Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolektor słoneczny za 1500 zł

Mariiusz 31 Aug 2019 21:21 3740202 12875
SterControl
    malinabend 1
    Level 22  
    Człowieku od wieków uszczelnia się kilkadziesiąt atmosfer ,,kudłami''
    spitolił ,,majster''

nie chce mi się opisywać procedur od wiekow gwintowania , traktowania brzeszczotem , krecenia kłakami [ w kturą strone''
    farby czy smaru i innych szczegółów
    sory ale tu nie ma czasu na podstawy podstaw
    Nie ma hu......a na Ma ....ke
    ,,Kudły ''są de best i nic je nie bobije prubowałem nowinek niestety były reklamacje i zwykłe kudły Marychy są de best
  • SterControl
    kulibob
    Level 13  
    malinabend 1 wrote:
    Człowieku od wieków uszczelnia się kilkadziesiąt atmosfer ,,kudłami''
    spitolił ,,majster''

nie chce mi się opisywać procedur od wiekow gwintowania , traktowania brzeszczotem , krecenia kłakami [ w kturą strone''
    farby czy smaru i innych szczegółów
    sory ale tu nie ma czasu na podstawy podstaw
    Nie ma hu......a na Ma ....ke
    ,,Kudły ''są de best i nic je nie bobije prubowałem nowinek niestety były reklamacje i zwykłe kudły Marychy są de best

Kultura u Ciebie jak zawsze na poziomie.

Jeśli całe CO, CWU i GGWC nie przecieka a po kilku latach zaczynają być"mokre" tylko te gdzie jest płyn solarny to się pytam czy może pakuły i pasta nadają się do tego. Ciśnienie 1,5 bar sam obniżyłem do 0,5. Aby zmniejszyć wycieki. I tak niedługo robię remont kotłowni to sobie po rozkręcam więc pytam się o pakuły.
  • SterControl
    kulibob
    Level 13  
    Nie zauważyłem różnicy. 200l 65*C w baniakach byłoby więcej ale zabezpieczenia zbijaja temperaturę aby zasilanie z kolektorów nie przekroczyło 95*C.

Między grzejnikowacami a tymi najtańszymi fabrycznymi jest przepaść. Za rok dołożę jeszcze jeden fabryczny a wymiennik basenowy już wylicytowałem.
    kulibob
    Level 13  
    Mam najtańsze webery. Maxmalne zasilanie z grzejnikowca 65*(od święta)z kolektorów 87*(raczej bez problemu w słońcu ,muszę ograniczać zbijając temp bojlera bo rurki po grzejnikowacach są z PEX a dopóki nie popłyną to nie ma ochoty rozbierać kawałka kostki i kopać). W stosunku do grzejników mała pojemność szybki start i startują w gorszych warunkach.
    Te webery mają słabe ocieplenie dupy czuć ręką że są dość ciepłe dlatego na plecy dorzuciłem im 5cm grafitu akurat tyle ładnie pasowało w mój stelaż.
    Opłacało się zmienić zwłaszcza że teraz jest ulga termomodernizacyjna to można odpisać od PIT i przy okazji jakoś wyglądają. Zobaczymy jak zimą się sprawdzą.
    kulibob
    Level 13  
    ile można mieć maksymalnie kolektorów w szeregu?
    Mam teraz dwa kolektory.
    Docelowo mają być trzy kolektory, wymiennik basenowy, i ok 20mb o średnicy wewnętrznej ok 15-16mm. Pędzone pompką do co 4m.
    Ta pompka da radę?
    idepopizze
    Level 33  
    Nie ma odgórnych ograniczeń ilości kolektorów
    Możesz mieć ile chcesz.

---------------------------

No chyba że sejm ostatnio uznał, że słońce nie świeci jest za darmo i wszystko ponad 2 ssztuki to już z podatkiem.
    kulibob
    Level 13  
    No ale w którymś momencie zacznie się problem z przepływem tylko w którym
    idepopizze
    Level 33  
    jak masz kupowane kolektory to i tak nie przeskoczysz średnicy głównych rurek. Tam jest zdaje się 3/4"
    ekopasjonat
    Level 12  
    Kojarzy ktoś może jaki jest układ rurek w tym kolektorze? Nazwa modelu wskazuje na meander z tym, że po zdjęciu widać, że rurki idą pionowo. Nigdzie nie mogę się doszukać budowy tego modelu (juz chyba nieprodukowany). Ogólnie chodzi o to czy układ rurek umożliwia spływ cieczy (układ typu drainback).
    Kolektor słoneczny za 1500 zł Kolektor słoneczny za 1500 zł
    konstruktor_123456
    Level 14  
    Napełnij kolektor woda do pelna. Potem wydmuchnij wodę sprężonym powietrzem.Wode zbierz w wiaderku i zobacz ile jest
    Potem napełnij drugi raz i ustaw do swobodnego wypływu.Zmierz ile wypłynęło i porównaj.Wyciagnij wnioski.
    Potrzebujesz to do opróżniania instalacji na zimę?
    ryni1
    Level 12  
    Gdzie by nie szukać u tego producenta litera "m" w typie kolektora oznacza meander.
    Pati
    Level 27  
    idepopizze wrote:
    Pati wrote:
    Bo płyn który jest w rurze doprowadzającej stygnie podczas nagrzewania kolektorów i ten ostudzony płyn bywa zimniejszy od CWU w zbiorniku więc ją wychłodzi. Zawory pozwolą na to aby zimny początek trafiał bezpośrednio w powrót a dopiero jak temp. na wejściu do zasobnika wzrośnie to przełączy się na obieg.

Taki mam pomysł.

Ty to tak na poważnie ?
    Chcesz podgrzewać kolektorem te może ze 2 litry z rurek ?

Nie wiem czy dobrze zrozumiałeś ale zobacz skoro słońce świeci tak średnio i płyn niech będzie że litr w rurkach ostygnie do 10stc CWU ma 40 st. a solar załącza się od 50 to gdy masz dwa solary dostępne na allegro w cenie 800zł mają 1,5l pojemności. Czujnik jest na solarze. Pojemność wężownicy zasobnika 7litrów.
    Zobacz co się teraz dzieje.

- Temperatura na solarze osiągnęła 50st.
    - Wpuszczone zostało i litr zimnej (30st niższej od temp. zasobnika) wody w wężownice zasobnika
    - (pomijam bezwładność termiczną rurki dopr.) 1,5 litra "gorącej" tj 50 st o 10st. wyższej od temp zasobnika chciało by wlecieć do zasobnika
    - wlatuje 0,5l a litr gorącej stoi w rurce.
    - wyjście z solara już się wychłodziło więc pompa staje.

Bilans takiej akcji jest następujący:

1 litr o 30st niższej temp. + 0,5 litra o 10 st. wyższej temperatury.

Zawory już zastosowałem i widzę bardzo dobry efekt pracy takiego prostego układu, lecz niestety kolejne testy zacznę dopiero na wiosnę bo nie chce mi się czeka tyle na kolejne dogrzania solara ;)
    Sstalone
    Level 31  
    @Pati , w swoich obliczeniach musisz jeszcze uwzględnić pojemność cieplną absorbera, a nie tylko wody w absorberze. Poza tym pompa Ci staje, gdy słońce ponownie zajdzie za chmurę. A dlaczego masz ustawioną tak wysoką temperaturę załączania pompy? W sezonie u mnie jak pompa się załączy to chodzi praktycznie cały czas... Przy niskim nasłonecznieniu i takiej przerywanej pracy, to bardzo duży udział będą miały straty na przesyle...
    Pati
    Level 27  
    tzn teoretycznie temperatura załączenia powinna zależeć od różnicy między kolektorem a zasobnikiem cho ja na razie nie stosuje różnicowego termostatu bo mam to w fazie prób i ustawiam ręcznie. Co do strat to non stop włączona pompa mimo małego nasłonecznienia to też strata a w przypadku braku to będzie wychładzanie zasobnika. No ok pojemność cieplna zasobnika może sprawi że "świeża" w woda (płyn) w cyklu pompy będzie cieplejsza na starcie grzania w cyklu następnym i skróci czas grzania do następnego załączenia ale przy nastawie delta T na 10 - 20 st C raczej nie wydłuży czasu pracy pompy no chyba że ktoś ustawi dużą histerezę wyłączenia pompy...

Powiem tak uruchomiłem to przełączanie na fajrant słonecznych dni więc ne pobawiłem się tym za dużo ale wstępnie widziałem znaczną poprawę gdy cykle miały dłuższe przerwy z uwagi na chmury itp. Aż jestem zdziwiony że nikt tego nie obmawia i nie stosuje
    idepopizze
    Level 33  
    Może na początek zrób sobie poprawne sterowanie.
    kulibob
    Level 13  
    Jaka powinna być powierzchnia wężownicy w bojlerze/buforze w przeliczeniu na m2 kolektora?
    konstruktor_123456
    Level 14  
    Witam jestem w trakcie kończenia budowy sterownika do solar trackera

na mojej stronie jest dostępny poglądowy opis.

Dorobiłem jednak trochę usprawnień i wydajność prądowa jest większa niż opisana.

http://mojekonstrukcje.pl/2019/06/21/opis-sterownika-do-kolektora-slonecznego-solar-tracker/

Mam pytanie czy ktoś był by chętny na przetestowanie sterownika u siebie i podzieleniem się opinią.

Oczywiście po zakończeniu prac jakie mi jeszcze zostały.

Tutaj jeszcze parę zdjęć z oprogramowania bo na stronie nie ma tego.

konstruktor_123456
    Level 14  
    Czy warto czy nie to w sumie każdy liczy po swojemu. Mi się na przykład opłaca. Dzisiejszy dzień słoneczny z początku lutego mam odnotowane pomiary temperatur do wglądu na wykresie. Kolektory są 2 płaskie na solar trakerze a zbiornik to 250l.

Na wykresie widać ze grzanie wody rozpoczęło się o godzinie już 9:30 a zakończyło 15:30 razem 6 godzin. Efekt podgrzanie wody z temperatury 15 stopni do prawie 40 stopni.

Bez obracania kolektora podgrzewanie następowało by zdecydowanie w okolicach godziny 12 jak ktoś ma ustawione na południe kolektory i myślę ze takich efektów nie udało by się osiągnąć.
    Drugi aspekt stosowania solar trackera to ochrona przed przegrzaniem instalacji oraz można zadawać temperaturę do jakiej grzejemy potem odwracamy kolektory do cienia.

Sstalone
    Level 31  
    @konstruktor_123456 , a gdzie Ty masz takie miejsce, że łapie Ci Słońce na ziemi przez tyle godzin? Jakie masz kolektory, tzn. czy fabryczne i o jakiej powierzchni. U mnie 3 samoróbki zamontowane na stale na dachu pod kątem 35 stopni zagrzały 140l z 10 do 40 stopni, przy czym są godziny w których słońce przebija się drzewa.
    ryni1
    Level 12  
    Przy małej instalacji to może być fajne rozwiązanie, ale obróć to:
    gaz4
    Level 33  
    W takiej sytuacji nie ma sensu pełne śledzenie, wystarczy zmiana elewacji. Dopiero po 20-ym marca dzień będzie dłuższy od nocy co oznacza, że rano i wieczorem Słońce zacznie świecić "od tyłu". Do tego czasu tracimy tylko część energii w związku z dużym kątem padania na kolektor. Przy kącie 30 stopni ok. 50% co oznacza, że do 8-mej i po 16-tej czasu lokalnego połowa energii słonecznej nie zostanie zamieniona na ciepło. Ale przy kącie padania 45 stopni traci się zaledwie 30%. Czyli od 9-tej do 15-tej czasu lokalnego kolektor będzie łapał >70% promieni. Pod warunkiem, że elewacja zostanie ustawiona tak, że kolektor będzie wycelowany prostopadle do promieni słonecznych. Jest to znacznie prostsze technicznie niż full tracking. W środku zimy pomiędzy nim i sterowaniem wyłącznie kątem elewacji nie będzie żadnej widocznej różnicy: dzień zbyt krótki, Słońce zbyt nisko co zwiększa straty promieniowania na atmosferze.
    idepopizze
    Level 33  
    konstruktor_123456 wrote:
    Czy warto czy nie to w sumie każdy liczy po swojemu. Mi się na przykład opłaca. Dzisiejszy dzień słoneczny z początku lutego mam odnotowane pomiary temperatur do wglądu na wykresie. Kolektory są 2 płaskie na solar trakerze a zbiornik to 250l.

Ja się zwyczajnie zgadzam z opinią którą wyczytałem w tym wątku. Wniosek był taki, że lepiej dołożyć panel żeby mieć większą wydajność - wiem dojdzie problem przegrzania jeżeli się przesadzi. W zabawie z trakerami obstawiam że kluczowy będzie serwis i trzeba to chyba robić regularnie. To moje założenie, bo nic takiego nie mam. Druga sprawa to połączenie hydrauliczne do takiego trakera. To będzie się regularnie ruszać i rurki + izolacja cały czas pracują. Z własnego doświadczenia z rurkami mogę napisać że zbrojone gumowe niespecjalnie się do tego nadają. Ogólnie dużo dylematów technicznych które trzeba rozwiązać. Najprostsze rozwiązanie to dołożyć płytę i zapomnieć o tych dylematach, a w prostocie jest siła.

Jakie czujniki stosujesz w sterowniku różnicowym, zajrzałem na foty ale półprzewodniku są po drugiej stronie fotki.