Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TDA2030A jako mały wzmacniacz do subwoofera

28 Mar 2006 21:40 2099 11
  • Poziom 18  
    Witam

Postanowiłem zlożyć wzmacniacz 20W do niedużego subwoofera i użyłem kostki TDA2030A, bo miałem jedną w domu. Polutowałem wszystko w pająku. Schemat i zdjęcie w załączniku. Zasiliłem napięciem prawie 20V i wszystko dzialalo. Na 4 ohm-owym głośniku sobie radził jak TDA2003 (10W), ale przy 8 ohm-owym juz było nawet mniej jak połowe mocy. Pożyczylem od kolegi mocmniejszy trasfotrmator 120W 2x29,8V AC, a po wyprostowaniu było 39,5V. Według pdf-a ta kostka w ukladzie zasilanym pojedyńczym napieciem moze byc zasilana napieciem 38V. Kondensator miałem na 25V, podłączyłem na chwile pod ten mocniejszy tansformator i wzmacniacz na 4 ohm-owym glosniku gral bardzo dobrze wedlug mnie i na 8 ohmowym tez niezle. Dopiero po kilku sekundach pracy przypomniałem sobie, że kondensator mam na za niskie napięcie. Wymieniłem go na 330uF/100v i od tamtej pory końcówka zaczęla się bardzo szybko grzać i zaczęło buczeć w głośniku. Myślałem, że to za wysokie napięcie i wymieniłem końcówkę na nową i dla pewności powróciłem do wcześniejszego zasilacza 20V małej mocy. Układ grzeje się znowu ale mniej i nadal buczy w głośniku i nie reaguje na dotknięcie wejścia.

Aha i zapomniałem dopisać, ze mam go na płytce (przerobionej) po nieudanym wzmaku tez na tda2030A ale na symetrycznym napieciu.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Wykopciles sobie TDA2030.Po pierwsze przekroczyles napiecie zasilania(nie duzo ale jednak) to moglo byc powodem,po drugie mogles sobie zrobic zwarcie w tym "pajaku".Nie zasilaj tej kostki wiekszym napieciem niz 30V i stosuj kondensator w zasilaczu nie mniejszy jak 2200µF i odpowiednim napieciu!

Dodano po 2 [minuty]:

I oczywiscie zastosuj troche wiekszy radiator!
  • Poziom 38  
    Dla mocy 20W dla głośnika 4 ohmy z układu musi płynąć ponad 2 Ampery, a to znaczy, że w filtrze po prostowniku musisz mieć minimum 2200uF. Kondensator 330uF jast za mały, jest słaba filtracja, wzmacniacz wzmacnia przydźwięk, a że pracuje - więc się grzeje. Możliwe, że masz oscylacje pasożytnicze na częstotliwościach nadakustycznych (czasem zmiana miejsca połączenia któregoś elementu do masy daje takie rezultaty), najłatwiej stwierdzisz dając na wyjsciu żarówkę z szeregowym kondensatorem np. 1uF.
    Dla kości 20-watowej radiator musi odprowadzić ok. 13W ciepła, zobacz dyskusję:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=477372
  • Poziom 18  
    marian1981.02 napisał:
    Wykopciles sobie TDA2030.Po pierwsze przekroczyles napiecie zasilania(nie duzo ale jednak) to moglo byc powodem,po drugie mogles sobie zrobic zwarcie w tym "pajaku".Nie zasilaj tej kostki wiekszym napieciem niz 30V i stosuj kondensator w zasilaczu nie mniejszy jak 2200µF i odpowiednim napieciu!

Dodano po 2 [minuty]:

I oczywiscie zastosuj troche wiekszy radiator!

Kondensator juz mam 4700uF/42V Japoński. To buczenie to napewno nie był przydźwięk sieci, bo nie reagował na sygnal podawany na wejście, a wczesniej dzialal nawet na tym 330uF i dodatkowo 220uF/25V w ukladzie i właśnie po wyminie tego 220uF/25V na 220uF/100V i przelożeniu na plytke wzmacniacz przestal dzialac.

Właśnie wylutowałem wszystko z tej płytki i zrobiłem ponownie w pająku juz z nowym układem tda2030a i dziala narazie na 20V i malej mocy zasilaczu. Jakie napięcie proponujecie do tego układu abym móg z niego wycisnąć jak najwiecej mocy przy 8 ohm ??
  • Spec od sprzętu Unitra
    To buczenie to spalony uklad a nie przydzwiek! Kondensatory nie maja z tym uszkodzeniem nic wspolnego ale nie stosuj o tak malej pojemnosci do takich ukladow!Uszkodzenie powstalo w wyniku za duzego napiecia zasilania i malego radiatora. Ten kawalek blaszki nie wystarczyl przy takim napieciu zasilajacym!Zalecane napiecie tego ukladu to 24V-30V przy wiekszym napieciu te kostki lubia robic "jaja" mimo ze w katalogu pisze max 38V!
  • Poziom 18  
    Ile zwojów musiałbym odwinąć żeby otrzymać napięcie bezpieczne dla tego wzmacniacza ?? Jest to UNITRA Zatra TS 120/25. czy jest wogóle możliwość użycia tego trafa w tym układzie ? czy może trzeba użyć innego?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    jak spalisz juz to tda 2030(a zapewne niedlugo tak sie stanie) to kup tda 2050 (cale 5zl) i nic nie musisz odwijac. Pamietaj zeby przy sammej koncowce na zasilaniu bylo ze 100uf i 100nf bo ta koncowka lubi sie wzbudzac. Wiele osob pomija te kondy a potem dziwia sie ze sie grzeje.
  • Poziom 38  
    Pamiętaj o radiatorze!
  • Poziom 18  
    chaka napisał:
    jak spalisz juz to tda 2030(a zapewne niedlugo tak sie stanie) to kup tda 2050 (cale 5zl) i nic nie musisz odwijac. Pamietaj zeby przy sammej koncowce na zasilaniu bylo ze 100uf i 100nf bo ta koncowka lubi sie wzbudzac. Wiele osob pomija te kondy a potem dziwia sie ze sie grzeje.

Dlaczego miałbym go spalić jest nowy i chce właśnie tego użyć, kondensatory na zasilaniu mam 220uF/100V i 100nF. Mam pytanie co do trafa czy da rade jakos obniżyć napiecie na tym trafie Unitry ?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Musialbyc odwinac ponad polowe zwojow a wykorzystasz z niego maksymalnie 30W wiec sie zastanow czy sie to oplaca. Spalisz go przedzej czy pozniej:) Takie zycie:P
  • Poziom 18  
    No więc to trafo odpada ? A jakie byście polecili do tego wzmacniacza zeby było tanio ?