Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Domofon nie dzwoni - nie znam modelu

COOLER 25 Mar 2006 18:33 4433 9
 • #1
  COOLER
  Level 13  
  witam

  niestety nie znam producenta ani modelu domofonu dlatego zamieszczam foto.

  opis problemu:
  gdy wczoraj zmieniałem domofon, po dłuższym czasie znalazłem ustawienie kableków(jest ich 6), podczepiłem na "krótko" kabelki i wszystko dzialało bez problemu dzwonił, słyszałem kogoś kto dzwonił i ktoś mnie słyszał, bylo OK.
  Następnie przylutowałem kabelki a że bylo już późno nie sprawdzałem dzwonienia no i dzisiaj rano wychodze i okazuje sie, że DZWONIENIE nie działa.
  Co może być przyczyną ? nie widać aby bylo cos spalone na płytce, może trzeba wymienić jakiś opornik lub coś innego.

  Prosze o pomoc

  z góry dzięki
 • #2
  zybex
  Helpful for users
  Może to tylko kwestia przełącznika (tych widełek). Zdejmij obudowę i wtedy spróbuj przytrzymując wciśnięty przełacznik widełkowy. Oczywiście niech ktoś tam przy drzwiach przyciska guzik.
 • #3
  humek
  Level 32  
  jesli wczoraj chodzilo a dzis na przedłuzonym kabelku nie dziala to albo kabelek jest przerwany (ta zyla od wywolania-jesli wszystko dziala) lub jako ze sam napisales ze wczoraj bylo pozno i byles juz zmeczony pomyliłes kabelki na 99% tak sadze.
 • #4
  COOLER
  Level 13  
  nie podlaczalem na zadnym "przedluzonym kabelku", kabelkow nie pomylilem teraz sa przylutowane tak jak powinny byc i tak jak byly podlaczone przed przylutowaniem(na krótko).
  Kwestia widełek odpada, sprawdzalem na zdjetej obudowie przyciskając widełki palcem :)

  nie wiem dlaczego tak jest, jedyne co mi przychodzi do głowy to, że może podczas lutowania cos mialo za dużą temerweture i padło ale nie jestem pewnien.


  coś musialo paść w tym "nowym" domofonie bo gdy drugi taki sam podlaczylem szeregowo to tylko ten drugi "stary" dzwonił.
  może ktoś ma jakiś inny pomysł.
  dzieki za zainteresowanie tematem

  model mojego domofonu to UNIFON 4LB
 • Helpful post
  #5
  zybex
  Helpful for users
  Poprzez lutowanie nie mogłeś niczego zepsuć, tam nie ma takich wrażliwych elementów. Z tego co pamięatm, to są tam kołki lutownicze. Chyba, że tak mocno podgrzałeś ten od wywołania, że cyna się roztopiła z drugiej strony druku. Niedawno miałem wezwanie na taki unifon (z wyglądu taki sam) i tam wszystko działało oprócz przywołania. Wystarczyło tylko lekko podgiąć dźwignię przełącznika i wszystko było ok. Oczywiście u ciebie wcale nie musi być to przyczyną.
 • #6
  COOLER
  Level 13  
  problem rozwiązany, przelutowałem 6 blaszek do których kabelki są podłączone i wszystko działa jak należy.Wydaje mi sie,że gdybym przelutował tylko jedną ta od wywoływania to problem juz byłby załatwiony ale odrazu machnąłem wszystkie.

  układ kabelków na płytce od lewej:

  ŻÓŁTY - słuchawka
  BIAŁY - słuchawka
  BRĄZOWY - wywołanie
  ZIELONY - otwieranie
  NIEBIESKI - mikrofon
  CZERWONY - otwieranie

  Ostatni 7 styk możemy zewrzeć z 3 (wywołanie) i wtedy podczas dzwonienia mruga nam tez dioda zamieszczona w domofonie.

  Zamieszczam zdjęcie płytki może komuś się przyda:
 • #7
  zybex
  Helpful for users
  No z tego co teraz widzę, to przełącznik jest inny niż myślałem. Tu zastosowano niezawodny "isostat". W moim przypadku był to podwójny typu "crouzet" z szerszą i wydłużoną dźwigienką.
 • #8
  COOLER
  Level 13  
  zamieszczam fotke drugiej płytki, niby ten sam model domofonu, obudowa taka sama a płytka już inna.
  model mojego domofonu to UNIFON 4LB


  no to jedziemy od góry:

  7 - pusty (pewnie można zewrzeć z wywołaniem aby dioda świeciła gdyby była :) )
  4 - wywołanie
  1 - pusty
  3 - mikrofon
  A - otwieranie
  T - otwieranie
  2 - słuchawka
  6 - słuchawka

  może komus z was to się przyda

  Teraz pytanie czy wiecie do czego są styki oznaczone Bz na poniższym zdjęciu?

  Co trzeba zrobić żeby dioda zapalała się w momencie gdy drzwi są otwarte ? Czy to zależy od centralki domofonowej ?
 • #9
  zybex
  Helpful for users
  Bz oznacza buzzer lub brzęczyk. Jest to przetwornik dźwiekowy zasilany napięciem stałym. Jeżeli u ciebie już dzwonek dzwoni to wniosek z tego, ze sygnał akustyczny jest wysyłany z centralki domofonu a w słuchawce unifonu jest on słyszany, gdy oczywiście ona jest powieszona na widełkach.
  W niektórych typach centralek domofonowych sygnalizacja wywołania jest poprzez podanie napięcia stałego do unifonu i wtedy właśnie potrzebny byłby buzzer.
  Co do pytania: "co zrobić aby dioda zapalała sie gdy drzwi są otwarte?", to nie jest takie proste. Przecież w drzwiach jest tylko zaczep elektromagnetyczny (popularnie zamek), który jak naciskasz przycisk, zwalnia (czyli przyciąga kotwicę). Załóżmy że puścisz już przycisk otwarcia i ktoś jeszcze drzwi nie zamknął, albo że już je zamknął, nie ma to żadnego znaczenia dla unifonu. Gdyby zamontować przy drzwiach taki przełącznik jak w lodówce, to wtedy z całą pewnością możnaby było to jakoś rozwiązać.
  Myślę, że jednak mija się to z celem.
 • #10
  COOLER
  Level 13  
  Powracając do mojego domofonu, jak dla mnie wszystko jest OK ale co zauważyłem to domofon na zewnątrz dzwoni dużo ciszej gdy ktoś wciska przycisk niż z poprzednią słuchawką.
  Druga sprawa ( i tu nie wiem co zrobić) w momencie gdy podniose słuchawke bo ktoś zadzownił i rozmawiam i ten ktoś jeszcze raz nacisnie przycisk tak jakby chciał sie do mnie dodzwonić to domofon DZWONI w trakcie rozmowy ( juz nie tak głośno jak przy odłożonej słuchawce ale dzwoni).

  Czy możecie na to cos doradzić ???


  pozdrawiam