Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosta przetwornica DC/DC

k4be 27 Mar 2006 20:10 2861 12
    k4be
    Level 31  
    Przetwornica ma wytwarzać 270-310VDC przy zasilaniu 8 do 18V, moc max 40W. Czy narysowany przeze mnie (co prawda bvrzydki, ale w miarę czytelny, niestety padł mi skaner) układ dobrze spełni to zadanie? czy lepiej w jakiś sposób go (albo układ z noty aplikacyjnej - przewidziany na sporo mniejsze moce) znodyfikować?
    k4be
    Level 31  
    w jaki sposób rozwiązać sterowanie kluczami? (schemat układu w któym takie zastotowano?) i czy można zastosować na wyjściu zwykły mostek? sprzężenie zwrotne to ostatnie przy czym się pomylę :)
    edi22
    Level 11  
    steruj z modulatora PWM, wiele firm proponuje szereg układów scaonych tanich do tego typu zastosowań
    k4be
    Level 31  
    a TL494 to nie PWM? a czy bramki mają być zarówno ładowane i rozładowywane aktywnie (na schemacie są rozładowywane rezystorem)? Pomijamy już błąd który teraz zauważyłem: niepotrzebny jest pierwszy tranzystor.

Dodano po 13 [minuty]:

proponuję taki układ (nieistotnych w tej chwili elementów nie rysowałem):

Jeśli to ma znaczenie, chcę użyć tranzystorów 76129S (56A, 30V, 0.016Ω)
    k4be
    Level 31  
    Wykonałem ten układ w pająku. Czasem startuje, ale daje napięcie sporo mniejsze niż ustawione na dzielniku, a czasem nie działa wcale tylko pobiera 3A z zasilania. Układ zasilam z 15V przez żarówkę 12V 45/50W z włóknami włączonymi szeregowo. Co może tu być nie tak? Próbowałem użyć kilku różnych transformatorów (AT, ATX i wykonany specjalnie do tej przetwornicy).
    A może użyć tranzystorów bipolarnych (BD912 albo 650)? wtedy z układem na pewno nie będzie problemów...
    CosteC
    Level 34  
    A grzeją się te MOSFETY? jak sie nie grzeją to sterowane sa prawidłowo. Mogą sie jeszcze grzać jeżeli trafo sie nasyca.

Co do za niskiego napięcia to zapewne masz źle dobrany transformator. Nawet nie podałeś przekładni nie mówiąc o indukcyjności stron.
    k4be
    Level 31  
    Nie grzały się mosfety, tylko żarówka (bez niej chyba wszystko by już było w powietrzu). Na darlingtonach BD650 przetwornica działa nieźle, tylko tranzystory się grzeją, ale nie nadmiernie (duży spadek). Rt = 39k, Ct = 1n (przy takich wartościach mam maksymalną sprawność - 62%). Trafo to 2x 7zwojów i 170 zwojów na rdzeniu od ATX. Zmiana indukcyjności dławika wyjściowego nie robi zbyt dużej róznicy.
    Wychodzi na to, że moje pierwsze użycie mosfetów w przetwornicy projektowanej przez siebie (chciałem poprawić sprawność) to będzie ich ostatnie użycie - po prostu nie umiem tego zrobić.
    k4be
    Level 31  
    Złożyłem na dobre, na płytce ten układ na darlingtonach. Jednak do tego problemu z mosfetami wrócę jak będzie mi się chciało narysować czytelny schemat - na pewno kiedyś jakaś przetwornica będzie potrzebna.
    lechoo
    Level 39  
    Sterowanie mosfetów na obydwu powyższych rysunkach jest totalnie skopane. Zobacz mój schemat w tym topicu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic374621.html
    Jest w drugim poście od góry, stosowałem go kilka razy i nie było najmniejszych kłopotów. Stronę wtórną przetwornicy i ew. sprzężenie zwrotne musisz zrobić w/g własnego uznania.
    Allch
    Level 15  
    Jako driverów używa sie też TC4420, TC4429, UCC37322, IR2xxx itd. te pierwsze ciężko w polsce dostać ale na tych scalakach podobno ładnie działają przetwornice.
    k4be
    Level 31  
    Wykonałem drugą przetwornicę wg układu podanego w https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic374621.html .
    Działa, ale sprawność jest marna, do tego napięcie wyjściowe i prąd obciążenia nie wpływa w ogóle na prąd zasilania (0.2A bez obciążenia, 1.6A przy obciążeniu od 200 do 330V, od 6 do 18W). Jednak układ na bipolarnych ma lepszą sprawność.

Ustaliłem, że w układzie mosfety nie grzeją się prawie wcale, za to najwięcej energii wydziela się na (w kolejności) elektrolicie przy zasilaniu, bezpieczniku topikowym (!) i TL494.

Przetwornica na mosie przeszła pierwszą próbę ciągłej pracy (zasilana z aku żelowego, potem ma pracować z Li-ion). Nagrzewanie się elektrolitów rozwiązałem przez użycie kilku połączonych równolegle. Punkty z +320V polakierowałem bo przeskakiwały z nich co jakiś czas wyładowania. Mosy z radiatorami z blachy mosiężnej 5x18mm nagrzewają się jeden do 89, drugi do 108 stopni wg termometra z pieca CO. Czy potrzeba większy radiator albo chłodzenie aktywne?

Pisanie postu pod postem.
    Należy używać przycisku ZMIEŃ.
    Scaliłem TRZY posty. [h]