Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

przetwornik piezo a glosnik(jaka roznica??)

mrówa 26 Mar 2006 17:58 3373 4
 • #1
  mrówa
  Level 14  
  jaka jest roznica miedzy przerwornikiem piezo, a zwyklym glosnikiem?? czy mozna piezo zamienic jakos na glosnik w ukladzie??
 • Helpful post
  #2
  christo
  Level 26  
  Przetwornik piezo wykonany jest membrany piezoelektrycznej która zmienia kształt (drży) pod wpływem prądu i w ten sposób wydaje dźwięk.

  Głośnik składa się z magnesu, i elektromagnesu przyczepionego do membrany, w skutek przepływu prądu przez cewke elektromagnesu ten jest przyciągany do magnesu i w tem sposób powoduje drgania membrany, które to przkładają sie na słyszalne drgania powietrza.

  Tych przetworników nie wolno używać zamiennie.
 • #3
  mrówa
  Level 14  
  a drogie sa takie przetworniki piezo??
 • #4
  qrdel
  Level 28  
  Jakoś można,
  z pewnym ryzykiem nawet bezpośrednio.

  Problemy polegają na różnicach:

  głośnik (taki lepszy) - liniowa zależność przesunięcia od napięcia (prądu też - bo ma stały opór), zachowuje się dobrze (liniowo) w dużym zakresie częstotliwości i to akurat w zakresie akustycznym, rezonanse zakłócające tę liniowość są technologicznie wymuszane poza zakresem stosowania.

  przetwornik piezo - ciało stałe, budowa krystaliczna, do odkształcenia wymaga wysokich napięć, równocześnie generuje podobnie wysokie napięcia - zagrożenie dla stopnia sterującego;
  zwykle pracuje w rezonansie mechanicznym - dobre do syren, ale nie do reprodukcji dźwięku, raczej wąskie pasmo, może być nierównomierne,
  przenoszenie dużych mocy raczej w zakresach ultradźwiękowych (sonary do łodzi podwodnych, albo myjki ultradźwiękowe), nieliniowa zależność wychylenia od napięcia.

  Ale trzeba zaznaczyć że te różnice nie są tak absolutnie wyraźne bo istnieją rozwiązania płaskich 'głośników' HiFi zbudowanych na przetwornikach piezoelektrycznych (tylko za jaką cenę?)

  pozdrawiam