Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolektor słoneczny za 1500 zł

Mariiusz 02 Feb 2018 17:46 3731556 12873
Optex
    idepopizze
    Level 33  
    @zbyszekkr
    Liczyłeś ile ciepłej wody dostaniesz z górnej wężownicy z 300L magazynu ciepła ?

Tam wyżej wrzuciłem parametry takich nierdzewnych wężownic.
  • Optex
    zbyszekkr
    Level 16  
    Mała zmiana górna: będzie miała 28m, dolna 18. Znam te tabelki co podałeś. Wychodziło mi jakieś 2,5m2 powierzchni wymiany. Na forum czysteogrzewanie.pl przy budowie wymiennika przepływowego podawano 1,5-1,7m2 powierzchni wymiany więc wydaje mi się że powinno być ok. I tak nie mam możliwości wstawić wyższego wymiennika - musi mi wystarczyć na początek. Jak nie uzyskam odpowiedniej ilości wody to zrobię drugi i połączę to do kupy. Załączam rysunek konstrukcji.
    idepopizze
    Level 33  
    Dużo zależy od zużycia ciepłej wody jakie masz, ale jeżeli masz większe (ponad 200l dziennie) to moim zdaniem będziesz potrzebował drugiego
    zbyszekkr
    Level 16  
    Bardzo gęsto od rur będzie w zasobniku i obawiam się że kocioł nie nadąży z dogrzewaniem ale jestem ograniczony wysokością. W tej chwili mam gazowy ogrzewacz pojemnościowy 100l, ustawiony na jakieś 45 st (można brać prysznic bez mieszania z zimną) i wystarcza dla 2 osób kolejno. W nowym ustawię 60-65 st i dam domieszanie. Zobaczę jak zachowa się mój wymiennik. Jak nie będzie wydalał, dołożę drugi albo dogrzeję gazem.
    idepopizze
    Level 33  
    Jak już miałeś rozcięty ten baniak to nie kombinowałeś żeby tam w środku zamontować mniejszy np z nierdzewki ?
    romano78
    Level 16  
    Ja daje do cwu dwie nitki fi 15 każda po 25 mb przy pierwszy buforze chyba z 5 razy spuszczalem wodę i dokladalem wezownice bo była za krotka. Kolektor słoneczny za 1500 zł
    idepopizze
    Level 33  
    Przy takiej pojemności osobiście zdecydowałbym się na zbiornik w zbiorniku
  • Optex
    romano78
    Level 16  
    idepopizze wrote:
    Przy takiej pojemności osobiście zdecydowałbym się na zbiornik w zbiorniku

No i popelnilbys byś błąd po pierwsze przy wezownicy jak kolega wyżej pisał bezwladnosc po starcie ogrzewania masz od razu dostępną wodę cwu przy zbiorniku musisz czekać U mnie np.często robiłem różne eksperymenty i zapomniałem załączyć piec gazowy i ty nagle stoi ktoś pod prysznicem i się drze czemu nie ma cieplej wody załączam piec i za 5min woda jest przy zbiorniku trza by czekać dłużej druga sprawa masz cały czas świeża wodę nie jak w zbiorniku gdzie na dnie zbiera się syf.
    I nie rozumiem jakie znaczenie ma tu wielkość zbiornika jaki by nie był wezownica będzie lepsza.
    NaczelnyFilozof
    Level 9  
    Witam. Wątek gigantyczny. Wiele ciekawych projektów. Może Ktoś poratuje wskazówkami.

Obecnie jest w łazience stary bojler elektryczny 120L dla jednej/dwóch osób. Na parterze mam piec c.o. na paliwo stałe i jest wyprowadzone przyłącze z zaworem do zasilania bojlera z wężownicą/płaszczem. Czyli zakupię nowy bojler 100-120l z płaszczem i wężownicą (lub dwa płaszcze). I jeden obieg do pieca a drugi do solara (lub dwa do pieca i dwa do solara z zaworami zamykanymi na odpowiedni sezon). Do tego pompa obiegowa i sterownik z histeryzą. Mam stary grzejnik - panelowy 200cmx67cm. Ale mogę dokupić drugi lub trzeci. Jak zabudować w skrzynce - w wątku znalazłem dużo projektów.

Najważniejsze pytanie. Czy panel leżący idealnie na południe ale pod kątem 6stopni ma sens? Jedyne miejsce gdzie go mogę postawić to dach wiaty garażowej (budowana na kantówkach 10x10 więc się nie załamie). Większy kąt odpada bo by "odfrunęło" z daszkiem.
    andrz6
    Level 14  
    U mnie taki zestaw z dwóch grzejników 120 cm działa już 3 sezon. Zastosowanie prostego sterownika z czujnikami temp. znacznie podniosło jego sprawność. W upalne dni temp. na bojlerze 120 l. dochodzi do 60 st. już w kilka godzin.
    yngel1987
    Level 13  
    Mam dylemat bo robię kolektory i mam w domu hamerite czarny mat, nie chcę generować kosztów ale malować to tym hameritem czy coś wysokotemperaturowego??
    idepopizze
    Level 33  
    Pisząc kolektory masz na myśli grzejniki czy blacha + rurki ?
    yngel1987
    Level 13  
    idepopizze wrote:
    Pisząc kolektory masz na myśli grzejniki czy blacha + rurki ?

Grzejnik panelowy, sprawdzałem w specyfikacji farby piszą że wytrzymuje do +80C i krótkotrwało do +150C.
    idepopizze
    Level 33  
    Czym zamierzasz zalać instalację ?
    woda - glikol ?
    yngel1987
    Level 13  
    idepopizze wrote:
    Czym zamierzasz zalać instalację ?
    woda - glikol ?

Woda, w okresie zimowym będzie przechowywany w garażu ogrzewanym
    idepopizze
    Level 33  
    No to raczej nie uzyskasz na nim więcej niż te 80 stopni, no chyba że w lecie zepsuje się pompka.
    Jacek1607
    Level 2  
    Witam!

Planuję budowę kolektora i mam gorącą prośbę o poradę w 3 kwestiach.
    1. Czy można do zabudowy kolektora zastosować szyby zespolone? Nie mam żadnych, a kupno używanych zespolonych będzie tańsze od zwykłych .
    2. Stalowe panele grzejnikowe które chciałbym zastosować mają z jednej strony (tej która idzie "do ściany" ) blaszane radiatory. Którą stronę wystawić do słońca - tą płaską czy tą z radiatorami?
    3. Posiadam bojler 100l poziomy z podwójną wężownicą i grzałką elektryczną. Zamierzam dokupić drugi 140l pionowy z wężownicą o pow. 1,2 m2. Czy podłączyć do solara tylko bojler 140 i w nim grzać wodę, która następnie będzie wpływać do bojlera 100 i tam ewentualnie, w razie potrzeby dogrzewać elektrycznie (to byłoby znacznie prostsze) czy bawić się w podłączanie solarów obydwóch bojlerów?

Może takie tematy były już poruszane, wierzcie mi, że próbowałem coś znaleźć na tym forum. Przejrzałem kilkanaście stron ale nic nie znalazłem a przeglądanie czterystu stron jest ponad moje siły. Dlatego prosiłbym o pomoc.
    Sstalone
    Level 30  
    Jacek1607 wrote:

Może takie tematy były już poruszane, wierzcie mi, że próbowałem coś znaleźć na tym forum. Przejrzałem kilkanaście stron ale nic nie znalazłem a przeglądanie czterystu stron jest ponad moje siły. Dlatego prosiłbym o pomoc.

Proszę wpisać w wyszukiwarce w tym temacie "szyby podwójne", wyskoczy sporo pozycji, nie potrzeba przeglądać 400 stron.
    yngel1987
    Level 13  
    Mam zamiar zrobić z 3 płyt grzejnikowych kolektor i połączyć równolegle jak na foto powinno hulać?? Wiem że lepiej połączenie krzyżowe ale to znowu trzeba wspawywać itd. a tu wyjścia są gotowe. Drugie pytanie pex16 czy pex 20?? połączenie będzie na 1/2

Jacek1607
    Level 2  
    NaczelnyFilozof wrote:
    Witam. Wątek gigantyczny. Wiele ciekawych projektów. Może Ktoś poratuje wskazówkami.

Obecnie jest w łazience stary bojler elektryczny 120L dla jednej/dwóch osób. Na parterze mam piec c.o. na paliwo stałe i jest wyprowadzone przyłącze z zaworem do zasilania bojlera z wężownicą/płaszczem. Czyli zakupię nowy bojler 100-120l z płaszczem i wężownicą (lub dwa płaszcze). I jeden obieg do pieca a drugi do solara (lub dwa do pieca i dwa do solara z zaworami zamykanymi na odpowiedni sezon). Do tego pompa obiegowa i sterownik z histeryzą. Mam stary grzejnik - panelowy 200cmx67cm. Ale mogę dokupić drugi lub trzeci. Jak zabudować w skrzynce - w wątku znalazłem dużo projektów.

Najważniejsze pytanie. Czy panel leżący idealnie na południe ale pod kątem 6stopni ma sens? Jedyne miejsce gdzie go mogę postawić to dach wiaty garażowej (budowana na kantówkach 10x10 więc się nie załamie). Większy kąt odpada bo by "odfrunęło" z daszkiem.

"Najważniejsze pytanie. Czy panel leżący idealnie na południe ale pod kątem 6stopni ma sens? Jedyne miejsce gdzie go mogę postawić to dach wiaty garażowej (budowana na kantówkach 10x10 więc się nie załamie). Większy kąt odpada bo by "odfrunęło" z daszkiem."

Ponieważ temat umiera i nikt ze "znawców" nie chce odpowiedzieć napiszę ja - laik. Najlepszy kąt nachylenia to - z tego co wyczytałem na okres letni od 30 -45 stopni (kwiecień - wrzesień). 6 stopni w maju - sierpniu da efekt, ale ze znaczną stratą na sprawności.
    Na bojler 120l (zakładam, że tylko ten podłączysz) potrzeba Ci będzie ok. 3 m kw. panela - więc w przybliżeniu 2 takie grzejniki jak piszesz.
    grzejniki - ok. 60 kg
    szkło - ok 25 kg
    obudowa, armatura, ocieplenie - 10 kg
    Lekko licząc 95kg. Przy pochyleniu 30 stopni jeżeli przytwierdzisz to na dachu z krokwi 10x10 moim zdaniem nie ma szans odlecieć - no chyba, że jakieś tornado zawita .......
    Ja jestem na etapie zakupu poszczególnych elementów - kupiłem panele grzejnikowe nieużywane - 107x70 po 40zł za sztukę, farbę do kominków - 17zł za puszkę (spray) 3 m kw. wełny mineralnej 5cm za 20 zł. Mam tak jak Ty zbiornik CWU podłączony do CO (100l) i szukam drugiego - 120-200l.
    kloszi
    Level 20  
    Nie kupuj drugiego tylko kup kospel wpw 120l lub 140l lub elektromet duosol 200l lub 250l. Wszystkie wspomniane wyżej zasobniki sa dwupłaszczowe i posiadają dodatkowo wezownicę do kolektorów.
    romano78
    Level 16  
    U mnie teraz -10 kolektory wystartowały przed 9 teraz godz.10 i podgrzewaja z 36do61stopni przepływ 4l.min wczoraj licznik pokazał ze przetoczylo się przez nie 2000l
    7 kolektorów hewalex.
    Jacek1607
    Level 2  
    do romano78
    Gratuluję - piękny wynik, ale piszemy tu o instalacji za 1500 zł a nie za kilkanaście tysięcy

do kloszi -Tak jak piszesz byłoby najlepiej ale takie zbiorniki to koszt od 700 zł w górę. Znalazłem na OLX niestare zbiorniki (120 -140l) z pojedynczą wężownicą do 300 zł i raczej myślę o czymś takim.
    idepopizze
    Level 33  
    @Jacek1607
    Wątek nie umarł tylko ile razy z rzędu można pisać komuś żeby przeczytać ostanie kilkanaście stron?

@romano78
    Nie ma problemu z pompą ? Daje sobie radę ?
    romano78
    Level 16  
    Kolektory nie za kilkanaście tysięcy tylko za 3tys cala instalacjia ze sprawnym Stelazem ocynkowanym wszystko własnoręcznie wyciągnięte na dach z pomocą 9-letniego syna i śmiga na wodzie a pompki są dwie szeregowo pobierają ok.60w
    idepopizze
    Level 33  
    Zrobiłeś coś żeby nadzorować ich pracę ?
    Wiesz co się stanie jak któraś nawali.
    romano78
    Level 16  
    idepopizze wrote:
    Zrobiłeś coś żeby nadzorować ich pracę ?
    Wiesz co się stanie jak któraś nawali.

Wiem i dlatego na przyszłą zimę mam zamiar dodać 1/4 jakiegoś g likolu ekologicznego.
    idepopizze
    Level 33  
    Grzejesz ostatnimi kolektorami do dość wysokich temperatur.
    Obawiałbym, że zapchają się przypalonym glokolem te najcieńsze rurki w ostatnich kolektorach.
    Osobiście zrobiłbym kontrolę obu pompek na halotronach plus kontrola przepływu na wodomierzu za naczyniem. Zdaje się że już ten temat poruszaliśmy.