Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat układu 723 z ukł. zwiększającym wydajność prądową

27 Mar 2006 17:18 9989 32
  • Poziom 10  
    Witam czy posiada ktos schemat układu µA 723 z ukł. zwiększającym wydajność prądową
  • Poziom 32  
    Czy chodzi Ci kolego o zasilacz zbudowany na 723 który moze dawać prad wiekszy od maxymalnego pradu katalogowego przewidzianego dla tego układu? Jesli tak to w necie jest pełno takich schematów wykorzystujacych jako tranzystor szeregowy 2n3055 czy jakis BD.Poszukaj w "google" znajdziesz na 100%
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Przeniosłem z: Układy scalone
  • Poziom 15  
    a ja mam takie pytanie

jeżeli jeden tranzystor 2n3055 nie wystarczy, to czy dodanie drugiego takiedo tranzystora (w ukł. darlingtona) zwiększy wydajność prądową i spowoduje, że tracona moc podzili się na oba tranzystory ?

rzecz w tym, że 2n3055 w obudowie TO3 ma max moc 117W, a ja planuje budowe zasilacza 30V 5A, co da 150W.
  • Poziom 43  
    Witam,
    mkot123 napisał:
    a ja mam takie pytanie

jeżeli jeden tranzystor 2n3055 nie wystarczy, to czy dodanie drugiego takiedo tranzystora (w ukł. darlingtona) zwiększy wydajność prądową i spowoduje, że tracona moc podzili się na oba tranzystory ?

nie, nie tędy droga. Tranzystory wykonawcze (2N33055) należy połączyć równolegle, dając rezystor wyrównawczy w emiterze, a jaki to o tym niżej.

mkot123 napisał:
    rzecz w tym, że 2n3055 w obudowie TO3 ma max moc 117W, a ja planuje budowe zasilacza 30V 5A, co da 150W.

Zgadza się, ale 117W mocy rozproszonej to jest wielkość teoretyczna, to znaczy; gdyby ten tranzystor był chłodzony idealnie (co jest w praktyce nieosiąglane) i jego temperatura obudowy wynosiła tylko 25°C.
    Praktycznie, to z dobrym radiatorem i przy naturalnym oddawaniu ciepła (bez nadmuchu powietrza), to bezpiecznie możesz oddać z jednego tranzystora 2N33055 do 40W.
    W Twoim przypadku chcesz mieć max. 5A przy 30V napięcia wyjściowego (jak domyślam się) stabilizowanego, a więc napięcie niestabilizowane musi być odpowiednio większe.
    Przyjmę wartość tego napięcia 40V, dobry stabilizator powinien poradzić sobie bez kłopotu z pełnym zwarciem zacisków wyjściowych i po ustaniu tego zwarcia "wstać", ale w takim przypadku cała moc idzie w tranzystory regulacyjne i jest zamieniana w nich na ciepło.
    Policzmy więc: 5A•40V = 200W, a więc wynika z tego, iż należy połączyć równolegle;
    200W/40W = 5 sztuk i na każdy tranzystor przypadnie wtedy maksymalnie po 1A prądu przy maksymalnym ich obciążeniu.
    Rezystor emiterowy powinien być tak dobrany, by przy maksymalnym spodziewanym prądzie kolektora (tu trochę większy emitera) był na nim spadek napięcie ok. 1/2•Ube napięcia otwarcia, czyli ok. 0.40V, wiec biorąc z szeregu E-24 (5%) będzie to rezystor 0,39Ω i o mocy 1/2W.
    Dobór właściwego radiatora do rozproszenia tak dużej mocy to już oddzielne zagadnienie, ale w internecie na ten temat jest sporo publikacji, więc myślę, iż znajdziesz sobie to sam.

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Quarz napisał:

Zgadza się, ale 117W mocy rozproszonej to jest wielkość teoretyczna, to znaczy; gdyby ten tranzystor był chłodzony idealnie (co jest w praktyce nieosiąglane) i jego temperatura obudowy wynosiła tylko 25°C.
    Praktycznie, to z dobrym radiatorem i przy naturalnym oddawaniu ciepła (bez nadmuchu powietrza), to bezpiecznie możesz oddać z jednego tranzystora 2N33055 do 40W.

nie wiedziałem o tym - bardzo dziękuje za info :-)

Quarz napisał:

Przyjmę wartość tego napięcia 40V

czy aby uzyskać na wyjściu 30V, potrzebuje aż 40V na wejściu stabilizatora
    chciałem kupić trafo 150VA, 24V na wyjściu - czy to wystarczy
    po wyprostowaniu to będzie jakieś 33,9V za mostkiem

a teraz moje pytania:
    - jakiego użyć tranzystora sterującego - gdzieś na forum przeczytałem o tranzystorze BD139 (jeśli dobrze pamiętam)
    - to miałby być zasilacz symetryczny +/- 30V - czy połączenie dwóch identycznych zasilaczy z osobnymi trafo, mostkami i kondensatorami rozwiąże problem ??? (połączenie GND jednego z "+" drugiego)

problem rezystorów emiterowych i radiatorów musze przemyśleć :-) ale bardzo dziękuje za sugestie !!!

załączam schemat pewnego zasilacza - mniemam, że tak właśnie mam połączyć tranzystory. Z trafem i mostkami u mnie będzie zupełnie inaczej niż na tym schemacie. Jak tylko zrobie schemat to go tutaj zamieszcze i wtedy dokładnie będzie można przedyskutować problem.
    (w pytanie o tranzystor sterujacy miałem na myśli tranzystor T1 na schemacie poniżej)

(interesującą część zaznaczyłem na czerwono)
  • Poziom 43  
    Witam,
    zamieszczam tylko goły (dziś) poprawiony schemat:

opis obiecuję uzupełnić jutro, ponieważ robię to po raz trzeci z powodu kiepskiego działania Forum... :cry:
    Dwa razy napisany częściowo tekst poszedł do niebytu cyberprzestrzeni i nie mam siły pisać dziś po raz trzeci...

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Quarz czy mógłbym odpowiedzieć na moje pytania - byłbym bardzo wdzięczny.

Mam też kilka problemów ze schemate, ale o tym później.

BARDZO DZIĘKUJE.
  • Poziom 43  
    Witam,
    faktycznie, zapomniałem o uzupełnieniu opisem załączonego przeze mnie schematu, przepraszam.
    Wobec tego, może zapytaj, a ja wtedy odpowiem na wszystko.

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    pytania są w moim poście powyżej załączonego przez Ciebie schematu :-)

dodatkowo zapytam jeszcze o:

- dlaczego baza tranzystora T7 jest podłączona pod 11 nóżke układu 723 - nie mogę znaleźć takiej konfiguracji w nocie aplikacyjnej

1 nóżka to Vc
    w nocie jest przykład z połączeniem bazy tego tranzystora do wyjścia OUTPUT - nóżka 10

Ogólnie rzecz biorąc nie moge połapać się w schemacie 723 - z resztą jest ok, właśnie tworze schemat "na czysto" :-)

aaa i jeszcze jedno - T7 to BD139
    a T6 ???

chwilowo mam sesje :D i nie mam za wiele czasu, ale za tydzień sie kończy i ostro biorę sie do pracy, dlatego chciałem dobrze "ogarnąć" ten schemat i przerysować go sobie w nieco bardziej czytelnej formie - stąd moje wątpliwości

BARDZO dziękuje za zainteresowanie i pomoc jaką mi udzielasz - doceniam to !!!
  • Poziom 43  
    Witam,
    najpierw na te ostatnie pytania odpowiem.
    mkot123 napisał:
    pytania są w moim poście powyżej załączonego przez Ciebie schematu :-)

dodatkowo zapytam jeszcze o:

- dlaczego baza tranzystora T7 jest podłączona pod 11 nóżke układu 723 - nie mogę znaleźć takiej konfiguracji w nocie aplikacyjnej

1 nóżka to Vc
    w nocie jest przykład z połączeniem bazy tego tranzystora do wyjścia OUTPUT - nóżka 10

Numeracja wyprowadzeń na załączonym schemacie dotyczy obudowy plastikowej dwurzędowej DIL-14, zobacz tam:
    http://www.datasheet4u.com/html/U/A/7/UA723_TexasInstruments.pdf.html

mkot123 napisał:
    Ogólnie rzecz biorąc nie moge połapać się w schemacie 723 - z resztą jest ok, właśnie tworze schemat "na czysto" :-)

Podam Tobie odpowiedniki wyprowadzeń obudowy dwurzędowej (DIL-14) - pierwsza kolumna, które są na załączonym schemacie i okrągłej (TO-100, 10 - wyprowadzeń) oraz ich oznaczenia:
    1 - NC - niepodłączone,
    2 - 10 - CURR LIMM, Current Limit (ograniczenie prądu obciążenia),
    3 - 1 - CURR SENS, Current Sense (czujnik prądowy),
    4 - 2 - IN-, Inverting Input (wejście odwracające),
    5 - 3 - IN+, Non Inverting Input (wejście nieodwracające),
    6 - 4 - VREF (napięcie odniesienia; +7,15V),
    7 - 5 - VCC- (ujemne napięcie zasilające - wspólny),
    8 - NC - niepodłączone,
    9 - brak wyprowadzenie w TO-100 - Vz (wyjście z pin 10 poprzed diodę Zenera - w niektórych konfiguracjach wykorzystywywane),
    10 - 6 - Regulated Output, VOUT - (napięcie stabilizowane),
    11 - 7 - VC Voltage Collector - (napięcie kolektora - Series Pass Transistor),
    12 - 8 - VCC+ (dodatnie napięcie zasilające),
    13 - 9 - Freq COMP (kompensacja częstotliwościowa),
    14 - NC - niepodłączone.

mkot123 napisał:
    aaa i jeszcze jedno - T7 to BD139
    a T6 ???

Przy takiej ilości tranzystorów równolegle połączonych, to T6 również 2N33055.

mkot123 napisał:
    chwilowo mam sesje :D i nie mam za wiele czasu, ale za tydzień sie kończy i ostro biorę sie do pracy, dlatego chciałem dobrze "ogarnąć" ten schemat i przerysować go sobie w nieco bardziej czytelnej formie - stąd moje wątpliwości

BARDZO dziękuje za zainteresowanie i pomoc jaką mi udzielasz - doceniam to !!!

Proszę, cała przyjemność po mojej stronie... :D
    Tak się zastanawiam, czy dla bezpieczeństwa nie wstawić pomiędzy pin-12 i pin-7 (zasilanie) 1W diodę Zenera na napięcie Zenera 33V, ponieważ wyjściowy tranzystor (z kolektorem z pin-11) wytrzyma zwiększone napięcie na biegu jałowym, a cały stabilizotor niekoniecznie.
    Jakoś nie widzę Twoich pozostałych pytań... to chyba to:
    mkot123 napisał:
    czy aby uzyskać na wyjściu 30V, potrzebuje aż 40V na wejściu stabilizatora
    chciałem kupić trafo 150VA, 24V na wyjściu - czy to wystarczy
    po wyprostowaniu to będzie jakieś 33,9V za mostkiem

Pomiędzy wyjściem a wejściem stabilizatora powinno być minimum 3V, ale jak uzwględnisz spadek napięcia w sieci zasilającej i pewien zapas, to dla nominalnego napięcia sieciowego trzeba tę różnicę ustalić do obliczeń transformatora na 10V, czyli nominalne napięcie wejściowe (wyprostowane i wyfiltrowane) pod pełnym obciążeniem wypadnie 40V.
    Dla prostownika mostkowego (czy dwupulsowego ze środkowym wyprowadzeniem transformatora) szacuje się, iż napięcie U2 przemienne z transformatora powinno wynosić:
    U2 = 0,88•Uo =0,88•40V=35V, jak widać, te 24V~ może być trochę mała przy pełnym obciążeniu.
    Natomiast moc przenoszoną U2•I2 przez transformator dobiera się (mostek Graetza, lub dwupulsowy z wejściem kondensatorowym) według poniższego szacunku:
    U2•I2 = 1,6•Uo•Io =1,6•40V•5A=320VA

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    ok rozumiem

jeżeli dobrze rozumiem, to przedstawiony przez Ciebie schemat to:
    Figure 5. ze strony 7 noty aplikacyjnej ???
    lub przynajmniej na tej konfiguracji się opiera ?

co do tranzystora "sterującego" to żeby nie było niedopowiedzeń - mowa o którym T6, a co z T7 ?

przeraziłeś mnie troszeczke mocą transformatora, bo przez to koszty idą bardzo mocno w góre :-(
    tylko dlaczego do mocy trafo bierzesz napięcie wyprostowane i skąd ten czynnik mnożący 1,6 ???
    (to tak jakby mnożyć złotówki hehehe)

P.S. Toroid 2x18V może być tak ? - nie wykorzystując odczepu będzie 36V
  • Poziom 43  
    mkot123 napisał:
    ok rozumiem

jeżeli dobrze rozumiem, to przedstawiony przez Ciebie schemat to:
    Figure 5. ze strony 7 noty aplikacyjnej ???

lub przynajmniej na tej konfiguracji się opiera ?

tak prawie, ponieważ są dodatkowe zewnętrzne tranzystory (N-P-N) regulatora, oraz rozdzielone zasilanie (rezystor 22Ω) stabilizatora i zewnętrznego tranzystora P-N-P.
    Poza tym, pętla ujemnego sprzężenia zwrotnego jest dla napięcia stabilizowanego większego od VREF (7,15V).
    Schemat poprawiałem z "czapki", ponieważ µA732 jest mi znany sprzed '70 roku ub. wieku i przeważnie nie muszę sięgać do jego
    DataSheet.

mkot123 napisał:
    przeraziłeś mnie troszeczke mocą transformatora, bo przez to koszty idą bardzo mocno w góre :-(
    tylko dlaczego do mocy trafo bierzesz napięcie wyprostowane i skąd ten czynnik mnożący 1,6 ???
    (to tak jakby mnożyć złotówki hehehe)

To wynika z faktu zastosowania prostownika mostkowego i wejściowego filtru pojemnościowego.
    Przecież w takim przypadku prąd nie płynie w pełnej połówce sinusoidy, tylko impulsowo i wtedy, kiedy wartość chwilowa napięcia w uzwojeniu wtórnym jest większa od wartości napięcia na kondensatorze filtru (plus spadek napięcia na prostowniku).
    Dlatego moc pozorna transformatora musi być większa ood mocy czynnej (średniej) prądu stałego.

mkot123 napisał:

P.S. Toroid 2x18V może być tak ? - nie wykorzystując odczepu będzie 36V

Tak, ale przynajmniej na 300VA mocy nominalnej.

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    co do schematu - o co chodzi z tymi strzałeczkami znad nóżki 2 do 10 ???
  • Poziom 43  
    Witam,
    mkot123 napisał:
    co do schematu - o co chodzi z tymi strzałeczkami znad nóżki 2 do 10 ???

są tam na górze podobne strzałki do rezystorów 10 w ilości pięć sztuk? Ano są, to są połączenia od emiterów tranzystorów szeregowych (przez rezystor 10) do czujnika ograniczenia prądu.
    W pierwszym uproszczeniu schematu takie coś jednoznacznie oznacza połączenie ze sobą.

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Ok dziękuje za odpowiedź

Poprawiłem troche schemat roboczy i jak zwykle mam kilka pytań - mam nadzieje, że to już ostatnie :-) i nie będę Cie już za długo dręczył tylko zabiore się do pracy ;-)

Quarz napisał:

Rezystor emiterowy powinien być tak dobrany, by przy maksymalnym spodziewanym prądzie kolektora (tu trochę większy emitera) był na nim spadek napięcie ok. 1/2•Ube napięcia otwarcia, czyli ok. 0.40V, wiec biorąc z szeregu E-24 (5%) będzie to rezystor 0,39Ω i o mocy 1/2W.

1) na schemacie jest 0,56 Ohm - skad ta zmiana ?

2) do czego służy część schemat od kondensatora C2 "w prawo" i czy jest potrzebna w moim projekcie ?

3) zasilacz ten (-/+ 30V) ma służyć do zasilacza audio - jakiej pojemności kondensatorów filtujących powinienem użyć ?

4) czy dodać do schematu diode zenera, o której wspomniałeś wcześniej ?

5) mam rozumieć, że potencjometr służy do płynnej zmiany nap. wyjściowego - czy sensowne będzie zastosowanie potencjometru wieloobrotowego ?

Wiem, że powoli staje się natrętny, ale jestem mało doświadczonym elektronikiem-amatorem i pomoc jaką mi udzielasz jest bezcenna za co bardzo DZIĘKUJE !!!
  • Poziom 43  
    Witam,
    mkot123 napisał:
    Ok dziękuje za odpowiedź

Poprawiłem troche schemat roboczy i jak zwykle mam kilka pytań - mam nadzieje, że to już ostatnie :-) i nie będę Cie już za długo dręczył tylko zabiore się do pracy ;-)

jak widać w niedobrą stronę, ponieważ musiałem jeszcze raz poprawiać, zobacz:

Skoro ma to być zasilacz do wzmacniacza, to należy ustawić ograniczenie prądowe ma maksymalną wartość i wykorzystać dedykowany do tego tranzystor w stabilizatorze µA723.

mkot123 napisał:
    Quarz napisał:

1) na schemacie jest 0,56 Ohm - skad ta zmiana ?

Patrz wyżej. Poprzednio nie brałem pod uwagę wykorzystania tranzystora w µA723 do ograniczania maksymalnej wartości prądu, a wtedy do rozłożenia równomierności rozpływu prądów tranzystorów szeregowych wystarczyłby ten rezystor o mniejszej wartości.

mkot123 napisał:
    2) do czego służy część schemat od kondensatora C2 "w prawo" i czy jest potrzebna w moim projekcie ?

- D3 i R6 (powinien być zwiększony dla 30V napięcia wyjściowego do 3/0,5W) nie powinien budzić wątpliwości - sygalizuje obecność napięcia wyjściowego.
    - TH1 i D4 stanowią układ zabezpieczenia przepięciowego typu Cross Bar - robi się zwarcie po przekroczeniu napięcia zadanego, dlatego też dla wartości 30V napięcia wyjściowego diodę Zenera D4 należy zmienić na większą o napięciu Zenera 30V.
    Przy istniejącym ograniczeniu prądu wyjściowego należy dodatkowo zamontować czujnik do pomiaru temperatury, lub układ sygnalizacji wystąpienia owego zwarcia, by nie robić z tranzystorów szeregowych "grzejnika", ponieważ wyłączenie tyrystora w układzie Cross Bar możliwe jest tylko po zaniku w nim prądu.

mkot123 napisał:
    3) zasilacz ten (-/+ 30V) ma służyć do zasilacza audio - jakiej pojemności kondensatorów filtujących powinienem użyć ?

Reaktacja kondensatorów filtrujących w układzie zasilania wzmacniacza mocy m. cz., powinna być mniejsza od połowy rezystancji obciążenia dla dolnej częstotliwości granicznej.
    Znasz w/w parametry, to sądzę, iż pojemność policzysz sobie sam.

mkot123 napisał:
    4) czy dodać do schematu diode zenera, o której wspomniałeś wcześniej ?

Tak, jest to jak najbardziej zalecane i rezystor R8 należy zwiększyć do 100Ω/1W, również rzeczona dioda Zenera musi być na 1W traconej mocy.

mkot123 napisał:
    5) mam rozumieć, że potencjometr służy do płynnej zmiany nap. wyjściowego - czy sensowne będzie zastosowanie potencjometru wieloobrotowego ?

Skoro ma to być zasilacz na jedną wartość napięcia wyjściowego (30V), to nie widzę potrzeby zastosowania potencjometru regulacyjnego, a tym bardziej wieloobrotowego.
    Tu wystarczy dzielnik rezystorowy R11, R12 o ustalonym podziale:
    (30,0V - 7,15V)/7,15V = R11/R12, bez PR1.
    Wartość rezystorów powinna być tak dobrana by prąd płynący w dzielniku rezystancyjnym nie był mniejszy od 1mA, a wtedy największa wartość R12 =7,15 i R11 = 22,7kΩ i o tolerancji rezystancji ≤ ±1%.
    Lub pozostawić drobną możliwość regulacji i zastosować rezystory R11, R12, PR1, jak na schemacie.
    Maksymalna wartość prądu owego dzielnika nie powinna być większa od 2 -3mA

mkot123 napisał:
    Wiem, że powoli staje się natrętny, ale jestem mało doświadczonym elektronikiem-amatorem i pomoc jaką mi udzielasz jest bezcenna za co bardzo DZIĘKUJE !!!

Proszę bardzo. Skoro pytasz sensownie, to nie sprawia mi to trudności, ale jak muszę tłumaczyć kilkakrotnie to samo, to tego nie lubię robić...

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Poniżej zamieściłem schemat w wersji "na czysto", ale pewnie jeszcze kilka rzeczy w nim trzeba będzie zmienić

czytałem dokładnie co napisałeś wcześniej i chyba wkradł się jeden błąd - T7 to PNP, więc nie może to być BD139 bo to NPN.
    Domyślam się, że jako T7 powinienem użyć BD140 (PNP).

Co do kondensatorów filtrujacych - w pierwszej kolejności robie zasilacz, za wzmacniacze wezmę się później, dlatego właśnie nie znam jeszcze ich parametrów. Wstawiłem kond. filtrujące wartość około 20 000µF co wydaje mi się wartością wystarczającą - popraw mnie jeśli się myle.

Jeżeli chodzi o układ zabezpieczenia przepięciowego - czy jest on niezbędny w tym układzie?
    Napisałeś, że układ ten robi zwarcie jeżeli nap. (u mnie) 30V zostanie przekroczone - to którędy ma popłynąć te 5A, bo jakos tego nie widze w praktyce - 150W ?

Nad czujnikiem temperatury będe musiał pomyśleć - słuszna uwaga.

P.S. Toroid 300VA, 2x18V - 96 zł
    Znalazłem to na www.toroidy.pl - orientujesz się może czy warto tam kupować, czy znajde gdzies taki sam transformator w niższej cenie ?
  • Poziom 43  
    Witam,
    schemat poprawiłeś źle, są zwarte dolne wyprawadzenia rezystrów 10; R2, R4, R6, R8, R10, z emiterem następnego tranzystora, a tak nie ma być.
    Zobacz jak to wygląda na moim ostatnim schemacie.
    Na resztę pytań odpowiem jutro, w tej chwili jestem zbyt zmęczony.... :D

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    OK teraz mam nadzieje, że jest dobrze - wtedy faktycznie przeoczyłem ten błąd.

P.S. okazało się, że transformator 400VA jest o 7 zł droższy, dlatego właśnie takie zakupie i dorzuce szósty tranzystor. Za niewielką dopłatą uzyskam 1A więcej prądu :-)
  • Poziom 43  
    Witam,
    obiecałem wczoraj, więc uzupełniam. Transformator toroidalny, moim zdaniem, lepszy byłby ten:
    http://www.toroidy.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=125&category_id=18&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=2, czyli 2 razy 32V i prostownik dwupołówkowy (mniejsze spadki napięcia na przewodzącym złączu P-N) ze środkowym wyprowadzeniem.
    Poza tym, to zasilanie układu µA723 wymaga pewnych zmian, ale jak już poprawisz błędy na schemacie to to uzupełnię.

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Teraz to na prawde się już pogubiłem.

Miałby być pierwotnie DWA toroidy 300VA 2x18V (czyli 36V bez odczepu)

Teraz ma być JEDEN 300VA 2x32V.

Jak juz wyżej napisałem zdecydowałbym sie na 400VA (mała różnica cenowa).
    Czyli mam rozumieć, że 400VA 2x32V (2x 6,25A) wystarczyłby JEDEN taki na cały zasilacz - czyli napięcie +30V oraz -30V ???

P.S. a jak to jest z tymi kondensatorami, zabezpieczeniem na tyrystorze i tranzystorem T7 - kilka postów niżej :D

gdzieś czytałem, że lepiej jest taki zasilacz zrobić na dwóch osobnych transformatorach - nie wiem dlaczego.
  • Poziom 43  
    Witam,
    mkot123 napisał:
    Teraz to na prawde się już pogubiłem.

Miałby być pierwotnie DWA toroidy 300VA 2x18V (czyli 36V bez odczepu)

Teraz ma być JEDEN 300VA 2x32V.

ja również zapomniałem, iż mają to być dwa zasilacze. Pisałem, oczywiście, o transformatorze do jednego zasilacza.
    Skoro mają być dwa, to faktycznie jeden większy transformator z dwoma izolowanymi uzwojeniami wtórnymi będzie tańszy od dwóch mniejszych.

mkot123 napisał:
    Jak juz wyżej napisałem zdecydowałbym sie na 400VA (mała różnica cenowa).
    Czyli mam rozumieć, że 400VA 2x32V (2x 6,25A) wystarczyłby JEDEN taki na cały zasilacz - czyli napięcie +30V oraz -30V ???

To nie tak, na dwa zasilacze, każdy na maksymalny prąd 5A i 30V napięcia wyjściowego stabilizowanego, to transformator 400VA jest za mały.
    Zacznijmy może od uściślenia, co ma ten symetryczny zasilacz ±30V za wzmacniacz zasilać (maksymalna moc RMS na wyjściu i sprawność dla tej mocy), ponieważ w takim przypadku do zagadnienia należy podejść w trochę inny sposób.

mkot123 napisał:
    P.S. a jak to jest z tymi kondensatorami, zabezpieczeniem na tyrystorze i tranzystorem T7 - kilka postów niżej :D

Odpowiem po uzyskaniu odpowiedzi na moje zapytanie wyżej, ponieważ, być może, okaże się, iż tak dużego prądu z zasilacza pobierać nie potrzeba.
    Poprawiony (już chyba ostatecznie) schemat też zamieszczę dopiero po uzyskaniu owych informacji.

mkot123 napisał:
    gdzieś czytałem, że lepiej jest taki zasilacz zrobić na dwóch osobnych transformatorach - nie wiem dlaczego.

To chyba, jakaś "prawda objawiona", ale nie racjonalna przesłanka... :D
    Przecież dwa transformatory o połowie mocy jednego, ale o mocy dwa razy większej, są w sumie; więcej jak dwa razy cięższe i na pewno więcej jak dwa razy droższe od tego jednego.
    Natomiast obciążenie jednego uzwojenia prostownikiem mostkowym, lub dwupulsowym (ze środkiem), czy odpowiednio dwóch układów uzwojeń, kiedy oba zasilacze oddają taką samą moc (a tak jest dla wzmacniacza o symetrycznym zasilaniu) nie stanowi żadnej różnicy po stronie pierwotnej transformatora.

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Masz racje trzeba to wszystko uściślić, bo będziemy się cały czas tak "mieszali w zeznaniach" :-)

sub - 80W
    4x 20W
    1x 30W

w sumie - 190W - zasilacz chciałem zrobić na tyle mocny, żeby bez problemu mógł zasilać "zestaw" o łącznej mocy 250W (na przyszłość)

Co do trafo - schemat, który tak maglujemy jest połową całego zasilacza - drugi taki będzie od napięcia -30V

Zatem:
    Trafo musi być 2x32V (to na 100%), ale jakiej mocy ???
    JEDEN toroid miałby obsłużyć obie części - tą od +30V i -30V
    (o opcji z dwoma toroidami zapominamy)

P.S. 2x32V, 400VA (tj. 2x 6,25A) - dlaczego taki jest za słaby ?
  • Poziom 43  
    Witam,
    mkot123 napisał:
    Masz racje trzeba to wszystko uściślić, bo będziemy się cały czas tak "mieszali w zeznaniach" :-)

sub - 80W
    4x 20W
    1x 30W

w sumie - 190W - zasilacz chciałem zrobić na tyle mocny, żeby bez problemu mógł zasilać "zestaw" o łącznej mocy 250W (na przyszłość)

rozumiem, iż owe 250W to jest maksymalna moc wyjściowa RMS? Jeśli tak, to można założyć sprawność ok. 60%, czyli moc pobierana - dysponowana prądu stałego przy napięciu zasilania symetrycznym ±30V wyniesie:
    Po =250W/0,60=416W, ale maksymalny prąd średni Iomax zasilacza należy policzyć z przez podzielenie powyższej wartości przez 60V, czyli:
    Iomax =416W/60V=6,93A, czyli "na okrągło"; 7,0A.
    Oczywiście w takim zestawie, przy "zwykłym graniu" nigdy taka wartość prądu przez dłuższą chwilę nie będzie pobierana, jednak chwilowo taka wartość może wystąpić.
    Wobec tego, ilość tranzystorów połączonych równolegle należałoby zwiększyć do 7szt., albo zgodzić się na obniżanie się w takich przypadkach napięcia wyjściowego w wyniku zadziałania ograniczenia prądowego i pozostać przy pięciu sztukach.
    Jest to problem z Rachunku Prawdobieństwa, czy taki pobór mocy nastąpi i jak długo, ale by to oszacować należy znać rodzaj granej muzyki na omawianym zestawie, a tego ja nie znam.

mkot123 napisał:
    Co do trafo - schemat, który tak maglujemy jest połową całego zasilacza - drugi taki będzie od napięcia -30V

Teraz już pamiętam i później naniosę poprawki do bezpiecznego zasilania układu µA723. Są one niezbędne, ponieważ napięcie wyfiltrowane na biegu jałowym może przekraczać dopuszczalną wartość 40V.
    Poza tym, to taka duża wartość napięcia do zasialania owego stabilizatora wcale nie jest potrzebna, wystarczy już 15V, tylko wtedy wewnętrzny tranzystor służący jako czujnik ograniczenia prądowego należy zastąpić zewnętrzną parą N-P-N, P-N-P, a właściwie to te tranzystory dodać, ponieważ z tym wewnętrznym będą one pracować razem w "lustrze prądowym". Podobnie jak zewnętrzny tranzystor P-N-P w obwodzie sterowania regulatora.

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Przyznam szczerze - nie myślałem, że to będzie tak skomplikowane, najwyraźniej troche się przeliczyłem :-(

Z każdym kolejnym postem mam coraz wiecej pytań i coraz mniej jestem pewien czy w ogóle uda mi sie zrobić to co planowałem...

tak czy owak - zastosujemy transformator 2x32V, ale jak to w końcu jest z tą mocą ?

Quarz napisał:
    Witam,
    Natomiast moc przenoszoną U2•I2 przez transformator dobiera się (mostek Graetza, lub dwupulsowy z wejściem kondensatorowym) według poniższego szacunku:
    U2•I2 = 1,6•Uo•Io =1,6•40V•5A=320VA

Czyli mam rozumieć, że jeżeli chciałbym użyć jednego transformatora to musiałby miec moc 640VA ???

P.S. można w takim razie użyć tylko jednego mostka Greatz'a (masa będzie z odczepu) ?[/b]
  • Poziom 43  
    Witam,
    schemat poprawiony (ostatecznie) już jest. Reszta później, ponieważ muszę iść do sklepu.

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    No schemat powoli zaczyna mnie przerażać, ale w miare go jeszcze rozumiem. Mam już jego wersje "na czysto".

Do powyższych pytań dorzucam jeszcze jedno - tyrystor UU202 - cóż to za jeden, nie mogę takiego znaleźć.

P.S. może pogadamy na GG - pewne kwestie będzie można rozwiazać znacznie szybciej niż na forum.

P.S.2 czytam i czytam forum i znalazłem kilka ciekawych tematów na temat zasilaczy do wzmacniaczy audio - czy jest tu w ogóle potrzebna stabilizacja napięcia ? Nie łatwiej byłoby zastosować trafo - mostek Greatza - kondensatory filtrujące o dużej pojemności i KONIEC ???
  • Poziom 15  
    Quarz to jak robimy - zapominamy o stabilizacji ?

P.S. a ten układ to chyba i tak kiedys zrobie "do innych celów"