A dlaczego sterownik nie będzie odpowiedni? W sterowniku tym jest stycznik, który załączony będzie kiedy temp. osiągnie zadany poziom.
Część opisu sterownika:
Termostat TRT22 posiada dwa czujniki temperatury. Termostat posiada 2 niezależne kanały: jeden różnicowy oraz jeden tradycyjny. Jego praca jest banalnie prosta – kanał różnicowy załącza podłączone urządzenie gdy temperatura jednego czujnika (kolektora) jest wyższa niż drugiego czujnika (bojlera). Ta różnice możemy ustawić w zakresie 0-20C potencjometrem „TR”. Natomiast kanał tradycyjny załącza podłączone urządzenie gdy temperatura czujnika bojlera jest niższa/wyższa od ustawionej potencjometrem „T” przez użytkownika.
Grubą wylewkę robiłem po to aby działała jako akumulator, 10m3 betonu poszło na 85m2 oraz 1000m rury pex. wody w instalacji jakieś 130l więc nie przewiduję bufora.
Ściany, podłoga na gruncie oraz strop wszystko robiłem na 0,08Wm2
Karol[/quote
Dopiero teraz zwróciłem na to uwagę z moich obliczeń wychodzi ze masz ponad 10cm ja mam 5cm jak na razie jeszcze gazowy nie zalaczyl się wszyscy w koło już grzeja a u mnie jak narazie solary dają radę w domu temp.24 -23stopnie
Karol[/quote
Dopiero teraz zwróciłem na to uwagę z moich obliczeń wychodzi ze masz ponad 10cm ja mam 5cm jak na razie jeszcze gazowy nie zalaczyl się wszyscy w koło już grzeja a u mnie jak narazie solary dają radę w domu temp.24 -23stopnie[/quote]
Masz solary tylko podłączone do podłogówki czy najpierw grzejesz CWU?
Aha, i czy masz mieszacz przy rozdzielaczy podłogówki? bo z solarów to i czasami 70 stopni pójdzie.
Pisałem wyżej mam bufor 650l i 160m2 podlogowki 5cmi7 solarow nie mam jeszcze automatyki na razie zawór trojdrozny zwykły na wyjściu z bufora na podlogowki ale ma zamiar zmienić na termostatyczny i dołożyć sterownik pokojowy.
Witam koledzy
Na początku chciał bym serdecznie podziekowac koledze Bachusowi, za rady i wiedzę którą się ze mną podzielił Mam do was pytanie:
Obecnie do odbioru ciepła z solarów używam pompy omnigena cwu 15-14, myślę o przejściu na pompę FOTTON FT08 22PV , co o niej myślicie może ktoś ma zamontowaną?
Pozdrawiam
Godz
Teściowi montowałem pompę FOTTONA ale wyższy model. Sprawuje się dobrze już kilka lat. Zasilanie z ogniwa poprzez regulator i akumulator oraz sterownik solarny.
Witam!
Korzystając z bazy pomysłów na elektrodzie pragnę przedstawić swoje rozwiązania kolektora-samoróbki. Wszystko co zrobiłem widać na poniższych zdjęciach - może komuś się przydają...? Początkowo grzejniki były zalane wodą, jednak teraz wypełniłem je glikolem z pomocą opryskiwacza (w najniższym punkcie instalacji mam zawory przez które spuszczałem wodę i nabijałem glikol). Bojler miałem stary (15 lat) więc też przy okazji wymieniłem na taki 140l z wężownicą (zasilanie z pieca) i płaszczem grzejnym (zasilanie - solary). Grzejniki 2,4m2 co nie powoduje przegrzania instalacji - jest w sam raz. Na solarach zrobiłem ramkę metalową z przyklejoną do niej szybą, która może być odkręcona i mam w razie czego dostęp do grzejników. Całość wiedzy zaczerpnąłem przede wszystkim z tego tematu i kilku forumowiczów może dostrzec swoje pomysły i bardzo chciałbym przy tej okazji serdecznie im podziękować za przekazaną wiedzę! W razie pytań służę pomocą.
Korzystając z bazy pomysłów na elektrodzie pragnę przedstawić swoje rozwiązania kolektora-samoróbki.
Zwróciłem uwagę na sposób zamocowania mierników przy kolektorze na dachu, żeby było widać z dołu... Plus za to.
Co to takiego w kostce brukowej?
W tym miejscu w kostce jest właśnie najniższy punkt instalacji. Solary są na małym budynku gospodarczym obok domu. Rury biegną właśnie pod kostką do drugiego budynku - do kotłowni. Pierwotnie jak pisałem wcześniej układ był zalany wodą i właśnie w tym najniższym punkcie spuszczałem wodę. Teraz gdy w układ pompowałem glikol, to ten "najniższy punkt" w instalacji był jak znalazł do napełnienia układu z samego dołu do najwyższego punktu (odpowietrzniki). Mam założony co prawda zapobiegawczo separator powietrza, ale przy takim napełnianiu "od dołu" to praktycznie okazał się zbędny. Widać tam na tym zdjęciu też pomarańczową rurę odwodnienia budynku w której nawierciłem otwór fi12 i przy spuszczaniu wody z układu leciała najpierw normalnie wężem na trawę a resztki prosto właśnie w w/w rurę - później otwór nagwintowałem i wkręciłem dla zaślepienia śrubę. Ot taki prosty pomysł. Aha! Siwą taśmą owinięte rury zasilające cieczą solary a czarną powrót do bojlera.
Patrząc na dach z kolektorem trudno się domyslić, że to zwykły grzejnikowiec...
Interesuje mnie jakie osiągi ma ten kolektor w okresie przejściowym. W październiku było kilka cieplejszych dni - dawał radę zagrzać wodę? W/g prognoz w listopadzie ma być sporo słońca jak na tę porę roku. Jak się pojawi napisz jak sobie daje radę gdy na zewnatrz jest ok. 0 stopni.
Na jednym ze zdjęć znajduje się sterownik - kiedy było zrobione i jaka w przybliżeniu była wtedy temp. na zewnatrz?
Kolektor "odpaliłem" około połowy sierpnia - gdy temp na dworze przekraczała 30 stopni to CWU oscylowała w granicach 60 stopni a w zeszłym tygodniu gdy na zewnątrz było ok 20 stopni to nabijało mi na jakieś 47-50 stopni, co jest w zupełności wystarczające jak na moją rodzinę (2 dzieci 2 dorosłych). W zapasie mam jeszcze jeden grzejni, z którego mógłbym zrobić kolejne 2m2 solarów, ale po co?! - martwić się że będzie przegrzewać? Nie planuję bicia rekordów tylko to ma po prostu być użyteczne. Tak w ogóle to chyba w sterowniku jest historia zdarzeń więc musiałbym sprawdzić...
Racja, ale nawet nie zwróciłem na to uwagi w sterowniku, bo przepływ reguluję rotametrem na jakieś 6-8l na minutę (orientacyjnie - ważne że dobrze grzeje). Pompę mam bez płynnej regulacji obrotów, tak więc w sterowniku mam wartość przepływu ustawioną na max przepływ bo i tak ster jej nie zmieni bez obaw o uszkodzenie pompy. Zdjęcie sterownika miało być tylko poglądowe w celu pokazania jaki z proponowanych przez forumowiczów wybrałem. Ster ma sporo możliwości których ja przynajmniej na razie nie wyokrzystuję.
Osiągi bardzo dobre, powinien pracować gdzieś od połowy lutego do końca października. W tej mocy na sterowniku też mi coś nie pasowało ale na planecie Ziemia jest do osiągnięcia. Wystarczy zatrzymać pompę i poczekać aż kolektor się nagrzeje, gdy ją włączymy początkowa moc może znacznie przekraczać normalną, ale tylko przez kilka sekund
W poniższym poście kolega bystrych polecił ten akurat bojler, niezbyt drogi w swojej klasie a dość solidny (tylko że mniejszy) i wpięcie solarów do płaszcza co spowodowało szybkie nagrzewanie CWU, tak więc wykorzystałem tą radę i równocześnie spodobał mi się polecany przez niego ster, za co dziękuję w/w forumowiczowi'
Bardzo ciekawe rozwiązanie.
Pełno jest informacji nt. solarów domowej roboty.
Sam mam na wiosnę pomysł podłączenia dwóch paneli płytowych do zasobnika 100l.
Grzanie będzie tylko w okresie kwiecien - sierpień.
Nie mam już ochoty rozpalać w kotle całe lato, a nieraz jest to kłopotliwe wręcz.
Jak sądzicie dobrze zaizolowany z szybą hartowaną solar o powierzchni 1,5m2 nagrzeje 100l zasobnik?
Ściana kotłowni jest na południe więc planuje postawić go pod ścianą na kostce i podłączyć pex20 w izolacji.
Oczywiście jakis termomanometr mam, zbiornik z detką będzie i zawor bezpieczeństwa.
Grawitacja ruszy na różnicy wysokości 1,5m?
Grawitacja ruszy spokojnie na 1,5m. U mnie kolektor o powierzchni 1m² nagrzewa zbiornik 100L do około 60°C, ale ja mam obrotnicę. I pompka włącza się w lipcu od około 10:00 do nawet 18:30.
Widziałem Twoje opisy. Gratulacje za wiedzę i umiejętności.
Mam nadzieje, że i ja po drewno nie będę sięgać już w przyszłym roku.
Zastanawiam się tylko nad wydajnością.
Czy dać jeden kolektor z dwóch płyt 124x65 i zasilić zasobnik plaszczowy 100l czy dać dwa razy większy kolektor i puścić wodę przez bufor.
Może ktoś doradzi.
Zamierzam kolektor wpiąć grawitacyjnie bez sterowników i pomp. To chyba najrozsądniej wykorzystując różnice temperatur.
Nie mam cudownej instalacji CO bo robiłem sam i miało tylko działać. Głowice na grzejnikach są, oprócz łazienek a na podłogowym są RTL na powrocie.
Jednak przy okresach przejściowych jest za gorąco, a kocioł na paliwo stałe z miarkownikiem.
Moja instalacja na wiosnę jest do przeróbki, wstawiam bufor 660l i ograniczam temperaturę na grzejniki i podłogę przy wykorzystaniu mieszajacego trojdrogowego termostatycznego, a za nim pompa na ssaniu.
Dokładam druga pompę dla cwu żeby wyłączyła się gdy na powrocie będzie już 40-50st. i mógł się ładować bufor.
A może nie dawać pompy na cwu tylko wstawić jakiś zawór termostatyczny 3/4 i ładować jednak grawitacyjnie?
Wtedy nie musiałbym otwierać bypass przy zaniku prądu.
Zostawiając cwu na grawitacji z buforem bufor może być zimny.
Dla zainteresowanych wrzucam schemat może jakieś pomysły ktoś podrzuci, może gdzieś mam błąd.
Zamontować chcę kolektor na gruncie i podłączyć sam płaszcz zasobnika 100l odcinając zaworem oczywiście resztę instalacji.
Z uwagi na estetykę elewacji chciałbym zrobić kolektor z dwuch płyt w poziomie, jeden nad drugim podłączone w następujący sposób ponieważ lewa strona będzie przy ścianie a prawa odchylona do południa na godzinę 13:00: na dole z lewej spust wody na zimę i podłączenie wejścia wody zimnej po prawej u góry wchodzę do drugiej płyty i znów z lewej ale na górze drugiego panela odejście gorącej wody. na tej wysokości wchodze do budynku i 1,5 wyżej jest zasobnik CWU. takie podłączeni i grawitacyjne działąnie będzie najlepszę (pex20mm), czy dać sterownik różnicowy i jakąś pompkę OMI 25/40 ?
circa1976: Miałem podobny bojler.Zmierz temperaturę na powierzchni bojlera i sie zdziwisz jaki ciepły.Ponadto weź szpilkę i wbij na półkulach i z boku.Zobaczysz jaka cienka jest izolacja.
Ja dodałem 10 cm pianki dookoła )
circa1976: Miałem podobny bojler.Zmierz temperaturę na powierzchni bojlera i sie zdziwisz jaki ciepły.Ponadto weź szpilkę i wbij na półkulach i z boku.Zobaczysz jaka cienka jest izolacja.
Ja dodałem 10 cm pianki dookoła )
Zauważyłem to zresztą widać po spadkach temperatury gdy nie grzeje. Trzeba docieplić - poza tym nie ma co psioczyć. Aha! Wkurza mnie ten org termometr bez podziałki cyfrowej.
circa1976: Miałem podobny bojler.Zmierz temperaturę na powierzchni bojlera i sie zdziwisz jaki ciepły.Ponadto weź szpilkę i wbij na półkulach i z boku.Zobaczysz jaka cienka jest izolacja.
Ja dodałem 10 cm pianki dookoła )
Jaki rodzaj pianki, albo inaczej: gdzie kupiłeś tą piankę? Jak możesz to podaj proszę na nią jakieś namiary.
Witam wszystkich. Zacząłem studiować temat kolektorów za 1500zl i mam kilka pytań. A mianowicie mam bufor 500l i 3 kaloryfery 2m x 1m w sumie będzie ok 6m2 czy to ma sens, tylko muszę podłączyć to przez wymiennik płytowy. Czy jest ktoś w stanie powiedzieć jaki kupić pytając kilku instalatorów wyśmiali mnie. I jeszcze jedno jak najlepiej podłączyć te 3 szt tak żeby były w pionie i w oddzielnych obudowach wiem że lepiej było by w poziomie ale względy estetyczne. Dziękuję
Jak nie masz warunków do sensownego zamontowania kolektorów to nie zawracaj sobie nimi głowy. Jak kluczowe są względy estetyczne to kup gotowe firmowe.
Narazie będę chciał wykorzystać te 3 sztuki. Myślałem o takim podłączeniu myślę że też było by ok. A bardziej interesuje mnie jak wygląda sprawa wymiennika płytowego jaki kupić czym się sugerować ilością płyt, mocą czy powierzchnią wymiany i jak to wogule działa na wymienniku
Czy któryś z kolegów jest w stanie pomóc ztym wymiennikiem płytkowym. A mam jeszcze pytanie do kolegi circa1976 jak masz połączone te panele w pozycji pionowej bo nie daje mi to spokoju.