Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica od Tunera Sat. Kenwood DTF1 - mosfety, tranzystorek i dioda Zenera

27 Mar 2006 17:52 1517 3
  • Poziom 15  
    Witam
    Mam problem z przetwornicą od Tunera Sat. Kenwood DTF1,post pisze w dziale TV ponieważ mam problem z przetwornicą a nie z samym Kenem a przetwornica to bardziej w TV niż w SAT.Otóż problem jest taki że padły Mosfety(2SK2700),tranzystorek (2SC3377) ,dioda zenera 18V 1W, zwykłe diody.Wymieniłem 2SK2700 na 2SK2666 bo w sklepie powiedziano że to zamiennik,2SC3377 wymieniłem na BC337,diode zenera wymieniłem na dwie diody po 18V 0.5W ponieważ nie miałem 1Watt,zamiast diody D1N60 wstawiłem 1N4007.Gdzie popełniłem błąd wszystko sprawdzone(bynajmniej po stronie pierwotnej), elektrolity nie wchodzą w role bo uszkodzona był poprzez zwarcie a przed tem chodziła.Czyżbym wstawił któryś zły element?Jeżeli tak proszę o pomoc!! Z góry dzięki

Dodano po 5 [minuty]:

Na wszelki wypadek dodaje schemat

Dodano po 1 [minuty]:

Nie mogłem go zapisać jako JPG
  • Poziom 27  
    Witam !

Po ściągnięciu załącznika i otwarciu go schemat jest tak mały, że nie sposób odczytać szczegółów.
    Proszę wobec tego wykadrować tylko sam zasilacz z tej strony i na nowo go załączyć w wielkości całego rysunku.
    Co do ewentualnych błędów proponuję sprawdzić czy zastosowane przez Pana zamienniki oprócz parametrów elektrycznych maja tę samą topografię wyprowadzeń - może być inny układ.
    Bardziej domyślam się niż widzę :D , że po stronie pierwotnej są małe kondensatory elektrolityczne. Proszę je równiez wymienić gdyż po wystrzale przetwornicy mogą się zachowywać w pracy najróżniej.
    Tyle na początek
    Proszę opisać efekty prac i załączyć lepszy schemat.

Powodzenia !

Pozdrawiam !
  • Poziom 15  
    Dodaje większy schemat,jak wyodrębnić z pliku pdf kokretny obrazek i zapisać w JPEG ?

Dodano po 3 [minuty]:

nie wysłało się
  • Poziom 27  
    Witam !

Co do konwersji plików pdf - można przy pomocy Fine Readera lub ściągnietych poprzez Google wystarczy wpisać - pdf to jpeg.
    Jeśli chodzi o przetwornicę.
    Pierwsza sprawa czy nie ma zwarć po stronie wtórnej - bezpośrednio diody lub gałęzie zasilające. Po drugie jak wygląda pętla regulacyjna na TL 431 i z transoptorem ? Pętla ta reaguje i stabilizuje najważniejsze zdaniem konstruktorów - napięcie systemowe +5V. Próbka tego napięcia poprzez dzielniki oporowe steruje TL 431 i dalej poprzez zmiany wysterowania transoptora gałęzią VOLTAGE CONTROL po pierwotnej stronie. To ona decyduje o zakresie i czasie otwarcia dolnego FET-a i w konsekwencji o energii wpompowanej do rdzenia transformatoraprzez oba FET-y. Ta energia w następnym cyklu jest oddana do obciążeń. Z jednego z nich (+5V) pobierana jest próbka i w zależności od jej stanu modyfikowane jest wysterowanie pierwotnej strony. Kondensatorem i rezystorami rozruchowymi są elementy C 114 1µF oraz R 108/109 100kΩ. Może tam jest przerwa i przetwornica nie startuje ? Zakładam, że Zenera D103 oraz D110 i pozostałe elementy między bramką FET-a a masą są sprawne i nie przywierają bramki. Jeśli tu jest wszystko OK wówczas proponuję odłączyć wszystkie diody po stronie wtórnej od trafa ( z wyjątkiem oczywiście D511 i bez rozłaczania pętli z TL 431 - BARDZO WAŻNE ! Gałąź +5V proszę sztucznie obciążyć. Myślę, że prąd ok.1A nie będzie tutaj przesadzonym. Wówczas będzie pewność, że nie "robi" tego strona wtórna .
    Tyle co zrobiłbym na początek.
    Proszę opisać efekty prac

Powodzenia !

Pozdrawiam !