Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Badanie woltomierza magnetoelektrycznego (POMOCY)

morPhikkk 26 Mar 2006 13:35 5689 2
Testo
    morPhikkk
    Level 10  
    Witam
    mam problem z pracownią elektryczną, a mianowicie na ostatniej dostałem sprawozdanko do wypełnienia z kilkoma pytaniami :cry: niestety na kilka z nich nie mogę znaleźć odpowiedzi ani w zeszytach ani w internecie

Byłbym wdzięczny gdyby ktoś o dobrym sercu podpowiedział mi jak odpowiedzieć na poniższe pytania :cry:
    1. Dlaczego rezystancja wewnętrzna woltomierza zwieksza się wraz ze zwiększeniem jego zakresu pomiarowego ?
    2. Dlaczego prąd woltomierza Iv ma wartość stałą, niezaeżną od zakresu pomiarowego ?
    3. Opisz metodę n-krotnego zwiększania zakresu pomiarowego woltomierza
    4. Jaka wartość rezystancji odpowiada początkowemu, środkowemi i końcowemu wskazowi podziałki omomierza szeregowego ?
    5. Dlaczego omomierz szeregowy jest przeznaczony do pomiarów rezystancji dużych ?

Chyba nie musze nadmieniać że jesteście jedyną szansą na to, abym nie dostał gola :cry:
    z góry dziękuje
  • Testo
  • Helpful post
    maciej_333
    Level 37  
    Ad. 1 Zwiększa się, bo dla coraz to większych zakresów musisz mieć zoraz to większe posobnik, by nie spalić ustroju miernika coraz to większa wartość napięcia musi się odłożyć na posobniku.

Ad. 2 Nie zawsze tak jest. Jest tak tylko wtedy, gdy rezystancja woltomierza jest stała na wszystkich zakresach pomiarowych. Warunek ten spełniają tzw. analogowe mierniki elektroniczne (np. UM112B). Zakresy w tych miernikach są przełączane np. poprzez zmianę wartości elementów na sprzężeniu zwrotnym wzmacniacza operacyjnego i poprzez przełączanie podziałów dzielnika wejściowego.

Ad. 3 To proste dajesz szeregowo z woltomierzem posobnik. Gdy jego rezystancja będzie równa rezystancji woltomierza zakres zwiększy się dwukrotnie. Wzorek jaki na to wyprowadziłem masz poniżej.
    Rp=((Rv*Un)/Uv)-Rv
    I jeszcze poniżej na krotność poszerzenia zakresu pomiarowego:
    n=(Rv+Rp)/Rv
    n-krotność poszerzenia zakresu
    Rp-rezystancja posobnika
    Rv-rezystancja wewnętrzna woltomierza bez posobnika
    Uv-zakres woltomierza przed poszerzeniam
    Un-zakres woltomierza po poszerzeniu

Ad. 4 To proste gdy:
    Rx=0, wtedy α=max
    Rx->∞, wtedy α=0
    Rx=Rw, wtedy α=1/2*α
    Rw-rezystancja wewnętrzna omomierza

Ad. 5 Jest to spowodowane tym, że przy dużych rezystancjach masz małe prądy, płynące przez ustrój. Ponadto przy omomierzu równoległym małe rezystancje powodują małe wychylenia. Dlatego też małe rezystnacje spowodowałyby w omomierzu szeregowym zwyczajne wychylenie wskazówki na max i byłoby po zawodach i nic byś nie pomierzył.
    morPhikkk
    Level 10  
    dzięki :)