Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odzysk LCD z przenośnego DVD

26 Mar 2006 00:59 8987 23
  • Poziom 11  
    Witam !

Okazyjnie, troszke z ciekawości kupiłem na aukcji panel TFT z przenośnego DVD. Po paru nieprzespanych nocach udało mi się zdobyć pdf'y, rozpracować pinout ... Ponieważ niełatwo jest zdobyć takie info, postanowiłem się podzielić. Panel pochodzi z DVD Venturer PVS-123. W obudowie ekranu mieści się głośnik, panel TFT 4,5" oraz co najlepsze, kompletny kontroler wraz z inwerterem . Kontroler akceptuje sygnał wejściowy analogowy w postaci RGB + synchronizacja. Dodatkowo kontroler lcd wspomagany jest układem korekcji gamma, separacji impulsów synchronizacji. Poniżej zamieszczam pinout płytki kontrolera. Ponieważ nie mam za dużo wlonego czasu, jak narazie rozpracowałem płytke kontrolera. W najbliższych dniach może uda mi się zmontować konwerter PAL->RGB oraz zasilacz. Wtedy postaram się dodać zdjęcia jak to wszystko "chodzi" na żywo. Układ PVI-1004C coprawda umożliwia bezpośrednią prace z sygnałem composite, ale niemoge się zmusić aby "przedrutować" piny kontrolera. Zresztą RGB daje lepszą jakość, no i łatwiej jest w RGB wpleść OSD.

Poniżej pinout płytki kontrolera:

1 - GND|
    2 - GND|
    3 - POWER| (+9V~+12V)
    4 - POWER|
    5 - PODŚWIETLANIE WŁ/WYŁ
    6 - Vgl (-9V~-15V)
    7 - Vgh (+8V~+17V)
    8 - Vcc (3.3V LUB 5V)
    9 - GND
    10 - WEJŚCIE B
    11 - WEJŚCIE R
    12 - WEJSCIE SYNC
    13 - WEJSCIE G
    oraz
    14 - GLOSNIK
    15 - GLOSNIK
    16 - GLOSNIK

Niestety niemam możliwości zweryfikowania czy napięcia zasilające są poprawne. Może uda mi się pozyskać żywe dvd, to się go przebada.

Serdecznie pozdrawiam
    VVALKER
  • PCBway
  • Poziom 11  
    Witam.

Wczoraj zakupiłem na Allegro identyczny wyświetlacz LCD od przenośnego DVD Venturer PVS-123 lecz fizycznie dostanę go dopiero jutro.
    Jestem zainteresowany sterowaniem tego wyświetlacza z mikrokontrolera, jednak nigdzie nie mogę znaleźć dokumentacji.

Czy mógłbym prosić o podesłanie zdobytych przez Ciebie pdf'ów na jego temat?
  • Poziom 13  
    Udalo mi sie kupic plyte gl. od tegoz. Ma wejscie na zasilanie 12V. Mysle, ze w przyszlym tygodniu odpale ten komplet (brak tylko napedu) i jesli chodzi pomierze napiecia na zlaczu przy tym zasilaniu. Cos zespolowo wymyslimy a wiem, ze zainteresowanych jest wiecej.
  • PCBway
  • Poziom 11  
    Czolem !

Co do sterowania z uP, to raczej odpada. To jest matryca akceptujaca sygnał video analogowy. W grupie siła :).

Pozdrawiam
    VVALKER
  • Poziom 11  
    vvalker napisał:

Co do sterowania z uP, to raczej odpada. To jest matryca akceptujaca sygnał video analogowy.
    VVALKER

Witam.

Sygnał analogowy wchodzi na kontroler PVI 1004C,
    natomiast pomiędzy PVI a samym wyświetlaczem (taśma od płytki do LCD) sygnały są raczej cyfrowe.
    Proszę o sprostowanie jeśli się mylę.
  • Poziom 22  
    tak dodam troche moze odstepujac od tematu ale ladny projektor multimedialny mozesz z tego zrobic
    pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Wielkie dzięki za dokumentację.
    Dziś odebrałem wyświetlacz i będę próbował go uruchomić.
    O postępach moich prac będę pisał na bieżąco.

Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Witam zainteresowanych.

Podłączyłem zasilanie do LCD i jest następująco:
    Piny:
    3,4 - zasilanie Invertera (działa zarówno przy 5V jak i przy 12V jednak przy 12V pojawiły się jakby zakłócenia w postaci dodatkowych prążków)
    5 - podłączenie tego pinu do masy włącza podświetlanie
    6 - Vgl (podłączyłem -12V)
    7 - Vgh (podłączyłem +12V)
    8 - Vcc (podłączyłem +5V)

Wejścia RGB i SYNC podłączyłem do wyjścia SCART ze stacjonarnego DVD.
    No i niestety nie działa.
    Coś jest nie tak z sygnałem synchronizacji - na wyświetlaczu widać pionowe paski i zmieniają one swoje położenie i barwę w zależności od treści obrazu, ale prawidłowego obrazu niestety nie ma.

Czy może ktoś ma jakiś pomysł?

I jeszcze jedna sprawa układ PVI 1004C obsługuje tylko synchronizację, natomiast nie przechodzą przez niego sygnały RGB ani jakakolwiek wizja.
    Nie jest on dekoderem więc nie można podłączyć do niego bezpośrednio sygnału COMPOSITE jak wspominał wcześniej vvalker.

Pozdrawiam wszystkich.
  • Poziom 18  
    Odpowiedź na twoje pytanie będzie w równoległym poście na temat tego lcd w projekcie pt: projektor multimedialny za małe pieniądze - dział DIY. Tam uruchomiliśmy kilka monitorków z objawami takimi samymi jak twoje. Na temat monitorka jest mniej wiecej chyba od 15 podstrony.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic407130-0-asc-570.html
  • Poziom 11  
    rlemon napisał:

...I jeszcze jedna sprawa układ PVI 1004C obsługuje tylko synchronizację, natomiast nie przechodzą przez niego sygnały RGB ani jakakolwiek wizja.
    Nie jest on dekoderem więc nie można podłączyć do niego bezpośrednio sygnału COMPOSITE jak wspominał wcześniej vvalker....

Zgadza się, napisałem że daje możliwość pracy z sygnałem composite. Oczywiście chodziło mi o synchronizacje obecnie podawany jest sygnał synchronizacji poziomej z układu mm1288, ale możliwe bezposrednie podanie sygnalu zespolonego na PVI.

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Witam wszystkich.

Wyświetlacz działa. :D

Błąd polegał na braku napięcia -12V na pinie 4 złącza 30 pinowego LCD tak jak to opisał kolega pimpuk w poście
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=407130&postdays=0&postorder=asc&highlight=projektor&start=570
    (strona 20 post 3 od góry)
    Podziękowania dla kolegi teridar za wskazanie tego wątku.

Jestem chwilowo w posiadaniu 2szt tego wyświetlacza i drugi zadziałał od razu bez żadnych problemów.
    W wolnej chwili postaram się pomierzyć dobry wyświetlacz i sprawdzić czy winą braku napięcia -12V na 4 pinie jest faktycznie uszkodzenie NJM4556A ponieważ sterując jego wejście tj. nóżkę 5 otrzymuję na wyjściu (nóżka 7) -12V i wyświetlacz zaczyna wyświetlać normalny obraz.
    Wnioskuję z tego że wzmacniacz operacyjny w NJM4556A jest sprawny a winę ponosi coś co nim steruje.

Zainteresował mnie też wyświetlacz LCD 7" z odtwarzacza PHILIPS PET700 z aukcji tego samego sprzedawcy co 4,5"
    http://www.allegro.pl/item99779066_lcd_z_dvd_7_cali_zlacze_2_x_20_pin_f_v.html
    jednak nie wiem nic na jego temat czy ma driver na płytce i jaki?
    Szukałem dosyć długo czegokolwiek o nim i nic, jeśli ktoś jest w posiadaniu jakichś informacji o nim to byłbym wdzięczny.

Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Witam !

Jak tylko w pracy bedzie troszeczke spokoju, przedstawie swoją koncepcje zasilacza. Bedzie to zasilacz impulsowy wymagający tylko jednego napięcia z zakresu 8V~15V, idealnie do samochodu :).
    Ponadto na płytce zasilacza znajdzie się konwerter Composite->RGBS i kontroler OSD na uC AVR.

Serdecznie pozdrawiam
    VVALKER
  • Poziom 11  
    Witam.

Widzę VVALKER że mamy podobne zainteresowania :D

Twój pomysł zastosowania w samochodzie jest całkiem fajny, informuj o postępach.

Kupiłem ten wyświetlacz bardziej z ciekawości niż pod konkretne zastosowanie ale pomysły nasuwają się same.
    Chciałem zrobić z tego wyświetlacza wyświetlacz graficzny obsługiwany z AVR i jak na razie wydaje mi się to całkiem realne.
    Sterowanie analogowym RGB można zrobić za pomocą drabinek rezystancyjnych po 2 bity na kolor co daje po 4 poziomy na 1 kolor podstawowy czyli w sumie 64 kolory wyświetlane (zajmuje tylko 6 pinów mikrokontrolera).
    Pozostaje jeszcze kwestia pamięci obrazu przyjmując 1 bajt na 1 kolorowy pixel potrzeba (320x234) 74880 bajtów i tu jest mały problem bo nie wiem czy któryś z AVR-ów obsługuje pamięci SRAM powyżej 64K.

Schemat zasilacza kolega knmp opublikował dziś w wątku
    "Projektor multimedialny za małe pieniądze"
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=407130&postdays=0&postorder=asc&highlight=projektor&start=660

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Witam

Z powodu ciągłego braku czasu, odwlecze się troszke w czasie publikacja mojego zasilacza/konwertera/kontrolera OSD.

Pozdrawiam
    VVALKER

PS: W każdej wolnej chwili, powolutku do przodu, zbliżam się do finału.
  • Poziom 27  
    Rlemon - ponad 20 lat temu podobne problemy mieli projektanci atari czy comodorka. Może można by zastosować układy grafiki ze starych ośmiobitowców, lub z kart cga lub herkules? Avr "ładuje" dane do pamięci, a reszta to sprawa ukł.graficznego.
  • Poziom 12  
    Witam!

Takze zakupiłem 4 szt tych lcd. Miałem to szczescie że sprzedawca przysłał mi (chyba przez nieuwage) także płyte głowna i mechanizm... Wystarczyło włozyc tasiemke od lasera w odpowiednie gniazdko i dvd było sprawne. Dzieki temu miałem okazję dokładnie rozpracowac połaczenia i sygnały tego LCD. Zgadzaja sie one z rozpiską na poczatku tego tematu. Tylko w orginale wystepuje napiecie symetryczne +/- 17,5V.
    Pomierzyłem tez prady na poszczególnych wyprowadzeniach.

Zasilanie inwertera 9-12V ok. 300mA (piny 3,4)
    Pin 6 -18V/10mA
    Pin 7 +18V/30mA
    Pin 8 +5V/50mA

Wykonałem próby podłaczenia sygnału video tego lcd.

1.Przy podłaczeniu zespolonego sygnału wizyjnego do wszystkich wejśc jednoczesnie (R,G,B, sync) obraz jest cz-b, przy czym zauwazalne sa jakby drgania obrazu. Prawdopodobnie są to zakłocenia od podnośnych koloru w sygnale , powinno pomóc zastosowanie prostego filtru dolnoprzepustowego na 3,5-4Mhz.

2. Podłaczyłem lcd do dekodera Philips 6010 poprzez złacze scart tzn. sygnały R G B a syn do wyjscia kompozytowego. Przy takim podłaczeniu obraz był bardzo dobrej jakości.

Jeszcze uwaga dla osób eksperymentujacych z tym lcd. Napiecia zasilajace musza byc dobrze filtrowane (szczególnie te +/-18V). Kiepska filtracja powoduje zakłocenia na obrazie. W orginale te napiecia wytwarzane sa przez przetworniczke step-up (ponad 20V) i dodatkowo stabilizowane za pomoca prostych stabilizatorów z jednym tranzystorem i dioda zenera (18V). Do prób wykonałem przetworniczke na TPS61040 ale niestety nie miała odpowiedniej wydajnosci. Dodatkowo udało mi sie uwalić opamp-a który jest w srodku lcd (jako zamiennik wstawiłem LM358). Spróbuje teraz wykonać przetworniczkę na max629 + stabilizatory jak w orginale i umiescic to w obudowie lcd.

Ze swojej strony miałbym prosbe o pomoc w zdobyciu pilota od tego DVD lub chociaz zgranie sygnałów z pilota orginalnego np. poprzez k. dzwiekowa w komputerze (wystarczy do wejscia liniowego podłaczyc odbiornik IR ).
    Moze ktos wie jaki pilot uniwersalny obsługuje to DVD?
  • Poziom 11  
    padła mi płyta główna od tego dvd moze wiece co moze byc nie tak powodem jej padnięcia było zetknięcie kabelków co ida do płytki sterowania lcd czy jest na niej jakis bespiecznik czy cos co mooze byc spowodowane z e teraz sie nie odpala poradzcie plis :)
  • Poziom 10  
    Sorki za "odgrzanie" ale zerowy stan pkt :( a ciekawość już mnie zrzera :)

Witam wczoraj wymontowalem z przenosnego dvd (boom-box lumatron) sprawny panel lcd po rozkręceniu ujżałem tak opisaną pinologie:

scl
    sda
    gnd
    cvbs
    gin
    bin
    rin
    9v
    gnd
    on/off
    5v
    gnd

tak to jest w kolejności i teraz pytanie czy da rade to jakoś sensownie podłączyc do pc ?? , niby wszystko jest ok bo wejśćie r,g,b ale co z v i h sync ?? , jak do tej pory próbowałem tylko podłączyc to do wyjścia composit z tego samego boom-boxa z ktorego go wyjołem , i nic biały ekran , ale niemam pewnosci czy to wyjscie w ogole dziala :( taki sam objaw czyli biały ekran jest równierz tylko po podłączeniu samego zasilania , dodam jeszce że na płytce jest taki układ - ar06c-lf , za wszelkie sugestie z góry dzieki

pzdr aki
  • Poziom 10  
    Witam mam pytanie czy dało by się podłączyć taką matrycę do jakikolwiek sygnał np. rgb lub inny aby uzyskać na niej obraz z komputera lub dvd?! matryca pochodzi z ramki cyfrowej bodajże PHILIPS 800x480, z podświetlaniem led.

Foto poniżej.

Odzysk LCD z przenośnego DVD Odzysk LCD z przenośnego DVD
  • Poziom 9  
    Witam zakupiłem ostatnio przenośne DVD firmy Mustek model pl207 i mam problem.
    Chciałem adaptować ekranik żeby podłączyć go do PC lub (innych urządzeń wykorzystujących sygnał RGB) ale nigdzie nie mogę znaleźć jego specyfikacji, posiada on osobną płytkę sterownika, na której pracują układy PVI1004B i IR3Y29B. Jest on zasilany baterią 7,5V. Znalazłem rozrys pinów do IR3Y29B, który pokazuje wejścia R, G, B i sync na tym kontrolerze wideo. Mam pytanie, czy mogę podłączyć bezpośrednio sygnał analogowy RGB pod te piny z synchronizację zrobić za pomocą lm1881n? Dotychczas podłączałem sygnał przez pin 3 który jest wyprowadzeniem CVBS.

Mam jeszcze jedno pytanie, jak doprowadzić zewnętrzne zasilanie, ponieważ chcę "odchudzić" układ jak tylko się da.

Do DVD prowadzą 3 gniazda z płyty głównej i tak:

Gniazdo 1:
    pin:
    1 do 4 - 3.06V podłączone podpięte do Głośników
    5 do 6 - masa
    7 - 4,78V
    8 do 10 - 16mV
    11 - 2,8mV - Video in
    12 - 2,82V ?

Gniazdo 2:
    podświetlanie matrycy:
    1 - 5V
    2 i 3 - masa

Gniazdo 3:
    pin:
    1 - 5V
    2 - masa
    3 - 3V
    4 - masa

Po odpięciu gniazda 3 ekran jest biały.
    Po odpięciu gniazda 1 ekran jest biały.
    Gniazdo 2 odpowiada za podświetlanie.

Czy poza zasileniem ekranika muszę wysłać mu jakieś dodatkowe informacje sterujące, tak żeby przełączyć kontroler w odpowiedni tryb, czy wystarczy tylko podpiąć sygnał video?
  • Poziom 9  
    Posiedziałem troszkę przy matrycy i udało mi się ją odpalić jednakże na złączu CVBS czyli sygnał Video zwykły.

Piny 8 do 10 w pierwszym gnieździe odpowiadają za ustawienia proporcji obrazu.
    pin 10 przełącza 4:3, 16:9
    pin 9 rozciąganie w pionie
    pin 8 rozciąganie w poziomie

Pin 11 CVBS

pin 5 i 6 to masa
    pin 7 - +5V

Matryca odpala sama bez większych problemów. Mam tylko pytanie, czy jest możliwość podpięcia się na sterowniku gdzieś wprost pod RGB albo component? Chodzi mi o uzyskanie na tym małym 7" cudzie jak najlepszej jakości obrazu.
  • Poziom 10  
    Kupiłem za grosze uszkodzone DVD Cello PL407H z matrycą 7".
    W klapie matrycy znajduje się Ekran, Inwerter i Driver.
    Z płyty głównej dochodziły trzy wiązki.

Złącze 1 (Inwerter):
    Pin Kolor Oznaczenie
    1 Black GND
    2 Yellow GND
    3 Yellow VCC (podaje +5V)

Złącze 2 (Zasilanie drivera ?):
    Pin Kolor Oznaczenie
    1 Black VD (podaje +5V)
    2 Yellow GND
    3 Yellow VTFT (Podaje +3,3V)
    4 Yellow GND
    5 Yellow

Złącze 3 ( Sygnały, sterowanie IR3Y29B ?):
    Pin Kolor Oznaczenie
    1 Black C - Zewrzeć do masy
    2 Yellow Video In - Sygnał CVBS (Composite)
    3 Yellow MODE1 - zmiana proporcji obrazu (4:3 +5V; 16:9 0V)
    4 Yellow MODE2 - zmiana proporcji obrazu
    5 Yellow up/down direction - noga 63 PVI-1004D, odwracanie obrazu
    6 Yellow TFT Power (Podaje +5V)
    7 Yellow GAMMA2 (Zakres napięć z datasheet IR3Y29B 1,2V ~ 3,5V)
    8 Yellow GND
    9 Yellow N/C
    10 Yellow N/C
    11 Yellow Polarity Alternating Signal for Video noga 10 PVI-1004D
    12 Yellow COLOR (Zakres napięć z datasheet IR3Y29B 1,8 4,1V)

Po podłączeniu wszystkiego jak powyżej, obraz pojawia się na ekranie jednak jest potwornie jasny, prawie nic nie widać, dodatkowo obraz jest lekko nieostry/rozmyty (nie wiem czy to wina przesyłania sygnały przez CVBS? - na telewizorze obraz jest ostry pomimo podłączenia poprzez Composite)

Zmierzyłem napięcie na nodze29 układu Sharp IR3Y29B:
    Pin Oznaczenie Napięcie Zakres
    29 Bright +1,97V +0,7V ~ +2,6V

Źródłem sygnału jest odtwarzacz DVD

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu zbyt jasnego obrazu.