Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Simson S51 - Elektroniczny licznik - problem. Pomocy

Wuja665 26 Mar 2006 13:14 2477 4
  • #1 26 Mar 2006 13:14
    Wuja665
    Poziom 13  

Witam!
    Nieraz spotkałem się z licznikiem rowerowym podłączonym do simsona, który działał bezproblemowo. Postanowiłem zamontowa takowy licznik do mojego simka. Tu jest problem. Co jakiś czas zdarza się - podejrzewam - mocniejszy impuls elektromagnetyczny w wyniku którego - także podejrzewam ;) - indukuje mi się napięcie w przewodzie licznika i kasuje mi wielkoś koła, przebieg itp. zapisane w liczniku. Przewód od licznika przebiega jakieś 20 cm od cewi zapłonowej <sic!> i w takiej samej odległości od aparatu zapłonowego. Tutaj nasuwa się pytanie - można jakoś zekranowac ten przewód? Czy stalowy oplot lub wsadzenie przewodu w pancerz od linki coś tutaj pomoże? Może koledzy z elektrody mają inne pomysły? Proszę o sugestie i opinie.

• #2 26 Mar 2006 17:20
    bogo11
    Poziom 14  

Przed grzebaniem z kablem sprawdź czy bateria Ci się nie rozłącza przy drganiach. Wtedy zeruje licznik. Podegnij wtedy styki od baterii i po kwiatkach.
    Sprawdź maksymalną prędkość zliczania w instrukcji, bo może to nie gra.
    Jeżeli chodzi o ekran, to nie wiem, czy uda Ci się dobrać do układu i czujnik bez rozwalenia obudowy. Jeżeli chcesz zaekranować kabel, to poszukaj w sklepie jakiś kabel audio stereo (nie za gruby) tak, żeby miał dwie żyły i ekran (np przedłużacz Cinch). Żyły podłącz pod istniejące kable, a ekran wyprowadź gdzieś przy liczniku i podłącz do "karoserii".
    Jednak chyba łatwiej poprowadzić dalej od zakłóceń.

• #3 27 Mar 2006 10:02
    Wuja665
    Poziom 13  

Bateria poszła na pierwszy ogień - to nie wina drgań.... Co do maxymalnej zliczanej prędkości to w instrukcji napisali, ze wynosi ona 199.9 km/h więc to nie jest problem wynikający z v-max mierzonej przez licznik. Pozostaje pomysł z kablem od audio, ponieważ dalej od zakłuceń niema jak poprowadzic :cry: no chyba że udało by sie przesunąc cewke WN troche bardziej do tyłu motorku. O rozbieranie licznika sie nie martwie, bo mam wprawe w takich "małych" robotach ;) a pozatym licznik kosztował niespiełna 14 zeta.

• #4 27 Mar 2006 23:32
    bogo11
    Poziom 14  

Z wymianą kabla możśe być problem, gdyż zazwyczaj tego one nie przewidują, szczególnie przy czuniku.
    Dlatego na dzień dobry proponuję rowiązanie w postaci oplotu istniejącego kabla zwykłym drutem nawowjowym w popbliżu cewki i wpięcie go do masy (tylko jeden koniec). Jak to nie pomoże, dopiero możesz się zabrać za wymianę całego kabla. Może ten licznik nie lubi po prostu zakłóceń i nic na to nie poradzisz.

• #5 16 Maj 2006 16:15
    Romaniczok
    Poziom 12  

A może podłączyć przez zwykły kabel ekranowany, taki jak w czinczach.