Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napęd bramy garażowej uchylnej -prościej i taniej sie nie da

cici 11 Lut 2013 22:47 340653 184
  • #181 11 Lut 2013 22:47
    bbioly_20_10
    Poziom 2  

Mam takie pytanie odnośnie przekaźników. mógł by mi ktoś podać nr tych przekaźników

Napęd bramy garażowej uchylnej -prościej i taniej sie nie da

ja posiadam przekaźnik CBP 100/P ale z niego nic nie bd:( :D

• Fibaro
  • #182 12 Lut 2013 14:49
    tymek21
    Poziom 12  

Witam :) świetnie to wszystko wykombinowane mam pytanko co znajduje się w środku tego profilu ?Czy są to dwa wózki na łożyskach czy jakiś kwadrat z metalu ?

• Fibaro
  • #183 12 Lut 2013 20:28
    bbioly_20_10
    Poziom 2  

jest to jeden wózek na kółkach. kółka przymocowane do metalowego prostokąta, gdzie na środku znajduje się blaszka do ciągnięcia drzwi

Dodano po 1 [minuty]:

a nie wiesz jakich przekaźników najlepiej użyć ?

• Fibaro
  • #184 01 Mar 2013 09:23
    bew2
    Poziom 16  

Witam Serdecznie wszystkich Konstruktorów Napędów a także Obserwatorów tego wątku!

Na wstępnie chcę się przywitać! Od długiego czasu przeglądam Elektrodę, wiele razy zamieszczone tu tematy pomogły mi w naprawach lub konstrukcjach, tym razem zapragnąłem się podzielić swoimi doświadczeniami.

Zainspirowany tymże wątkiem oraz podobnymi, po szybkim remanencie garażowego składzika ("przydasię"), postanowiłem wykonać zdalnie sterowany napęd do swojej uchylnej bramy Eco Star.
    Nawiasem mogę potwierdzić bardzo pozytywne opinie o tych bramach: cena super, jakość na poziomie droższych "braci" Hormann'a. Mam aktualnie 4 takie bramy, użytkowane od kilku lat, osobiście je montowałem z racji poprzedniej profesji i nie ma ŻADNYCH problemów z ich eksploatacją.

Wracając do tematu, założenia projektu w hierarchi ważności: prostota i funkcjonalność, koszt zbliżony do zera (materiały własne), możliwie nienaganna estetyka.

Elementy:
    - silnik 3 fazowy podłączony z kondensatorem pod 220V, z wbudowaną przekładnią, na wyjściu 102 obr/min
    - naciąg z linką stalową w koszulce z tworzywa
    - własnej konstrukcji kółko pasowe silnika + kółko do naciągu z frani
    - rura 3/4" ocynk jako prowadnica
    - "wózek" suwliwy z rury 1" z ramieniem do otwierania/zamykania bramy
    - kable, opaski, śruby, profile stalowe itp

Silnik oczywiście miałem, do niego dostosowałem napęd linką jako prostszy i tańszy niż łańcuch. Aby uniknąć opisanego w temacie podnoszenia linki w trakcie zamykania - zdecydowałem się na rurę 3/4" prowadzącą i "wózek" z rury 1" przeciętej i skręconej, przesuwającej się po prowadnicy. Nasmarowane działa prawie bezgłośnie. Ramię otwierające, mocowanie do bramy wykonałem najpierw na papierze, a potem dopasowałem elementy wstępnie zamocowane na pracującej bramie.

Najlepsze zostawiłem na koniec - system posiada możliwość odblokowania oryginalnych rygli dolnych. Działa to przy zamkniętym na klucz zamku, dlatego brama jest cały czas zabezpieczona - brak dostępu z zewnątrz. Podczas otwierania specjalny wodzik pociąga linkę stalową, która biegnie poprzez rolki do wspomnianych rygli. Zamykanie rygli odbywa się zatrzaskowo, więc zbędne jest sterowanie. Układ otwarcia rygli działa zaskakująco dobrze i bezawaryjnie, zawsze otwiera przy otwieraniu i "odbija" przy zamykaniu. Kwestia odpowiedniej regulacji napięcia linki. Działanie wodzika zaprezentowałem na pierwszym filmiku:

Odnośnie zdalnego sterowania, również wykorzystałem posiadane elementy: 2 gniazdka na pilota z marketu. Jeden obwód odpowiada za otwieranie bramy i rozłączany jest krańcówką przy całkowitym otwarciu bramy, drugi obwód odpowiada za zamykanie bramy i również jest rozłączany na końcu krańcówką. Krańcówki zdejmują zasilanie z gniazdek a tym samym z przekaźników zainstalowanych w ich środku. Gniazdka umieszczone ok 2,5 m od siebie aby wyeliminować zakłócenia.

Pozdrawiam i życzę sukcesów w budowie Waszych napędów!

P.S. Proszę wybaczyć jakość fotek, nie dysponuję lepszym sprzętem ...

Napęd bramy garażowej uchylnej -prościej i taniej sie nie da Napęd bramy garażowej uchylnej -prościej i taniej sie nie da Napęd bramy garażowej uchylnej -prościej i taniej sie nie da Napęd bramy garażowej uchylnej -prościej i taniej sie nie da

• #185 14 Paź 2013 20:47
    krzy0
    Poziom 10  

Napęd bramy garażowej uchylnej -prościej i taniej sie nie da Zrobiłem ostatnio to sterowanie jak kolega"Cici" i mam problem cos nie działa jeden z przekazników,a drugi działa przerywanie ale tylko wtedy jak caly czas podaje(start) impuls + .Czy moze to byc wina moich przekazników na których cweki a1 i a2 działaja jak dioda powiedzmy a1 to + a a2 to - i inaczej sie nie uruchamiają

Juz sobie poradziłem dałem inne przekazniki takie na których nie ma znaczenia na cewce + czy - i wszystko działa.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo