Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

nadajnik 2W z Elektroniki Praktycznej

Xyrovaqs 21 Maj 2003 16:24 6166 35
  • #1 21 Maj 2003 16:24
    Xyrovaqs
    Poziom 23  

Otóż wykonałem taki układzik i mam kilka problemów. Po pierwsze to nie zamontowałem układu UL1321 bo podawane napięcie pomiędzy katody warikapów wystarcza takie jak z miksera. Jak to porządnie zestroić?! Bo teraz zestroiłem i jako-tako działa ale to chyba nie jest szczyt jego możliwości. Tylko nie piszcie że "kręcisz trymerem 30 pF" bo to jest g... prawda. Trzeba ruszać wszystkim praktycznie dwoma trymerami i cewką L2. Byłbym wdzięczny za wszelkie porady dot. w/w układziku.

0 29
  • #2 21 Maj 2003 16:43
    zyraf
    Poziom 26  

niestety ten typ tak ma...
    ktos go tu nawet polecal do zaklucania bo do tego sie nadaje najlepiej, trudno go stroic zeby bylo dobrze. jak juz ktos tu zajzy to sie pytam do czego sie antena z tamtego projektu nadaje?

0
  • #3 21 Maj 2003 18:42
    Rezyslaw
    Poziom 15  

Tak to ja polecałem ten układ.Niestety nie jest to zbyt dobry układzik bo bardzo sieje,zrobiłem go na UL 1321,ale stroiłem trymerem a także napięciemn zasilania,ten nadajnik jest mało stabilny.Nie testowałem go na większych odległościach a po podłaczeniu dłuższej anteny nic się z nim nie dało zrobić bo buczał przeokróótnie, może byłem za blizko odbiornika.A jezeli chodzi o miejsce na skali FM to byłem praktycznie wszędzie na górnym ,dolnym,AM a nawet chyba na długich.życzę powodzenia.Ja na razie dałem sobie spokój

0
  • #4 21 Maj 2003 18:49
    zyraf
    Poziom 26  

costam gdziestam pisales ze napiecie zasilania spadalo z wieksza antena, mysle ze dlatego buczal ze mial za slaby zasilacz z ktorego pobieral za duzy prad i w konsekwencji napiecie spadalo (uklad sie odstrajal) i wzrastaly tetnienia (buuuczenie), ktore modulowalo fale nosna i bylo to w odborniku slychac...

0
  • #5 22 Maj 2003 12:30
    Xyrovaqs
    Poziom 23  

Jakoś zestroiłem i nawet żarówka świeci :idea: :) Tylko jak uzyskać jakiś dobry sygnał bez brumu sieciowego... Poza tym jak już pisałem nie dałem UL1321 tylko podałem sygnał z miksera prosto na katody warikapów. A poza tym to zna ktoś zamiennik za tego UL1321? Bo oryginał jest po 20 zeta!
    Zasilanie to ma dość dobre (zasilacz stabilizowany przy 12V daje sie obciążyć 4A). Poza tym jak sie porusza rdzeniem to sie robią jajca: kompc mi sie resetuje, na discmanie przerywa płyte i wogóle sie pokazują pierdoły na wyświetlaczu. Zdaża sie też że raz układ bierze 0,2A a czasem 0,5A (i wtedy zazwyczaj nie działa). A co do stabilności to nie jest tak tragicznie.

0
  • #6 22 Maj 2003 17:52
    yaurent
    Specjalista od radiokomunikacji

Hłe ,hłe -nie sądziłem ,że będę jeszcze kiedyś doradzał w sprawie przeciwsobów .... Przyczyn buczenia może być kilka :
    -za słaby zasilacz (w tym wypadku odpada)
    -wzbudzony zasilacz ,co ma miejsce gdy nie ma odpowiedniego odsprzężenia wcz od zasilacza. Do tego schematu trzeba by dodać dławik wcz ,a jeżeli kabel od zasilania jest długi ,to także przy wyjściu stabilizatora dołożyć drugi.
    -zbyt bliskie sąsiedztwo anteny nadawczej od odbiornika -buczy wtedy tor mcz w odbiorniku ,a nie generator. Wystarczy odsunąć dalej antenę ,nie zaszkodzi też zaekranować sam generator.
    -najistotniejszy w tym przypadku powód buczenia ,to jak myślę modulowanie przydźwiękiem samych diód pojemnościowych. Już sam pomysł włączenia ich w obwody kolektorów ,gdzie napięcia zmieniają się od +Ucc do 0 Volt -budzi spore wątpliwości. Jest moment ,kiedy taka dioda pracuje zaporowo ,a w drugim momencie przewodzi .... Po drugie -wielki wpływ ma nawet resztka przydźwięku w napięciu zasilającym generator -cóż z tego ,że od strony przedwzmacniacza jest stabilizator ,skoro odnośnikiem do polaryzacji z wyjścia UL1321 jest raz masa ,a za drugim razem nie do końca czyste napięcie zasilające sam generator ?
    Piszesz jeszcze :arrow: Xyrovaqs ,że puszczałeś modulację z miksera -można by tak to rozwiązać ,ale w tym wypadku trzeba by spolaryzować diody napięciem stałym już przy generatorze ,a do tego dopiero przez jakiś dławik i kondensator separujący wpuścić sygnał z miksera. Najlepiej by to było rozwiązać (polaryzację) na jakimś miniaturowym stabilizatorku ,lub w ostateczności na zenerce.
    Chyba już starczy ,bo popełnię elaborat ......

0
  • #7 23 Maj 2003 01:12
    Rezyslaw
    Poziom 15  

Mój zasilacz podobnie jak kolegi miał wydajność prądową 4A i stabilizowane,regulowane napięcie na LM 317.Ciekawy jestem co by pokazał miernik czestotliwości po podłączeniu na wyjście tego nadajnika

0
  • #8 24 Maj 2003 11:14
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 24 Maj 2003 19:49
    Rezyslaw
    Poziom 15  

Może ktoś posiada jakiś schemacik w którym da się wykożystać elementy z tej 2 watówki?

0
  • #10 24 Maj 2003 20:04
    Xyrovaqs
    Poziom 23  

Zrobiłem własną konstrukcję na BD135 i 2SC2078. Nie jest to typowy układ, ale działa bardzo dobrze. Swoją drogą wymyślony podczas posiedzenia na sedesie :P
    Wymaga sygnału wejściowego w.cz. conajmniej 100 mW (ale to jest proste do wykonania). Jeżeli jesteście zainteresowani to dajcie znać (zrobię schemat w bardziej czytelnej formie).

0
  • #11 24 Maj 2003 20:27
    Rezyslaw
    Poziom 15  

Biore wszystko co masz,dzieki 8)

0
  • #12 24 Maj 2003 23:17
    zyraf
    Poziom 26  

tez jestem zainteresowany 8) , walnij skana... cos mi pisales na gg ze jeszcze nie jest super ale jest i mysle ze tutaj napewno ktos poradzi jak to zrobic zeby pieknie stykalo i kto wie... moze jestes twurca kolejnej kultowej dopalki stosowanej przez wiele osob :?:

0
  • #13 27 Maj 2003 11:40
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 27 Maj 2003 15:35
    zyraf
    Poziom 26  

no ja zlozylem to i jest sobie 2N2219 i BD135. te 2 stopnie dzialaja dobrze choc nieco gozej niz poprzednia dopala (ten sam schemat) ale to nie takie wazne. chyba mam jakies buble te 2SC3807 bo w katalogach jest chyba 250MHz atu jakos nie chce on wzmacniac tego sygnalu tylko go tlumi i to prawie calkiem, jak sie odlaczy emiter to jest duzo lepiej choc mialo to wzmacniac :? a nie tlumic... z noty katalogowej wynika ze jest to tranzystor m.cz. ale o takiej f granicznej. mam tez pytanie czy dac mu moze jakas polaryzacje na baze? calosc razem dziala fajnie (generator i dopalka), jak we wzmacniaczu rozciagnalem cewke w kolektorze BD to sie zaczal grzec az przestalo grac, a radiator mial. wsadzilem nowego i zcisnalem cewke, z moich wrodzonych zdolnosci zapomnialem wylaczyc na noc - radio bylo wlaczone ale taki sygnal czysty mez m.cz. na wejsciu ze nic nie bylo slychac, skapnalem sie dopiero rano ale itak dzialalo, a radiatorek byl cieply. moze da sie zastosowac jakis inny tranzystor zamiast tego 2SC3807?
    I czy ktos posiada jakis schemat dopalki na 2SC1971, bo mam dwie sztuki i wiem ze da sie z tego spoko 3 waty wycisnac (na czeskiej stronie mieli takie nadajniki) albo i wiecej. nie sa to tak tanie tranzystorki bo kosztowaly mnie 10zl za sztuke wiec chce je gdzies dac :twisted:

0
  • #15 01 Cze 2003 15:46
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 01 Cze 2003 20:16
    zyraf
    Poziom 26  

no juz sobie poradzilem, ale 2 stopnie to za malo. wydaje mi sie ze mam jakies te buble 2SC3807 i niezbyt dziala. juz sa plytki do fajnego generatora i tej dopalkie w temacie "filtr potrzebuje!"
    pozdrawiam

0
  • #17 03 Cze 2003 21:40
    Jarol
    Poziom 11  

Ja słyszałem że nie wszystkie bd 135 nadają się do wzmacniania częstotliwości UKF. Z tego co wiem muszą one być Polskiej produkcji (z szarą obudową).Ale nie jestem tego pewien

0
  • #18 03 Cze 2003 22:11
    zyraf
    Poziom 26  

no juz jest spox...
    jakos wychodzi i stwierdzilem ze nie starczy miejsca na KT907 w obudowie, i radiator bedzie za maly. znalazlem schemacik fajny i zloze sobie moze za jakis czas, zamieszcze go tu tez :) troche glupio ze to samo prawie gadamy w kilku roznych tematach...ale nikomu to chyba nie przeszkadza

0
  • #19 07 Cze 2003 16:22
    Jarol
    Poziom 11  

:arrow: zyraf
    Jak w koncu odpaliles ten trzeci stopien?Bo tez bym takie cos sobie zrobił.Jaka moc z tego wychodzi?
    Pozdrawiam.

0
  • #20 07 Cze 2003 16:33
    zyraf
    Poziom 26  

no zrobilem
    chyba juz sie wiecej nie da z tego wyciagnac, dodalem potencjometry do ustawienia punktu pracy tranzystorkow, wszystko pieknie zestroilem i moc jest ze 4 razy wieksza niz byla wczesniej, teraz antena jest za balkonem na 2 pietrze, wczesniej (przed przerobkami nadajnika) zasieg byl marny w zasiegu widocznosci anteny a teraz jest duuuzo lepiej, slychac nawet w piwnicy i z drugiej strony bloku. sprawdze niedlugo jaki jest zasieg na osiedlu i sie zobaczy co wyjdzie. kupuje tranzystorek 2N3553 i jeszcze jeden wieksyz 23waty, ale bede musial sobie zrobic nadajnik w innej obudowie-wiekszej, trzeba znalezc jakis radiator lub 2 co jak sie je zlaczy, powstal kanal z zeberkami w srodku, dowale wentylatorek tak zeby cieple powietrze dmuchalo w tylu obudowy. ale to wsyztko za jakis czas, teraz projektuje mikser 7kanalowy modulowy, latwo bedzie rozbudowac lub zamienic jakies wejscie np zrobic z korekcja RIAA... zobaczy sie co wyjdzie :twisted:

0
  • #21 07 Cze 2003 16:46
    Nemo
    Poziom 31  

:arrow: Jarol: BD135 są zbyt słabe do UKF. Lepiej zastosować MJE340/350 mają podobną moc i wytrzymają na wysokich częstotliwościach.
    Pozdrawiam.

0
  • #22 07 Cze 2003 16:59
    zyraf
    Poziom 26  

jakos nie sa za slabe. ja mam teraz wmontowanego BD139 i smiga pieknie. a BD135 ma w katalogu fgran chyba 250MHz wiec wystarczajaca... proponuje samemu sprawdzic

0
  • #23 07 Cze 2003 17:06
    bobeer
    Poziom 28  

ja pakowalem 2sc2314 (drivery z cbradio)
    na sztuce takiej ladnie 0.5W (prawdziwego a nie jakies tam harmoniczne)
    mozna uzyskac
    potem sterowalem tym koncowke (2314+ jakis ruski tranzystor)
    co przy 25 woltach
    dawal jakies 15Wmocy
    (wszystkie W podawane na 50ohm)

0
  • #24 14 Cze 2003 21:36
    Daris
    Poziom 20  

Panowie,czym wy się zajmujecie.Ten nadajnik nie nadaje się do niczego.
    Jest beznadziejny,a kto na takim chce stwożyć na nim swoje radio to +na drogę.
    Wykonanie tego nadajnika zajeło mi kilka minut ale moja radość z jego
    pracy była równie krótka.Pozdrowienia.

0
  • #25 07 Lip 2003 13:22
    Wojas
    Poziom 13  

Cześć! Zajmuje się robieniem nadajników, skusiłem się na ten nadajnik i naprawdę nie warto! Chociaż jest bardzo niedrogi bo sama płytka kosztuje 7zł i dwa tranzystory w podobnej cenie.... Układ przeciwsobny-porażka! Pozdrawiam

0
  • #26 15 Wrz 2003 11:33
    radiosimon
    Poziom 28  

Nemo napisał:
    :arrow: Jarol: BD135 są zbyt słabe do UKF. Lepiej zastosować MJE340/350 mają podobną moc i wytrzymają na wysokich częstotliwościach.
    Pozdrawiam.

Ja miałem kiedy na BD135 3 stopien i zasieg ok. 15km, wiec tranzystor wart 2zł chyba sie zwrócił :?: to były czasy :!: :!: :!:
    radiosimon 107,8 FM radio MARYHA(niestety chwilowo nie ma czasu nadawać). pozdrowienia dla wszystkich piratów z Bielska i okolicy

0
  • #27 15 Wrz 2003 11:43
    radiosimon
    Poziom 28  

Tak przy okazji: nie chce nikogo obrazic ale moim skromnym zdaniem nadajnik w stylu generator ze wzm na jednej płytce nigdy nie będzie chodził dobrze. a gdzie ekrany, masa dookoła i zasady w.cz.?
    W najblizszym czasie zamieszcze tu jakis schemat z FM jak tylko znajde moje płyty.

Nie pisz jednego postu po drugim!
    Używaj przycisku : "zmień" !
    j

0
  • #28 19 Wrz 2003 13:06
    Xyrovaqs
    Poziom 23  

No i po dłuuuugim czasie, po wielu rozmowach na radiu mili koledzy przedyktowali mi schematy porządnych sprzętów i takie też wykonałem (oczwiście nie dla siebie :P ) i jak to chodzi to aż miło... Generator: BF194, 2n2369, 2n2219, dopał: 2n2219 i KT904

a zasady wcz? no cóż musze się zgodzić z kolegami z radia że "w.cz. to są czary"... ja wszystko mam na osobnych płytkach robionych metodą "wydrapywanki", tzn. małe punkciki i dookoła masa. Wszystko na osobnych płytkach, ekrany wkółko (nawet koder stereo jest zapuszkowany) i żadnych przydźwięków na nośnej poza jednym (pisze o tym w osobnym temacie).

0
  • #29 19 Wrz 2003 15:28
    zyraf
    Poziom 26  

przslij mi wreszcie ten schemacik bo sie doczekac nie moge, bo z moim nadal sie dziwne zeczy dzieja (chociaz mam juz sporo mocy wiec dopal dziala, rezystor 0,5W na wyjsciu podlaczony grzeje sie dosyc szybko i zaczyna pazyc:D), nie wiem gdzie nadaje dokladnie i dojsc nie moge mimo iz pomagalem sobie odbiornikiem z wskaznikiem sygnalu, ale sie nie poddaje i bede walczyl:D a tego 2W to nie warto budowac bo niewiele sie nim uda zdzialac.

0
  • #30 16 Lis 2003 10:47
    olo
    Poziom 18  

Hej a mam pytanko, co sądzicie o antenie zastosowanej w tym projekcie nadajnika z Ep, warta budowania??? jesli tak to jaki kabel do niej?

0