Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie antenowe - jak wykonać?

tomek1212 28 Mar 2006 15:37 39710 70
  • #1 28 Mar 2006 15:37
    tomek1212
    Poziom 16  

Witam.
    Mam problem, ponieważ mam w planie zamontować na dachu mojego domu antenę tv i fm na maszcie 3m. Problem polega na tym, że w moim domu nie ma zrobionego uziemienia a antena na takim maszcie powinna być uziemiona ( tak mi sie wydaje ). Powiedzcie mi z czego zrobić takie uziemienie i jak je połączyć z masztem. Aha, i jeszcze jedno czy nie mógłbym skorzystać z metalowej rynwy jaka jest w moim domu. Wtedy puścił bym tylko kabel uziemiający od rynwy do masztu. Jak ktoś sie orientuje w tych sprawach to prosze o odpowiedź.
    Pozdrawiam.

0 29
  • Megger
  • #2 28 Mar 2006 16:24
    wojtex1111
    Poziom 21  

cześć,dla dobrej pracy anteny uziemienie nie jest konieczne gdyż w czasie burzy powinno się ją odłączyć.Jeżeli ze względów bezpieczeństwa chcesz podłączyć uziemienie to trzeba fachowo zrobić odgromienie tzn.na uchwytach
    dystansowych prowadzić dość gruby drut może być stalowy ocynkowany,po szczycie dachu i ścianie w dół do wkopanej w ziemie kilku metrów bednarki
    Rynien sie nie wykorzystuje do odgromień,tylko drut o przekroju minimum 10mm2.Nie ma rozwiązania idealnego gdyż podłaczenie dobrego uziemienia
    do anteny umieszczonej na kominie będzie wręcz ściągać pioruny.

0
  • #3 28 Mar 2006 16:59
    tomek1212
    Poziom 16  

Witam
    Wymyśliłem jeszcze jedno rozwiązanie żeby wykorzystać miedziane rurki od centralnego ogrzewania które idą od samej piwnicy aż po strych.
    Jeszcze jedno. 8 km dalej i 200m wyżej od mojego domu jest wielki przekaźnik rtv który (tak mi sie wydaje) "odbiera" wszystkie pioruny na siebie.Moze dlatego uziemienie anteny nie jest konieczne? Jeszcze jedno. Słyszałem o takich "bezpiecznikach" które w przypadku uderzenia pioruna przepalają się. Montuje sie je miedzy antene a tuner.
    pozdrawiam

0
  • #4 28 Mar 2006 17:24
    wojtex1111
    Poziom 21  

witam ponownie,też mi sie wydaje że uziemienie nie jest konieczne,kilka lat temu miałem na kominie 6 metrową anteneCB,stała tam parę lat i nic sie nie działo bo jakieś 100m od mojego domu przebiega linia energetyczna 110kV
    i ona ściąga pioruny na siebie, są to dość wysokie maszty w stylu kratownic.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 28 Mar 2006 18:45
    Preskaler
    Poziom 37  

Uziemienie anteny jest zdecydowanie potrzebne! Kto będzie w stanie pamiętać o wyłączaniu anteny w czasie burzy? Jeśli będziemy wychodzić z domu i na noc i na wszelki wypadek? Uziemić antenę trzeba jednak trzeba to zrobić fachowo. Najlepiej kupić jakąś książkę na temat piorunochronów i zgodnie z zasadami sztuki (nie takiej łatwej jak by się na pierwszy rzut ika wydawało) wykonać instalację odgromową (bo tak prawidłowo trzeba ją nazwać). Nie da się tego wytłumaczyć opisowo na tyle dokładnie, żeby nie stworzyć zagrożenia. Dodam jeszcze na koniec tylko tyle, że o niczym nie świadczy używanie przez kilka lat anteny nieuziemionej bo bo pech może nas spotkać i po kilku latach. Na szczycie masztu (ponad anteną) można umieścić takie specjalne "urządzenie" w postaci kuli zakończonej kilkoma ostrymi szpicami, co pozwoli na wyładowanie ładunków elektrycznych w postaci wiatru jonowego a nie iskry.

0
  • Megger
  • #6 28 Mar 2006 19:22
    kooperator
    Poziom 20  

wojtex1111 napisał:
    cześć,dla dobrej pracy anteny uziemienie nie jest konieczne gdyż w czasie burzy powinno się ją odłączyć. // Nie ma rozwiązania idealnego gdyż podłaczenie dobrego uziemienia
    do anteny umieszczonej na kominie będzie wręcz ściągać pioruny.
    Tak sobie czytam i jestem pełen podziwu. U mnie na dachu 2 pietrowego budunku stoi 8m maszt a na nim GP ½λ (5,5metra) razem czyni to 13,5 metra+budynek jakies 8, wszystko podpięte do istniejącej instalacji odgromowej, podstawa i odciagi. Odziwo nie jedną burze przetrwała i radio na drugim koncu kabla nie ucierpiało. No to powiedzcie mi Uziemienie ma znaczenie czy nie ?? Pozdrawiam Mariusz. :D

0
  • #7 28 Mar 2006 19:29
    zwirek1
    Poziom 29  

witam
    nie zalecam prowadzenia instalacji odgromowej wewnątrz budynku bo widzialem jakie spustoszenie zrobiło wyladowanie które poszło po instalacji wodociągowej na której końcu był wodomierz stanowiący dobry izolator -nie polecam tego pomysłu . lepszym rozwiązaniem jest instalacja rynnowa najlepiej lutowana i co wykorzystałem u siebie to studnia w której puściłen stalowy pręt zakończonu ocynkowaną rurką zanurzoną do połowy lustra wody
    a przejście najlepiej sprawdzić woltomierzem miedzy fazą sieciowa a uziomem,czy mamy pełne 230V
    pozdro 4all :D

0
  • #8 28 Mar 2006 19:53
    tomek1212
    Poziom 16  

Dzieki za odpowiedzi chociaż dalej nie wiem czy trzeba montować to uziemienie czy nie. A powiedzcie co sądzicie o takim bezpieczniku jak napisałem.?? Czy to wogóle działa ??
    pozdrawiam

0
  • #9 28 Mar 2006 20:18
    zwirek1
    Poziom 29  

są takie bezpieczniki araczej grupa zabezpieczeń , nie opłacalne na użytek domowy bo bardzo drogie .

0
  • #10 28 Mar 2006 20:25
    kooperator
    Poziom 20  

Bezpiecznik przeciw piorunowy hmmmmmmmm. Dobre i kosztowne jak to powiedział kolega zwirek1 Ale tomek1212 wez pod uwage to ze energia wyladowania atmosferycznego to miliony voltów. Łuk elekryczny (piorun) spokojnie sobie skacze w powietrzu i to na jakie odległości. W tym bezpieczniku nawet ja sie cos tam spali to odleglosc styków bedzie wystarczająca zeby poszło tamtedy jeszcze ze 100000 volt w postaci luku elektrycznego. Jak ma sie spalic sprzet to sie spali nic na to nie poradzisz chyba ze odłaczysz nie uziemioną natene od odbiornika a kabel wurzucisz za okno. Moja antena CB zamontowana jest jak wczesniej pisałem na 8 metrowym maszcie z 3 odciągami. Odciagi jak i podstawa masztu , razem 4 punkty są uziemione. Energia z pioruna splywa po tej antenie jak po kaczce i wedruje do ziemi, idzie poprostu najkrótszą drogą, W domu nic sie nie dzieje. W przypadku gdy nasza antena nie bedzie uziemiona potencjał elektryczny jaki znajduje sie w antenie po uderzeniu pioruna poszuka mimo wszystko ujscia a bedzie to kabel a po drodze nasz odbiornik np TV, CB, SAT, Radio. A reszty mozemy sie tylko domyślać.

0
  • #11 29 Mar 2006 09:38
    wojtex1111
    Poziom 21  

witam ponownie,tak jak pisałem wczoraj nie ma idealnego rozwiązania,nawet jeśli maszt będzie fachowo odgromiony część energii przejdzie po koncentryku do radia czy TV po dachu, rynnach itp również.
    Pole elektromagnetyczne przy uderzeniu pioruna indukuje szkodliwe napięcia
    we wszyskich przewodnikach w pobliżu uszkadzając sprzęt elektroniczny.
    Tanim i skutecznym rozwiązaniem jest odłączenie na czas burzy odbiornika od sieci energetycznej i odłączenie anteny,którą można na ten czas podłączyć do osobnego dobrze uziemionego gniazda co minimalizuje lecz nie likwiduje ryzyka.Pozdrawiam.

0
  • #12 29 Mar 2006 10:54
    KaW
    Poziom 34  

trzeba popatrzec w najblizszym sasiedztwie -czy jest obiekt o wys. wyzszej niz dom.jesli jest to dobze.

maszt antenowy nalezy uziemnic -oddzielnym dkla niego przewodem.

Uziemienie masztu jest dla niektorych anten warunkiem dobrego odbioru.

Wykorzystywanie czegokolwiek istniejacego w domu -a tym bardziej rurek miedz. jest kosztownym pomyslem.

Wogole teraz widze ,ze racje ma kol. ktory kaze polozyc ochrone zewnetrzna piorounocheronna - bo ta miedz pod dachem -to dopiero gratka dla melomanow burzowych.
    To jest jak zycie w klatce FARADAY,A. b. ciekawie sie to zapowiada.

Kiedys w stosunku do przewodow telekom idacych pod dachem obiektu
    ukladano przewody -tzw koordynacyjne -majace za zadanie zebrac na siebie gromy burzowe -to byl drut Cu -zaprojektowany w celu jak wyzej -przez madrego projektanta-

Obecnie -jak patrze na te domki -nawet najnowsze - z tym stadem rurek miedzianych w srodku -bez ochrony piorunochronnej z zewnatrz to nie moge nic dobrego powiedziec...o takim budowaniu ...
    Wyjsciem jest posadzenie-madre -drzewa-sosny -jesli jest miejsce -zeby robila za piorunowy maszt...

0
  • #13 29 Mar 2006 14:52
    tomek1212
    Poziom 16  

Mam pytanie do KaW
    Czy z tym drzewem to naprawde mówisz czy tylko na żarty bo 10m dalej od miejsca gdzie chce dać antene rośnie 30-35 metrowa brzoza. Ponadto dom sąsiadów jest o jedno pietro wyzszy i na dachu mają antenę. Dalej: mój ojciec mieszka w bloku 4 piętrowym na czwartm piętrze i ma tam antenę ½ fali do CB (5,5m) bez uziemienia. Mój kolega miał antene CB też na ½ fali na dwu piętrowym domu i też bez uziemienia i nic się nie stało. Czy naprawde uziemienie jest konieczne do takiej anteny ???
    pozdrawiam

Dodano po 1 [godziny] 10 [minuty]:

Chciałem dopisać że te nieuziemione anteny o których pisałem znajdują się w moim mieście gdzi tak jak pisałem kilka km dalej i 200m wyżej jest wielki nadajnik RTV który odbiera wszystkie pioruny.

Do Preskaler

To "urządzenie" o którym pisałeś (kula ze szpicami) to rzeczywiście coś daje czy tylko służy po to zeby gołębie nie robiły na antenę :D ???
    pozdrawiam

Dodano po 27 [minuty]:

Mogę zrobić kilka zdjęć (ale nie zbyt dobrej jakości) ukazujących ukształtowanie terenu i umiejscowienie tego nadajnika RTV

Dodano po 1 [minuty]:

Mogę zrobić kilka zdjęć (ale nie zbyt dobrej jakości) ukazujących ukształtowanie terenu i umiejscowienie tego nadajnika RTV

0
  • #14 29 Mar 2006 19:38
    Preskaler
    Poziom 37  

Pamiętam jeszcze ze szkoły podstawowej takie doświadczenie fizyczne. Maszuna elektrostatyczna wyposażona była w dwie kule na rychomych ramionach i można je było ustawiać w dowolnych odległościach od siebie (w pewnych granicach). Kręcąc maszyną "produkowało" się piękne iskry elektryczne pomiędzuy ntymi kulami. Jedną z kul odkręcało się i w jej miejsce wkręcało kulę z ostrym szpicem skierowanym w strone drugiej kuli. Nauczyciel mówił "no teraz to dopiero będą błyskawice" i kazał najsilniejszemu uczniowi mocno kręcić maszyną. I zupełnie nic się nie działo! Nie było żadnych wyładowań. Brał zapaloną świecę i wstawiał płomień między szpic a kulę. Płomień wyginał się tak jak pod wpływem wiatru. To jest wiatr jonowy, tłumaczył i przeskok iskry jest niemożliwy. Widuje się dość często takie ostrza na samym szczycie piorunochronów. Służą one do nielawinowego rozładowania ładunków elektrycznych.

0
  • #15 30 Mar 2006 09:14
    dipol
    Poziom 33  

uziemienie powinno spełniać r<od 100om obecnie dla urządzeń telekomunikacyjnych i systemów radiowych ma spełnić wymogi PN R < od 10om
    polecam wydanie książkowe pana dr Sowy jest tam dokłade omówiene w/ zagadnienia nie pamiętam w tej chwili tytułu jak znajdę to podam na forum
    najlepszym i najskuteczniejszym jest uziom fundamentowy(położona bednarka pod fundamentami budowanego obiektu-budynku połączona przez spawanie ze zbrojeniem budynku) tak są wykonywane dla obiektów telekomunikacyjnych

0
  • #16 30 Mar 2006 09:42
    KaW
    Poziom 34  

wszystko co pisze jest powazne.
    bylem w okolicy TOM. MAZ.- w domu nowo wybudowanym- pytanie bylo o instalacje odgromowa -ja wiem ze to ogromny koszt - ale patrzac obok domu zauwazylem grupe drzew -ogrodzona starym zelaznym ogrodzeniem . Czasami sa tam kapliczki .
    I te drzewa sa naturalnym piorunochronem.
    powiedzialem tylko zeby dzieci wlasciciela oraz osoby inne -wnuczki nie bawily sie
    w czasie burzy pod tymi drzewami.

ANTENY CB-radia sa kompletne jak maja maszt a pod nim taka powierzchnie uziemiona- pewnie ,ze chwalic sie masztem jest latwiej ale
    trudniej to zrobic prawidlowo.obowiazuja wszystkie rygory budowy masztow -razem z prowadzeniem uziomu oddzielnego i mierzonego okresowo. Nie ma tak ,ze sie do czegos podpinamy- bo a nuz cos sie przeniesie od jakiegos innego ARTYSTY -na urzadzenie w domu/!/.
    Przede wszystkim obowiazuje zasada ograniczonego zaufania i nie wiazanie sie do cudzych instalacji. NA czas burzy odpina sie wtyki antenowe. a uziemiony maszt antenowu czeka na strzal -taka jego sluzba.
    w technice wynosi sie maszt daleko od miejsca nadawania -wiem ze to jest nie mozliwe w zabudowie normalnej.

Dodano po 13 [minuty]:

jest takie czasopismo-jest ich teraz pelno- i ochrona p.burzowa byla opisana-sa rozne rozwiazania - ale one sa dobre jesli jestesmy w stanie
    wiedziec jak bedzie szlo wyladowanie.
    Obrazki szkod byly ciekawe. wLODZI raz mialem do czynienia z instalacja
    domofonowa popalona przez piorunowe wyladowanie. w centrum
    LODZI wyladowanie chyba w rynny -gdzies na dachu - rozlazlo sie
    po mieszkaniach i po antenach TV uszkodzilo wejscia TV, w domofonach
    dotarlo do wnetrza sluchawki-w inst domof. -w kablu parowym spieklo
    -zwarlo druty.Czyli zaiskrzylo niezle .
    na nastepny taki przypadek-trzeba czekac znowu 30 lat.
    Wazne jest jednak to -ze takie glupie wyladowanie rozlazlo sie po calym domu-szczesciem -te druty wzielly na siebie usterke.A ANTENY tv UZIEMIONE NIE BYLY -stad piorun lecial do wszystkich odbiornikow-majacych wtyczke w sieci- dla niego urzadzenia w stanie STAN-BY TO sam MIOD----MIODZIO/?/.

Dodano po 1 [minuty]:

NIC NIE MIALO UZIOMU PRAWIDOWEGO-talerze sat tez pofrunelly.

0
  • #17 30 Mar 2006 14:48
    tomek1212
    Poziom 16  

No dobra ale czy ktoś mógłby napisać co ja moge zrobić zeby zabezpieczyć moją antenę przed uderzeniem piruna?? Wie ktoś moze jak zrobić taką kulę ze szpicami i z czego ją zrobić?? No i co z tym drzewem co rośnie przed domem, czy ono może robić za "piorunochron"??
    pozdrawiam

0
  • #18 30 Mar 2006 16:02
    KaW
    Poziom 34  

te kule trzeba rozsadnie wyprowadzic najdalej od domu mieszk.

to drzewo tez nie moze byc tuz przy oknie -moga to byc odleglosci od 30
    mb wzwyz...od czubka strefa ochronna -stozek -45 stopni

SLUCHANIE STRZALOW PIORUNA NIE JEST MILE -
    obowiazuje zasada otwartych ust - zeby cisnienia mogly sie wyrownac.

Swiadkiem stawiania masztu stalowego - w srodku placu apelowego na koloniach- bylem. Kieleckie-okolice burzowe....

Dodano po 5 [minuty]:

zapomnialem podac , ze na podejsciach zewnetrznych -na kablu
    antenowym owija sie kilka zwojow drutu Cu -moze byc dyt2,5mm2
    i laczy sie do najblizszego uziomu -zakopane wiadro ocynk -na glebokosci 1.5 mb. Ten len piorn z kabla skoczy do tego uziomu i przepadnie w ziemi ..

1
  • #19 30 Mar 2006 16:17
    tomek1212
    Poziom 16  

No tak ale ja nie jestem takim ekspertem w tej dziedzinie jak Wy dlatego prosiłbym o wytłumaczenie jak dla debila co i jak i gdzie
    pozdrawiam

0
  • #20 30 Mar 2006 21:55
    Zdzicho
    Poziom 24  

Witam.
    Nie ma co ukrywać, uziemienie anteny musi być. Z "byle czego" nie rób bo to nie ma sensu. Drut fi-6 ocynkowany od anteny do ziemi. W ziemi bednarka do okoła budynku ( nie koniecznie ale najlepiej). Ale miej na uwadze że przy bezpośrednim wyładowaniu, powtażam bezposrednim to taki drut i tak wyparuje a z anteny i radia kupa złomu. Sam to przeżyłem. Komp, tv ,vcr i kilka innych do kosza. Piorun wcale nie musi walnąć w najwyższy punkt i nie ma znaczenia czy metalowy i uziemiony.
    Uziemienie Twojej anteny uchroni przed indukowaniem elektrostatyczym i wyładowaniami w pobliżu. A tego jest i tak więcej niż wyładowań bezpośrednich, wieć warto zrobić dobry odgrom.
    Pozdrawim
    Zdzicho

0
  • #21 03 Kwi 2006 11:07
    tomek1212
    Poziom 16  

Dobra dzieki za odpowiedzi
    Juz wymyśliłem jak to zrobie:
    Powiedzcie tylko jaki ten drut kupić żeby był jak najtańszy. Może lepiej jakąs plecionkę?? Tylko nie piszczie ze jak dam najtańszy to nic nie da. W zasadzie to uziemienie nie jest wogóle potrzebne bo w promieniu 100m mam co najmniej kilkanaście innych wyższych obiektów, ale dla bezpieczeństwa to dam tego druta i spokój.
    Jeszcze raz dzieki za odpowiedzi
    pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

Chciałem dodać że nawet jak by walnęło w tą antene i spaliło mi tuner radiowy to nic nie szkodzi (kupie drugi na allegro za 50zł), chodzi mi tylko żeby nie popaliło innych znacznie droższych urządzeń wpiętych do prądu (komputer, telewizor itp.)
    pozdrawiam

0
  • #22 03 Kwi 2006 13:19
    Paweł Sq6dxp
    Poziom 16  

Musisz uziemnić i nie ma dyskusji,nie pisz ze nic nie szkodzi jak walnie i cos zniszczy tylko weź pod uwagę ze w takim przypadku moze być zagrożone zycie i zdrowie Twoje i innych domowników.
    Często wyładowania kończą się pozarami i innymi przykrymi konsekwencjami(uszkodzenia wszelkiej elektroniki itp.)
    Oczywiście podczas burzy antena odłączona od urządzenia,pozdrawiam!

1
  • #23 03 Kwi 2006 14:41
    tomek1212
    Poziom 16  

No właśnie
    a na jaką odległość musze odsunąć kabel od tunera??
    pozdrawiam

0
  • #24 03 Kwi 2006 15:30
    humek
    Poziom 32  

Czytam ,czytam i ogarnia mnie zdumienie!!?? Tylko kilku kolegów wie widac co to jest energia wyładowania atmosferycznego! Przeczytałem ze gdzies od kogos w odleglosci 8km stoi maszt 200m ! i co z tego!! Wszystko zalezy od tzw. konduktywności gruntu w miejscu gdzie mieszkamy,zyjemy itd.Zadne drzewa nie sa ochroną przed piorunem!! Właściwie i dokładnie wykonana instalacja odgromowa zabezpiecza przed pozarem ,porazeniem osób bedacych w budynku itd.Nie koniecznie urzadzenia elektroniczne znajdujace sie w takim budynku "przeżyja wyładowanie.Do uszkodzeń ich może dojść nawet gdy wyładowanie nastapi kilkaset metrów obok miejsca gdzie sa tunery tv ,sat , radiowe i inne .W długich kablach zaindukuje się wystarczająca iliść energii by uszkodzic elektronikę. Zadna instalacja grzewcza nawet miedziana nie jest instalacja odgromową to fakt ze przy dalekim wyładowaniu bedzie odprowadzac ładunki do ziemi i zabezpieczy urzadzenia przed zaindukowaniem sie wnich wysokich niszczacych napięć ale co bedzie jak uderzenie nastąpi bezpośrednio? lepiej nie mysleć. O ile pamietam strefa chcroniona wynosi 1/2 wysokosci masztu odgromowego .Uwazam (choc czasami to trudne w realizacji i kosztowne) abys sobie wykonał prawidłowa instalacje odgromowa wykonana drutem 6mm ocynkowanym poprowadzonym na odstepnikach na dach do anteny gdzie musisz zadbac o dobry styk tego drutu z masztem antenowym.Drugi koniec powinien byc podłaczony do opaski wykonanej z bednarki lub wbite kilka szpilek uziemiajacych jednak najwazniejsze jest wykonanie rzetelnych pomiarów odgromienia tak abys sobie nie kupił tzw"swietego spokoju" za własne pieniadze.To ze wysoki maszt stojacy na budynku bedzie "sciągał pioruny" jak ktos tu napisał to bujda!! U mego znajomego w Warszwie na osiedlu 10 pietrowych budynków jest pomiedzy budynkami (stoja od siebie w odleglosci ok 40m ) trzepak metalowy.jak nadchodzi burza to nawet "miejscowe pijaczki" omijaja go daleko!1 tam pioruny wala jeden za drugim!!!! choc obok stoja bloki ok 33m wysokosci-10 pieter! Bo liczy sie tylko jedno "konduktywnosć gruntu" i nic wiecej.Jestem radioamatorem -krótkofalowcem mieszkam w budynku 10 pietrowym mam maszt ok 7 metrów nad dachem (prawidłowo uziemiony-moj dom ma odgrom) na maszcie antena pionowa 5,4 m i nic!! od 15lat wiem ze jak piorun w antene trafi to pomimo dobrego odgromu pewno dostane "nagrode nobla" za ztopienie razem ruryz zywicy epoxydowej z miedzia!!!!!! i bedzie juz po antenie !! trudno antena za delikatna na tak ogromne prady. Pisze to bo chce pokazac ze piorun moze i latami nie uderzac w pewne wysoko wystajace przedmioty ale jak uderzy??????? Dlatego zalecam wykonanie poprawnej instalacji odgromowej to moze raz tylko zadziałac ale skutki uderzenia maja być bliskie zera!!! to sie tylko liczy.Żadne mity tu nie wchodza w rachube!!!!

0
  • #25 03 Kwi 2006 15:59
    kooperator
    Poziom 20  

humek napisał:
    Dlatego zalecam wykonanie poprawnej instalacji odgromowej to moze raz tylko zadziałac ale skutki uderzenia maja być bliskie zera!!! to sie tylko liczy.Żadne mity tu nie wchodza w rachube!!!!
    Popieram i wszyscy trzymajmy sie tej teorii.

0
  • #26 03 Kwi 2006 16:14
    jokerkamil
    Poziom 10  

Witam.
    A co się stanie jeżeli mam profesjonalnie uziemiony maszt antenowy na bloku 7 pięter nie wiem czy inni mają uziemione swoje maszty antenowe(w bloku) i walnie piorun. Wtyczka będzie za okonem.
    Pozdrawiam

0
  • #27 03 Kwi 2006 16:23
    kooperator
    Poziom 20  

No to już jest problem tych co mają nieuziemione. Dlaczego masz odpowiadać za innych.

0
  • #28 03 Kwi 2006 20:04
    jokerkamil
    Poziom 10  

Ale czy istnieje możliwość uszkodzenia instalacji elektrycznej bloku?

0
  • #29 03 Kwi 2006 21:44
    kooperator
    Poziom 20  

Hmm wnioskuję ze za instalacje odgromową uwazasz instalacje elektryczna w bloku bo jesli tak to masz pecha.
    A tak całkiem serio to wlasnie po to jest uziemienie zeby sie nic nie stało, by najmniej po to zeby zminimalizować wplyw wyladowan atmosferycznych. Więc po co ten szum, uziemiamy anteny ale porządnie zgodnie ze sztuką i bedzie ok.

0
  • #30 03 Kwi 2006 21:49
    Paweł Sq6dxp
    Poziom 16  

Podczas wyładowania zawsze istnieje mozliwosc ze nastąpią przeróżne przeskoki na inne elementy metalowe a takze na przewody elektryczne np.od wyciągów wentylacyjnych,w przeróznych przewodach wyindukują sie napięcia,wyładowanie to potężna siła,wielka emergia miliony woltów i amperów,takie napięcia i prądy,ich zachowanie jest nieprzewidywalne,ale instalacja odgromowa na na celu przede wszystkim zadbać o to aby nie ucierpiał człowiek,aby zminimalizować na ile to mozliwe zagrożenie zycia i zdrowia,sprzęt to kwestia drugorzędowa i tego nalezy się trzymać,jezeli na dachu zainstalowałeś antenę to nie oszczędzaj na instalacji odromowej tylko wykonaj ja należycie starannie w oparciu o fachową literaturę bo to moze uratować Ci zycię lub zdrowie(Twoje i domowników)w jakiejś kryzysowej sytuacji.

1