Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

selekcja tranzystorów BD249C do wzmacniacza

tom1eczek 26 Mar 2006 13:58 1086 1
    tom1eczek
    Level 20  
    projektuję wzmaka 2*50-70W/4-8Ω, wykorzystując te cześci co mam.

1 pytanie Zdecydowałem się na BD249C po jednej parze na kanał czyli razem potrzebuje 4tranzystory.
    nie mam niestety takich samych (model ten sam ale inne Hfe) Hfe 142, 79, 217, 220, 272 i (odpowiednik) TIP35c ma 118. Hfe mierzone było prądem 1,6A.
    chciałem wykorzystać do lewego kanału 272 i 220, do prawego 217 i 142. czy to się nie będzie gryzło? bo rozbieżności beta są.

2 pytanie, czy te rezystory się nadają jako wyjściowe? głównie chodzi mi o moc mają 0,3Ω/3w.
    moc policzyłem wg. wzoru przyjmując max prąd 3A czyli max trafa. P=I*I*R P=3W

3 pytanie ile cm2 radiatora (blaszki) tranzystory sterujące potrzebują? jesli tranzystory końcowe mają Hfe>100, i jest ich tylko 1 para.
    irek2
    Level 40  
    te bety tranzystorow moga byc wazne zeby byly dosc duze co zapewni wysterowanie, idealna symetria nie jest wymagana.
    0,3oma 3W w zupelnosci wystarcza do tej mocy wzmacniazca i nawet 4omowego glosnika.
    Sterujace powinny byc na radiatorze zeby mialy taka sama temperature co mocy wtedy bedzie najlepsza stabilnosc termiczna. Zalezy to jeszcze od ukladu.