Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z regulatorem obrotów wentylatora

__maciej__ 26 Mar 2006 19:40 3499 11
 • #1
  __maciej__
  Level 18  
  Mam problem: Złożyłem se regulator i on płynnie reguluje napięcie od 5v do 9v a powinien od 0v do 12v. Dlaczego tak nie jest? Wszystko dobrze podłączyłem. Może jakiś błąd w schemacie? Może inny rezystor trzeba zastosować czy co? Kupiłem odpowiednie części, a potencjometr jest liniowy 1kΩ tak jak na schemacie. Jeśli jest jakiś błąd to prosze to poprawić. Niżej podaje schemat:

  Problem z regulatorem obrotów wentylatora
 • #3
  __maciej__
  Level 18  
  Jak nie ta strona? Co masz na myśli? Odwrotnie podłączyłem tranzystor? Czy co?
 • #5
  oj
  Level 42  
  Będzie regulacja od 5V bo występuje rezystor 1kΩ, zrobić zworę. Najniższe napięcie będzie wynosiło 1,25V do prawie napięcia zasilania.

  Rezystor 1kΩ jest potrzebny, ponieważ przy niższym napięciu nie będzie wogule możliwość ponownego uruchomienia wentylatora po włączeniu napięcia zasilającego.
 • #6
  __maciej__
  Level 18  
  Czyli co mam zrobić, aby płynnie regulował obroty on najniższych do najwyższych?
 • #7
  oj
  Level 42  
  Trzeba zobaczyć czy wentylator uruchamia się ponownie przy najniższych obrotach, czyli w tym przypadku 5V. Jeżeli się nie uruchamia trzeba zwiększyć wartość rezystora 1kΩ. Cz sie uruchomi, zależy to od wielu czynników, niektóre zwłaszcza nowe wentylatory się uruchamiają, bardziej zużyte /zakurzone/ mają problemy.

  Można tez zastosować/dobudować układ "pewnego startu wentylatora" po włączeniu zasilania. Polega to na tym, że po włączeniu napięcia zasilania do wentylatora dostarczane jest prawie napięcie zmnamionowe wentylatora, po paru sek. napięcie opada do ustawionej wcześniej potencjometrem wartości napięcia, co spowoduje obniżenie obrotów.
 • #8
  __maciej__
  Level 18  
  No dobra. Ja nie będę przecież cały czasz na całkowicienajniższych. Jedynie w nocy ustawie tak, aby wentyl się kręcił b. wolno i temp proca była odpowiednia(coś ok. 500rpm). To co proponujesz zmienić z tym układzie?
 • #9
  __maciej__
  Level 18  
  To co proponujecie zmienić w tym układzie?????????
 • #10
  Zenek
  Level 30  
  jak pisał już =>oj, warto na początek dodać układ pewnego startu po załączeniu zasilania, można by to zrobić np prostym wyłącznikiem czasowym, ze zwartym na stałe przełącznikiem na wejściu
  http://www.elektroda.net/dla_domu/przelczasopuzwyl.html
  przekaźnik po czasie zależnym od pojemności kondensatora na schemacie, przełącza wentylator z 12 V prosto z zasilacza na wyjście stabilizatora.
  Co do zmian na schemacie, można zamiast rezystora 1 kiloohm wsadzić rezystor 220 ohmów, lub pobawić się trochę, wsadzając zamiast niego połączone szeregowo:rezystor 100 ohmów+potencjometr np 2 kiloohm, i eksperymentować z tym, co pisał wcześniej =>oj, czyli przy jakiej minimalnej wartości napięcia na wyjściu wentylator rusza...
  mierzymy miernikiem rezystancję tymczasowego potencjometru, dodajemy owe 100 ohmów i zamieniamy na rezystor stały o tej wartości.

  JA osobiście preferuję jednak nowe cichobieżne wentyle z czujnikiem temperatury umieszczonym w żeberkach radiatora, sterującym jego prędkością obrotową...Człowiek istota niedoskonała, potrafi zapomnieć wrócić z obrotami do właściwego poziomu rano, podobnie niedoskonałe są potencjometry.... :)
 • #11
  __maciej__
  Level 18  
  Poeksperymentowałem troche sobie i zamiast 260ohm włożyłem 160ohm i zamiast 1kohm włożyłem 260ohm. I teraz jest regulacja od 3v do 10.5v. Więcej nie wyciągłem bo nie mam oporników. A co byście wymienili żeby było od 0v do min. 10v. Ja chce taki na proc i w nocy włącze na ok. 1v i wentyl będzie się kręcił z prędkością ok. 500rpm(mam AC Fan 3 tc) tc zdjęte oczywiście i w nocy by temp proca była ok 50* bo to mało, a dzieś włacze na 2000rpm i temp będzie 40*, a jak będę słuchał głośno muzy :P to włacze na max i temp będzie ok. 37* :P To co jeszcze można zmienić, żeby było od 0v? Ewentualnie 1v.
 • #12
  __maciej__
  Level 18  
  DObra. Pokombinowałem troche i mam teraz zakres wystarczający dla mnie (1v-11.5v). Niżej podaje schemacik jak to zrobiłem :P

  Problem z regulatorem obrotów wentylatora