Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiary rezystancji izolacji

27 Mar 2006 22:34 21017 12
  • Poziom 10  
    Witam Wszystkich mam pewien problem:
    Musze zmierzyć rezystancje izolacji silnika 3-fazowego który obecnie pracuje w gwieździe, ponieważ nie jestem elektrykiem a automatykiem nie wiem jak sie do tego zabrać może ktoś by mi to jasno wytłumaczył. Na silniku wyprowadzone są następujące zaciski:
    U1 V1 W1
    U2 V2 W2
    Najlepiej niech ktoś mi napisze pomiędzy które zaciski musze włożyć induktor i jakie powinny być wartości rezystancji izolacji aby wszystko było ok i jakim mierzyć napięciem.
    Silniki od 1,5kW do 3kW zasil 400V
    oraz jeden o mocy 45kW
    Za wszelką pomoc z góry dzięki
  • Poziom 18  
    Witam
    Pomiar rezystancji izolacji należy wykonać miernikiem o napięciu probierczym 500V jeśli są to silniki na napięcie znamionowe do 500V.
    Mierzy się rezystancje między danym uzwojeniem a zaciskiem ochronnym maszyny a następnie rezystancje między poszczególnymi uzwojeniami.
    W przypadku silników asynchronicznych o napięciu do 1kv wartość rezystancji nie powinna być mniejsza niż 5M Ohm.
  • Poziom 17  
    Rezystancja izolacji silników II, III, IV grupy( twoje silniki: 1,5kW i 3kW gr.IV, 45kW grupa III)mierzona przy temperaturze uzwojeń 20°C i wyższej, powinna być nie mniejsza od 1kΩ/1V napięcia znamionowego uzwojenia.(przy badaniach technicznych odbiorczych rezystancja nie powinna być mniejsza niż 5MΩ).
    Pomiar rezystancji należy wykonać megaomomierzem o napięciu 500V- w przypadku uzwojeń o napięciu 500V i mniejszym, megaomomierzem o napięciu 1000V- przypadku uzwojeń o napięciu wyższym niż 500V do 1000V.
    Należy przeprowadzić pomiar pomiędzy uzwojeniami oraz między uzwojeniami a obudową urządzenia.
  • Poziom 10  
    Z tego co napisaliście rozumiem że rozpinam przewody zasilające oraz gwiazdę i mam tylko wyprowadzone końce i początki uzwojeń i mierzę pomiedzy U1 i V1 itd ogółem 6 pomiarów zastanawia mnie czemu w przypadku nowych silników rezystancja izolacji jest w granicach 1M a pomiary przeprowadzał mój kolega miernikiem MIC-1000 firmy SONEL
  • Poziom 10  
    Czy nikt nie moze mi tego jasno napisac ??
  • Poziom 22  
    każdy silnik trójfazowy posiada 3 uzwojenia więc mierzysz rezystancję między nimi, a przed rozpięciem gwiazdy tylko pomiędzy obojętnie którym zaciskiem a obudową, rezystancja powinna być większa od 10M
  • Poziom 10  
    dzięki już doszedłem do wszystkiego
  • Poziom 24  
    A jak mierzyć silniki powyżej 1kV?
  • Specjalista elektryk
    Witam.
    Dla silników powyżej 1 kV pomiar roboczy wykonuje się zazwyczaj mirnikiem 2500V. Mierzy się przez minutę odczytując również wartość rezystancji po 15 sekundach. Stosunek R60/R15 nie powinien być mniejszy niż 1,3. (Jeżeli jest mniejszy to uzwojenia są zawilgocone i pomimo prawidłowej rezystancji po 60 sek. silnik może ulec uszkodzeniu po załączeniu.
    Dokładny pomiar wymaga tzw. próby napięciowej z pomiarem prądu upływu. Ale do tego są potrzebne specjalne urządzenia.
    Pozdrawiam.
  • Moderator Robotyka
    Dla miernika indukcyjnego z prądnicą napędzaną ręcznie, o nap. zn. do 1000V, należy zwrócić uwagę aby kręcić z odpowiednią prędkością. Jest ona zapisana na tarczy miernika. Przeważnie ok 160 obr/min i prędkość taką należy utrzymać przynajmniej przez pół minuty dla jednego pomiaru.
    Należy też pomału rozpędzać prądnicę, aby w razie przebicia izolacji nie popłyną zbyt duży prąd przez ustrój miernika.
  • Specjalista elektryk
    160 obrotów/minutę to 2,5 obrotu na sekundę! Kto ma taki miernik w oczach?

Dodano po 2 [minuty]:

A do wiarygodności pomiaru istotne jest R60/R15 lub - dla transformatorów R180/R60 czyli pomiar powinien trwać albo 1 albo 3 minuty
    Pozdrawiam.
  • Moderator Robotyka
    HeSz napisał:
    160 obrotów/minutę to 2,5 obrotu na sekundę! Kto ma taki miernik w oczach?

Dodano po 2 [minuty]:

Kwestia wprawy. Da się.
  • Specjalista elektryk
    Madrik!
    moja uwaga była "przewrotna". Wiem bo nieraz kręciłem. Ale dotyczy to również mierników induktorowych 2500V.
    Pozdrawiam