Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolektor słoneczny za 1500 zł

Mariiusz 13 Lut 2016 10:30 3633951 12794
    atom1477
    Poziom 43  
    Dlaczego miał by wyciągnąć ciepło z góry?
    W takim przypadku uruchamiasz kolektor jak ma powiedzmy 40°.
    Kolektor napuszcza wody od góry a więc woda w zbiorniku będzie szła od góry do dołu. Czyli ilość wody o temperaturze 40° w zbiorniku będzie się zwiększała.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    bystrych
    Poziom 10  
    Witajcie
    Podoba mi się określenie że mam rakietę i faktycznie tak jest , moje kolektory podgrzewają wodę w bojlerze bardzo szybko . Kilka słów dlaczego się tak dzieje oraz odpowiedzi na zadane przez Was pytania .
    1. Całkowita powierzchnia czynna kolektorów to 3,84 m2 ( 4szt. po 0,94 m2) w połączeniu szeregowo-równoległym jest ok. (wcześniej było tylko równoległe i problemy z wydajnością)
    Taka powierzchnia kolektorów w stosunku do zaledwie 100 litrowego bojlera daje spory nadmiar mocy. Niestety ideałów nie ma i jak słusznie zauważyliście bojler ma 100 litrów to nie oznacza że tyle wody uzyskuje na wyjściu o temp 60st. Raczej bym powiedział że jest to około 45 % pojemności zbiornika ( podgrzane w ciągu tych 2,5 godz. o których pisałem wcześniej przy starcie od 28 st. Z histerezą ustawioną na 8 st. ) reszta to stopniowo niższe temperatury ze względu na rozwarstwienie aż do temp. zasilania czyli ok. 15 st. Dlaczego 15st. a nie 10st. ? Bo wodę mam nie z rurociągu gdzie temp. jest 10st. lecz z własnej studni i zanim trafi do bojlera to przechodzi przez 300- stu litrowy hydrofor stojący w kotłowni . Przez częściowe odstanie tej wody w hydroforze na zasilaniu bojlera jest 15st. a nie 10st.
    2. Bojler WPW-100 poziomy , dwupłaszczowy z dodatkową wężownicą podwójne U był jeszcze zanim powstały kolektory . Płaszcz był podłączony tradycyjnie do kotła CO . Jak zrobiłem kolektory wpiąłem je do wężownicy . Owszem grzało ale szału nie było.
    Rakieta zrobiła się jak zamieniłem to miejscami czyli wężownica pod kocioł CO a solary podłączone pod płaszcz . Teraz jest WOW! Dzięki temu powierzchnia wymiany ciepła z kolektorów znacznie się zwiększyła ( w wężownicę wchodzi 2litry a do płaszcza wchodzi aż 8 litrów glikolu ) płaszcz ma największą wydajność.

Podsumowując do efektywnego wykorzystania każdego promienia słońca ważnych jest wiele szczegółów w instalacji . Zarówno powierzchnia solarów jak i wymiennika , dobra izolacja rur, odpowiednio dobrany i ustawiony sterownik a także szybkość przepływu glikolu w układzie i wiele innych rzeczy . Wszyscy to wiemy i dlatego staramy się tak zestroić swoje instalacje aby wyciągnąć z nich jak najwięcej. Dlatego dokładam drugi bojler do nadwyżek . Wymiana informacji może w tym tylko pomóc . Obecnie tak to wygląda w realu.

Kolektor słoneczny za 1500 zł Kolektor słoneczny za 1500 zł Kolektor słoneczny za 1500 zł
    Sstalone
    Poziom 29  
    Witam,

Kolego bystrych, plus za konstrukcję mocowania kolektorów dostosowaną do zieleni ogrodowej. :spoko:

Mam pytania:
    Dlaczego nie ociepliłeś połączeń pomiędzy kolektorami i naczynia wyrównawczego?
    Jak doprowadziłeś przewody ziemią, jak je ociepliłeś i jaką stratę temperatury uzyskujesz pomiędzy wyjściem kolektora a wejściem do bojlera?
    Jakiego rodzaju szyby zastosowałeś oraz co wykorzystałeś pośrodku dwóch szyb do ich uszczelnienia? Jaki był koszt tych szyb?
    Jakie masz nachylenie kolektorów do poziomu, 60 st.?

Ile litrów glikolu jest w całej instalacji
    Jaką pompę obiegową zastosowałeś?
    Na którym biegu chodzi? Czy stosujesz płynną regulację obrotów? Jaki ustawiłeś minimalny % poziom obrotów w sterowniku?
    Czy znasz przepływ w instalacji solarnej? Jak go ustalasz?

Czy wykorzystujesz zliczanie uzysku energii w posiadanym sterowniku?

Pozdrawiam
  • IGE-XAOIGE-XAO
    qprmark
    Poziom 10  
    Witam,
    stosował ktoś z Was pex jako odbiornik ciepła zamiast rurek miedzianych?
    Mam ponad 100m odcinków różnej długości i zastanawiam się czy jest sens wykorzystać je przy budowie kolektora.
    Sstalone
    Poziom 29  
    Witam,

qprmark napisał:
    Witam,
    Mam ponad 100m odcinków różnej długości i zastanawiam się czy jest sens wykorzystać je przy budowie kolektora.

Poczytaj jak robili to inni:
    http://www.builditsolar.com/Experimental/PEXCollector/PEXCollector.htm
    http://www.builditsolar.com/Projects/PoolHeating/TomCollector/TomPEXCollector.htm
    Dla pex niebezpieczeństwo stanowi stagnacja, przeciwdziałanie to najczęściej ustawianie nachylenia kolektorów z dużym kątem, co automatycznie zmniejsza uzyski w lecie. Pex w kawałkach to dodatkowy koszt złączek...

Pozdrawiam
    Slak68
    Poziom 21  
    qprmark napisał:
    Witam,

Raczej możesz je wykorzystać jako wężownicę do bojlera o dużej długości ze względu na dosyć słabą przewodność cieplną.
    bachus1
    Specjalista - kolektory słoneczne
    idepopizze napisał:

Żeby zrobić jakąkolwiek sensowną regulację to trzeba mieć czym płynnie sterować, a więc pompka z regulacją obrotów no i ze 4 czujniki.

Nie koniecznie. Silniki indukcyjne bardzo nie znoszą cięcia sinusoidy. Efekt jest taki, że silnik 'schodzi" z maksymalnych obrotów do zera w miarę dobrze ale nigdy nie wejdzie z minimalnych do maksymalnych obrotów. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie tak zwanego "interwału czasowego".
    W instalacji solarnej obroty nie są koniecznością, koniecznością jest zmienny przepływ w tej instalacji: im większa różnica temp. tym większy przepływ.
    A działa to tak: najmniejszy możliwy przepływ to taki w którym przez 1/3 sekundy chodzi pompa a przez 3 sekundy nie,
    prawie największy możliwy przepływ to taki w którym pompa chodzi przez 3 sekundy a nie chodzi przez 1/3 sekundy. A największy jak pompa chodzi na stałe.
    Do tego wystarczą tylko dwa czujniki temp.
    qprmark
    Poziom 10  
    Cytat:

Poczytaj jak robili to inni:
    http://www.builditsolar.com/Experimental/PEXCollector/PEXCollector.htm
    http://www.builditsolar.com/Projects/PoolHeating/TomCollector/TomPEXCollector.htm
    Dla pex niebezpieczeństwo stanowi stagnacja, przeciwdziałanie to najczęściej ustawianie nachylenia kolektorów z dużym kątem, co automatycznie zmniejsza uzyski w lecie. Pex w kawałkach to dodatkowy koszt złączek...

Pozdrawiam

Tak już przeczytałem wcześniej podobne tematy. Interesuje mnie czy ktoś w naszych warunkach klimatycznych już użytkował tego typu kolektor.
    Mam zbiornik 120 litrów poziomy. Wężownicę podłączoną mam pod kocioł C.O. a dwupłaszcz chcę podłączyć pod kolektor.
    Maksymalnie mogę zrobić kolektor 1,2mx3m postawiony na gruncie.
    Uderzam w pex, bo mam wszystkie materiały potrzebne do budowy kolektora i nie chce ponosić dodatkowych kosztów.
    Pytanie jak duży powinien być kolektor do 120l, jaki rozstaw pex?

Pozdrawiam.
    bachus1
    qprmark napisał:
    Interesuje mnie czy ktoś w naszych warunkach klimatycznych już użytkował tego typu kolektor.

Jak sama nazwa wskazuje kolektor słoneczny aby był ,dobry i trwały należny wykonać z metalu. A to z tego względu, że UV już po roku zrobi swoje.
    idepopizze
    Poziom 33  
    @qprmark
    Jak się bawić w takie prowizorki to już chyba lepiej było by kupić z 50 metrów ciemnego węża, rzucić to ja na jakiś płaski dach, nawet pokryty papą i na moje oko efekty podobne do tego pexowego kolektora, nie wspominając już dłubania z tą konstrukcją, ale to Twój czas, Twoje rurki. Zrobisz, nauczysz się na przyszłość, a to jest najcenniejsze w tej zabawie.
    Sstalone
    Poziom 29  
    Witam,

bachus1 napisał:
    W instalacji solarnej obroty nie są koniecznością, koniecznością jest zmienny przepływ w tej instalacji: im większa różnica temp. tym większy przepływ.
    A działa to tak: najmniejszy możliwy przepływ to taki w którym przez 1/3 sekundy chodzi pompa a przez 3 sekundy nie,
    prawie największy możliwy przepływ to taki w którym pompa chodzi przez 3 sekundy a nie chodzi przez 1/3 sekundy. A największy jak pompa chodzi na stałe.
    Do tego wystarczą tylko dwa czujniki temp.

Wychodzi mi, z tej proporcji, że maksymalne zmniejszenie przepływu, to 10% max obrotów. Mam pytanie. Czy to zmniejszenie dotyczy maksymalnych obrotów pompy, czy max obrotów na najniższym biegu pompy?

qprmark napisał:
    Mam zbiornik 120 litrów poziomy. Wężownicę podłączoną mam pod kocioł C.O. a dwupłaszcz chcę podłączyć pod kolektor.
    Maksymalnie mogę zrobić kolektor 1,2mx3m postawiony na gruncie.
    Uderzam w pex, bo mam wszystkie materiały potrzebne do budowy kolektora i nie chce ponosić dodatkowych kosztów.
    Pytanie jak duży powinien być kolektor do 120l, jaki rozstaw pex?

1,2*3=3,6 m2 jeżeli przyjąć 0,8 sprawności metalowego, to daje 2,9 m2 na 120l więc przypuszczam że powinno wystarczyć. Wg mnie problemem może być przegrzanie kolektora, co jest niebezpieczne dla pex. Skoro wszystko masz, to musisz to wykorzystać. :D Co do rozstawu, to nie wiem, jak najmniejszy..., ale ograniczeniem jest długość złączek lub łuk w jaki można pex zagąć... :shii:

bachus1 napisał:
    qprmark napisał:
    Interesuje mnie czy ktoś w naszych warunkach klimatycznych już użytkował tego typu kolektor.

Jak sama nazwa wskazuje kolektor słoneczny aby był ,dobry i trwały należny wykonać z metalu. A to z tego względu, że UV już po roku zrobi swoje.

Na to jest sposób poprzez przykrycie pex blachą wygiętą w omega. :D

idepopizze napisał:
    @qprmark
    Jak się bawić w takie prowizorki to już chyba lepiej było by kupić z 50 metrów ciemnego węża, rzucić to ja na jakiś płaski dach, nawet pokryty papą i na moje oko efekty podobne do tego pexowego kolektora, nie wspominając już dłubania z tą konstrukcją, ale to Twój czas, Twoje rurki. Zrobisz, nauczysz się na przyszłość, a to jest najcenniejsze w tej zabawie.

No i tu byłby problem z UV.

Pozdrawiam
    atom1477
    Poziom 43  
    Dużo tu nieścisłości więc wyprostuję:
    bachus1 napisał:
    idepopizze napisał:

Żeby zrobić jakąkolwiek sensowną regulację to trzeba mieć czym płynnie sterować, a więc pompka z regulacją obrotów no i ze 4 czujniki.

Nie koniecznie. Silniki indukcyjne bardzo nie znoszą cięcia sinusoidy. ...

Ale nikt nie pisał o cięciu sinusoidy. Regulację można zrobić inaczej. Falownikiem. Inna sprawa że to się słabo opłaca.

bachus1 napisał:

Nazwa wcale na to nie wskazuje :D
    Ale poza tym prawda. UV rozwala większość tworzyw sztucznych więc lepiej robić z metalu.

Sstalone napisał:
    Wychodzi mi, z tej proporcji, że maksymalne zmniejszenie przepływu, to 10% max obrotów. Mam pytanie. Czy to zmniejszenie dotyczy maksymalnych obrotów pompy, czy max obrotów na najniższym biegu pompy?

To był tylko przykład.
    Można zrobić i na 1%.
    1/3 sekundy chodzi, 30 sekund nie chodzi.

Sorki że się czepiam słówek, ale to ważne żeby się zrozumieć.
    Inaczej jeden chce regulować obroty, drugi napisze że się nie da bo silnik nie lubi cięcia sinusoidy, a potem krąży mit że w silniku w ogóle się nie da regulować obrotów. A to nie tak. Nie da się za dobrze regulować tylko tym cięciem sinusoidy, czyli regulacją fazową. Ale w ogóle regulować się przecież da.
    Sstalone
    Poziom 29  
    Witam,

atom1477 napisał:
    Nie da się za dobrze regulować tylko tym cięciem sinusoidy, czyli regulacją fazową. Ale w ogóle regulować się przecież da.

Problemem nie jest brak możliwości regulacji, ale koszt takiej regulacji oraz ewentualne oszczędności na energii elektrycznej. To zależy również od ryzyka, jakie jest w stanie podjąć konstruktor instalacji. Zmniejszenie przepływu konieczne jest głównie przy bardzo małych instalacjach. Jak ktoś instaluje pompę za 120 zł, to ryzyko w postaci cięcia sinusoidy może podjąć, co potwierdzone jest przykładem w jednym z postów powyżej.

Pozdrawiam
    qprmark
    Poziom 10  
    Sstalone napisał:
    1,2*3=3,6 m2 jeżeli przyjąć 0,8 sprawności metalowego, to daje 2,9 m2 na 120l więc przypuszczam że powinno wystarczyć. Wg mnie problemem może być przegrzanie kolektora, co jest niebezpieczne dla pex. Skoro wszystko masz, to musisz to wykorzystać. :D Co do rozstawu, to nie wiem, jak najmniejszy..., ale ograniczeniem jest długość złączek lub łuk w jaki można pex zagąć... :shii:

Kolektor nie będzie się różnił niczym od innych nie licząc rury.
    Rura pex zostanie przykryta wyprofilowaną blachą ocynkowaną. Będzie ułożona bez łączeń w meander.
    Mam materiały za free i dlatego taki temat. Gdybym miał zamiar kupować miedź zamiast pex to wolałbym kupić nowy kolektor za 730zł z wysyłką :)
    Sstalone
    Poziom 29  
    Witam,

qprmark napisał:
    Mam materiały za free i dlatego taki temat. Gdybym miał zamiar kupować miedź zamiast pex to wolałbym kupić nowy kolektor za 730zł z wysyłką :)

Na 120 l wystarczy ten jeden za 730 zł no i jeszcze gwarancja więc radzę Ci kupić ten nowy. :D Ale dla doświadczeń z pex wolałbym żebyś zrobił sam i się z nami podzielił prawdziwymi wynikami. :shii:

Pozdrawiam
    bachus1
    Sstalone napisał:

W programie był jeszcze dodatkowy parametr, który uwzględniał wielkość i opory przepływu, który to jeszcze rozciągał dodatkowo w zakresie do 70% obrotów. To podaję jako przykład jak można inaczej. Robienie obrotów od 0 nie przynosi żadnego efektu, gdyż na najmniejszych obrotach i tak nie ma przepływu.
    atom1477 napisał:

Ale nikt nie pisał o cięciu sinusoidy. Regulację można zrobić inaczej. Falownikiem. Inna sprawa że to się słabo opłaca.

Ale zawsze się do tego sprowadza. Jeszcze nie widziałem kogoś kto do zasilania pompki za 100 zł użył by falownika za np. 400 zł. Szczególnie tu.
    atom1477 napisał:

Inaczej jeden chce regulować obroty, drugi napisze że się nie da bo silnik nie lubi cięcia sinusoidy, a potem krąży mit że w silniku w ogóle się nie da regulować obrotów. A to nie tak. Nie da się za dobrze regulować tylko tym cięciem sinusoidy, czyli regulacją fazową. Ale w ogóle regulować się przecież da.

Dobrze było by gdybyś wskazał gdzie ja niby napisałem, ze się nie da. Tak powstają mity które właśnie tworzysz. Masz w tym jakiś cel? Przeczytaj jeszcze raz co napisałem ze zrozumieniem.

Dodano po 3 [minuty]:

qprmark napisał:

Kolektor nie będzie się różnił niczym od innych nie licząc rury.
    Rura pex zostanie przykryta wyprofilowaną blachą ocynkowaną. Będzie ułożona bez łączeń w meander.

I jak dobrze rozumiem w miejscu zagięcia rury też będzie blacha. Tylko ciekawe jak ją wyprofilujesz?
    atom1477
    Poziom 43  
    bachus1 napisał:
    Ale zawsze się do tego sprowadza. Jeszcze nie widziałem kogoś kto do zasilania pompki za 100 zł użył by falownika za np. 400 zł. Szczególnie tu.

Kilka takich silników 1-fazowych z falownikami widziałem.
    Ale takimi tańszymi:
    https://sklep.avt.pl/avt5360.html
    Samemu da się to złożyć za mniej jak 100zł.

bachus1 napisał:
    Dobrze było by gdybyś wskazał gdzie ja niby napisałem, ze się nie da. Tak powstają mity które właśnie tworzysz. Masz w tym jakiś cel? Przeczytaj jeszcze raz co napisałem ze zrozumieniem.

Nie chodzi o to że ja nie rozumiem.
    Nie napisałem też że to co napisałeś to nieprawda.
    Chodzi o ten fragment:
    bachus1 napisał:
    idepopizze napisał:

Nie koniecznie. Silniki indukcyjne bardzo nie znoszą cięcia sinusoidy. ...

Co sugeruje że cięcie sinusoidy to jedyny sposób, i to miało by przesądzać że "nie koniecznie".
    Jeszcze raz: ja dobrze to rozumiem.
    Ale chodzi o to że inni mogą nie zrozumieć i potem mity powstają.
    Jeżeli chodzi Ci o to:
    atom1477 napisał:
    drugi napisze że się nie da

No to przepraszam. Ale zacytowałeś wyrwany kawałek mojej wypowiedzi.
    W całości wypowiedzi chodziło o to że się nie da przy cięciu sinusoidy. I to akurat prawda. Tzn. za bardzo się nie da, bo jakoś tam to w ograniczonym zakresie działa.
    Więc jak najbardziej napisałeś prawdę, tyle tylko że w taki sposób że to sugerowało więcej niż powinno.
    qprmark
    Poziom 10  
    bachus1 napisał:
    I jak dobrze rozumiem w miejscu zagięcia rury też będzie blacha. Tylko ciekawe jak ją wyprofilujesz?

Zagięcia będą tylko przykryte blachą niewyprofilowaną, żeby zabezpieczyć przed UV. Odpadnie na to 0,4 m2 absorbera.
    Dziś wystawiłem mini kolektor z 1 m rury pex z absorberem 0,15mx1m przykryty folią strech(nie chciałem ciąć szyby).
    Między 11-11.30 woda nagrzała się w rurce od 9,5 do około 50 stopni.
    Mam świadomość, że taki kolektor może bardziej okazać się eksperymentem, ale jak czas pozwoli to raczej wykonam.

Pozdrawiam.
    bachus1
    atom1477 napisał:

Kilka takich silników 1-fazowych z falownikami widziałem.
    Ale takimi tańszymi:
    https://sklep.avt.pl/avt5360.html
    Samemu da się to złożyć za mniej jak 100zł.
    I co? Ten sterownik polecasz? To jeszcze warto zdradzić jak do niego podłączyć czujniki temp. Wszak piszemy tu o sterowniku do zasilania pompy "solarnej" a nie pompy jako takiej.

idepopizze napisał:

Chodzi o ten fragment:

To może wyjaśnię co autor miał na myśli:
    Aby sterować silnikiem indukcyjnym co by on nie znaczył bo takie są stosowane do pompowania to o tym silniku trzeba trochę wiedzieć. Aby w pełni wykorzystać sterowanie obrotami tego silnika a więc jak i przepływu przez instalacje trzeba zastosować tak zwany falownik. Jest to urządzenie stosunkowo drogie wynikające ze swojej budowy i ilości zastosowanej elektroniki. A działa w ten sposób, ze aby zmienić obroty to zmieniamy je częstotliwością zasilania silnika. W instalacjach solarnych ten sposób nie jest wykorzystywany właśnie ze względu na cenę falownika. W tym miejscu można spytać, czy nie można inaczej wysterować tego silnika. Można i tak się to robi w obecnie produkowanych sterownikach do instalacji solarnych. Sposób głównie jest opary na wycięciu części sinusoidy. ale ma to też swoje wady. Otóż nie można rozpędzić silnika od małych do dużych obrotów. można zrobić tylko w odwrotnym kierunku, czyli od maksymalnych obrotów do minimalnych. Uważny czytelnik zaraz spyta: to właściwie jak uruchomić instalację. Jest na to prosty sposób: Silnik musi najpierw na parę sekund wejść na maksymalne obroty a później można już nim dowolnie sterować. I tak aż do zatrzymania i znów aby nim sterować trzeba go na chwilę rozpędzić na maksa.
    Jest jeszcze jeden sposób, uważam, że najlepszy sterowanie na zasadzie włącz wyłącz w interwałach czasowych. Ten sposób realizowałem przez wiele lat i uważam, że ma najmniej wad w pracy instalacji solarnej, bo sterowanie sinikiem bierzemy pod uwagę pracy całej instalacji.
    Pasi?
    atom1477
    Poziom 43  
    Pasi.
    Tutaj po prostu ludzie robią własne sterowniki więc i mają możliwość wysterowania falownika.
    Skoro mogli sterować regulatorem fazowym, to tak samo mogą wysterować falownik.
    Jeżeli ktoś pyta o regulację prędkości silnika, to oczywiste jest założenie że sterownik który posiadają obsługuje taką opcję sterowania (ma jakieś wyjście, np. 0...10V).
    Dlatego chciałem sprecyzować że w takim wypadku jest możliwe bezproblemowe wysterowanie silnika falownikiem, ale oczywiście za tanie to nie będzie.
    Sstalone
    Poziom 29  
    Witam,

bachus1 napisał:
    Jest jeszcze jeden sposób, uważam, że najlepszy sterowanie na zasadzie włącz wyłącz w interwałach czasowych. Ten sposób realizowałem przez wiele lat i uważam, że ma najmniej wad w pracy instalacji solarnej, bo sterowanie sinikiem bierzemy pod uwagę pracy całej instalacji.
    Pasi?

A jak to jest z pikami napięcia, gdy tak się włącza i wyłącza? Co jest elementem wykonawczym podającym napięcie na pompę? Co z separacją galwaniczną obwodu pompy i sterownika?

Pozdrawiam
    bachus1
    Sstalone napisał:

A jak to jest z pikami napięcia, gdy tak się włącza i wyłącza? Co jest elementem wykonawczym podającym napięcie na pompę? Co z separacją galwaniczną obwodu pompy i sterownika?

Pozdrawiam

Sygnał z procka na optotriak i dalej triak sterowany w zerze
    qprmark
    Poziom 10  
    wnoto napisał:

Jaka ilość wody się tak podgrzała ?

Około 70ml, temperatura mierzona była termometrem bezdotykowym, także mogą być spore rozbieżności, w miarę możliwości następnym razem zmierzę sondą z czujnika sterownika.
    Sstalone
    Poziom 29  
    Witam,

qprmark napisał:
    wnoto napisał:

Jaka ilość wody się tak podgrzała ?

Około 70ml, temperatura mierzona była termometrem bezdotykowym, także mogą być spore rozbieżności, w miarę możliwości następnym razem zmierzę sondą z czujnika sterownika.

W jakim czasie? Przy jakim słońcu? Jakie nachylenie kolektora? :shii:

Pozdrawiam
    qprmark
    Poziom 10  
    Czas 30 min, pełne słońce, nachylenie około 60st, woda została przelana do szklanki i zmierzona temp.
    Pi111
    Poziom 19  
    Znalezion w internecie

Wykorzystanie energii promieniowania słonecznego a magazynowanie ciepła

W artykule zamieszczono charakterystykę pracy układu skojarzonego złożonego z kolektorów słonecznych i kotłów na biomasę, jak również ilości pozyskanego w nim ciepła, która w porównaniu z potencjałem technicznym promieniowania słonecznego, szczególnie dla okresu letniego, jest znacznie zaniżona. Dla poprawy jakości pracy układu konieczne jest zintensyfikowanie odbioru ciepła w lecie przez długoterminowe magazynowanie ciepła. Przedstawiono różne sposoby akumulacji ciepła, w tym metody o zwiększonej gęstości energii np. termochemiczne magazynowanie. Zwrócono uwagę na ich wysokie koszty oraz potrzebę poszerzenia badań umożliwiających ich zastosowanie w funkcjonujących systemach.

http://www.cire.pl/pokaz-pdf-%252Fpliki%252F2%252F14rudniaksekretkorekta.pdf
    Sstalone
    Poziom 29  
    Witam,

Pi111 napisał:
    Znalezion w internecie

Wykorzystanie energii promieniowania słonecznego a magazynowanie ciepła

W artykule zamieszczono charakterystykę pracy układu skojarzonego złożonego z kolektorów słonecznych i kotłów na biomasę, jak również ilości pozyskanego w nim ciepła, która w porównaniu z potencjałem technicznym promieniowania słonecznego, szczególnie dla okresu letniego, jest znacznie zaniżona. Dla poprawy jakości pracy układu konieczne jest zintensyfikowanie odbioru ciepła w lecie przez długoterminowe magazynowanie ciepła. Przedstawiono różne sposoby akumulacji ciepła, w tym metody o zwiększonej gęstości energii np. termochemiczne magazynowanie. Zwrócono uwagę na ich wysokie koszty oraz potrzebę poszerzenia badań umożliwiających ich zastosowanie w funkcjonujących systemach.

http://www.cire.pl/pokaz-pdf-%252Fpliki%252F2%252F14rudniaksekretkorekta.pdf

Kolego Pi, to artykuł o przewymiarowanej instalacji, ciekaw jestem gdzie się ona znajduje, czy czasem nie została sfinansowana ze środków publicznych!!!
    Autorzy nie podali ekonomicznie uzasadnionej metody na zmagazynowanie nadwyżki ciepła z okresu letniego. Tym bardzo zainteresowany byłby kolega Bachus1. :D Niezłą kasę zarobi ten, kto taką ekonomiczną metodę opracuje.

qprmark napisał:
    Dziś wystawiłem mini kolektor z 1 m rury pex z absorberem 0,15mx1m przykryty folią strech(nie chciałem ciąć szyby).
    Między 11-11.30 woda nagrzała się w rurce od 9,5 do około 50 stopni.

Czas 30 min, pełne słońce, nachylenie około 60st, woda została przelana do szklanki i zmierzona temp.

Moje obliczenia:
    40,5 st. w pół godziny, czyli 0,07 l wody ogrzane o 81 stopni w 1 godzinę na powierzchni 0,15 m2 czyli
    =81*0,07*1,16/1000/0,15=0,04 kWh/m2 przy 800W/m2 to sprawność wyniosła 0,05

Jeżeli są moje obliczenia są poprawne, to bardzo mało i nie warto. Kolego qprmark, w jaki sposób zrobiłeś ten eksperymentalny kolektor. Koledzy zweryfikujcie te obliczenia.

Pozdrawiam
    atom1477
    Poziom 43  
    Co to jest 1.16 i 1000 w tym wzorze?

Mi wyszło tak:
    0.07kg * 4190J/(Kg*K) * 40.5K = 11878.65J
    800W/m² * 0.15m² * 1800s = 216000J
    11878.65J / 216000J = 0.055 = 5.5%.
    Czyli podobnie.