Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podsłuch służb. Jak wykonać odbiornik? Czy to jest legalne?

Afro258 27 Mar 2006 09:39 5021 18
  • #1 27 Mar 2006 09:39
    Afro258
    Poziom 10  

Jak wykonać (wykonać, nie kupić) odbiornik, którym mógłbym odbierać służby specjalne w moim rejonie ? Są gdzieś jakieś schematy ? I czy to w ogóle legalne ?

1 18
  • #2 27 Mar 2006 09:49
    mkos1
    Poziom 29  

Kiedyś ktoś oferował zestaw do złożenia skanera takiego jak w Świecie Radio (poszukaj na Forum).
    Nie niezbyt wielkie pieniążki mozna było złozyć całkiem przyzwoity sprzet do tego typu "zabawy".

Co do legalności to ... jest to legalne pod warunkiem, że nie będziesz przekazywał zasłyszanych informacji innym jak i równiez nie bedziesz tych informacji wykorzystywał w jakimkolwiek celu.
    Czyli możesz sobie słuchać aby nikt wiecej nie znał tresci zasłyszanych rozmów.

Pozdrawiam !

0
  • #3 27 Mar 2006 12:00
    TPiotr
    Poziom 12  

Witam
    Swą przygodę z radiem najlepiej zacząć w klubie krótkofalarskim, lub na paśmie CB. Zgodnie z obowiązującymi w kraju prawem nie wolno "podsłuchiwać" na częstotliwościach służbowych. Nie znających prawa odsyłam do stosownych publikacji choćby w "Świecie Radio" lub do stosownych przepisów prawnych. Najlepiej jednak zasięgnąć opinii w UKE. Należy pamiętać o zasadzie "nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania"
    Pozdrawiam

0
  • #4 27 Mar 2006 12:37
    medicb
    Poziom 28  

TPiotr napisał:
    Witam
    Swą przygodę z radiem najlepiej zacząć w klubie krótkofalarskim, lub na paśmie CB. Zgodnie z obowiązującymi w kraju prawem nie wolno "podsłuchiwać" na częstotliwościach służbowych. Nie znających prawa odsyłam do stosownych publikacji choćby w "Świecie Radio" lub do stosownych przepisów prawnych. Najlepiej jednak zasięgnąć opinii w UKE. Należy pamiętać o zasadzie "nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania"
    Pozdrawiam

Tearz to dopiero bajki pomieszałeś kolego :)
    Chciałem Cię poinformować, że polskie prawo NIE ZABRANIA słuchać służb profesjonalnych. Jednak jest warunek do spełnienia: Tylko na urządzeniach ODBIORCZYCH, nie wolno do tego celu używać urządzeń nadawczo-odbiorczych - to łamanie prawa tj nie wolno słuchać i rozkodowywać przekazów kodowanych np TERTRA.
    Skaner i lecimy ...

0
  • #5 27 Mar 2006 16:22
    gimof
    Poziom 27  

I zapomniałeś dodać że nie wolno przekazywać informacji o tym co się usłyszało...

Pozdro :)

-1
  • #6 27 Mar 2006 18:34
    Lukibobi
    Poziom 11  

Witam :)
    Proszę jeszcze wziąść pod uwagę ustawę mówiącą o podsłuchiwaniu: tj. czytanie cudzych korespondencji, podsłuchiwanie sąsiadów jak etc. czyli podsłuchiwanie wszelakich informacji nie skierowanych do nas....
    Czyli proszę o przestudiowanie usatwy o tajemnicy telekomunkacyjnej...

Na googlach jeszcze można zaleźć coś takiego:

Cytat:
    Tajemnica korespondencji

Tajemnica korespondencji, oznacza, iż wszystko, co jest przedmiotem przekazu od nadawcy do adresata, należy wyłącznie do tych osób, z wyjątkiem sytuacji, gdy wyrażą one zgodę na udostępnienie również innym informacji, które między sobą przekazują.

Tajemnica korespondencji jest istotną częścią składową prawa do poszanowania życia prywatnego, w tym również do poszanowania jej tajemnicy. Naruszenie tajemnicy korespondencji podlega karze z mocy prawa. W sytuacjach szczególnych (np. związanych ze ściganiem poważnych przestępstw) przepisy zezwalają na naruszenie tajemnicy korespondencji.

I to również tyczy się korespondencji radiowych...

A że ludzie słuchają to jest inna sprawa i nie jest to takie łatwe do zlokalizowania... Poprostu słuchac i nie chwalić się :)

Pozdrawiam.

0
  • #7 27 Mar 2006 23:25
    medicb
    Poziom 28  

Cytuję: "... po prostu słuchac i nie chwalić się ..." - znakiem ... nie przekazywać zasłyszanej informacji osobom trzecim i zgadza się wszystko na legalu :)
    Już nie bądzmy tacy, wszyscy łamią prawo, nawet stróże prawa i nikt tego nie zmieni :D

0
  • #8 28 Mar 2006 19:31
    Preskaler
    Poziom 37  

Temat był już "wałkowany" kilka razy na tym "Forum". Tak w ogóle to radia można słuchać (jeśli się ma opłacony abonament) w pasmach radiofonicznych, w paśmie obywatelskim (po zgłoszeniu w URPiT) i w pasmach na które posiada się licencję lub zezwolenie. Inną sprawą jest egzekwowanie tego oczywiście! Ustawa mówi o używaniu radia a słuchanie to też używanie!

0
  • #9 29 Mar 2006 08:22
    RTX-Service
    Poziom 18  

Witam, tak jedni mówia ze wolno drudzy mowia ze nie wolno, ja sluchajac w domu CB-Radia i pasm krótkofalarskich mam problemy, poniewaz znalazla sie w moim domu menda co mnie podj...... na Policje ze slucham niby nich, wiadomo zacofana niedouczona osoba mysli ze cb radio czy inne pasmo amatorskie ze to jest to samo radio.Madra Pani Prokurator z Ełku wystawiła nakaz rewizji na mieszkanie, przyjechało GESTAPO i oczywiscie zabrolo wszytskie radyjka jakie byly, ale ze jedne z nich mial niecowiecej pojecia i zobaczyl ze nic z tego im nie wyjdzie a wiadomo kazdy GEstapowiedz lubi polizac tylek Prokuratorowi to wzial mi sie za kompa ( a wiadomo ze 90% polskich domowych uzytkownikow nie ma licencji na winde ani na reszte), nio i takicm sposobem zostalem urzadzony, a nakaz rewizji zostal wystawiony pod katem kodeksu karnego 267KK$2, nielegalne pozyskiwanie informacji, czyli jak ja mam to rozumiec w koncu wolno sluchac czy nie wolno, bo w nakazie bylo jescze napisane zebym wydal urzadznia odbiorcze jak i rowniez nadawczo-odbiorcze, ni cale szcescie ze TV mi nie zabrali, ok pozdrawiam i czekam na jakies info w tej sprawie, aha napisalem jescze w tej sprawie do Departamentu Zarządzania Zasobami Częstotliwości i oto co otrzymalem:
    Szanowny Panie,

W związku z zapytaniem dotyczącym pozwolenia radiowego na używanie urządzenia radiowego przeznaczonego wyłącznie do odbioru, Departament Zarządzania Zasobami Częstotliwości wyjaśnia:

Artykuł 143 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2004 r. Nr 171, poz. 1800 z późn. zm.) stanowi, iż z zastrzeżeniem art. 144, używanie urządzenia radiowego wymaga posiadania pozwolenia radiowego.
    Zgodnie z art. 144 ust. 1 tejże ustawy, nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru.

Należy jednak zwrócić uwagę na przepisy art. 159 i 160 ustawy Prawo telekomunikacyjne, które można odnieść do zagadnienia używania urządzenia radiowego umożliwiającego odbiór w zakresach częstotliwości przeznaczonych dla służb radiokomunikacyjnych, które prowadzą przekaz informacji nie przewidzianych do publicznego odbioru.

Celem tych przepisów jest ochrona informacji przeznaczonych dla indywidualnego odbiorcy. Prawo telekomunikacyjne zakazuje dalszego przekazywania informacji odebranych drogą radiową przez osobę nieuprawnioną. Przetwarzanie informacji i danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną zdefiniowane jako zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, usuwanie lub udostępnianie danych nie przeznaczonych dla użytkownika urządzenia radiowego jest zabronione.

Stosownie do art. 159 ust. 1 ustawy, tajemnica komunikowania się w sieciach telekomunikacyjnych, zwana dalej "tajemnicą telekomunikacyjną", obejmuje:

1) dane dotyczące użytkownika;

2) treść indywidualnych komunikatów;

3) dane transmisyjne, które oznaczają dane przetwarzane dla celów przekazywania komunikatów w sieciach telekomunikacyjnych lub naliczania opłat za usługi telekomunikacyjne, w tym dane lokalizacyjne, które oznaczają wszelkie dane przetwarzane w sieci telekomunikacyjnej wskazujące położenie geograficzne urządzenia końcowego użytkownika publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych;

4) dane o lokalizacji, które oznaczają dane lokalizacyjne wykraczające poza dane niezbędne do transmisji komunikatu lub wystawienia rachunku;

5) dane o próbach uzyskania połączenia między określonymi zakończeniami sieci telekomunikacyjnej.

Zgodnie zaś z art. 159 ust. 2 ustawy, zakazane jest zapoznawanie się, utrwalanie, przechowywanie, przekazywanie lub inne wykorzystywanie treści lub danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną przez osoby inne niż nadawca i odbiorca komunikatu, chyba że:
    1) będzie to przedmiotem usługi lub będzie to niezbędne do jej wykonania;
    2) nastąpi za zgodą nadawcy lub odbiorcy, których dane te dotyczą;
    3) dokonanie tych czynności jest niezbędne w celu rejestrowania komunikatów i związanych z nimi danych transmisyjnych, stosowanego w zgodnej z prawem praktyce handlowej dla celów zapewnienia dowodów transakcji handlowej lub celów łączności w działalności handlowej;
    4) będzie to konieczne z innych powodów przewidzianych ustawą lub przepisami odrębnymi.

Z wyjątkiem przypadków określonych ustawą, ujawnianie lub przetwarzanie treści albo danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną narusza obowiązek zachowania tajemnicy telekomunikacyjnej.
    Stosownie do art. 160 ust. 3 osoba, która korzystając z urządzenia radiowego lub końcowego, zapoznała się z komunikatem dla niej nieprzeznaczonym, jest obowiązana do zachowania tajemnicy telekomunikacyjnej.

Kwestię uzyskiwania informacji przez osobę dla, której informacja ta nie była przeznaczona reguluje ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. z 1997 r. Nr 88, poz. 553 z póź. zm.) w Rozdziale XXXIII Przestępstwa przeciwko informacji.

Przepisy art. 267 § 1 k.k. stanowią, iż kto bez uprawnienia uzyskuje informację dla niego nie przeznaczoną, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do przewodu służącego do przekazywania informacji lub przełamując elektroniczne, magnetyczne albo inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem specjalnym-art. 267 § 2 k.k. Tej samej karze podlega, kto informację uzyskaną w sposób określony w § 1 lub 2 ujawnia innej osobie-art. 267 § 3 k.k.

Natomiast, kwestię dopuszczalności kontroli i utrwalania rozmów reguluje ustawa z 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (Dz.U. z 1997 r. Nr 89, poz. 555 z późn. zm.) Rozdział 26, art. 237 – 242.

Przepisy art. 237 § 1 Kodeksu postępowania karnego stanowią, iż po wszczęciu postępowania sąd na wniosek prokuratora może zarządzić kontrolę i utrwalanie rozmów telefonicznych w celu wykrycia i uzyskania dowodów dla toczącego się postępowania lub zapobieżenia popełnieniu nowego przestępstwa. W wypadkach nie cierpiących zwłoki kontrolę i utrwalanie rozmów telefonicznych może zarządzić prokurator, który jednak obowiązany jest uzyskać w ciągu 5 dni zatwierdzenie postanowienia przez sąd.

Kontrola i utrwalanie rozmów telefonicznych są dopuszczalne tylko w przypadkach ściśle określonych przez przepisy art. 237 § 3 k.p.k.

Przepisy Rozdziału 26 k.p.k. stosuje się odpowiednio do kontroli oraz do utrwalania przy użyciu środków technicznych treści przekazów informacji innych niż rozmowy telefoniczne – art. 241 k.p.k.

Z wyrazami szacunku

Marian Kornaszewski

p.o. z-cy dyrektora

Departamentu Zarządzania Zasobami Częstotliwości

Takze mam watpliwosci do tych postow w ktorych pisze sie ze mozna sluchac wszytskiego procz kodowanych

0
  • #10 29 Mar 2006 17:41
    HONDAS
    Użytkownik obserwowany

mozna nie mozna nie jeden pewnie probowal moze nawet efektywnie nikomu sie nie chwalac a juz zwlaszcza w oklicach wscibskich sasiadek czy sasiadow tacy za wiele wiedziec nie moga

0
  • #11 29 Mar 2006 17:58
    Poziom 35  

RTX-Service napisał:
    wszytskie radyjka jakie byly, ale ze jedne z nich mial niecowiecej pojecia i zobaczyl ze nic z tego im nie wyjdzie a wiadomo kazdy GEstapowiedz lubi polizac tylek Prokuratorowi to wzial mi sie za komputera ( a wiadomo ze 90% polskich domowych uzytkownikow nie ma licencji na winde ani na reszte), nio i takicm sposobem zostalem urzadzony, a nakaz rewizji zostal wystawiony pod katem kodeksu karnego 267KK$2,

jezeli pod takim kontem robili ci przeszukanie w domu to jakim prawem mogli sprawdzic twoj komputer pod kontem legalnosci windowsa ? cos mi sie wydaje ze wlasnie jest w pl prawie taka luka prawna ze jezeli szukaja narkotywko a nic nie znajda to maja wypier.. a jak cha szukac czegos innego to maja przyjsc z Nowym nakazem

0
  • #12 29 Mar 2006 18:13
    barti223
    Poziom 20  

Cytat:
    Zgodnie z art. 144 ust. 1 tejże ustawy, nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru.

Z tego mi wynika że jednak można używać odbiornika. Więc skoro gość był rozumny i zaczaił że nic mu z tego nie wyjdzie to zabrał sie za twojego peceta bo nie chciał wracać z "pustymi rękami"

Pozdrawiam

0
  • #13 30 Mar 2006 16:22
    kalach666
    Poziom 17  

Witam Panowie

...wiadomo jakie jest zycie, na roznych ludzi mozna trafic.

Co do legalności CB to ja juz sam z tego nic nie wiem! Trzeba miec na to jaką licencję? Jezali tak to czy mozna ja zdabyc w takim normalnym klubie co sie zajmuje radiostacjami i innymi sparawami tego typu (dokladnie nie wiem jaka powina byc fachowa nazwa tegoz oto klubu).

A co do nasluchiwania, z roznymi opiniami sie spotkałem, ze mozna i nie można, dlatego chce sie Was zapytac, czy za pomocą CB radia można nasłuchiwac np. rozowy telefoniczne i inne.

Pozdrawiam

0
  • #14 30 Mar 2006 16:45
    barti223
    Poziom 20  

Ja z tego wywnioskowałem że można "nasłuchiwać", ale nie mozna tego wykorzystywać w żaden sposób (nagrywać itp) oraz rozpowszechniania osobom trzecim.
    TAk dla samego siebie wiesz wszystko ale nic nie możesz powiedzieć.

Pozdrawiam

0
  • #15 30 Mar 2006 17:32
    kalach666
    Poziom 17  

Witam, no niby tak ale to wiesz, zawsze wszystko wyjdzie "w praniu" i predzej czy pozniej ktos pusci fame. W sumie do wypowiedzenia w tym temacie nakłoniła mnie zwiekszajaca sie ilosc nadajników CB w samochodach, ciekawe po co im to? Nieukrywam, że mnie to zafascynowało. Z twojego postu mozna wywnioskowac (i ogolnie z postów poprzedników), ze nasluchiwanie fal telefonicznych przez CB jest możliwe. Czy można sie przed tym jakos ustrzedz??

Pozdrawiam

0
  • #16 30 Mar 2006 17:50
    barti223
    Poziom 20  

ustrzec??
    Chyba nie możliwe
    Najlepiej ustawiać sygnał na jakimś kanale którego nikt nie używa.
    Raczej nie spotkałem sie z zabezpieczeniami CB.

0
  • #17 30 Mar 2006 21:40
    SITO79
    Poziom 27  

panowie barti 223 i kalach666 ,jesteście w wielkim błędzie jesli myslicie że w CBradiu da się słuchać jakichkolwiek niedozwolonych rzeczy! .
    CBradio moze uzywać każdy bez pozwoleń ,rejestracji i tym podobnych zabiegów.
    temat dotyczy specjalnych odbiorników przeznaczonych do odsłuchu szerokiego widma czestotliwości.
    (40k) czterdziesto kanałowe CB ma tylko zakres który jest kropelką w morzu widma radowego.

0
  • #18 01 Kwi 2006 22:51
    Jap
    Poziom 28  

Afro258 - a ja polecam tobie jednak ZAKUP skanera - zobacz na www.thiecom.de - za 200PLN masz najtańszy skaner i sporo na nim usłyszysz...
    Samoróbka będzie cię kosztować podobną cenę + 3 tygodnie "odpalania" i skrobania obudowy. Dodatkowo nie będzie to przenośne...

0
  • #19 02 Kwi 2006 22:28
    pawel4090
    Poziom 13  

witam, ja proponuje koledze Maycom ar-108,u mnie sprawuje sie bardzo dobrze a lepsze osiągi mam z anteną zewnętrzna,pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów