Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jak ustabilizować przełącznik ( 0V <-> 5V ) [SOLVED]

Mumineq 27 Mar 2006 15:43 1748 16
 • #1
  Mumineq
  Level 10  
  Na laboratorium Teorii Układów Logicznych posiadamy płytę z układami scalonymi zawierające różne bramki. montujemy sobie różne układy jako zadania laboratoryjne.

  Zmontowałem u siebie w domu podobną płytę aby móc się lepij przygotować do zajęć. Moim problemem jest stabilizacja przełącznika w zadajniku wartości logicznych. Posiada on 4 przełączniki, które na wyjscie podają odpowiednio 5V lub 0V ( odpowiedniki logicznego 1 i 0 ). Po przełączeniu wartości z np. 1 ->0 nie sytępuje jedna zmiana, tylko szereg przeskoków 1->0->1->...->0.
  Przy ćwiczeniach dotyczących hazardu i wyścigu w ukłądach logicznych, bardzo ważnym jest, aby zmiana ta nastąpiła tylko raz (1->0 i nic wiecej).

  Prowadzący zaproponował nam układ z przerzutnikiem asychnronicznym SR zbudowanym z dwóch bramek NOR, ale po mozolnym zlutowaniu, zachwiania dalej występują.  Zachwiania wykrywam przerzutnikiem synchronicznym D, zwierając D z wyjściem ~y, do diody podpinam wyjscie y, a przełacznik podłączam do zaegara. Układ reguje na zbocze wznoszące, więc seria 1->0->1 powinna zmienić wartość logiczną na wyjściu ( w zależności od poprzedniego stanu ) Układ ten działa po prostu tak, że zapala diodę po takcie zegara, a po następnym ją gasi itd.

  Proszę o podanie układu stabilizującego przełącznik. Można podesłać schemat w Workbenchu lub circuit makerze. W razie czego, mogę podesłać moje schematy przerzutnika SR i ukladu z przerzutnikiem D.

  Pozdrawiam

  P.S. Próbowałem już z układem 74LS14 gdzie są bramki NOT Schmitta, ale nadal problem występuje.[/url]
 • #2
  marpiasek
  Level 27  
  Wolne wejścia, nie mogą być: wolne (albo do plusa, albo do masy).
 • #3
  jony
  Electronics specialist
  Typowy układ do eliminacji drgań zestyków to układ całkujący dany na wejście bramki ze schmitem o stałej czasowej 10ms do 25ms A typowe wartości dla układów CMOS to 100k i 100nF.
 • #4
  Mumineq
  Level 10  
  co to za układ ten całkujący? Dostanę go w formie jakiegoś gotowego scalaka?
 • #6
  maciej_333
  Level 37  
  Sprawa, o której mówisz to tzw. iskrzenie przełącznika. Usówa się to przerzutnikami RS, bramkami Schmitt'a, zwykłami kondensatorami dołączonymi równolegle do przełącznika. Zwykle ta ostatnia metoda wystarcza. Ponadto układ przełącznika ma być tak obmyślony, że wyjście nigdy (nawet w trakcie przełącznia) nie "wisi", czyli nigdy nie jest odłączone od masy.

  W załączniku masz prosty układ tego typu. Kondensator C gasi iskrzenia przełącznika, a rezystor R zapobiega zwarciu. Gdy rezystor R jest zwarty przez przełącznik do masy na wyjście przenosi się potencjał masy, czyli 0V (0 logiczne). Gdy reazystor R jest odłączony od masy wtedy na wyjście przenosi się się potenjał zasilania równy w tym standardzie +5V (1 logiczne). Taki układ zapewne starczy. Pamiętaj o odsprzęganiu zasilania, prowadzeniu poprawnie masy i stabilizowaniu napięcia zasilania.
 • #7
  Mumineq
  Level 10  
  Dziękuję za tip, wygrzebie gdzieś elementy i sprawdzę jak się zachowuje :)

  EDIT:
  Co prawda nie mogę znaleść takiego kondesatora @home, ale jutro coś nabędę. Zastanawiam się, czy jak włącznik będzie się stykał z W, to czy do układu nie popłynie mniej niż 5V, przecież tam jest opornik, a uklady scalone potrzebują 5V +- 0.25V
 • #8
  Mumineq
  Level 10  
  niestety maciej, przy puszczeniu tego układu i przełączeniu przełącznika w pozycję, tak jak u Ciebie na rysunku, zasilacz dostaje max obciążenia, wiatrak wstaje na pełne obroty, a przewody się rozgrzewają. Zastosowałem coś takiego:
  www.djur.pl/sr.gif, czyli w skrzynce dal 4 przełączników, mam 2 układy scalone 74LS02. Problem tkwi w tym, że każdy zlutowałem poświęcając wiele uwagi, sprawdziłem każde połączenie kilka razy, a tylko jeden przełącznik się ustabilizował, a 3 wyjścia dalej nie mają stabilnego przejscia między 5 a 0V.

  Wykluczając moją pomyłkę przy montarzu, co może być powodem że 3 nie działają, a jeden działa?
 • Helpful post
  #9
  staszeks
  Level 27  
  podobnie jak zrobiłeś ale zrób to na 7400 ale przełącznik do masy a
  a oporniki do Vcc.
  O ile pamiętam to nie należy podawać bezpośrednio napięcia zasilania na wejście układu a u ciebie jest podawane przez przełącznik.Nie zostawiaj wiszących wejść.(wg opisu zastosowałeś 7420 a one są czterowejściowe)
  Po drugie mnie uczono innej symboliki dla bramek I-NIE
 • #10
  Mumineq
  Level 10  
  używam bramek NOR, ktore występują w liczbie 4 w 7402. 7420 to NANDy 4 wejsciowe, które chyba trochę nie pasują do tego typu zadania. Sugerujesz, żeby NORy ze schematu z wrokbencha zamienić na NANDy?

  schemat, zamieszczony 2 posty wyżej, podał mi wykładowca.

  Narysuj proszę swój schemat jeśli możesz. W workbenchu lub circuit makerze zajmie Ci to 5 minut :)

  ostatecznie poproszę wykładowcę aby rozkręcił swój zadjanik i pokazał jak on to eliminuje, ale zajęcia są w piątek, a ja bym chciał się do nich przygotować i sprawdzić czy mój układ na nie będzie działał perfekt.
 • #11
  staszeks
  Level 27  
  ja zrobiłbym to tak jak na załączniku.
  Oczywiście te dwa przyciski zamienić na jeden przełącznik
  podający masę na jedno albo drugie wejście.
  W każdym razie
  -do plusa przez opornik
  -nie zostawiać "wiszących" wejść co prawda z reguły układ
  traktuje wiszące wejście jako jedynkę ale widziałem już takie
  ,które wiszącą jedynkę traktowały
  jako 0.
  Oczywiście na 7402 też można coś takiego zrealizować,oczywiście
  pamiętając,że będzie to troszkę inaczej pracować.

  P.S.układ może pracować niestabilnie jeżeli masz przełącznik który przez moment zwiera obydwa styki.
 • #12
  maciej_333
  Level 37  
  W moim układzie wejście nie jest bezpośrednio podłączone do zasilania. Faktycznie nie zaleca się tego robić. Nie może też dojść do dużech poborów mocy. Przecież tam jest rezystor 1KΩ. No chyba, że dałeś 1Ω. Tak więc prąd pobrany z zasilacza wyniesie 5mA przy przełączniku jak ja mam na rysunku. Dałeś zły rezystorek chyba. Można też dobrać ten kondensatorek na lepszą stałą czasową. Nie zostawiaj też wiszących wejść.
 • #13
  Mumineq
  Level 10  
  nie no, 1kOhm na pewno dałem. Sporboje układu staszkesa, bo nie wymaga wielu przeróbek w stosunku do mojego, a 7400 akurat mam :)
 • #15
  marpiasek
  Level 27  
  marpiasek wrote:
  Wolne wejścia, nie mogą być: wolne (albo do plusa, albo do masy).
  , oczywiste, że przez rezystor.

  O co chodzi, z podstaw elektroniki robicie, problem (Mumineg, daj link do Profesora).
  Ps:1kΩ+10nF (µP..51 w środowisku, lasera impulsowego)- zdaje egzamin, nawet w bardzo dużym polu zakłóceń,...ale...Ty chcesz, więcej ?
  To się chwali (uczeń, przerasta "profesora")
  Brawo. Powodzenia.
 • #16
  Mumineq
  Level 10  
  co prawda to doktor, ale ma swój styl :) To nie z podstaw elektroniki, tylko z teorii układów logicznych. Swojej strony nie ma, mogę podac maila, ale nie wiem, czy byłby zadowolony, z tego że jego mail wisiałby w publicznym miejscu.

  Na jutro muszę oddać sprawozdanie z hazardu w układach logicznych i przeprowadzić doświadczenia, do których potrzebuję tylko jedengo stabilnego przełącznika, a akurat jeden się jakoś udało ustabilizować. Poświęcę chwilkę na ponowną próbę realizacji schematów od Was, sprawdzę dokładnie, ewentulanie zrobię fotki i wrzucę na serwerek.
 • #17
  Mumineq
  Level 10  
  sorka za post pod postem, ale napiszę, że problem został rozwiązany, przy pomocy ukłądu zaproponowanego przesz staszkesa :) Dziękuję wszystkim za pomoc