Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silniki elektryczne

jag 21 May 2003 01:13 4627 6
 • #1
  jag
  Level 2  
  Jestem początkujacym elektrykiem, chciałbym spróbować przezwoić silnik prądu przemiennego jednofazowego. Szukam odpowiedzi na następujące pytania.
  Co zastosować do impregnacji i jak to zrobić?
 • #2
  neo-71
  Level 12  
  Najlepszy jest specjalny lakier elektroizolacyjny.Zanurzasz w nim cale uzwojenie i suszysz.
 • #3
  ACULA
  Level 34  
  To nie musi być jakiś specjalny lakier. Zwykłym też da radę i nigdu nie miałem problemów. Byle drut był jako takiej przydatności.
 • #5
  Jarooo!!!
  Level 17  
  Witam!!!
  Panowie lakier sluzy tylko i wylacznie do tego aby podczas wibracji uzwojenie nie wysunelo sie ze stojana bo wtedy wirnik zniszczy uzwojenia (sa przeciez wkladki izolacyjne miedzy uzwojeniem a stojanem cieplo ma utrudnienia) Najlatwiej policz ilosc starych zwojow zmierz grubosc drutu troche starannosci i gotowe!
 • #6
  Motonit
  Level 14  
  Dokładnie tak, dokładnie policz zwoje, sprawdź jak było uzwojenie połączone. Pamiętaj o izolacji żłobkowej...WAŻNE! Ja jako lakier do impregnacji uzwojeń używam : jeśli silnik jest malutki - pareset wat żywicę epoksydową ..jest najlepsza ale droga, a jeśli silnik jest dużej mocy... wtedy kupuje lakier uretanowy i zalewam wszystko dokładnie.... wychodzi mniej więcej 0.5litra lakieru na 5KW silnika. Aha staraj się aby druty sie nie krzyżowały i izoluj grupy zwojowe od siebie ( tak aby uzwojenie jednej fazy było izolowene od drugiej) przezwoiłem już troszeczkę silników i nie jest to trudne. Jeśli chcesz przeliczyć silnik na inne napięcie, bądź na inne obroty daj znać ... chętnie pomogę (albo z 2-fazowego na 3-fazowy lub odwrotnie). A lakier ma tylko utwrdzić uzwojenie, gdyz przy pracy silnika uzwojenie usiłauje drgać na 50 HZ a to szybko spowodowałoby przetarcie emalii na drucie. Tylko pamiętaj bardzo ważna jest izolacja....
 • #7
  POL02
  Home appliances specialist
  Witam.
  Przedewszystkim uzwojenie musisz wsypać (włożyć) tak samo jak w uszkodzonym (trzeba zrysować schemat uzwojeń).Następnie założyć izolację żłobkową np estrofol 0,25mm Klasa izolacj B-130C,może pracować i w F-155C).Przewód nawojowy DNE155 lub DNE180).Po uzwojeniu silnika przed impregnacją należy go wysuszyć w suszarce w temperaturze około 50 - 100C.
  Impregnować lakierem np.IZOFENYL lub RDB9 w warunkach warsztatowych zanurzyć ciepły stojan w naczyniu z impregnatem,następnie wyjąć i odczekać jak nadmiar lakieru spłynie(lakiery do klasy ciepłoodporności B - 130C)
  Suszyć w suszarce przez 8 godzin w temperaturze 120C lub 6godzin w temperaturze 130C.
  Powodzenia.