    WojtekCTL
    Poziom 16  

Przestrojenie oczywiście jest możliwe tylko czy opłacalne ??
    Zakres radiofoniczny pracuje w FM, a kolega DEMON_X, jak wnioskuję chciałby posłuchać pasma lotniczego, które to pracuje w AM i tu pojawia się problem bo trzebaby dobudować ten stopień w jego i tak małym radyjku.
    Pozdrawiam

0
  • #5 25 Mar 2006 17:40
    DEMON_X
    Poziom 16  

Właśnie chodzimi o FM gdyż miałem miniaturowy nadajnik 88-108 Mhz i go przestroiłem na częstotliwość około 136 Mhz dorobiłem sobie konwerter i na radiu stacjonarnym działa ok , ale chcę mieć coś przenośnego.

0
  • #6 26 Mar 2006 14:28
    Yaga
    Poziom 15  

To niezbyt szczęśliwie wybrałeś sobie tą częstotliwość.
    Jak bedziesz miał pecha to mogą być tam pewne ale kłopotliwe kolizje. Po co kusić los.
    Jak już idziesz tą drogą to czy nie prościej, ustawić nadajnik zaraz za pasmem radiowym / ok. 108,5 /, wtedy przestrojenie dowolnego z tych prostych odbiorniczków sprowadza się do niewielkiej korekty jedynej w tych urządzeniach, cewki heterodyny / odrobinę scisnąć lub rozciągnąć /
    Powodzenia.

0
  • #7 26 Mar 2006 15:58
    DEMON_X
    Poziom 16  

Czestotliwość , dlatego taka , bo konwerter, który posiadam ma zestrojone obwody wejściowe właśnie w tych granicach, a po drugie sygnał "przekowertowany" jest w wolnym miejscu pomiędzy stacjami radiowymi , pozatym przez kilka di nasłuchiwałem , czy coś w tym miejscu słychać innego i nic nie było. Zastosowany układ w radiu to SC1088

0
  • #8 26 Mar 2006 17:19
    SQ5NBR
    Poziom 13  

Z tym "nic nie bylo" tez mozesz sie przeliczyc, w pasmie lotniczym pracuja radiolatarnie, promieniujace do gory. Na ziemi rzeczywiscie nic nie slychac... Nie rozumiem po co ten konwerter, przeciez zmniejsza on czulosc. Lepiej przestroic oba radia o 0,5 MHz do gory i problem z glowy.

1
  • #9 28 Mar 2006 08:43
    DEMON_X
    Poziom 16  

A gdzie znajdę wykaz częstotliwości zarezerwowanych i z opisem dla kogo

0
  • #10 28 Mar 2006 14:04
    sp5wcx
    Poziom 33  

DEMON_X napisał:
    A gdzie znajdę wykaz częstotliwości zarezerwowanych i z opisem dla kogo

118 - 136 MHz to częstotliwości przeznaczone dla lotnictwa cywilnego. Radiostacje lotnicze wojskowe w paśmie VHF pokrywają zakres 100 - 150 MHz. A ciut powyżej 136 MHz jest sporo lotnisk wojskowych. Tak więc daj sobie spokój z tymi eksperymentami.

0
  • #11 28 Mar 2006 14:38
    Lukibobi
    Poziom 11  

A ja mam takowe pytanko czy takie radyjko można przestroić tak aby działało w około 172 MHz ?? lub ewentualnie w 156 MHz ??

0
  • #12 28 Mar 2006 16:37
    medicb
    Poziom 28  

Wydaje mi się czy ten post wcześniej miał inny temat?
    O przestrojeniu tego mini radyjka powiem tak: Widział kolega kiedyś wiadro? :) To po przestrojeniu (o ile cudem się to uda) radio będzie miało czułość jak ten przedmiot ...

0
  • #13 28 Mar 2006 18:21
    Lukibobi
    Poziom 11  

Acha, czyli tak jak podjerzewałem :)

W każdym razie dzięki za odpowiedź.

0
  • #14 28 Mar 2006 20:01
    mpn103
    Poziom 34  

Ale jakieś dziwne te częstotliwości. Najpierw 136 MHz, teraz 172 lub 156. Kolego zdecyduj się co chcesz osiągnąć?
    Czy może w twojej glowie powstal jakiś niecny plan podbicia okolicznej policji?

0
  • #15 28 Mar 2006 23:36
    Lukibobi
    Poziom 11  

Cytat:
    Ale jakieś dziwne te częstotliwości. Najpierw 136 MHz, teraz 172 lub 156. Kolego zdecyduj się co chcesz osiągnąć?
    Czy może w twojej glowie powstal jakiś niecny plan podbicia okolicznej policji?

Nie wiem co te 136 ma znaczyć bo o tych nie wspominałem!!
    156,825 - tę częstotliwość wykorzystywać będe w sezonie letnim w Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.
    172 - a o tą częstotliwość pytałem ponieważ kumpli jak mają służbę słucham...

ALL. Jakby jeszcze ktoś chciał popytać jakie ustawienia mam w swojej GP340 to chętnie ale na PW...
    (wywiad jakiś na forum kto i kogo słucha i co robi w eterze?:D)

Pozdrawiam.

0
  • #16 29 Mar 2006 08:10
    DEMON_X
    Poziom 16  

Mnie akurat interesuje 136MHz a mój nadajniczek ma młą moc więc jeśli będzie mieć zasięg w porywach do 500m to i tak nikomu nie zaszkodzę i nic nie zakłucę (samoloty latają wyżej ) pozatym pomiędzy 136 a 138 nadają satelity meterologiczne więc myślę, że lotnictwo na tej częstotliwości nie nadaje a będę mieć pewność , że sąsiedzi nie będą mnie podsłuchiwać. Pozatym moje pytanie było o przestrojenie a nie rozpatrywanie jaką częstotliwość sbie obrać dla nadajniczka.

0
  • #17 29 Mar 2006 09:56
    czarutek
    Poziom 34  

DEMON_X napisał:
    ... Zastosowany układ w radiu to SC1088.

SC1088 jest klonem TDA7088T i jego oscylator pracuje poprawnie do 110MHz, a pośrednia wynosi około 70kHz, więc o wyższych częstotliwościach chyba lepiej zapomnieć. Chyba, że Philips w nocie kłamie na swoją niekorzyść.

0
  • #18 29 Mar 2006 10:39
    KaW
    Poziom 34  

sa takie schematy -odbiorniki UKF-gdzie generator na pasmo 136 MHz
    bedzie pracowal na 72 MHz.proste odbiorniki -patenty ros.Kiedys zbieralem te rozwiazania -bo byly bardzo ciekawe.

Poza tym -sluchac i odbierac kazdy moze.
    KOMENTOWAC I ROZPOWSZECHNIAC JUZ NIE .
    nadawanie moca 20mW -TO PRYSZCZ.
    kOL. POWINIEN ZGLOSIC SIE DO PIRU-czy tez innej lokalnej sluzby
    tego typu.

0
  • #19 31 Mar 2006 10:59
    cod46
    Poziom 15  

DEMON_X napisał:
    Mnie akurat interesuje 136MHz a mój nadajniczek ma młą moc więc jeśli będzie mieć zasięg w porywach do 500m to i tak nikomu nie zaszkodzę i nic nie zakłucę (samoloty latają wyżej ) .

No niestety niedokońca to tak funkcjonuje kolega oddalony o te 500 m może i ciebie nie usłyszy bo podrodze mogą być budynki konstrukcje metalowe jak rynny płoty i inne , ale natomiast pomiedzy twoją anteną a samolotem niema zadnych przeszkód tak więc zasięg może być kilka razy większy . Odrazam tam nadawać

Marcin

0
  • #20 01 Kwi 2006 01:31
    mpn103
    Poziom 34  

Zresztą fale radiowe znacznie lepiej sie rozchodzą do gory niż przy ziemi. Samolot może być 200km od Ciebie a Cie usłyszy i zakłócisz mu łączność, a Ciebie nie usłyszy kolega oddalony o te 500 metrow.
    Skąd pomysl nadawania na częstotliwości do tego nie przeznaczonej?
    Nie lepiej było by nadawać w dolnym ukf-ie gdzie juz prawie nie ma na to pasmo żadnych odbiorników?
    Łatwo tez jest przerobić radio na tamto pasmo niż pchać je w górę.

Pozdrawiam

0
  • #21 03 Kwi 2006 10:24
    DEMON_X
    Poziom 16  

Radjo bez problemu przestroiłem wystarczyło w cewkę zmniejszyć o 1 zwój i radio odbiera od około 106 do 145 to radyjko nadaje się do tego celu znakomicie , gdyż ma bardzo szeroki zakers arcz. a nadajniczek , gdy ryszam anteną czy biore go do reki to się odstrajał , a na tym radyjku to mogę nim rzucać łapać i nic się nie dzieje. A co do częstotliwości to faktycznie zmniejsze ją , i mam pytanie skoro lotnictwo ma od 118MHz to czy przedział od108- do 118 jest zajęty ?

0
  • #23 04 Kwi 2006 23:50
    mietek.r
    Poziom 17  

Zakres 110 - 150 zarezerwowany jest dla lotnictwa cywilnego jak i wojskowego część częstotliwości z tego zakresu jest cicha i uaktywniana w szczególnych okolicznościach ze względu na bezpieczeństwo lotów nikt inny nie może korzystać z tych zakresów - jeśli nie chcesz mieć problemów z prawem ( a nie daj boże przyczyniłbyś się swoim nadajniiem do przesłanki wypadku lotniczego bo różne samoloty latają na różnych wyskościach wojskowe od 150 m) to odpuść sobie ten zakres i przjdź na niższy jak proponują koledzy - zyskasz na zasięgu i bezpieczeństwu swojego tyłka

0
  • #24 10 Kwi 2006 19:32
    cod46
    Poziom 15  

Albo po prostu nie nadawaj tam z czystej dobroci serca :-) trzeba chuchać na zimne poco ma sie komuś coś stać

0