Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak to policzyć? Czas działania urządzenia.

kubasruba 26 Mar 2006 17:54 1132 6
  • #1 26 Mar 2006 17:54
    kubasruba
    Poziom 10  

Witam
    Jak obliczyć ile czasu będzie działać urządzenie (waga elektroniczna) które pobiera 10 watów(230 50 Hz) i jest podłaczone do przetwornicy(max 300 wat) 12->230 która w stanie jałowym pobiera prąd o wartości 0,4 A, i jest podpięta do akumulatora 12 V 50Ah(przyjmijmy że akumulator jest w 100% sprawny).Przetwornica wyłączy się przy napięciu 10 V.

Z góry dzięki!

0 6
  • #2 26 Mar 2006 18:06
    adamjur1
    Poziom 39  

Nie znając parametrów przetwornicy ( głównie chodzi o jej sprawność niewiele można tu powiedzieć) sugerowałbym kilka rozwiązań z dziedziny ekonomi zużycia energii - uruchamianie wagi tyk wtedy gdy jest potrzebna lub wyprowadzenie niskonapięciowego gniazda zasilania i podanie wprost 12V. Ten drugi zdecydowanie podniesie sprawność układu.
    Zakładając że bierze 10W z 230V to potrzebuje max ok 5 W na bezpośrednie działanie a reszta to straty na przetworzeniu energii i stabilizacji.
    Przy tych 5 W - prąd na poziomie 0,5A - spokojnie jedną zmianę pracy na pewno wytrzyma. Tylko nie stosuj akumulatora rozruchowego ( przy stałym poborze niewielkiego prądu szybko się zasiarczy. Lepsze są żelowe lub trakcyjne ( takie jak np do łodzi z elektrycznym napędem.
    Pozdr.J.

0
  • #3 26 Mar 2006 19:15
    kubasruba
    Poziom 10  

W danych technicznych przetwornicy napisane jest że sprawność maksymalna wynosi 90 %, kształt napięcia wyściowego: aproksymowana sinusoida.

0
  • #4 26 Mar 2006 19:58
    adamjur1
    Poziom 39  

Z tą sprawnością max to jest tak jak z szybkością neostrady tpsa oferuje szybkość do....

90% ma pewnie przy 100% obciązenia, przy 3% obciążenia moze mieć 10% sprawności.
    Generalnie podwójne przetwarzanie ( z 12 na 230 i w urządzeniu z 230 na jakieś niskie dla elektroniki to duża rozrzutność)
    W systemach sieciowych do zasilania urządzeń aktywnych często stosuje się buforowe zasilacze np 48 V ( spotkałem 24 i 12 ) i zasila się prosto z zasilacza lubb z akumulatorów. Wielokrotnie przedłuża to czas podtrzymania.
    pozdr.J.

0
  • #5 27 Mar 2006 13:53
    kubasruba
    Poziom 10  

Czyli po prostu ominąć transformator i "na żywca" podpiąć akumulator?Ale czy wadze się nic nie stanie??

0
  • #6 27 Mar 2006 14:19
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zacznijmy od tego jaka to jest waga? Jeżeli ma zewnętrzny zasilacz "na 12V" to nie widzę problemu w takim podpięciu. Dokładnie tak zrobiłem z kasa fiskalną optimusa. Akumulator 45Ah podpiołem równolegle do zasilacza (po jakimś czasie prąd ładowania ustalił sie w okolicach 100mA). Akumulator pracował tak 3 lata (pare razy odpinałem go, rozładowywałem i ładowałem prostownikiem z opcja odsiarczania). Po zmianie kasy wstawiłem aku do autka i chodził normalnie nawet w zimie.

0
  • #7 27 Mar 2006 14:28
    adamjur1
    Poziom 39  

Dokładnie tak jak kolega wyżej pisze, ja bym tylko dał po drodze ( jak najbliżej akumulatora) przelotowe gniazdo bezpiecznikowe z bezpiecznikiem ok 2 A. zeby nie było pożaru jak sie cos w układzie zasilania zewrze. A akumulator co parę dni ładować ze zwykłej ładowarki samochodowej.
    Pozdr.J.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo