Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolektor słoneczny za 1500 zł

Mariiusz 22 Kwi 2015 23:39 3613305 12733
    AndrewS_
    Poziom 16  
    termo1 napisał:
    i jak to połączyć z regulacją kąta za pomocą śruby rzymskiej.

Albo przeniesiesz punkt mocowania śruby czyt. całą śrubę na górę, tak by ją dołączyć do obracającej się piasty i górnej części panela,
    albo ten dolny punkt mocowania śruby zrobisz obrotowy, czyli na pionowej rurce np. łożysko, a jeszcze prościej nałożona ciut większa rurka z ograniczeniem żeby nie opadała i nie podnosiła sie i do niej dopiero mocowanie śruby,
    Ogolnie bez spawania to trudniej bedzie.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • IGE-XAOIGE-XAO
    gego
    Poziom 15  
    matig018 napisał:
    Witam , odpowie ktoś na mój wcześniejszy post ??

Jeśli stosujesz grupę pompową z separatorem powietrza to nie trzeba montować automatu do odpowietrzania na górze kolektora.
    Jeśli tylko sama pompka działa w obiegu to zamontuj tam złącze krzyżowe z łuzą na czujnik temperatury i na tym złączu zamontuj pionowo odpowietrznik ręczny lub automatyczny. Wstaw przed odpowietrznik zawór kulowy bo może się kiedyś przydać.
    smola23
    Poziom 9  
    Witam

Miałbym pytanie jaka może być odległość przewodów pomiędzy kolektorem a bojlerem w piwnicy? czy odległość np 30 metrów ma jakiś sens i jakie są straty ciepła na tym odcinku.

Dziękuje
    tadekw7
    Poziom 11  
    @smola23 Izolacja izolacja i jeszcze raz izolacja od niej wszystko zależy .
    matig018
    Poziom 11  
    gego napisał:
    matig018 napisał:
    Witam , odpowie ktoś na mój wcześniejszy post ??

Jeśli stosujesz grupę pompową z separatorem powietrza to nie trzeba montować automatu do odpowietrzania na górze kolektora.
    Jeśli tylko sama pompka działa w obiegu to zamontuj tam złącze krzyżowe z łuzą na czujnik temperatury i na tym złączu zamontuj pionowo odpowietrznik ręczny lub automatyczny. Wstaw przed odpowietrznik zawór kulowy bo może się kiedyś przydać.
    tzn mam juz w największym punkcie zawór kulowy i odpowiecznik automatyczny oraz zawór bezp. 3 bar tylko co zajdę i popatrzę to w układzie solarny nie ma ciśnienia ... Czy zawór 3 bar nie jest za słaby ??? jakie ciśnienie powinno utrzymywać sie w ukłądzie solarnym ( na zimnym i na ciepłym) bo być moze wywala mi wode przez zawór bezp. jak sie zaczyna grzać ... Pozdrawiam :)
    Ride
    Poziom 16  
    matig018
    Ustaw sobie ciśnienie wstępne w naczyniu przeponowym o 0,3 bar niższe niż w układzie. W układzie raczej nie więcej niż 2 bar. Naczynie ma zapobiegać dużym wahaniom ciśnienia przy zmianie objętości cieczy.
    matig018
    Poziom 11  
    Nie mam naczynia przeponowego ... Jak zawór bezp. sie otwiera to wywala wode na zewnątrz
    palacz66
    Poziom 8  
    Witam. Podłączyłem dziś 3 sztuki kolektorów z grzejników panelowych 150x50cm. Nie chciałem przespawywać dojść i podłączyłem nie krzyżowo czy to będzie miało duży wpływ jeżeli chodzi o grzanie tych paneli?
    Podłączone są do bojlera 120 l z podwójną wężownicą bezpośrednio do wężownicy. Dziś podgrzały mi wodę od 13:30 do 17:20 do 48 C od 28 C. Myślę, że to całkiem niezły wynik. Podłączone są za pomocą węży ogrodowych bez ocieplenia.
    Filip Darkowski
    Poziom 14  
    Na 60 L przypada Ci 1,1 m2 (w zaokragleniu) czyli w mojej ocenie na grzejnikowca tyle powinno być, by mieć dobre osiągi. Zmień te węże na coś lepszego i walnij izolacje, a z pewnością osiągi się polepszą. Ale muszę Wam powiedzieć, że to co czasami pokazuje sterownik na ile zagrzał wodę pod koniec dnia, ni jak ma się do tego co leci z kranu :) wszystko zależy od tego ile zostaje ciepła z poprzedniego dnia... Na bieżąco mam podgląd tego co leci wieczorem, a czasami róznica jest 10 st, a czasami 5.
    palacz66
    Poziom 8  
    Dziekuje za zainteresowanie. A węże zamienić niby czym bo na rurkę karbowana z KO to mnie nie stać za bardzo? A czy podłączenie krzyżowe tez by coś zmieniło czy raczej nie ma sensu tego przerabiać?
    matig018
    Poziom 11  
    palacz66 napisał:
    Dziekuje za zainteresowanie. A węże zamienić niby czym bo na rurkę karbowana z KO to mnie nie stać za bardzo? A czy podłączenie krzyżowe tez by coś zmieniło czy raczej nie ma sensu tego przerabiać?
    ja mam alupexem zrobione dobry kosztuje ok 3zł za mb (viessman) ale po hiper marketach kupi taniej około 1zł za mb
    termo1
    Poziom 17  
    wracając do mojej nieudolnej konstrukcji kolektora. stopa betonowa ma szerokość 50cm i głębokość 60-70cm - nie pamiętam. chodzi o to że powierzchnia stopy nie jest poziomie a pokrywa się z trawnikiem z małym spadem . wygląda to tak jak na fotce. jeśli teraz chciałbym wstawić solidniejszy słup i zakotwić go do tej stopy betonowej to jak wyrównać spadek ? Kolektor słoneczny za 1500 zł
    matig018
    Poziom 11  
    termo1 napisał:
    wracając do mojej nieudolnej konstrukcji kolektora. stopa betonowa ma szerokość 50cm i głębokość 60-70cm - nie pamiętam. chodzi o to że powierzchnia stopy nie jest poziomie a pokrywa się z trawnikiem z małym spadem . wygląda to tak jak na fotce. jeśli teraz chciałbym wstawić solidniejszy słup i zakotwić go do tej stopy betonowej to jak wyrównać spadek ? Kolektor słoneczny za 1500 zł
    może na podkładkach ??? z niższej strony podłożysz ile tam będzie trzeba i dokręcisz
    termo1
    Poziom 17  
    matig018 napisał:
    może na podkładkach
    chodzi ci o kawałki płaskiej blachy?
    matig018
    Poziom 11  
    termo1 napisał:
    matig018 napisał:
    może na podkładkach
    chodzi ci o kawałki płaskiej blachy?
    nie wiem czy masz zamontowane szpilki w stopie czy to na jakiś kołkach montażowych ... ale chodzi mi o zwykłe podkładki okrągłe pasujące na średnice (szpilek badź śrub ) którymi jest przykręcony słup
    gego
    Poziom 15  
    matig018 napisał:
    Nie mam naczynia przeponowego ... Jak zawór bezp. sie otwiera to wywala wode na zewnątrz

W takim razie sam widzisz, że brak naczynia przeponowego w układzie ciśnieniowym to proszenie się o kłopoty. Wstaw zawór bezpieczeństwa na 6 bar. Bez naczynia to te 3 bary będzie przebijać. Ciśnienie w instalacji ustal na 2 bary. Ciśnienie w naczyniu 0,2 bara mniejsze o czym wyżej już kolega pisał.
    Wszystkie połączenia muszą być szczelne a instalacja bezobsługowa.
    Filip Darkowski
    Poziom 14  
    Wracam do osiągnięć dzisiejszego dnia. Sterownik o 17.30 pokazał 66 st (wow ;) idę herbatę parzyć - żart) o 20.30 spadło do 61 na sterowniku, a woda która spływala miala 57 st, czyli o 9 st mniej od momentu zakończonej pracy kolektora. Także nie podniecajcie się osiągnięciami, bo są bardzo błędne... Śledzę to na bieżąco :) Pozdrawiam :) do 20.30 nie było poboru cieplej wody.
    matig018
    Poziom 11  
    Filip Darkowski napisał:
    Wracam do osiągnięć dzisiejszego dnia. Sterownik o 17.30 pokazał 66 st (wow ;) idę herbatę parzyć - żart) o 20.30 spadło do 61 na sterowniku, a woda która spływala miala 57 st, czyli o 9 st mniej od momentu zakończonej pracy kolektora. Także nie podniecajcie się osiągnięciami, bo są bardzo błędne... Śledzę to na bieżąco :) Pozdrawiam :) do 20.30 nie było poboru cieplej wody.
    66st cwu. ? ile litrów masz zbiornik ?
    Filip Darkowski
    Poziom 14  
    Zbiornik nieduży 130 L, kolektor 2m2 . Nie o to mi chodzi ile mi "niby" dogrzewa (to co pokazuje sterownik), ale o realia... Ok 10 st mniej leci z kranu.
    termo1
    Poziom 17  
    coś jest nie tak skoro az 10 stopni. u mnie też w domu zanim woda dotrze na drugie pietro musi trochę zlecieć wody i rury stare nie ocieplone ale 10*C ? tym bardziej ze czujnik od sterownika masz zawsze raczej w dolenej czesci bojlera gdzie zawsze powinna być chlodniejsza woda. na górze zawsze jest troche cieplejsza. u mnie też robilem pomiary strat na doprowadzeniu i przy okazji też dowiedziałem ze gdzieś tkwi małe przekłamanie. dodam ze pompa chodziła od temp. 70*C bez przerwy aż do końca grzania.otóż na bojlerze miałemjuż temperature 73*C a na kolektorze miałem temp. 80*C. mam też czujnik temperatury zamontowany zaraz przy wlocie do bojlera. do bojlera wpadała woda o temperaturze 71*C więc jakim cudem sterownik zakończył pracę bojlera z wynikiem 75*C? coś musi źle wskazyać ale do dziś nie wiem gdzie
    maniuser
    Poziom 12  
    matig018 napisał:
    termo1 napisał:
    może na podkładkach ??? z niższej strony podłożysz ile tam będzie trzeba i dokręcisz

solidniejszym rozwiązaniem było by wykonać kwadrat z blachy( ok 8-10 mm), przymocować ją do betonu kołkami i dociąć pod odpowiednim kątem następny element stopy, ustawić pionowo i spawać na miejscu..wtedy masz pewność że jest prosto i solidnie.
    Jak dasz 5-8 podkładek to kołek nie ma dobrego trzymania..nie będzie stabilnie
    Filip Darkowski
    Poziom 14  
    Zbij z desek kwadrat 55/55. Wys deski chciaz 15 cm. Okop dookoła i włóż stelaż z desek. Wypoziomuj i nadlej betonem. Jedyny minus, to że z jednej strony będzie wyżej, ale coś za coś. Jeżeli ma być stabilnie, to ja inaczej tego nie widzę. Pozdrawiam.
    Sja08
    Poziom 13  
    A podrzuci ktoś jakieś odpowiedzi na moje zapytanie?
    Sja08 napisał:
    A jeszcze jedno pytanko, panele pod koniec lata zaleje glikolem, czy pompka Wilo stratos pico może pracować z glikolem? I to samo pytanie odnośnie bojlera, przymierzam się do firmy galmet 300l z dwiema wężownicami lub wężownicą i płaszczem wodnym, który będzie lepszy i czy tu też glikol nie będzie źle wpływał na bojler?
    Ride
    Poziom 16  
    Sja08
    Wilo Stratos Pico może pompować wodę lub roztwór glikolu o stężeniu do 50%.
    Sja08
    Poziom 13  
    Czyli nie nada sie? A co z bojlerem? Gdzieś wyczytałem ze nie wszystkie boilery mogą współpracować z glikolem? Dzieki za odpowiedzi.
    mimi2010
    Poziom 12  
    Ja jak zakładałem swoją pompkę Wilo, to zadzwoniłem do przedstawiciela Wilo i powiedział mi że wszystkie pompki Wilo mogą pracować z glikolem.Teraz dużo ludzi zalewa centralne ogrzewanie glikolem.U innych producentów jest chyba podobnie.

Dodano po 5 [minuty]:

Dodam tylko że gorzej miałem z zaworami kulowymi bo po zalaniu glikolu zaczęły delikatnie ciec i musiałem głowice delikatnie podociągać.Najtańsze niektóre zawory nie mają nakrętki dociągającej.
    Ride
    Poziom 16  
    Sja08 napisał:
    Czyli nie nada sie?

Nada się, ponieważ 50% to duże stężenie - temperatura krystalizacji chyba jakieś -35°C (dokładnie już nie pamiętam).
    Masz na myśli Wilo Stratos Pico 25/1-4? To są obiegówki po sześć stów...
    Sja08
    Poziom 13  
    Dlatego pytam bo mam jeszcze jedną wolną która miała iść dodatkowo na podłogówkę ale okazała się nie potrzebna i tak sobie leży na zapas.
    Czyli jak kupie przykładowo 20 litrów tego glikolu z all.... to i tak muszę go rozcieńczyć?
    Ride
    Poziom 16  
    Sja08 napisał:

Czyli jak kupie przykładowo 20 litrów tego glikolu z all.... to i tak muszę go rozcieńczyć?

Najczęściej to już jest gotowa mikstura np. do -35°C i tego nie rozcieńczasz.
    Obejrzyj zbiorniki Lemet 300 (wężownice 1,4m² i 1m²), tańsze niż Galmet.